Verslo angelų investicijos – nesaugios, bet įdomios

Publikuota: 2014-02-08
Atnaujinta 2015-06-01 13:13
svg svg
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Jeigu tektų pirkti šių ekspertų konsultacijas, jos labai daug kainuotų – taip įvertinama verslo angelų sukaupta patirtis, kuria jie dalijasi investuodami į perspektyvias įmones.

Europoje vadinamųjų verslo angelų investicijos pustrečio karto viršija rizikos kapitalų fondų investicijas. Lietuvoje daugiau nei 100 verslo angelų pareiškė norą investuoti, nors tai laikoma labai rizikingomis investicijomis.„Tikslios statistikos neturime, tačiau spėju, kad per metus pretenduojančių tapti verslo angelais padaugėjo maždaug 30%“,– skaičiuoja Daiva Rakauskaitė, Verslo angelų fondo I valdytoja.Tomas Andrejauskas yra vienas iš keturių verslo angelų, investavusių į biotechnologijų UAB „ProBioSanus“. Toks modelis, anot jo, turi milžinišką pranašumą, nes verslo angelas ateina ne tik su pinigais. Tai žmonės, padarę karjerą, turintys ryšių ir verslo patirties.„Jeigu tektų pirkti šių ekspertų konsultacijas, patikėkite, jos labai daug kainuotų. O jaunai įmonei šios konsultacijos nemokamos ir tai svarbūs dalykai“, – aiškina p. Andrejauskas.Kad nedaugžodžiautų, jis pateikia pavyzdį. Vienas iš investuotojų turi sukaupęs patirties prekyboje. Todėl gaminant produktus iškart galvojama apie tinkamą jų pateikimą. Tuomet tampa daug lengviau kalbėtis su prekybos tinklais, pasiekti tikslinę auditoriją.„Mūsų „ProBioSanus“ susiformavo stipri komanda, nes angelai nemažai laiko skyrė verslui. Sutrumpiname verslo pradžios kelią, darome mažiau klaidų“, – pranašumus įvardija „ProBioSanus“ generalinis direktorius. Tiek p. Andrejauskas, tiek p. Rakauskaitė tikina, kad pastaruoju metu vis daugiau žmonių dirba versle, yra sukaupę kapitalo ir ieško galimybių investuoti. Kiekvienas verslo angelas turi savo bendravimo ratą ir jeigu sekasi, jie ta žinia dalijasi su artimais draugais. Taip vieni iš kitų sužino apie galimybę investuoti.

Stresas su didele grąža

„Tai gera investicija“, – neabejoja p. Andrejauskas.Tačiau Algimantas Variakojis, Verslo angelų fondo I partneris, kartu su verslo angelais investavę į 25 įmones, pabrėžia, kad norint uždirbti pirmiausia reikia suprasti, kaip sukasi verslas, į kurį dedami pinigai, ir įvertinti, ar bus sukurta reali vertė, nes leisti pinigus tik gražioms idėjoms nėra prasmės.Dažniausiai žmonės investuoja į tai, ką geriausiai supranta, patikslina p. Rakauskaitė: jei tai rizikingas dalykas – tenka prisiimti ir atitinkamą riziką, o jeigu pasiseks – uždirbs didelę grąžą. Tie, kuriems nuolatinis stresas ir spekuliavimas nėra patrauklūs, renkasi saugesnį investavimą.Algirdas Navickas, vienas iš verslo angelų, pasakoja investuojantis į vertybinius popierius, bet ne į žemę ar į pastatus – jam tai neįdomu.„Yra sričių, kuriose gyvenimas spartesnis, rezultatai aiškesni ir tai pagauna. Suprantama, tai nesaugu – verslo angelų investicijos nesaugumu, matyt, prilygsta investavimui į valiutas. Tačiau tai įdomu“, – kalba prekybos UAB „Iris“ savininkas.Savo aplinkos žmonių jis į verslo angelų judėjimą neįtraukia. Viena, neturintys pakankamai patirties gali skaudžiai nukentėti. Antra, kai kuriems artimesnis investavimas į nekilnojamąjį turtą. Be to, atkreipia dėmesį p. Navickas, angelų judėjimas Lietuvoje dar labai jaunas. Todėl galbūt Europoje iš verslo angelų tikimasi daugiau pridėtinės vertės, atsinešant į įmonę žinių, ryšių, patirties. Lietuvoje kol kas jaunos įmonės labiausiai nori pinigų. Tik juos gavę bendrovės bendraturčiai pradeda galvoti apie kitus dalykus. „Tai suprantama – kol sugebėsi suformuluoti konkretų klausimą, pats turi subręsti. O kai klausiantis subrandina klausimą – jis jau beveik turi atsakymą“, – svarsto pašnekovas.Bet verslo angelas gali padėti numatyti perspektyvą. Kaip sako p. Navickas, per pastaruosius porą mėnesių jam sustiprėjo įsitikinimas, kad lietuviai pradėjo išlaidauti baimindamiesi artėjančio euro įvedimo. Tai reiškia, kad šiais metais, norėdami šia situacija pasinaudoti, prekybininkai turėtų imtis atitinkamų veiksmų. Bet dar svarbiau, kas bus po to, kai šis ažiotažas baigsis ir parduoti prekę bus sunku. Apie tai jis pataria galvoti jau šiandien.Straipsnis publikuotas „VŽ Premium“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku