Sausį žemės pardavimai bloškėsi į trijų metų žemumas

Publikuota: 2014-02-06
Atnaujinta 2015-06-01 12:55
Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
 

2014-uosius metus Lietuvos nekilnojamojo turto rinka pradėjo sausiui neįprastu būsto pardavimų spurtu. Tačiau įsigalioję prekybos žemės ūkio paskirties sklypais apribojimai žemės rinką bloškė į trijų metų žemumas.

Negalutiniais Registrų centro duomenimis, sausį visoje Lietuvoje pirkimo sandoriais įsigyta apie 7.100 nekilnojamojo turto objektų, 52,1% mažiau nei pernai gruodį, kuomet buvo perleista 14.900 nekilnojamųjų daiktų, bet 2,4% daugiau nei pirmąjį praėjusių metų mėnesį. Palyginimui, pernai sausį buvo įsigyti 6.943 nekilnojamieji daiktai, 2012 m. sausį – 6.601, 2011 m. sausį – 5.050, o 2010 m. sausį – 3.874 pastatai, patalpos ir žemės sklypai kartu sudėjus.„Prekybos žeme aktyvumas praėjusį mėnesį buvo mažiausias per pastaruosius 36 mėnesius. Turint galvoje, kad kitos žemės rinkos sąlygos nesikeitė, toks atoslūgis sietinas su šiemet įsigaliojusiais prekybos žemės ūkio paskirties žeme apribojimais.Šią prielaidą iš dalies patvirtina faktas, jog didžiuosiuose šalies miestuose, kur dažniausiai prekiaujama ne žemės ūkio paskirties žeme, perleidžiamų sklypų skaičius pastarąjį mėnesį pakito nežymiai. Tuo pat metu, mažesnėse šalies savivaldybėse, kuriose dominuoja žemės ūkio paskirties sklypai, prekyba žeme sumažėjo drastiškai“, - aiškina Registrų centras.Metų pradžiai būdingas sezoninis rinkos atokvėpis beveik nejuntamas individualių gyvenamųjų namų, sodo namelių, butų bei negyvenamųjų patalpų segmentuose. Sausį šiuose segmentuose parduotų objektų skaičius gerokai viršijo ankstesnių metų sausio mėnesio rezultatus. Negyvenamųjų pastatų praėjusį mėnesį parduota neįprastai mažai.

Registrų centras pažymi, kad nesezoniškai aktyvi prekyba būstu sausį buvo būdinga ne tik Vilniui, bet ir kitiems šalies didmiesčiams. Pavyzdžiui, butų pardavimai penkiuose didžiausiuose šalies miestuose sausį pranoko gruodžio mėnesio rezultatus – pirmą sykį nuo 2008 m. sausio, kai panaši rinkos sezoniškumo „anomalija“ buvo užfiksuota Panevėžyje ir Vilniuje.
Palyginti su 2013 m. sausio mėnesiu, šiemet parduotų butų daugiabučiuose namuose skaičius, negalutiniais duomenimis, išaugo apie 747 vienetais arba atitinkamai 44,3%, perleistų individualių gyvenamųjų namų skaičius šoktelėjo 172 vienetais arba 38,9%, sodo namelių – 359 (31%), negyvenamųjų patalpų – 2016 (38,9%).Negyvenamųjų ir mišrių pastatų šį sausį parduota apie šimtu vienetų arba 28,7% mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. Praėjusį mėnesį parduotų visų paskirčių žemės sklypų suma buvo apie 908 vienetais arba 24% mažesnė nei pernai sausį ir net 7.200 vienetų (72%) mažesnė už rekordinius gruodžio prekybos žeme rezultatus.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku