Vėjas pernai nusilpo, vėjininkai – sustiprėjo

Publikuota: 2014-03-14
Atnaujinta 2015-06-01 12:18
svg svg
Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Lietuvos gamintojai pernai pagamino beveik 600 GWh elektros iš vėjo – 11,6% daugiau, nei 2012 m. Nors oro sąlygos buvo prastesnės ir įmonės uždirbo mažiau, gamybą augino nauji pajėgumai.

„2013 m. metai buvo labai prasti, tačiau rudenį vėjas gana smarkiai pūtė ir gamintojai praktiškai pasivijo įprastinius metų rezultatus, nors metų viduryje visi panikavo“, – VŽ kalba Saulius Vytas Pikšrys, Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos direktorius.Anot jo, pernai bendra instaliuota galia, daugiausia dėl mažų jėgainių, padidėjo apie 30 MW, todėl ir padidėjo gamyba. Lietuvoje vėjo jėgainių galia buvo 279 MW. Palyginti, Estijoje, kurioje priskaičiuojama daugiau galios – 294 MW, energijos pagaminta mažiau – 528 GWh.Todėl Lietuvos jėgainių efektyvumas, asociacijos duomenimis, pasiekė 27,1% ir pralenkė kitas Baltijos šalis: Latvijoje veikiančių parkų vidutinis naudingumo koeficientas siekė 24%, Estijoje – 22,9%. Anot p. Pikšrio, Lietuvoje elektrinės efektyvesnės ne tik dėl gamtinių sąlygų, bet ir dėl to, kad statomos brangesnės jėgainės.„Vidutiniškai į 1 MW galios investuojama apie 1,5 mln. EUR, tačiau už didesnį efektyvumą – aukštesnius bokštus, papildomą įrangą, sumokama apie 1,8 mln. EUR“, – aiškina p. Pikšrys.Iš vėjo pagaminta elektra pernai sudarė 13,6% nuo visos Lietuvoje pagamintos ir 6,2% nuo suvartotos energijos. Šiuo metu, pernai išdalinus likusias elektros kvotas, Lietuvoje vykdomi keturi stambūs vėjo jėgainių projektai, kuriuos ketinama užbaigti iki 2016 m. Tuo metu instaliuota galia pasieks 500 MW, o iš vėjo, planuojama, bus gaminama apie 1,4 TWh energijos – apie 15% visos, suvartojamos Lietuvoje.

Laukia signalų

Pasak p. Pikšrio, kai bus pasiekta maksimali nustatyta galia, Vyriausybė, pagal egzistuojančius įstatymus, turi numatyti, kaip vėjo energetikos plėtra vyks toliau.„Mes bandome paprašyti Vyriausybės, kad ta tvarka būtų nustatyta anksčiau, bet mums paaiškino, kad dabar Energetikos ministerija yra užsakiusi studiją, bandoma analizuoti, kiek galima vėjo pajėgumų prijungti prie perdavimo tinklų. Energetikos institutas ruošia Nacionalinės energetikos strategijos pataisas. Kai tie dokumentai bus paruošti, tada Vyriausybė apsispręs. Kada tai bus, nežinau – žada, kad šių metų vidury“, – pasakoja p. Pikšrys.Gamintojų teigimu, planai turėtų būti aiškūs jau dabar, nes energetika reikalauja didžiulių investicijų, o projektus paruošti užtrunka kelis metus, todėl verslas turi žinoti, ko tikėtis.„Detalieji planai kainuoja pinigų, ir ne taip mažai. Jei būtų signalas, kad planuojama, pavyzdžiui, 2014–2015 m. padaryti naujų konkursų, investuotojai, plėtotojai jau dabar bėgtų į laukus daryti juodo darbo, kad atėjus konkursams būtų galima juose sudalyvauti, pasiekti geriausią įmanomą kainą. Šiandien mes tokių signalų neturime“, – VŽ sako Tadas Navickas, didžiausios Lietuvoje vėjo energetikos gamintojos UAB „4 Energia“ vadovas.Bendrovė dar 2008 m. įsteigė įmonę projektui Šilutėje vystyti, tačiau iki šiol nėra baigusi visų reikiamų procedūrų.Egidijus Simutis, UAB „Vėjo gūsis“, planuojančios statyti didžiausią vėjo jėgainių parką Lietuvoje, vadovas, nusiteikęs dar kategoriškiau. Anot jo, 2012 m. pabaigoje Sveikatos apsaugos ministerijai patvirtinus sanitarinės apsaugos zonas vėjo jėgainėms, vienam bokštui pastatyti gali prireikti kelių dešimčių gyventojų parašų. Šiuo metu dar yra paruoštų ir galiojančių detaliųjų planų, tačiau naujų gali ir neatsirasti.„Galiu drąsiai pasakyti, kad gali būti daromos kokios nori kvotos, bet šios kliūties įveikti beveik neįmanoma. Kompensacijų gyventojams niekas nereglamentuoja – jie gali paprašyti ir milijono“, – VŽ kalba p. Simutis.

Balansavimas

Ponas Navickas teigia, jog turi „dar šiek tiek galimybių plėstis“ – t. y., parengtų detaliųjų planų, kuriems įsakymas dėl apsaugos zonų netaikomas. Jis tikisi, kad Vyriausybė išplės vėjo energetikos įrengtąją galią iki 850 MW.Tuo metu sistemos operatorius AB „Litgrid“ skaičiuoja, jog šiuo metu gali užtikrinti techninį balansavimą, iš vėjo gaminant 500 MW. Kita vertus, kaip pastebi p. Pikšrys, yra galimybė išplėsti Kruonio hidroakumuliacinę elektrinę, įrengiant naują mobilesnį bloką, kuris galėtų kompensuoti nepastovią vėjo energijos gamybą.Ponas Navickas įsitikinęs, kad balansavimo principą galima įgyvendinti ne tik technine prasme, bet ir rinkos mechanizmais. Pasak jo, jei visi tiekėjai parduotų elektrą rinkoje, o ne pagal supirkimo tarifus, ir patys turėtų užtikrinti savo įsipareigojimus importu, kintanti gamyba susireguliuotų natūraliai. Be to, jis primena, kad po kelių metų jau turėtų veikti elektros jungtys su Švedija ir Lenkija, tokiu būdu bus galima daugiau energijos importuoti ir eksportuoti.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Milijardas

„Vėjo gūsio“ grupės, kurią kontroliuoja Martinas Gusiatinas, buvęs „Klaipėdos naftos“ vadovas, antrinė bendrovė „Amberwind“ šiuo metu plėtoja projektą Pagėgių rajone. Pirmosiomis 2016 m. dienomis pradėsiantis veikti vėjo jėgainių parkas bus didžiausias Lietuvoje, jo įrengtoji galia – 81 MW.„Šiandien turime praktiškai turime pilną sutarčių komplektą – ir su vėjo jėgainių tiekėju, ir su finansuotoju. Ūkiškai tariant, kitą savaitę išvažiuoja į laukus traktoriai, pradedame tiesti kelius, kabelines linijas. Šiemet turime padaryti  viską, kas yra iki žemės paviršiaus – pamatus, polius, linijas. Bokštų kėlimą pradėsime po metų“, – apie projekto eigą pasakoja p. Simutis.Iš viso bendrovė į parką investuoja apie 400 mln. Lt.Paskutinį projektą pagal egzistuojančias kvotas pernai metais laimėjusi Estijos kapitalo „4 Energia“ planuoja, kad Šilutės vėjo jėgainių parkas savo veiklą taip pat turėtų pradėti 2016 m. Šiuo metu vyksta parengiamieji darbai – derybos su tiekėjais, bankais, projektavimo darbai, sako p. Navickas.Pasak jo, į 60 MW parką ketinama investuoti beveik 400 mln. Lt. Gamybos efektyvumas turėtų siekti 40% – palyginti, pirmosios bendrovės jėgainės dirba 24% efektyvumu.Vėjo projektų aukcionus pernai taip pat laimėjo UAB „ Pamario jėgainių energija“ planuojanti 45 MW galios vėjo jėgainių parką Mažeikių rajone, ir UAB „Eurakras“, norintis statyti 24 MW galios vėjo parką planuoja Jurbarko rajone. Šio bendrovės ketina investuoti 180 mln. Lt ir 125 mln. Lt.Nustatyta šių naujų projektų, kurių bendra galia viršija 200 MW, supirkimo kaina – 24–24,5 ct/kWh. Palyginti, visų kitų Lietuvos jėgainių kaina – 30 ct/kWh. Pasak gamintojų, pigesnės elektros Lietuvoje gali pasiūlyti tik Kauno hidroelektrinė.

Svajoja apie jūrą

Verslininkai jau kelis metus kalba apie jėgainių parką Baltijos jūroje, kur vėjas pučia daug smarkiau, tiesa, įranga, pasak p. Simučio sudaranti apie 90% įprastinio projekto vertės, taip pat brangesnė.„Jūra turi didžiulį potencialą, gerokai geresnį vėją Lietuvoje, nei sausuma, ir iš esmės neribotus plotus“, – sako p. Navickas.Pagal parengtą Lietuvos jūrinės dalies bendrąjį planą, anot jo, galima pagaminti kelis kartus daugiau elektros, nei Lietuvai reikia.Šiuo metu šis planas nukeliavo į jį tvirtinti galintį Seimą.„Įstatymas sako, kad patvirtinus bendrąjį planą bus konkursai tyrimams atlikti. Tą bendrąjį planą tikimės, kad pavasario sesijoje Seimas patvirtins, bet konkursų taisyklių tyrimams nėra, negirdime ilgalaikių signalų“, – kalba p. Navickas.Pasak jo, jūroje vėjo energetika gan brangi, bet sparčiai auga pasaulio mastu – tai reiškia, kad mažėja jos įrangos kaina. Ponas Navickas apgailestauja, kad valdžios požiūris į vėjo energetiką dažnai yra „nerimtas“, nors tai sparčiausiai besiplečianti energetikos sritis Lietuvoje.„Vėjo elektra apskritai yra pigiausia – pigesnė už dujas, anglį, branduolinę energiją, turiu omenyje naują gamybą. Bet poreikis yra, kad vėjo jėgainės konkuruotų ne su naujomis, bet su senai atsipirkusiomis technologijomis, kurios ir lemia rinkos kainą“, – įsitikinęs p. Navickas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Pramonė“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

„Ignitis“ daliai verslo klientų nutraukia neterminuotas sutartis 4

Elektros tiekimo bendrovės „Ignitis“ dalis verslo klientų sulaukė laiškų apie nutraukiamas neterminuotas...

Pramonė
2022.08.19
„Gazprom“ planuoja trims dienoms sustabdyti dujų tiekimą „Nord Stream“

Rusijos dujų koncernas „Gazprom“ penktadienį pranešė, kad nuo rugpjūčio 31-osios iki rugsėjo 2-osios dujų...

Rinkos
2022.08.19
Nepaprastųjų situacijų ministerija: Rusija neturi savo plastiko ugniagesių šalmams

Įmonės susiduria su problema, kad Rusija neturi pakankamai žaliavų, ypač gaminant šalmus ugniagesiam, nes...

Pramonė
2022.08.19
„Enefit“ ir „Elektrum Lietuvos“ vadovai: „Nord Pool“ pasiūlymas – proga subalansuoti gamybą ir vartojimą

Elektros biržai „Nord Pool“ pareiškus, kad išvengti rekordiškai aukštų didmeninės energijos kainų galima...

Rinkos
2022.08.19
„Ignitis grupė“ kritikuoja „Nord Pool“ reakciją į rekordinį elektros brangimą

Valstybės kontroliuojama „Ignitis grupė“ kritikuoja „Nord Pool“ reakciją į rekordiškai išaugusias elektros...

Rinkos
2022.08.19
Žemės ūkio technikos gamintoja „Deere“ apkarpė šių metų prognozę

Didžiausia pasaulyje žemės ūkio technikos gamintoja – JAV „Deere & Co.“ grynąjį pelną trečiąjį savo...

Pramonė
2022.08.19
Nuo finansinių tikslų nutolo „Lietuvos geležinkeliai“, Lietuvos paštas, „Ignitis grupei“ sekėsi geriau

Beveik kas trečia valstybės valdoma įmonė (VVĮ) pernai neišpildė valstybės lūkesčių dėl siektinų pelningumo...

Finansai
2022.08.19
Priemonei „Skatinti įmones skaitmenizuotis“ yra numatyti 172 mln. Eur Premium

Europos Komisija patvirtino Lietuvos pateiktą 2021–2027 m. beveik 6 mlrd. Eur ES fondų investicijų programą.

Pramonė
2022.08.19
„NordBalt“ remonto darbai atidedami dviem mėnesiams

Atsižvelgiant į sudėtingą padėtį elektros rinkoje, Lietuvą ir Švediją jungiančio elektros kabelio Baltijos...

Pramonė
2022.08.19
Mozambikas ruošiasi pirmąkart eksportuoti savo SkGD siuntą

Mozambikas ruošiasi į tarptautinę rinką netrukus nukreipti pirmąją savo suskystintų gamtinių dujų (SkGD)...

Rinkos
2022.08.19
Ekspertai: valstybė neturėtų kompensuoti „Perlas Energijos“ klientų nuostolių 49

Vyriausybės ketinimus kompensuoti veiklą stabdančios nepriklausomos elektros tiekėjos „Perlas Energija“...

Pramonė
2022.08.19
Per daug geros užsakymo sąlygos – signalas vežėjams apie bandymą įtraukti į sankcijų apėjimo schemą Premium

Siekiant apeiti Rusijai taikomas sankcijas, ieškoma vis naujų ir išradingesnių būdų, kaip transportuoti...

Logistika
2022.08.19
„Elgama-Elektronika“ tieks išmaniuosius skaitiklius Lenkijos „Stoen“ 3

Vilniaus išmaniųjų skaitiklių gamybos UAB „Elgama-Elektronika“ drauge su Lenkijos partneriais „Esmetric“...

Pramonė
2022.08.19
„Nord Pool“ ragina rinkos dalyvius teikti daugiau valandinių pasiūlymų 18

Elektros birža „Nord Pool“ ketvirtadienį paragino rinkos dalyvius teikti daugiau kasvalandinių paraiškų...

Pramonė
2022.08.19
Švies, tik be lempučių 1

Kol bendrovės „Perlas energija“ suvedžioti klientai murkdosi nežinios pelkėje, Energetikos ministerija imasi...

Nuomonės
2022.08.19
Supančioti elektros kainos: sulaukiame iš pirkėjų pastabų, kad tampame nekonkurencingi Premium

Europos Sąjungai leidus šalims subsidijuoti savo gamintojus, Lietuvos įmonės, kurių savikaina dėl aukštų...

Pramonė
2022.08.19
Kai dirbti per brangu: „Paliūčio“ sprendimai, kaip sutaupyti elektros Premium

Darbo pamainų planavimas ir keitimas, apšvietimo pritemdymas ar išjungimas, saulės elektrinės įrengimas ar...

Gazelė
2022.08.19
E. Sutkienė – apie advokatų kontorų pokyčius, vadovo atsakomybę ir verslo teisės istorijos vingius Premium 1

Eugenija Sutkienė, advokatų kontoros „TGS Baltic“ Lietuvos biuro vyresnioji partnerė, sako, kad dar iki galo...

Verslo aplinka
2022.08.19
Vokietija mažina PVM dujoms

Olafas Scholzas, Vokietijos kancleris, paskelbė, kad dėl karo Ukrainoje kylant kainoms, mažinamas pridėtinės...

Pramonė
2022.08.18
Gynybos technologijos Lietuvoje: jei nori, kurk savo rizika Premium

2017 m. JAV gynybos ministerija paskelbė apie „Maven“ projektą. Jo tikslas buvo sukurti dirbtinio intelekto...

Inovacijos
2022.08.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku