Pirkėjai jau tyko „Snoro“ paskolų portfelio

Publikuota: 2014-02-05
Atnaujinta 2015-06-01 12:04
svg svg
Nuotrauka: "Verslo žinios"
„Verslo žinios“

Milijardinės vertės „Snoro“ paskolų portfelio pardavimas, pretenduojantis tapti didžiausiu sandoriu Lietuvoje 2014-aisiais, artėja prie finišo tiesiosios. Šalyje veikiantys bankai kalba aptakiai, ar pateikė pasiūlymą, o rinka svarsto, kad be nuolaidos neįprastai didelės prekės parduoti nepavyks.

Įmonių susijungimų ir įsigijimų (angl. mergers and aquisitions, M&A) specialistai didžiausiu 2013-ųjų sandoriu Lietuvoje sutartinai karūnavo 2,7 mlrd. Lt vertės bankrutuojančio Ūkio banko turto ir įsipareigojimų perleidimą Šiaulių bankui.Gali būti, kad šiemet metų sandoriu vėl teks karūnuoti bankrutuojančio banko turto perleidimą. Tiesa, šį kartą šis turtas bus ne Ūkio banko, o kito bankrutuojančio banko „Snoras“.„Snoro“ bankroto administratorius Neilas Cooperis patvirtino VŽ turimą informaciją, kad pirmasis „Snoro“ paskolų portfelio pardavimo etapas netrukus bus baigtas.„Esame gavę pirmųjų neįpareigojamų pasiūlymų iš bankų ir kitų finansinių institucijų. Pasiūlymai – tiek iš Lietuvos, tiek iš tarptautinių institucijų. Kartu su „Snoro“ kreditorių komitetu netrukus tikimės nuspręsti dėl antrojo pardavimo etapo pradžios“, – kalba p. Cooperis.

Dydis ir kaina

Teigiama, kad parduodamas portfelis susideda daugiausia iš Lietuvoje gyventojams ir įmonėms išduotų paskolų. Portfelyje yra vadinamosios gerosios (mokamos laiku) ir blogosios (vėluojamos grąžinti) paskolos. Tačiau į jį neįtrauktos paskolos, išduotos su „Snoru“ susijusioms šalims.„Snoro“ bankroto administratorius nelinkęs atskleisti, kokio konkrečiai dydžio paskolų portfelis parduodamas. Tik nurodoma, kad portfelio vertė „Snoro“ bankroto pradžioje sudarė 1,8 mlrd. Lt, o paskutinėje ataskaitoje skelbiama, kad pernai rugsėjo pabaigoje „Snoro“ išduotų paskolų suma buvo 1,4 mlrd. Lt.„Taigi potencialiai tai bus didžiausias bankrutuojančio „Snoro“ turto pardavimas“, – nurodo p. Cooperis.„Snoro“ bankroto administratorius ne ką šnekesnis ir kai kalba pasisuka apie paskolų portfelio pardavimo kainą.„Negalime aptarinėti kainos klausimo šioje pardavimo stadijoje, nes tai neigiamai paveiktų derybų procesą. Dirbame įtemptai, kad grąžintume didžiausią vertę banko kreditoriams, tačiau akivaizdu, kad tam tikra nuolaida paskolų portfeliui bus būtina“, – aiškina p. Cooperis.„Snoro“ paskolų portfelis dar 2011 m. viršijo 4 mlrd. Lt, o po „Snoro“ nacionalizavimo gerokai susitraukė. Neseniai skelbta, kad nuo bankroto bylos „Snorui“ iškėlimo iki 2013 m. gruodžio „Snoro“ bankroto administratorius susigrąžino 1 mlrd. Lt vertės įmokų už paskolas (įskaitant atgautus pinigus už išieškotą iš skolininkų turtą). Per šį laikotarpį taip pat papildomai surinkti 153 mln. Lt palūkanų ir kitų mokesčių už paslaugas.

Nuolaidos klausimas

Specialistai teigia, kad visai logiška, jog paskolų portfelis bus perleistas su nuolaida nuo nominalios paskolų vertės, nes ne paslaptis, kad į „Snorą“ kreipdavosi įmonės ar gyventojai, kurie paskolos negaudavo didžiuosiuose skandinaviškuose šalies bankuose.„Pirmiausia manau, kad dalis pačių mokiausių „Snoro“ skolininkų jau grąžino paskolas, nes nuo nacionalizavimo praėjo daugiau nei dveji metai. Analizuodamas likusias paskolas, pirkėjas turės įvertinti įvairias rizikas, pradedant operacinėmis, administracinėmis ir baigiant mokumo. Tos rizikos, neabejoju, pavirs į nuolaidą nuo nominalios portfelio vertės. Tačiau neturint konkrečių duomenų sunku pasakyti, kokio konkrečiai dydžio ta nuolaida bus“, – svarsto Šarūnas Skyrius, investicinio banko „Gild corporate finance“ partneris.Panašios nuomonės laikosi ir Mykantas Urba, UAB FMI „Orion Securities“ įmonių finansų ekspertas. Anot jo, įmonių sandorių srityje teorija ir praktika neretai skiriasi.„Teoriškai paskolos galėtų būti perleistos už didesnę nei nominali jų vertė sumą, nes kreditorius atgaus ne tik paskolos sumą, bet gaus ir palūkanas. Tačiau šiuo konkrečiu atveju įvertinus paskolų portfelio dydį, visas administravimo išlaidas ir riziką, manau, nuolaida nuo portfelio vertės yra būtina“, – kolegos nuomonę palaiko p. Urba.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Potencialūs pirkėjai

VŽ, aiškindamasi, kas galėtų būti „Snoro“ paskolų portfelio pirkėjas, užklausą išsiuntė daugeliui šalies bankų.SEB banko atstovai atsakė, kad jų „Snoro“ paskolų portfelis nedomina, DNB atstovai teigė šiuo klausimu komentarų neturintys, o „Swedbank“ atstovų atsakymas buvo nevienareikšmis.„Bendrąja prasme „Swedbank“ Lietuvoje yra įdomūs visi šalies rinkoje veikiančių finansinių institucijų valdomi paskolų portfeliai. Žinoma, juos vertiname pagal banko keliamus rizikos ir kitus reikalavimus. Kalbėdami konkrečiai apie banko „Snoras“ paskolų portfelį, šiuo metu detalesnių komentarų pateikti neturime galimybių“, – sako Marius Adomavičius, „Swedbank“ Finansų tarnybos vadovas.Aptakiai apie galimą portfelio įsigijimą kalba ir Vytautas Sinius, gerąją Ūkio banko dalį pernai perėmusio Šiaulių banko administracijos vadovas. Jis pripažįsta, kad Šiaulių bankas yra gavęs „Snoro“ bankroto administratoriaus pasiūlymą dėl paskolų portfelio įsigijimo. Tačiau sprendimas esą dar nepriimtas.„Bankas šiuo metu analizuoja ir vertina pateiktą informaciją. Viskas priklauso nuo to, kokia parduodamo „Snoro“ paskolų portfelio kokybė, kaina, kokia skolininkų finansinė būklė. Tik atsakingai įvertinę visus tokio galimo sandorio „už“ ir „prieš“, galėsime priimti naudingiausią sprendimą“, – teigia p. Sinius.„Danske Bank“ atstovai į klausimą apie galimybę įsigyti „Snoro“ skolas atsakė, kad jų „klientų rizikos profilis yra kitoks“.Lietuvos bankas nurodo, kad jo leidimo paskolų portfelio perleidimo sandoriui nereikia.Rinkos dalyviai nurodo, kad visai tikėtina, jog „Snoro“ paskolų portfelį pirktų užsienio bendrovė arba vietos kompanija, kurios specializacija – skolų valdymas ir išieškojimas, tačiau turinti tarptautinį užnugarį. Tarp pastarųjų įmonių rikiuojasi kompanijos „Lindorff“, „Gelvora“, „Coface“, „Sergel“.Jei portfelį įsigytų kas nors iš šalyje veikiančių bankų, tikėtina, kad bankui reikėtų svarstyti apie kapitalo pakankamumo rodiklių sustiprinimą, nurodo ekspertai.

Skolininkai gali nesutikti

Pasak teisininkų, įdomu tai, kad teisiškai „Snoro“ skolininkai galės nesutikti su kreditoriaus pasikeitimu, tačiau praktiškai užginčyti kreditoriaus pasikeitimą bus gana sudėtinga.„Įstatymas nustato, kad reikalavimo teisės negalima perleisti, jeigu skolininkui yra svarbus kreditoriaus asmuo. Teismuose jau buvo atvejų, kai skolininkai bandė ginčyti tokį reikalavimo teisių pagal paskolos sutartį perleidimą iš vieno kreditoriaus kitam, bet teismai pareiškė nuomonę, kad iš esmės paskolų su profesionaliais rinkos dalyviais santykiuose kreditoriaus asmuo nėra svarbus ir todėl reikalavimo teisių perleidimas gali vykti nepaisant skolininko valios“, – sako Akvilė Bosaitė, advokatų kontoros „Raidla Lejins & Norcous“ vadovaujančioji teisininkė, advokatė, Finansų ir vertybinių popierių praktikos grupės vadovė.Pasak jos, perleidus reikalavimo į skolą teisę, skolininko padėtis jokiu būdu neturi keistis: skolininkams turės būti taikomos tokios pačios sąlygos, kaip ir prieš perleidimą.„Pagrindiniai iššūkiai tokiame procese – tinkamai informuoti visus skolininkus ir suvaldyti mokėjimų procesą po perleidimo, užtikrinant, kad skolininkai mokės naujajam kreditoriui, o ne senajam. Šiuo atveju pirkėjas ir pardavėjas turėtų susitarti dėl mechanizmo, kaip pardavėjas perduoda pirkėjui sumas, kurios buvo skolininkų pervestos pirkėjui jau po perleidimo sandorio, kai pardavėjas neturėjo teisės jų gauti“, – aiškina p. Bosaitė.Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios".

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

„Neo Group“ turėjo 0,5 mln. USD vertės rūpesčių Stambule, padėjo draudimas Premium

Kartas nuo karto draudikai Lietuvos įmonėms atlygina solidžias sumas, siekiančias šimtus tūkstančių eurų, kai...

Finansai
2022.08.07
„Revolut“ klientai birželį ir liepą Lenkijoje išleido 7 mln. Eur 6

„Revolut“ klientų duomenys rodo, kad šiemet per birželio ir liepos mėnesius lietuvių išlaidos buvo rekordinės...

Prekyba
2022.08.07
LBA: bankai laukia išaiškinimo, ar mokėjimus už tranzitą į Kaliningradą galima laikyti išimtinais

Aiškinantis dėl mokėjimų už Kaliningrado tranzitą aptarnavimo, Lietuvoje veikiantys bankai laukia rašto iš...

Verslo aplinka
2022.08.05
V. Sinius išrinktas Šiaulių banko valdybos pirmininku, du nariai atsistatydino 2

Šiaulių banko valdybos pirmininku išrinktas banko administracijos vadovas Vytautas Sinius, o du valdybos...

Vadyba
2022.08.05
„Bigbank“ uždirbo 29% daugiau

Estiškos kapitalo bankas „Bigbank“, veikiantis ir Lietuvoje, pirmą šių metų pusmetį uždirbo 14,1 mln. Eur...

Rinkos
2022.08.04
Šiaulių banko vadovybė atvėsino lūkesčius dėl akcijų supirkimų, didesnių dividendų Premium 8

Kapitalo panaudojimo klausimu Šiaulių bankas koncentruojasi į paskolų portfelio auginimą, kurį gali...

Rinkos
2022.08.04
„Societe Generale“ antrąjį ketvirtį augimu atsvėrė nuostolius Rusijoje

Prancūzijos bankas „Societe Generale“ trečiadienį paskelbė geresnius, nei tikėtasi, rezultatus – nepaisant...

Rinkos
2022.08.03
„Inbank“ rezultatai parodė šoktelėjusių palūkanų poveikį vartojimo kreditavimui

Estų bankas, veikiantis ir Lietuvoje, „Inbank“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 5,6 mln. Eur grynojo pelno,...

Rinkos
2022.08.03
Didėjant palūkanų normoms, teks mažinti lūkesčius dėl svajonių būsto Premium 14

Būstų kainoms nesustojant augti ir pradėjus kilti palūkanų normoms, žinios prastos ne tik turintiems...

Statyba ir NT
2022.08.03
„Mano bankas“ uždirbo dvigubai daugiau

„Mano bankas“ pirmą šių metų pusmetį uždirbo 761.000 Eur pelno, 101% daugiau nei pernai tuo pačiu...

Rinkos
2022.08.02
„Agrorodeo“ gavo 26 mln. Eur paskolą

Vienai didžiausių grūdų eksportuotojų Baltijos šalyse „Agrorodeo“ SEB bankas ir „Swedbank“ suteikė 26 mln.

Pramonė
2022.08.02
Bankų statistikoje – senkantys įmonių ištekliai Premium 2

Pluoštas veiksnių, karpančių Lietuvos įmonių piniginius išteklius, atitinkamai mažina ir bankų indėlius.

Rinkos
2022.08.02
HSBC žada ikipandeminio lygio dividendus

Londone įsikūręs, daugiausia Azijoje veikiantis bankas HSBC paskelbė pirmojo pusmečio rezultatus bei pažadėjo...

Rinkos
2022.08.01
Renkame orakulą: kuris iš ekspertų geriausiai išprognozavo BVP rezultatą Premium 2

Savaitei baigiantis Statistikos departamentas paskelbė, kad š. m. II ketv. Lietuvos bendrojo vidaus produkto...

Verslo aplinka
2022.07.30
Didžiausias Prancūzijos bankas uždirbo 9,1% daugiau ir pranoko lūkesčius

Bankas „BNP Paribas“ antrą šių metų ketvirtį uždirbo 3,17 mlrd. Eur, 9,1% daugiau nei prieš metus tuo pačiu...

Rinkos
2022.07.29
Šiaulių bankas uždirbo 6% daugiau 3

Šiaulių banko grupė pirmą šių metų pusmetį uždirbo 29,5 mln. Eur grynojo pelno, 6% daugiau nei pernai tuo...

Rinkos
2022.07.29
Po Kaliningrado tranzitą aptarnaujančio Šiaulių banko žingsnio – Rusijos nota Lietuvai Premium 15

„Šiaulių banko“ sprendimas nuo rugsėjo gali stabdyti mokėjimus į Rusijos Federaciją ir Baltarusiją, o tai...

Logistika
2022.07.28
„Barclays“ rezultatai nuvylė dėl atidėjinių bylinėjimuisi, baudoms

Britų banko antro ketvirčio pelnai neatitiko analitikų lūkesčių, „Barclays“ formavus atidėjinius...

Rinkos
2022.07.28
TVF ekonomistas: svarbiausias prioritetas – neišleisti infliacijos džino iš butelio

Pasaulio ekonomika susiduria su nerimą keliančiu augimo lėtėjimu, bet svarbiausias politikos formuotojų...

Finansai
2022.07.27
S&P: klibančiame Kinijos NT sektoriuje pardavimai gali mažėti 30%, susitraukimas pranoktų 2008-uosius

Kinijos nekilnojamo turto sektoriui prognozuojamas ženklus naujų objektų pardavimų sumažėjimas, kuris savo...

Verslo aplinka
2022.07.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku