Euras nėra priežastis keisti sutartis

Publikuota: 2014-03-15
Atnaujinta 2015-06-01 11:11
svg svg
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo ("Verslo žinios")
„Verslo žinios“

Baltijos šalyse veikiančios ERGO draudimo grupės vadovas iš patirties Estijoje ir Latvijoje pataria, kaip sklandžiai pereiti prie euro. Teisininkai pabrėžia, kad euras nėra pretekstas nevykdyti ar keisti sutarčių.

Kęstutis Bagdonavičius, Baltijos šalyse veikiančios „ERGO Insurance SE“ valdybos pirmininkas, sako, kad draudimo bendrovei pereiti nuo operacijų vietos valiuta prie euro Estijoje (2011 m.) atsiėjo 98.000 EUR, o Latvijoje, kurioje euras cirkuliuoja nuo 2014 m. sausio, – dar 267.000 EUR.„Lietuvoje pereinant nuo litų prie eurų, įmonei reikės investuoti 370.000 EUR“, – tokius skaičius p. Bagdonavičius pateikė neseniai vykusioje Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmų Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje surengtoje diskusijoje dėl euro. Anot jo, pagrindiniai iššūkiai, susiję su perėjimu nuo vietos valiutų prie euro, buvo susiję su teisinės aplinkos neapibrėžtumu (pvz., Estijoje reikalingi įstatymai buvo priimti tik 2010 m. balandžio 22 d., arba prieš 7 mėnesius iki euro įvedimo. Seimas dėl euro įvedimo Lietuvoje įstatymo projekto jau pritarė, o galutinai balsuoti numatyta kovą).ERGO vadovas kaip iššūkį įmonei taip pat įvardijo padidėjusį darbo krūvį darbuotojams. Įmonei teko perprogramuoti 56 įvairias IT sistemas, tam buvo numatytas ribotas laikas, taip pat kilo didelė rizika, kad vėluos išoriniai paslaugų teikėjai.

Ko reikia sėkmei

Kad valiutų transformacija būtų sklandi, p. Bagdonavičius verslininkams pirmiausia pataria įmonėse gerai išanalizuoti savo veiklos procesus ir smulkiai susiplanuoti žingsnius, kaip bus pereinama nuo lito prie euro. Taip pat labai svarbu motyvuoti darbuotojus, nes pereinamuoju laikotarpiu jiems teks dirbti daugiau ir ilgiau nei paprastai. Pavyzdžiui, Latvijoje IT ir apskaitos specialistams savaitgaliais ir švenčių dienomis pereinamuoju laikotarpiu teko papildomai dirbti per 100 valandų.„Sėkmei reikia išankstinės analizės ir detalaus planavimo, kaip pereisime prie euro.  Reikia nustatyti aiškią darbuotojų atsakomybę, kas už ką atsako. Labai svarbu glaudžiai bendradarbiauti pardavimo ir informacinių technologijų padaliniams“, – tęsė ERGO vadovas.Jis atkreipė dėmesį, kad, pavyzdžiui, Estijoje pasitaikė atvejų, kai darbuotojai iš pradžių nepriėmė ne Estijoje pagamintų euro monetų, „tad labai svarbu darbuotojus išsamiai informuoti.“ Euro zonoje cirkuliuoja euro monetos su 18 šalių narių simbolika. Lietuva planuoja išleisti monetas su Vyčio ženklu.ERGO yra viena pirmaujančių draudimo grupių Baltijos šalyse, siūlanti ne gyvybės, gyvybės, pensijų bei sveikatos draudimą. Įmonė Lietuvoje 2013 m. pateko į lyderių penketuką: užėmė 12% ne gyvybės ir 10% gyvybės rinkos. ERGO Baltijos šalyse 2012 m. pritraukė įmokų už 150,2 mln. EUR ir apmokėjo žalų už 96,3 mln. EUR.

Sutarčių keisti nereikia

Yvonne Goldammer, „bnt attorneys-at-law“ advokatų kontoros partnerės, tvirtinimu, perėjimas nuo litų prie eurų nesuteikia šaliai teisės vienašališkai keisti sutarties sąlygų arba nutraukti sutartį. Pasak jos, visi teisiniai dokumentai, kuriuose yra nuoroda į litus, ir po euro įvedimo galios iki juose nurodyto galiojimo termino, o visos vertės, nurodytos litais, bus keičiamos oficialiu kursu į eurus (3,4528 Lt – EUR).O, pavyzdžiui, paskolų sutartyse nuoroda į tarpbankinių palūkanų normą litais VILIBOR bus automatiškai keičiama į nuorodą į tarpbankinių palūkanų normą eurais EURIBOR.Teisininkė apibendrindama pabrėžė, kad nėra būtinybės keisti galiojančių susitarimų, tokių kaip paskolų ar darbo sutartys, o jeigu viena sutarties šalis, pvz., bankas, inicijuoja paskolos sutarties pakeitimus, kitai sutarties šaliai negali būti taikomi jokie mokesčiai už atliktus sutartinius pakeitimus.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Laukia lemiami sprendimai

Lietuvos ekonominė padėtis įsivesti eurą 2015 m. šiuo metu nuteikia pozityviai, sako Ingrida Šimonytė, Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininko pavaduotoja. Mūsų šalis šiuo metu atitinka visus euro kandidatėms keliamus reikalavimus.Lietuvos atitiktis Mastrichto infliacijos, biudžeto deficito ir jo tvarumo, valstybės skolos ir dar keliems kriterijams bus vertinama nuo 2014 m. balandžio pabaigos, o galutiniai sprendimai paaiškės liepą.Pasak p. Šimonytės, svarbiausi yra Europos Komisijos bei Europos centrinio banko vertinimai, jie bus birželį. Juos vėliau tvirtins ES Taryba ir nuomonę dėl jų pareikš Europos Parlamentas.„Tikėkimės, Europos Komisija pateiks rekomendaciją leisti Lietuvai įvesti eurą, o Europos centrinis bankas tam pritars. Toliau turėsime daug praktinio darbo pereidami nuo lito prie euro“, – teigė p. Šimonytė.Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku