Politologai: įdomiausia, ar įvyks antrasis turas

Publikuota: 2014-02-03
Atnaujinta 2015-06-01 10:57
Dr.Tomas Janeliūnas, Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas.
Dr.Tomas Janeliūnas, Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas. Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
 

Prezidentė Dalia Grybauskaitė greičiausiai laimės gegužę vyksiančius rinkimus, tačiau didžiausia intriga, ar jai tai pavyks padaryti jau pirmame ture, sako politologai.

Tomas Janeliūnas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas, VŽ priminė, kad prieš penkerius metus neprireikė antrojo turo, nes p. Grybauskaitė „nušlavė visus konkurentus jau pirmajame“.„Po to, kai ji paskelbė, kad sieks perrinkimo, esminis klausimas – ar jai pavyks pakartoti tą pačią sėkmę“, – teigė jis.Kitas politologas Lauras Bielinis, sutikdamas, kad įdomiausia rinkimų intriga, ar įvyks antrasis turas, mano, jog jis šįkart jis daug realesnis nei buvo prieš penkerius metus.„Dabar prezidentė bus priversta daug realiau ir daug dažniau kalbėti visuomenei, atsakinėti į jos klausimus, nebegalės pasislėpti Briuselyje. Taigi, jai reikės diskutuoti. O tai, kaip ji atsakinės, ką ji sakys, kaip tik ir nulems, ar antrasis turas įvyks“, – kalbėjo jis VŽ.Politologai spėja, kad antrąją vietą rinkimuose, vadinasi, ir realią galimybę į antrąjį turą patekti turi socialdemokratas Zigmantas Balčytis.„Jau daug kartų komentuota, kad jis yra labai parankus kandidatas p. Grybauskaitei, todėl, kad nėra agresyvus, nenusiteikęs labai aštriai kritikuoti esamos prezidentės. Ir nors tuo atveju, jeigu antrasis turas įvyktų, aplink p. Balčytį bandytų susitelkti visi potencialūs p. Grybauskaitės priešininkai, jiems sunkiai pavyktų nusverti rinkimų svarstyklių lėkštelę į savo pusę“, – sakė p. Janeliūnas.Vis dėlto, jis nelinkęs „labai jau drąsiai teigti, kad dabartinės prezidentės pergalė jau yra iš anksto garantuota“, nes „per artimiausius tris mėnesius dar galimos įvairios žinios, įvairios aplinkybės, kurios gali koreguoti rinkimų baigtį“.„Labai svarbu, kokią rinkimų taktiką pasirinks prezidentė, kokią žinią ji skleis rinkėjams, kokią idėją. Visuomenės pasitikėjimas p. Grybauskaite yra didelis, bet jį nesunku iššvaistyti nepakankamu veiklumu arba kokiomis nors neapgalvotomis idėjomis“, – kalbėjo politologas.Ponas Bielinis sutinka, kad nuo dabartinės prezidentės veiksmų ir pareiškimų priklausys labai daug kas rinkimų kampanijoje: „Jeigu ji vengs dalyvauti diskusijose su kitais kandidatais, jeigu nenorės atsakinėti į aktualiausius visuomenėje kylančius klausimus, gali būti, kad rinkėjai ją atitinkamai įvertins.“

Atstovauti tautai

Zigmantas Balčytis, socialdemokratų kandidatas, VŽ teigė net neabejojęs, kad prezidentė apsispręs dalyvauti rinkimuose.„Jau seniai matėsi, kad ji dalyvaus, aš jokių abejonių neturėjau“, – sakė p. Balčytis.Jis tikisi, kad p. Grybauskaitė prieš rinkimus eis į diskusijas su kitais kandidatais.„Per tuos penkis metus oligarchai ir toliau dalinasi Lietuvą. Esame demokratiška valstybė ir manau, kad ji turi eiti į diskusijas. Priešingu atveju, daugelis kandidatų ir žmonių nesupras“, – kalbėjo p. Balčytis.Apie prezidentės deklaruojamas nuostatas socialdemokratas atsiliepė ironiškai: „Ji pasakė, kad sieks antros kadencijos, kad ir toliau galėtų atstovauti tautai. O aš esu nusiteikęs dirbti.“Prezidento rinkimai vyks gegužės 11 d. Reikalui esant antrasis rinkimų turas bus surengtas kartu su Europos Parlamento rinkimais gegužės 25 d.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku