Perspėja transportininkus neužkibti ant investicijų lengvatos jauko

Publikuota: 2014-03-14
Atnaujinta 2015-06-01 13:11
svg svg
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Jau šiais bei vėlesniais metais transporto bendrovės galės patirtas išlaidas atnaujinant savo transporto parką įtraukti į Investicinio projekto (IP) sąnaudas ir taip susimažinti pelno mokestį iki 50%. Tačiau auditoriai perspėja, kad pelno mokestį galima sumažinti tik turtu, kuris yra panaudotas ir pagamintas ne anksčiau kaip prieš 2 metus.

Eglė Žiemienė, UAB "MGI In salvo" auditorė, atkreipia dėmesį, kad pagal Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) išaiškinimą, Pelno mokesčio įstatymas (PMI) numato, kad "ilgalaikio turto grupei "krovininiai automobiliai, priekabos ir puspriekabės, autobusai – ne senesni kaip 5 metų" priskirtas turtas, t. y. krovininiai automobiliai, priekabos ir puspriekabės, yra laikomas investicinio projekto reikalavimus atitinkančiu turtu tik tokiu atveju, jeigu jis yra nenaudotas ir pagamintas ne anksčiau kaip prieš 2 metus, skaičiuojant nuo turto naudojimo pradžios."PMI numato, kad įsigyjant krovininius automobilius, priekabas ir puspriekabes, apmokestinamąjį pelną dėl šio turto įsigijimo galima sumažinti tik iki vieno milijono litų patirtų išlaidų per mokestinį laikotarpį suma.

Autobusais pelno nesumažinsi

Taip pat p. Žiemienė atkreipia dėmesį į tai, kad autobusai, nors ir gali būti priskiriami ilgalaikio turto grupei "krovininiai automobiliai, priekabos ir puspriekabės, autobusai – ne senesni kaip 5 metų", tačiau pagal PMĮ nuostatas šis turtas negali būti įtrauktas į IP sąnaudas, kadangi "nėra laikomas turtu, atitinkančiu investicinio projekto reikalavimus."Minėta IP lengvata įsigaliojo nuo 2014 m.Lengvata kitoms turto rūšims taikoma dar nuo 2009 m. ir yra pratęsta iki 2018 m. PMĮ numato, kad bendrovė, vykdanti investicinį projektą, gali sumažinti apmokestinamąjį pelną per mokestinį laikotarpį faktiškai patirtų išlaidų turtui įsigyti dydžiu ne daugiau kaip 50%. Tokiu turtu laikomos mašinos ir įrengimai, įrenginiai (statiniai, gręžiniai ir kt.), kompiuterinė technika ir ryšių priemonės (kompiuteriai, jų tinklai ir įranga), programinė įranga, įsigytos teisės ir turtas. Tačiau toks turtas turi būti nenaudotas ir pagamintas ne anksčiau kaip prieš 2 metus.Statistikos departamento duomenimis,  sandėliavimo ir transportui būdingų paslaugų veikla 2013 m. pradžioje Lietuvoje užsiėmė 1.374 įmonės, kurių pajamos siekė 9,9 mlrd. Lt, o grynasis pelnas 597 mln. Lt

Suaktyvėjo inspektoriai

VŽ jau rašė, kad mokesčių inspektoriai vis aktyviau imasi išieškoti pelno mokestį iš įmonių, kurios pasinaudojo pelno mokesčio lengvata investicijoms į technologinį atsinaujinimą. Verslo vadovai savo ruožtu skatinami itin atidžiai įvertinti, ar patirtos sąnaudos atitinka investicinio projekto lengvatos kriterijus.VMI 2011–2012 m. vykdė projektą „Teisingas apmokestinamojo pelno ir pelno mokesčio apskaičiavimas“, jį vykdant ypatingas dėmesys atkreiptas į mokesčių mokėtojus, taikiusius investicijų lengvatą. Ji atliko 599 įmonių patikrinimą ir nustatė įvairius besikartojančius pažeidimus. Pavyzdžiui, ilgalaikis turtas įsigytas tik norint pakeisti turimą tos pačios paskirties turtą, IP lengvata pritaikyta vėliau išnuomotam turtui arba įsigytas turtas yra pagamintas anksčiau nei prieš dvejus metus nuo pradėtos naudoti dienos.„Nustatytų pažeidimų mastas ir įvairovė leido daryti išvadą, kad investicinio projekto lengvatos taikymas turi būti toliau kontroliuojamas. Tai šiuo metu ir vykdoma“, – teigė Valė Kulvinskienė, VMI Kontrolės departamento direktorė. Kita vertus, p. Kulvinskienė atkreipė dėmesį, kad VMI, siekdama, kad mokesčių mokėtojai tinkamai taikytų investicijų lengvatą, sukūrė Investicinių projektų pelno mokesčio lengvatą taikančių vienetų kontrolinį klausimyną, kuriame išskirti ir įtvirtinti pagrindiniai teisės aktų reikalavimai, susiję su investicijų lengvatos taikymu.Finansų ministerija skaičiuoja, kad dėl pelno mokesčio lengvatos (pratęstos 2014–2018 m.) bendrovėms, investuojančioms į esminį technologinį atnaujinimą, biudžetas kasmet netenka 110 mln. Lt. Dėl netinkamo lengvatos taikymo VMI 2011–2012 m. iš įmonių papildomai išieškojo apie 29 mln. Lt pelno mokesčio.  O į biudžetą kasmet surenkama apie 1,5 mlrd. Lt pelno mokesčio.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Dažniausiai nustatomi VMI pažeidimai:

* Į investicinį projektą (IP) nepagrįstai įtrauktas 2008 m. įsigytas ilgalaikis turtas (lengvata įsigaliojo nuo 2009 m.).* Pelnas nepagrįstai sumažintas įsigytu ilgalaikiu turtu, kuris pagal galiojančius teisės aktus nepriskirtinas IP ilgalaikio turto grupėms.* IP nepagrįstai buvo priskirtas ilgalaikis turtas, kuris skirtas tik pakeisti turimam tos pačios paskirties turtui.* Investicijų lengvata pritaikyta vėliau išnuomotam turtui.* Nepateikti įrodymai, kad ilgalaikis turtas pagamintas ne anksčiau kaip prieš dvejus metus arba investiciniam turtui priskirtas ilgalaikis turtas, kuris pagamintas anksčiau nei prieš dvejus metus nuo pradėtos naudoti dienos.* Netinkamai prie investicinio projekto įtrauktos įsigytos kompiuterinės programos, skirtos įmonių apskaitai suvesti.* Investicijų lengvatą netinkamai taiko prekybos įmonės: pavyzdžiui, į IP sąnaudas įtraukiami produktų laikikliai, kasos aparatai, priešgaisrinė įranga, banknotų skaičiavimo mašinos, laiko matavimo įrengimai, svarstyklės, seifai, stendai, logotipai, lentynos, prekystaliai ir t. t.; kompiuterinė technika ir ryšių priemonės (kompiuteriai, jų tinklai ir įranga)“ – faksai, spausdintuvai, telefonai vadybininkų kambariuose, vaizdo stebėjimo sistemos.Šaltinis: VMI

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku