Ši savaitė kritinė siekiant susitarti dėl bankų sąjungos

Publikuota: 2014-03-10
Atnaujinta 2015-06-01 12:57
Nuotrauka: Algimanto Kalvaičio („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Pirmadienį vakare startuoja keleto svarbių susitikimų maratonas, kurių metu ES finansų ministrai ir Europos parlamento (EP) derybininkai siekia pasiekti kompromisą dėl bankų sąjungos dar prieš numatomus naujojo EP rinkimus.

Šį vakarą įvyks euro zonos finansų ministrų ir kitų bankų sąjunga suinteresuotų ES šalių, kokia yra Lietuva, pasitarimas dėl bendrojo bankų pertvarkos fondo, kurį siūloma įteisinti tarpvyriausybine sutartimi, kuo nėra patenkinti Europos parlamentarai.Rytoj diskusijos persikels į ECOFIN, ES finansų ministrų pasitarimą, kuriame bus siekiama persitarti dėl to, kas nuspręs dėl probleminių bankų pertvarkos ir kaip bus finansuojama tų bankų pertvarka.  Pasiekti susitarimai bus aptarti trečiadienį, kovo 12 d., įvyksiančiame ES Tarybai pirmininkaujančios Graikijos ir EP derybininkų susitikime Strasbūre: jame bus siekiama užbaigti derybas dar prieš balandžio 14-17 d. numatomą Europos parlamento balsavimą dėl Bankų sąjungą įtvirtinančių teisės aktų paketo.

„Pasiūlymų ant stalo daug“

VŽ šaltiniai Briuselyje pirmadienį teigė, kad „šįkart finansų ministrams teikiama labai daug pasiūlymų ant stalo“.  O tarp svarbiausiųjų – tai Bendrojo bankų pertvarkos fondo, kuriame bus kaupiamos nacionalinės lėšos spartesnio subendrinimo (mutualisation - angl. k.), kad tomis lėšomis kuo anksčiau galėtų pasinaudoti bet kurios euro zonos valstybės narės bankas. Taip pat bus aptarti siūlymai dėl kredito linijos suteikimo šiam fondui, kol jame nebus sukaupti numatyti 55 mlrd. EUR.Pasak šaltinių, skolinimas fondui ar greitesnis fondo lėšų prieinamumas visiems euro zonos bankams dar gali būti svarstomas šį vakarą.Bankų sąjungos tikslas yra pasiekti, kad probleminiai bankai nebūtų gelbėjami mokesčių mokėtojų pinigais ir kad probleminių bankų uždarymas ar jų pertvarka būtų finansuojama finansų sektoriaus lėšomis.Bankų sąjunga padėtų sutraukyti ydingus bankų ir valstybių  narių ryšius, kai probleminius bankus gelbėjant mokesčių mokėtojų pinigais vyriausybės įklimpsta į joms nepakeliamas skolas, o bankai savo ruožtu patiria sunkumu, jei jie yra per daug investavę į skolų krizę patiriančių valstybių obligacijas.

Dėl ko reikia susitarti

Europos parlamento derybininkai dar praėjusią savaitę išreiškė apgailestavimą, kad praėjusiame ECOFIN susitikime nebuvo pagerintas ES Tarybos  pasiūlymas dėl fondo ir kad bet kuriuo atveju EP balsuos dėl Bankų sąjungos teisės aktų paketo, „nežiūrit į tai, ar bus pasiektas susitarimas su valstybėmis narėmis, ar ne“.EP derybininkai siekia, kad įmokos į fondą bendromis būtų paverstos jau po 3 metų.  Dar gruodį ES finansų ministrai susitarė dėl 10 pereinamojo laikotarpio.  Neatmestina, kad abi pusės susitars dėl 5 metų periodo.EP toliau spiriasi, kad fondas būtų ne tarpvyriausybinio susitarimo objektas, o įtrauktas į bendrą bankų sąjungos dokumentų paketą. Tačiau taip pat EP rodo ženklų, kad nusileistų, jei ministrai sutiktų, kad galutinius sprendimus dėl probleminių bankų pertvarkos priimtų Europos centrinis bankas.Savo ruožtu šalys narės laikosi pozicijos, kad sprendimų priėmime turėtų dalyvauti Bankų pertvarkos taryba ir nacionalinės priežiūros įstaigos.  Parlamento nuomone, ES Tarybos siūloma reglamento versija numato pernelyg sudėtingą ir politizuotą sprendimų priėmimą.EP laikosi pozicijos, kad sprendimai, kaip bus pertvarkomas probleminis bankas turi būti nepolitizuoti, t.y. priimami Bankų pertvarkos taryboje, kai šalys narės mano, kad sprendimus atskirais atvejais turėtų patvirtinti finansų ministrai.Siekiama, kad 2015 m. sausį įsigaliotų sąjungos principus įteisinanti Bankų gaivinimo ir pertvarkymo direktyva, o nuo 2016 m. – pradėtų veikti bendrasis bankų pertvarkos mechanizmas, atitinkamai per dešimt metų ar trumpesnį periodą būtų sukauptas bankų gelbėjimo fondas. Lietuva siekia tapti euro zonos nare nuo 2015 m., tad šalyje įsivedus eurą Lietuva automatiškai taptų ir bankų sąjungos dalimi.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Svarbiausi evakuacijos planai

Pasiektas susitarimas dar iki naujojo EP rinkimų š.m. gegužę sustiprintų investuotojų pasitikėjimą Europos bankais, tačiau apžvalgininkai neįžvelgia didelės tragedijos, jei kartais susitarti ir nepavyktų.Pasak jų, ES bankų sektorius gali veikti pakankamai efektyviai ir be idealiai veikiančio bankų pertvarkos mechanizmo, jeigu bus išvalyti bankų balansai ir įvesti protingi bankų priežiūros saugikliai, kaip deramas bankų kapitalo pakankamumas ar prievolė bankams turėti aiškius planus ir finansavimo šaltinius, kaip ir kokiomis lėšomis bus jie gelbėjami arba uždaromi to prireikus.Nuo š. m. lapkričio Europos centrinis bankas (ECB) savo globon perima 128 didžiausių euro zonos bankų grupių priežiūrą. Šiuo metu atliekamas bankų turto kokybės patikrinimas (AQR) ir atsparumo  testas – individualių bankų rezultatai paaiškės iki š. m. spalio.  ECB, nenorėdamas pirkti katės maiše, siekia sustiprinti investuotojų pasitikėjimą euro zonos bankais. Ekspertai, akcentuoja, kad AQR yra skirtas „nustatyti ir pribaigti bankus zombius“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku