Prieš referendumą ginkluojasi procedūromis

Publikuota: 2014-02-09
Atnaujinta 2015-06-01 13:23
Zenonas Vaigauskas, Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas.
Zenonas Vaigauskas, Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas. Nuotrauka: Herkaus Milaševičiaus („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Žemės pardavimas užsieniečiams galės būti uždraustas tik tuo atveju, jeigu už tai balsuos daugiau kaip pusė visų Lietuvoje registruotų rinkėjų. Pasiekti tokį rezultatą, pasak ekspertų, gali būti sunku.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) tikisi, kad kitą savaitę paaiškės, ar pavyko surinkti 300.000 piliečių parašų, remiančių referendumą dėl žemės pardavimo užsieniečiams uždraudimo.„Jeigu paaiškės, kad trūksta mažiau kaip 1.500 parašų, bus suteikta galimybė per dvi savaites juos surinkti. O jeigu matysime, kad parašų pakanka, komisijos posėdyje vėl gali būti diskutuojama dėl šios iniciatyvos konstitucingumo ir sprendžiama, ar perduoti Seimui svarstyti klausimą dėl referendumo paskelbimo“, – VŽ aiškino Zenonas Vaigauskas, VRK pirmininkas.Jis spėjo, kad galų gale Seimui teks nagrinėti politinę ir teisinę problemą, ar referendumas dėl draudimo parduoti žemę užsieniečiams atitinka Lietuvos konstitucinius įsipareigojimus ES. Jeigu dauguma politikų nuspręstų, kad referendumas turi įvykti, dar turės būti parinkta jo rengimo data.„Procedūros jau nebeleis surengti tokio referendumo š. m. gegužės 11 d. kartu su prezidento rinkimais, nes priimti tokį sprendimą Seime jau tiesiog fiziškai nebelieka laiko. Galbūt būtų apsispręsta jį skelbti kartu su Europos Parlamento rinkimais gegužės 25 d. Bet šis klausimas yra Seimo prerogatyva“, – sakė p. Vaigauskas.

Inicijuos kreipimąsi į KT

Prieš referendumą dėl žemės pasisakantys politikai žada naudotis visomis galimybėmis sustabdyti tokį visuotinį balsavimą arba nukelti jį vasarai, kai rinkėjų aktyvumas būna menkas.„Jeigu paaiškės, kad parašų pakanka, pirmiausia Seime turime priimti kreipimąsi į Konstitucinį Teismą (KT), kad šis išaiškintų, ar siūloma referendumo formuluotė atitinka Konstituciją. Tik sulaukę KT išvados Seime turėtume svarstyti, ar referendumas galėtų būti skelbiamas“, – VŽ sakė Eligijus Masiulis, opozicinio Liberalų sąjūdžio lyderis.Jis neslėpė, kad dėl tokios įvykių eigos konsultuojasi su opoziciniais konservatoriais ir valdančiaisiais socialdemokratais. Šioms politinėms jėgoms pakaktų balsų kreiptis į KT. Bet jeigu nepavyktų kreiptis į KT ir Seimas būtų nusiteikęs skelbti referendumą, žadama naudotis procedūrinėmis teisėmis nukelti tokį balsavimą į vasarą. Referendumas tokiu laiku leistų tikėtis menko rinkėjų aktyvumo ir balsavimui teikiamų nuostatų nepriėmimo.

Žada aiškinti grėsmes

Valdančioji koalicija paskelbė, kad neblokuos Seimo nutarimo dėl referendumo paskelbimo, jeigu paaiškės, jog parašų pakanka.„Jeigu bus surinkti parašai, sutarta, kad referendumas turi įvykti, kad žmonės galėtų pasisakyti šiuo klausimu“, – tvirtino „Tvarkos ir teisingumo“ partijos vicepirmininkas Valentinas Mazuronis, aplinkos ministras.Bet premjeras, socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius įspėjo, kad per referendumo kampaniją įtikinės žmones nebalsuoti už siūlomą nuostatą dėl žemės pardavimo, nes jis prieštarautų Lietuvos įsipareigojimams ES.„Mano pareiga, jeigu ir bus referendumas, informuoti žmones, kokios yra grėsmės, jeigu tokia nuostata būtų priimta. Yra keliami tam tikri reikalavimai Lietuvos stojimo į ES sutartyje, kurių nevalia pažeisti“, – teigė Vyriausybės vadovas.Jis yra sakęs, kad tokiu atveju ES gali imtis prieš Lietuvą sankcijų, kurios gali siekti net kelias dešimtis milijardų litų.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Neatskyrė dviejų nuostatų

Pasak VRK pirmininko, galiojantis įstatymas numato, kad šiam referendumui teikiama nuostata galėtų būti priimta tik esant ypatingoms sąlygoms, už ją turėtų balsuoti daugiau kaip pusė visų Lietuvoje registruotų rinkėjų, tai yra bent 1,2 mln. piliečių.„Referendumo iniciatoriai kartu su Konstitucijos nuostata dėl draudimo parduoti žemę užsieniečiams teikia dar ir nuostatą, numatančią, kad referendumams surengti reikėtų ne 300.000 parašų, kaip nustatyta dabar, bet 100.000. Bet tokia Konstitucijos nuostata gali būti priimta tik referendume už ją balsavus ne mažiau kaip pusei visų registruotų rinkėjų. Kadangi iniciatoriai nėra atskyrę dviejų siūlomų referendumo nuostatų, vadinasi, už jas bus balsuojama vienu metu. Ir sprendimas dėl abiejų turėtų būti priimtas vienas – arba nuostatos priimtos, arbe nepriimtos“, – tikino p. Vaigauskas.Tuo, anot jo, ir yra paaiškinama, kad ir dėl draudimo parduoti žemę užsieniečiams priėmimo sprendimas galėtų būti priimtas tik daugiau kaip pusei rinkėjų balsavus už.VRK vadovas neneigė, kad atostogų sezonu rinkėjai yra ypač pasyvūs, todėl, jeigu referendumas būtų paskelbtas vasarą, žmonės vangokai eitų prie balsadėžių ir nebūtų garantijų, kad referendume būtų dalyvavę daugiau kaip pusė jų.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku