Advokatų kontoras augino sandoriai ir Ūkio bankas

Publikuota: 2014-03-13
Atnaujinta 2015-06-09 17:10
svg svg
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Praėję metai didžiosioms Lietuvos advokatų kontoroms buvo sėkmingi – daugėjo jose dirbančių teisininkų, augo kontorų pajamos. Verslo atsigavimas, investicijos ir daugiau įmonių sandorių, advokatų teigimu, prisidės prie plėtros ir šiemet.

Trys iš didžiausių advokatų kontorų – „Lawin“, „Sorainen“ ir „Tark Grunte Sutkiene“ pernai skaičiavo didesnes pajamas, nei 2013 m. „Sorainen“, „Raidla Lejins & Norcous“ ir „Tark Grunte Sutkiene“ taip pat didino savo teisininkų komandas.„Įmonės prikaupė lėšų investicijoms ir įsigijimams, vyksta daugiau sandorių. Daugėja Lietuvos įmonių, kurios pradeda vertinti profesionalesnius, specializuotus teisininkus. Jos anksčiau galbūt dirbo su mažesnėmis kontoromis ar su pavieniais advokatais, bet išaugusios iki tam tikro dydžio supranta, kad joms reikia kontoros, kuri gali teikti visapusiškas paslaugas“, – rinkos augimo priežastis VŽ vardija Laimonas Skibarka, „Sorainen“ vadovaujantysis partneris.Jo skaičiavimais, verslo teisės paslaugas teikiančių advokatų rinka Lietuvoje pernai augo 5–10%, o „Sorainen“ – 23%. Kontora daugiau nei penktadaliu išaugino savo teisininkų skaičių – šiuo metu jis viršija 50.

Klientai taupo Rolandas Valiūnas, „Lawin“ vadovaujantysis partneris, teigia, kad kontoros pajamos pernai didėjo iki 5%, tačiau pabrėžia, kad jos „dydis yra toks, kad ir nedidelis augimas prilygsta dideliam kitos kontoros augimui“.Beveik dvigubai teisininkų skaičiumi kitas kontoras lenkiančios „Lawin“ vadovas rinkos atžvilgiu nusiteikęs pesimistiškiau.„Konkurencija verslo advokatų kontorų tarpe didėja visame pasaulyje, kiekvienais metais ji vis didesnė ir Lietuvoje. Klientų spaudimas mažinti išlaidas, krizei pasibaigus, taip ir nesumažėjo. Vis dažniau pasitaiko, kad klientai mums tiesiai sako, kad jiems reikia ne aukščiausios kokybės, o atitinkamo kokybės lygio tam tikriems darbams. Jie pasiruošę netaupyti patiems sudėtingiausiems ir svarbiausiems dalykams, bet kitiems – ne. Tai atsiliepia advokatų kontoroms“, – VŽ dėsto p. Valiūnas.Anot jo, advokatų atlyginimams augant, o kontorų išlaidoms nemažėjant, teisininkų laukia sunki situacija ateityje.Pasak p. Valiūno, pernai šiek tiek keitėsi kontoros darbų pobūdis.„Mažėja darbų bankams, jie baigia spręsti savo problemas, kurias turėjo po krizės. Tačiau vis labiau didėja įmonių pirkimo ir pardavimo rinka, yra nemažai komercinių arbitražų, vis svarbesnė darosi konkurencijos teisė“, – vertina „Lawin“ vadovaujantysis partneris.

Ūkio bankas Sandorių augimą pastebi ir Irmantas Norkus, „Raidla Lejins & Norcous“ vadovaujantysis partneris. Anot jo, tam pernai buvo palankūs mokestinės aplinkos pokyčiai. Jis, kaip ir dar dviejų kontorų vadovai, tarp esminių projektų mini su Ūkio banko uždarymu susijusius procesus.„Praėję metai buvo labai neblogi – kaip ir Lietuvai atsigavimo metai, taip ir teisinių paslaugų rinkoje. Buvo labai daug darbų ir mums sekėsi išties neblogai. Dirbome su didžiausiu pastarojo dešimtmečio sandoriu – Ūkio banko portfelio perdavimu Šiaulių bankui, atstovavome „Linas Agro Group“ įsigijimuose Latvijoje“, – VŽ pasakoja p. Norkus.Nors kontoros pajamos 2013 m. susitraukė 2%, vadovas džiaugiasi tokiu rezultatu, nes metų viduryje kontorą paliko viena iš penkių partnerių – į „Sorainen“ su kelių žmonių komanda perėjo Aušra Mudėnaitė, tad buvo galima tikėtis ir reikšmingo pajamų sumažėjimo.„Jei žiūrėti finansinius rezultatus – dirbome daugiau valandų, nei metais prieš tai. Tačiau vidutinis valandinis įkainis buvo mažesnis, dėl to, kad daugiau darbų buvo dirbama viešajam sektoriui“, – prideda p. Norkus. Kontoros teisininkų skaičiuos pernai padidėjo trimis, iki 50 skaičiuoja jis.Pasak p. Norkaus, nors dabar „Raidla Lejins & Norcous“ turi keturis partnerius, o „Sorainen“ – septynis, kontorų pajamos – panašios, o būtent pajamų vienam partneriui skaičius parodo efektyvumą.Eugenija Sutkienė, „Tark Grunte Sutkiene“ valdybos pirmininkė, VŽ sako, kad 20% pajamų augimas yra „vidutinis tikėtinas kiekvienos kontoros augimas, jei ji gerai organizuoja darbą“. Nors konkretaus skaičiaus ji neatskleidė, pasak jos, pernai „Tark Grunte Sutkiene“ pajamos Lietuvoje išaugo „daug daugiau“ nei 20%.„Augimas pranoko lūkesčius. Prie jo prisidėjo dalyvavimas Ūkio banko bankroto administravime, atstovavimas Indėlių draudimui. Dėl šių priežasčių labai išaugo mūsų bylų specialistų grupė“, – pasakoja p. Sutkienė.Nors, jos vertinimu, bendrai verslo įsigijimų rinka pernai mažėjo, kontoros pajamos iš šios srities liko tame pačiame lygyje. Augti padėjo viešųjų pirkimų, energetikos projektai. Pernai teisininkų skaičius kontoroje padidėjo penktadaliu, iki 50.Su Ūkio banko sandoriu dirbo ir „Sorainen“ kontora, jos teisininkai teikė pagalbą Šiaulių bankui.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Gera pradžia Tiek p. Valiūnas, tiek p. Skibarka pastebi atsigavusios nekilnojamojo turto rinkos, sandorių skaičiui pranokus ikikrizinius duomenis, įtaką.„Mums puikiai sutapo tai, kad atėjo p. Mudėnaitė su savo komanda – ji viena lyderių statybų ir nekilnojamojo turto sektoriuje“, – džiaugiasi p. Skibarka.Advokatai teigia, kad šių metų pradžia taip pat žada gerus metus.„Ypač šiemet jaučiasi, kad pasiruošimas euro įvedimui įmonėms įpučia, kaip mes sakome, euroforijos – kaip matėme Estijoje ir Latvijoje, metai prieš euro įvedimą ir metai po jo yra žymus suaktyvėjimas investicijų ir sandorių prasme“, – sako p. Skibarka.Padidėjusį sandorių skaičių mini ir p. Valiūnas.„Jei yra augimas susijungimų ir įsigijimų srityje, auga ir finansavimas. Nekilnojamas turtas, matyt, šiemet toliau augs. Šiemet įtakos turės struktūriniai fondai, vadinasi, daugės viešųjų pirkimų, bus daugiau ginčų, finansavimo sandorių“, – prognozuoja „Lawin“ vadovaujantysis partneris.Anot jo, kiek aprimo energetikos rinka, tačiau ši tendencija gali pasikeisti, jei bus priimtas teigiamas sprendimas dėl atominės elektrinės.

Plėtrą riboja interesai Didžiosioms kontoroms augant, jų vadovai teigia, kad netrukus gali būti prieita riba, kai plėstis nebebus kur. Kita vertus, augti gali mažesnės ir vidutinės kontoros.„Realiai optimalus dydis yra 50–100 teisininkų mūsų rinkoje. Aišku, kai kurios mažesnės kontoros gal bandys konsoliduotis, nes joms tas spaudimas didėja“, – svarsto p. Skibarka.Ponas Valiūnas teigia, kad kontoros dydis, nors dažnai ribojamas dėl galimų interesų konfliktų, yra daugiau tradicijos klausimas.„Didžiausia lenkiška kontora yra apie 150 teisininkų, nors šalis 13 kartų didesnė už Lietuvą“, – skaičiuoja p. Valiūnas.Anot jo, jei viena kontora auga, kitos nori vytis, būti panašios.„Lietuvos rinkoje konkurentai ilgai bandė pavykti mus dydžiu. Dabar, man atrodo, tos lenktynės baigėsi – kiti pajuto, kad jos niekur neveda. Ar 90 yra riba? Nėra tvirto atsakymo, tai priklauso nuo rinkos. Manau, kad mes jau artėjame prie ribinių dydžių, nes mus riboja interesų konfliktai. Jei neauga rinka, jie neleidžia mums augti, nes tenka atsisakyti visos eilės klientų, iš to kyla visokių problemų“, – kalba p. Valiūnas.Pasak jo, 100–110 teisininkų būtų ribinis, bet nebūtinai optimalus dydis lietuviškai kontorai.„Neturime ambicijų, kad kitais metais mūsų turi būti 100. Mus išmokė dirbti efektyviai, taupiai, racionaliai“, – sako p. Sutkienė. Tiesa, ji skaičiuoja, kad galėtų dar priimti apie 10 žmonių.Būtent interesų konfliktai pernai nuo susijungimo atbaidė „Raidla Lejins & Norcous“ ir „Baltic Legal Solutions Lietuva“ – viena kontora atstovavo vieniems, kita – kitiems klientams ginčuose.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku