Imigrantų kelias į Europą – per lietuvišką akcininkų landą

Publikuota: 2014-02-06
Atnaujinta 2015-06-01 13:08
svg svg
Nuotrauka: Maksim Malinouski („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Lietuvoje laužant ietis dėl leidimo užsieniečiams pirkti žemę, šimtai užsieniečių iš ES nepriklausančių šalių kelią į Lietuvą, o kartu ir ES, pastaruoju metu randa per imigraciją į Lietuvą reglamentuojančius įstatymus.

Internetas mirga nuo Lietuvos ir užsienio tarpininkų pasiūlymų vos už kelis tūkstančius eurų įsigyti leidimą laikinai gyventi Lietuvoje – toks lietuviškas dokumentas siūlomas greta egzotiškų Karibų jūros šalių pasų ar leidimų gyventi tokiose šalyse, kur leidimas gyventi suteikiamas už solidžią investiciją į nekilnojamąjį turtą. Beje, interneto tarpininkų "kainoraščiuose" VŽ nepavyko rasti siūlomų pirkti leidimų, leidžiančių gyventi tokiose ES senbuvėse kaip Vokietija ar Prancūzija.Įdomu tai, kad tam, kad gautų "bilietą" gyventi Lietuvoje ir kartu ES, nereikia pirkti milijoninės vertės nekilnojamojo turto, nebūtina kurti realiai veikiančio verslo, nereikalingas net darbo kontraktas su Lietuvos įmone. Pakanka kelių tūkstančių eurų, o viskuo kitu pasirūpins tarpininkai. Ir  visai tai – legalu.

Kainuoja 2.500–3.500 EUR

Užsieniečiai iš trečiųjų šalių galimybe gauti leidimą gyventi Lietuvoje naudojasi tapę Lietuvoje registruotos įmonės akcininkais ar jos vadovais. O gavus leidimą gyventi Lietuvoje jau galima nevaržomai keliauti visoje Šengeno erdvėje.Galimybe uždirbti naudojasi ir tarpininkai – užsieniečiams siūlomos jau įsteigtos, buhalteriškai tvarkingos, tačiau realiai veiklos nevykdančios įmonės, kurias įsigyti (tapti akcininkais) galima net neatvykus į Lietuvą, o sutvarkyti įsigijimo dokumentus galima per mažiau nei tris savaites. Investuoti į įstatinį įmonės kapitalą realių pinigų taip pat nereikia – tuo pasirūpins tarpininkai, už paslaugą paprašę kelių šimtų eurų.Tiesa, tapus Lietuvoje registruotos įmonės akcininku, atvykti į Lietuvą visgi reikės – į pokalbį (interviu) su valdininkais. Tačiau tarpininkai žino ir klientams pateikia ir būsimus klausimus, ir rekomenduojamus atsakymus (tik patariama mokėti angliškai).Pats leidimas gyventi (laikinai) Lietuvoje paprastai išduodamas per 3–4 mėn., o galioja vienus metus. Vėliau jį galima prasitęsti.Už visą pagalbos gaunant leidimą gyventi Lietuvoje paketą tarpininkai prašo apie 2.500–3.500 EUR. Siekiant leidimą pratęsti, piniginę kitais metais teks praverti papildomai.Kai kurie tarpininkai siūlo su viena tokia įmone į ES "prasmukti" net keliems  iš karto trečiųjų šalių piliečiams – pavyzdžiui, vienam tampant tokios įmonės akcininku, kitam – direktoriumi.

Sako, kad legalu

Viena iš leidimus gyventi Lietuvoje užsieniečiams susitvarkyti padedančių įmonių – UAB "Audita", kurios teisininkas yra (ar buvo) formalus daugiau nei 120 Lietuvoje registruotų bendrovių direktorius (tinklapio „rekvizitai. Lt“ duomenimis). Daugelis šių įmonių buveinės sutampa – įmonės daugiausia užregistruotos keturiuose Vilniuje esančiuose butuose."Verslo žinios" kreditų biuro "Creditinfo" duomenų bazėje atsitiktinai patikrino kelių minimo teisinnko vadovaujamų (ar vadovautų) įmonių akcininkus – ne vienu atveju pradžioje įmonės akcininku buvo UAB "Audita", o vėliau juo tapo asmuo užsienietiška pavarde. Dažnu atveju tokia įmonė darbuotojų neturi, pajamų taip pat nėra (arba sumos simbolinės)."Viskas, ką darome, neprasižengia su įstatymais. Galimybę gauti leidimą gyventi šalyje tapus toje šalyje įsteigtos įmonės akcininku suteikia daugelis šalių, ne tik Lietuva, šis modelis veikia visame pasaulyje. Mes teikiame tik konsultacijų paslaugas, tokių įmonių kaip mes yra ne viena", – VŽ sako Naglis Kavaliauskas, UAB "Audita" direktorius.Pasak jo, tokiomis paslaugomis besinaudojančių asmenų iš ne ES šalių srautas įmonėje yra stabilus."Suskaičiuoti, kiek kartų teko konsultuoti dėl leidimo gyventi Lietuvoje gavimo, būtų sunku. Tačiau esame dirbę su asmenimis iš daugelio šalių, net negalėčiau visų išvardinti – ar tai būtų Pakistanas, ar Indija, ar Rusija. Jei įstatymai gauti leidimą gyventi Lietuvoje yra palankūs, jie čia ir eina", – sako p. Kavaliauskas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Įmonių nevertina

Migracijos departamentas VŽ teigia, kad jam neprivalu vertinti įmonių, kurių akcininkai prašo ar jau gavo leidimą gyventi Lietuvoje, komercinės, ūkinės, finansinės ar profesinės veiklos – esą šias veiklas vertina kitos institucijos, kurioms ši teisė suteikta.Pasak departamento, leidimas gyventi užsieniečiui neišduodamas ar keičiamas tik tais atvejais, jeigu netenkinami nustatyti reikalavimai gyvenamajai patalpai, jeigu jis yra nesumokėjęs įstatymuose nustatytų mokesčių ar jam skirtų baudų. Tiesa, departamentas pripažįsta, kad turi tikrinti įmones, jeigu yra rimtas pagrindas manyti, kad gali kilti užsieniečio nelegalios migracijos grėsmė, įsteigta fiktyvi įmonė ar nebetenkinami reikalavimai, taikytini užsieniečiui išduodant ar keičiant leidimą laikinai gyventi teisėtos veiklos pagrindu.Pernai departamentas teigia išdavęs (pakeitęs) 1.098 laikinus leidimus gyventi Lietuvoje asmenims, esantiems Lietuvoje registruotos įmonės akcininkais ir 1.228 – asmenims, esantiems įmonės vadovais. 2009–2013 m. tokių leidimų iš viso išduota atitinkamai 1.135 ir 1.244. Taigi, dauguma tokių leidimų išduota pernai.

Kaina didesnė

Lietuva nėra išskirtinė tuo, kad jos gyventoju, nors ir laikinu, gali tapti bet kuris asmuo iš bet kokios šalies, tik "sukrapštęs" tam reikalingą sumą pinigų.Pavyzdžiui, kaimyninėje Latvijoje leidimas gyventi suteikiamas ne tik investavus į Latvijoje registruotą įmonę, bet ir įsigijus nekilnojamojo turto. Tiesa, čia nustatytos ribos, kiek reikia investuoti : į įmonę – bent 36.000 EUR, į nekilnojamąjį turtą – 143.000 EUR.Kai kurios šalys, pavyzdžiui, Sent Kitsas ir Nevis, už investiciją (ne mažesnę nei 400.000 USD) į nekilnojamąjį turtą šalyje suteikia net ir pasą.Į leidimus gyventi šalyje, investavus į nekilnojamąjį turtą ar šalyje veikiančią įmonę, pretenduoti gali ir norintys įsikurti JAV, Kanadoje, Australijoje, Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje, Airijoje. Tiesa, daugelyje šių šalių yra nustatyti limitai, kiek reikia investuoti, norint gauti tokį leidimą. Todėl gauti leidimą išleidus vos porą tūkstančių eurų čia nepavyks.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku