Gąsdinanti TEO ir „Omnitel“ sinergija

Publikuota: 2014-02-09
Atnaujinta 2015-06-01 11:37
svg svg
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Telekomunikacijų galiūnėms AB TEO LT ir UAB „Omnitel“ prabilus apie sinergiją, konkurentai gūžiasi, o mažiukai bijo būsią nustumti į užribį. Rinkos dalyviai viliasi, kad Konkurencijos taryba ir ryšių reguliuotojas nemiegos, atidžiai seks dviejų milžinių žaidimus ir neleis piktnaudžiauti turima galia.

Pirmasis žodį „sinergija“ ištarė Kęstutis Šliužas, TEO LT generalinis direktorius. „Sinergija su tų pačių akcininkų valdoma mobiliųjų telekomunikacijų bendrove „Omnitel“ turėtų duoti konkrečią naudą, vertę, naujų galimybių mūsų privatiems ir verslo klientams. Klientui nerūpi, kokiais tinklais keliauja jų duomenys, svarbiausia, kad paslauga atitiktų jo poreikius“, – sako TEO vadovas. Anot jo, šiuo metu su „Omnitel“ kalbama apie įvairias sinergijos galimybes.„Vienas iš pavyzdžių – išmaniesiems įrenginiams pritaikyta „Interneto.tv“, kuri gali būti aktuali mobiliojo ryšio naudotojams. Kitas pavyzdys – duomenų perdavimo, internetinės balso telefonijos sprendimai. Ieškome būdų, kaip skirtingos technologijos papildytų viena kitą, sukurtų daugiau jų panaudojimo galimybių, daugiau vertės“, – vardija p. Šliužas.Danas Strömbergas, „Omnitel“ prezidentas, teigia, kad yra daug sričių, kuriose „Omnitel“ ir TEO galėtų bendradarbiauti, būdamos tos pačios „TeliaSonera“ grupės dalis ir turėdamos tas pačias pamatines vertybes. „Pirmiausia mes turime unikalią galimybę patenkinti savo klientų poreikį būti nuolat prisijungusiems, turėti didesnio pralaidumo tinklus ir galimybę naudotis turiniu bei paslaugomis keliuose ekranuose. Tokių paslaugų poreikis nuolat auga, ir mes turime išskirtinę galimybę būti šios tendencijos varomoji jėga Lietuvoje sujungdami ir panaudodami geriausia, ką turi „Omnitel“ ir TEO“, – sakė jis.

Ne pirmas kartas

Paulius Dambrauskas, interneto ir TV paslaugų UAB „Cgates“ vadovas, teigia, kad šio dviejų banginių žingsnio rinka tikisi pastaruosius dešimt metų.„Per tą laiką jau buvo bandymų pasiūlyti rinkai produktų iš vienų rankų. Abi įmonės turi skirtingus veiklos prioritetus, matysime, kaip seksis juos suderinti“, – sako jis.Vidui Pukėnui, alternatyvios fiksuotojo ryšio operatorės UAB „Nacionalinis telekomunikacijų tinklas“ (NTT) direktoriui, TEO bendradarbiavimas su tų pačių akcininkų valdoma „Omnitel“ taip pat nėra naujiena. „Dvi bendrovės partnerystę įvairiais lygmenimis jau plėtoja ir šiuo metu, o kai kurias šios partnerystės formas tiesiogiai jaučia ir telekomunikacijų paslaugų naudotojai. Pvz., dar 2010 m. vasarą TEO ir „Omnitel“ savo klientams pasiūlė tarpusavyje kalbėti nemokamai. Beje, ir dabartiniu metu tarp „Omnitel“ viešai siūlomų planų yra tokių, kuriuose skambučiai į TEO tinklą yra išskirti atskirai ir apmokestinami mažiau nei skambučiai į kitus Lietuvos tinklus“, – vardija p. Pukėnas.Rinkos dalyviai skirtingai vertina, kokį poveikį milžinių bendradarbiavimas turės rinkai. Vieni didesnių permainų nesitiki, kiti priešingai – baiminasi, kad kai kurioms mažesnėms įmonėms tokia galiūnių draugystė gali reikšti verslo pabaigą.Virginijus Jurgelevičius, interneto, skaitmeninės televizijos, internetinės telefonijos UAB „Balticum TV“ vadovas ir akcininkas, pokyčius pasitinka ramiai.„Tai normali verslo strategija, nes Lietuvoje rinka traukiasi dėl mažėjančio gyventojų skaičiaus. Manau, kol tos dvi įmonės nebus sujungtos į vieną, rimtų pokyčių rinkoje nevyks“, – sako p. Jurgelevičius. Tačiau ne visi ramūs.„Savo išteklius sujungs du didžiausi rinkos operatoriai, teikiantys ir didmeninių prieigos prie interneto tinklų, ir mažmeninių interneto paslaugų. Tokia sąjunga sumažins kitų įmonių galimybes ir pablogins konkurencijos sąlygas rinkoje, o ir vartotojams, prognozuojant tolesnę ateitį, naudos tai neduos“, – grėsmių regi Remigijus Šeris, interneto ir TV siuntimo paslaugas teikiančios AB Lietuvos radijo ir televizijos centro generalinis direktorius.Jis primena, kad abiejų įmonių svoris yra didžiulis. Štai RRT ataskaitos duomenimis, pernai III ketvirtį TEO LT ir „Omnitel“ drauge sudėjus vien plačiajuosčio interneto prieigos versle užimtų daugiau nei 50% rinkos – ir pagal abonentų skaičių, ir pagal gaunamas pajamas.

Dėlioja scenarijus

Drebuliukai krečia ir TV retransliuotojų stovyklą.Juozas Jurelionis, Lietuvos kabelinės televizijos asociacijos direktorius, spėja, kad glaudesnis dviejų galiūnių bendradarbiavimas reikš, kad bus išplėsta TEO paslauga „Paslaugų rinkiniai namams“ (šios paslaugos vartotojams dabar siūloma taupyti perkant tris paslaugas – internetą, TV ir fiksuotą telefono ryšį – viename pakete).„Teikdami visas telekomunikacijų paslaugas iš vienų rankų, leidžiančias naudotis visais namų ūkio turimais telekomunikacijų įrenginiais, įskaitant mobilius telefonus, planšetes ir kt., šie du stambūs operatoriai neišvengiamai spaus konkurentus – tiek kabelinius operatorius, tiek mobilaus ryšio paslaugų tiekėjus – siekdami perskirstyti iš IT telekomunikacijų rinkos gaunamas pajamas savo naudai. Pradedant tikriausiai nuo didžiųjų miestų, kur daugiausia jaunesnių žmonių ir didžiausias vartotojų mokumas“, – svarsto p. Jurelionis.„Cgates“ vadovas mano, kad TEO ir „Omnitel“ bendradarbiavimas turi daugiau prasmės teikiant paslaugas verslui, tačiau teikti bendrus pasiūlymus privatiems klientams bus kebliau, nes šis segmentas nėra „Omnitel“ stiprioji dalis.Jo vertinimu, vienas didesnių galimų tokios draugystės pavojų rinkai – reguliuojamos paslaugos pardavimas žemiau savikainos, kitos paslaugos sąskaita. „Pavyzdžiui, mes puikiai galime konkuruoti su TEO pasiūlymu „TV paslauga plius internetas“. Tačiau pridėjus prie šio pasiūlymo ir mobilųjį ryšį už tą pačią kainą, konkurencinis balansas smarkiai pasikeistų ne mūsų naudai“, – pavyzdį pateikia p. Dambrauskas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Priekaištai reguliuotojui

Kalbai pasisukus apie rinkos prievaizdus, VŽ pašnekovai žeria priekaištų šių institucijų darbo kokybei. Anot jų, dabar, kai TEO ir „Omnitel“ ima suartėti, rinkos priežiūros Achilo kulnas – silpna vieta – dar labiau išryškėja ir gali pridaryti bėdų rinkos dalyviams ir anksčiau ar vėliau atsigręžti prieš televizijos, interneto ir pokalbių paslaugų vartotojus.„Galima būtų tikėtis, kad už telekomunikacijų rinkos reguliavimą atsakingos valstybinės institucijos neleis sukurti dar didesnės vieno rinkos dalyvio dominuojamos padėties. Tačiau ligšioliniai reguliuotojų veiksmai verčia tuo abejoti. Lietuvoje, skirtingai nei kai kuriose kitose Europos šalyse, dominuojantis fiksuotojo ryšio operatorius tebėra neišskaidytas į atskiras įmones, kurių viena operatoriams teiktų didmenines ryšių infrastruktūros paslaugas, o kita – mažmenines paslaugas abonentams“, – primena p. Pukėnas. Jo vertinimu, rinkos reguliavimas dėl nesuprantamų priežasčių pastaruoju metu apskritai silpnėja. „Tai liudija ir faktas, kad nuo šių metų pradžios TEO LT atžvilgiu panaikinta dalis įpareigojimų“, – mano pašnekovas.Kad telekomunikacijų rinkoje ne viskas gerai, mano ir „Cgates“ vadovas.„Tarkime, fiksuota telefonija privatiems klientams iki šiol yra de facto monopolinė paslauga, o „Teo“ sukurti kainodaros barjerai skambinant į alternatyvių, t. y. mažųjų, operatorių tinklus iki šiol nereguliuojami. Kitas pavyzdys: TEO šimtamilijoninės investicijos į interneto paslaugos kokybę ateina iš fiksuotos telefonijos versle uždirbtų pinigų. Vėl – galima įžvelgti vienos paslaugos subsidijavimą kitos sąskaita. Manau, kad reguliuotojai turėtų leisti „Omnitel“ ir TEO dirbti drauge, bet mes matome, kad tai bus naujų sudėtingų reguliavimo uždavinių kūrimas iki galo nesusitvarkius su esamais“, – sako p. Dambrauskas. Mobiliojo ryšio operatoriai į TEO ir „Omnitel“ planus reaguoja ramiau.Fredas Hrenchukas, UAB „Bitė Lietuva“ generalinis direktorius, mano, kad vienintelis TEO ir „Omnitel“ klientų lūkestis bus dėl šios sinergijos sulaukti mažesnių kainų, tai bus nemažas iššūkis abiem bendrovėms, ypač konkurencingoje Lietuvos rinkoje.„Esu matęs tokią telekomunikacijų bendrovių sinergiją Kanadoje – tai nebuvo sėkmingas žingsnis. Tikiu, kad Konkurencijos taryba ir reguliuotojas atidžiai seks rinką ir neleis pažeidimų“, – kalba „Bitės“ vadovas.Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Lojalumo kortelė „Mylimiausia“ turės virtualų variantą 1

Viena didžiausių šalyje pirkėjų lojalumo programa „Mylimiausia“ ruošiasi įžengti į virtualią erdvę. Interneto...

Rinkodara
2022.07.03
Išmokomis skatins aktyviau įdarbinti užsieniečius 2

Sutariama, kad norint į šalį pritraukti ir joje išlaikyti tarptautinius verslus, vien tik mokestinių ir kitų...

Vadyba
2022.07.03
Darbdavio akis darbuotojo namuose: auga stebėjimo programėlių populiarumas 1

Prasidėjus pandemijai ir daliai darbuotojų ėmus dirbti iš namų, kai kurie vadovai sunerimo dėl jų...

Vadyba
2022.07.02
„Virgin Orbit“ raketa iškėlė septynis JAV karinius palydovus

Bendrovės „Virgin Orbit“ raketa penktadienį vakare iškėlė keletą JAV Gynybos departamento palydovų, kai buvo...

Inovacijos
2022.07.02
NKSC vadovas: kibernetinės atakos nuslopo, tačiau bet kada gali vėl prasidėti

Kibernetinės atakos prieš Lietuvos institucijas ir verslą nuslopo, bet ekspertai pasirengę jų atsinaujinimui,...

Inovacijos
2022.07.01
„BaltCap“ Latvijos technologijų bendrovę „Vendon“ parduoda „Azkoyen“ grupei

Didžiausia Baltijos šalyse privataus kapitalo fondų valdytoja „BaltCap“ už neskelbiamą sumą parduoda Latvijos...

Inovacijos
2022.07.01
Pernai bendrovės „Bolt“ nuostolis išaugo iki 547,2 mln. Eur

„Bolt“ prekės ženklą naudojantis Estijos startuolis „Bolt Technology“ 2021-aisiais patyrė 547,2 mln. Eur...

Logistika
2022.07.01
Autonominis laivas perplaukė Atlantą

Robotinis laivas be įgulos „Mayflower“, pakartojęs anglų kolonistų 1620 metų kelionę laivu „Mayflower“,...

Logistika
2022.07.01
VŽ klausomiausi podkastai birželį

Pateikiame daugiausia „Verslo žinių“ prenumeratorių dėmesio sulaukusių podkastų TOP 10.

Laisvalaikis
2022.07.01
„Wargaming Vilniaus“ vadovas: nuo rudens Lietuvoje suaktyvinsime specialistų samdą Premium

Baltarusijos žaidimų milžinė „Wargaming“ per metus Lietuvoje pasamdė apie keliasdešimt darbuotojų, o nuo...

Inovacijos
2022.07.01
„Estateguru“ siekia pritraukti institucinių investuotojų, žada nepamiršti mažmeninių Premium

„Estateguru“ ruošiasi antram lėšų pritraukimo raundui. Startuolis ketina smarkiai padidinti veiklos apimtis,...

Rinkos
2022.06.30
„Samsung“ pirmoji pasaulyje pradeda masinę pažangių 3 nm lustų gamybą

„Samsung Electronics“ tapo pirmąja lustų gamintoja pasaulyje, pradėjusia masinę pažangių 3 nanometrų...

Inovacijos
2022.06.30
Rekordiniai Lietuvos žaidimų industrijos metai: naujos galimybės ir senos problemos Premium

Lietuvos žaidimų industrija pernai stiebėsi į viršų – plėtėsi vietos įmonės, taip pat atvyko naujų, kurios...

Inovacijos
2022.06.30
„Snapchat“ pristato mokamą prenumeratos paslaugą

Socialinio tinklo „Snapchat“ valdytoja „Snap“ trečiadienį pranešė, kad išleidžia mokamą paslaugų planą...

Inovacijos
2022.06.30
Darbo aplinka keičiasi iš esmės: „Xerox“ žengia permainų priešakyje Verslo tribūna

Skaitmeninimo iniciatyvos versle, ypač paskatino prigijęs hibridinio ar nuotolinio darbo modelis, ragina...

Išmani Lietuva
2022.06.30
Priimant sprendimus „Tele2“ siūlo nespėlioti: duomenų analitika leis pamatyti tendencijas ir priimti efektyvesnius sprendimus Verslo tribūna

Iš kur ir kaip juda žmonės mieste, kokia vieta paslaugų teikimui pati tinkamiausia, kaip ir kur buriasi...

Regioninis verslas
2022.06.30
Birželį pradėti ir baigti NT projektai Premium

Birželį Vilniuje pradėtos naujų daugiabučių, bendro gyvenimo būsto, biurų pastato statybos, Kaune ir...

Statyba ir NT
2022.06.30
„Teltonika Telematics“ vadovas: ne kiekviena klaida yra nusižengimas Premium

Trečias geidžiamiausias darbdavys Lietuvoje „Teltonika Telamatics“ dalijasi sėkmės istorija, kaip į...

Vadyba
2022.06.30
Turtingiausių strateginių įmonių vadovų TOP 10 – M. Armonaitis, M. Rudnickis, A. Latakas

Tarp strateginių Lietuvos įmonių vadovų pagal deklaruoto 2021 m. turto ir lėšų vertę išsiskyrė Klaipėdos...

Vadyba
2022.06.29
Tvari IT įranga – mada ar ateitis? Verslo tribūna

Kol vienos įmonės vis dar abejoja dėl investicinės grąžos į tvarumą, kitos gi imasi lyderystės ir brėžia...

Inovacijos
2022.06.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku