Seimas pradeda svarstyti, kada skelbti referendumą dėl žemės

Publikuota: 2014-03-10
Atnaujinta 2015-06-01 11:16
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
 

Seimas pradėjo svarstyti pasiūlymą birželio pabaigoje rengti referendumą dėl žemės pardavimo užsieniečiams. Parlamentarų galutinis balsavimas šiuo klausimu numatytas vėliau kovą. Yra pasiūlymų surengti tokį referendumą visu mėnesiu anksčiau – gegužės pabaigoje.

Loreta Graužinienė, Seimo pirmininkė, pateikė parlamento nariams nutarimo projektą dėl to, kad birželio 29 d. būtų rengiamas referendumas dėl daugiau kaip 300.000 piliečių parašų paremtos iniciatyvos pakeisti Konstituciją, uždraudžiant Lietuvoje žemės ūkio paskirties žemės pardavimą užsieniečiams.„Seimas, gavęs tinkamai įformintą išvadą, kad yra surinkta pakankamai piliečių parašų, svarsto ir priima nutarimą dėl referendumo paskelbimo. Todėl mes ir turime svarstyti ir priimti šį teikiamą nutarimą“, – paaiškino p. Graužinienė.Kartu, pasak jos, bus sudaryta ekspertų grupė, kuri turėtų iki kovo 20 d. pateikti išvadą dėl šio referendumo paskelbimo.„Tačiau ekspertų išvada negali stabdyti pasirengimo referendumui.Esu tos nuomonės, kad toks referendumas turi įvykti, nes surinkti piliečių, norinčių pasisakyti šiuo svarbiu visuomenei ir valstybei klausimu, parašai“, – tikino Seimo vadovė.

Opozicija abejoja

Bet opozicija suabejojo, ar iš tikrųjų yra surinkta daugiau kaip 300.000 piliečių parašų referendumui inicijuoti, kaip nusprendė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).„Gali būti, kad Seimas pradeda procedūrą, kuri visiškai neatitinka įstatymų. Pirmiausia turime iš tiesų įsitikinti, ar tikrai tie parašai surinkti, nes VRK išvada šiuo klausimu kelia abejonių“, – sakė Andrius Kubilius, Seimo opozicijos lyderis.Be to, daugeliui politikų kyla abejonių, ar toks referendumui keliamas klausimas atitiks Lietuvos konstitucinius įsipareigojimus Europos Sąjungai. Todėl siūloma pirmiausia Konstitucinio Teismo pasiteirauti, ar referendumo klausimas gali būti teikiamas visuotiniam balsavimui. Šis pasiūlymas bus svarstomas vėliau Seime.Parlamentarai pritarė opozicijos pateiktam pasiūlymui kreiptis į Vyriausybę, kad ši įvertintų referendumo iniciatyvą ir praneštų apie teisines pasekmes, jeigu toks referendumas įvyktų ir jam teikiama nuostata būtų priimta.Referendumo iniciatoriai reagavo neramiaiĮ Seimo posėdžių salę atvyko nemažai referendumo iniciatorių atstovų, kurie gana triukšmingai reagavo tiek į valdančiųjų, tiek į opozicijos pasisakymus šiuo klausimu. Pirmininkaujančiam teko ne kartą raminti susirinkusius.Nepaisant opozicijos abejonių, 79 Seimo nariai balsavo už tai, kad nutarimas dėl referendumo paskelbimo būtų svarstomas toliau, 5 buvo prieš, 24 susilaikė.Numatyta, kad nutarimo svarstymas Seimo posėdyje vyks kovo 25 d. Grupė Seimo narių jau pasiūlė surengti referendumą ne birželio 29 d., bet anksčiau – gegužės 25-ąją, kartu su Europos Parlamento rinkimais ir antruoju prezidento rinkimų turu, jeigu jis vyks. Šie pasiūlymai bus svarstomi Seimo komitetuose, bet p. Graužinienė pasisakė už tai, kad referendumas dėl žemės vyktų atskirai nuo rinkimų: „Manau, taip būtų geriau, nes tuomet būtų išvengta politinių spekuliacijų ir tie klausimai būtų atskirti nuo rinkimų kampanijos klausimų.“Seimo vadovė informavo, kad atskirai rengiamas referendumas valstybei kainuos 14 mln. Lt, o jeigu būtų rengiamas kartu su rinkimais, kainuotų apie 2 mln. Lt.Norint, kad referendumui teikiamas pasiūlymas dėl draudimo parduoti žemę užsieniečiams būtų priimtas ir įsigaliotų, reikia, kad už jį balsuotų ne mažiau kaip pusė visų Lietuvoje registruotų rinkėjų, tai yra ne mažiau kaip 1,35 mln. rinkėjų.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku