Verslas taikosi prie Ukrainos realijų

Publikuota: 2014-02-28
Atnaujinta 2015-06-01 11:00
Dainius Dundulis, „Norfos“ prekybos tinklą valdančios UAB „Norfos mažmena“ valdybos pirmininkas.
svg svg
Dainius Dundulis, „Norfos“ prekybos tinklą valdančios UAB „Norfos mažmena“ valdybos pirmininkas. Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Po revoliucijos Ukrainoje atsiradus valdžios vakuumui, Lietuvos verslininkai pradeda atsargiau vertinti prekybą su tenykštėmis įmonėmis. O Lietuvos eksportui trukdo susilpnėjusi grivina.

„Perkame prekes bent iš 10 Ukrainos įmonių. Iki šiol joms pirma pervesdavome avansą ir tada laukdavome prekių. Dabar iš anksto nebemokame. Pirma laukiame prekių“, – sako Dainius Dundulis, UAB „Norfos mažmena“ valdybos pirmininkas.Iki šiol ukrainiečiai, bent jau maisto produktų gamintojai, turėjo Rusijos rinką, tad norint pirkti iš jų reikėjo taikytis prie jų keliamų sąlygų. Kaip bus nušalinus prezidentą Viktorą Janukovyčių, neaišku.Šią savaitę Rusija uždraudė kiaulienos ir mėsos gaminių iš kiaulienos importą iš Ukrainos. Formali priežastis – šalyje aptiktas afrikinis kiaulių maras. Kai Rusija spaudė p. Janukovyčių nepasirašyti sutarties su ES, buvo uždraudę ir vieno iš turtingiausių opozicijos rėmėjų Piotro Porošenko įmonės „Roshen“ prekių importą.Be to, dalis Ukrainos įmonių ir taip nedirba, pati šalis yra beveik ant bankroto ribos.

Silpna grivina

Antanas Šarauskas, UAB „Kalvis“ generalinio direktoriaus pavaduotojas, VŽ kalba, kad šiuo metu abejotinas yra ir valstybinio sektoriaus įmonių, kurios šildymo įrangą gaminančiai bendrovei yra vienos pagrindinių klientų, ir privataus verslo mokumas.Pasak jo, prie politinės krizės prisideda ir tai, kad, euro atžvilgiu, silpsta grivina, tuo pačiu ir ukrainiečių perkamoji galia importuotiems produktams.„Kalvis“ Ukrainoje turi padalinį, dalį šildymo įrangos gamina ten. Tačiau veža ir produktų iš Lietuvos.Grivinos kursą kaip pagrindinę problemą įvardija ir Visvaldas Matijošaitis, „Vičiūnų“ įmonių grupės vadovas. Dar prieš dvi savaites Ukrainos grivina buvo verta 0,087 EUR, vakar jos kursas buvo nukritęs iki 0,073 EUR.Tuo metu su verslo atsiskaitymais, pasak p. Matijošaičio, viskas gerai.„Mes dirbame su Ukrainoje veikiančiais prekybos tinklais, dalis jų – ne ukrainiečių, o tarptautiniai. Problemų neturime“, – kalba p. Matijošaitis.Stanislovas Grušas, UAB Neaustinių medžiagų fabriko vadovas, sako, kad krizė Ukrainoje atsiliepė įmonės pardavimams, tačiau tai lėmė ne vietos verslininkų, bet gyventojų padėtis.„Kai prasidėjo tie įvykiai, apyvartos krito – vis tiek žmonės mažiau perka, bijo“, – VŽ teigia p. Grušas. Tiesa, jis pažymėjo, kad pardavimai Ukrainoje nėra reikšmingi visai įmonei, todėl jų sumažėjimas negąsdina.Neaustinių medžiagų fabrikas Ukrainoje turi ir gamybos padalinį, jame dirba apie 120 darbuotojų.

Pamokas jau buvo išmokę

Gediminas Čeika, šaldytuvų gamintojos AB „Snaigė“ generalinis direktorius, VŽ sako, jog jau per 2008 m. krizę bendrovė atsirinko partnerius.„Su tais, kurie manė, kad tik jie turi žinoti, kaip vyksta jų verslas, ir tai ne mūsų reikalas, jau buvo atsisveikinta anksčiau“, – paaiškina p. Čeika. Pasak jo, dabar su partneriais kalbamasi atvirai ir ieškoma bendrų sprendimų, o „Snaigė“, suprasdama nepavydėtiną vietos verslininkų padėtį, daro tam tikras nuolaidas – leidžia ilgesnius mokėjimo terminus ir pan.„Jie susiduria su problemomis, daugiausia dėl valiutos konvertavimo. Atvirai kalbamės, bendraujame, žinome kiekvieno iš jų problemas. Yra užsilaikymų mokėjimuose, bet labai tikimės ir viliamės, kad jie turėtų išsispręsti pasikeitus politinei situacijai šalyje“, – sako p. Čeika. Kadangi tai ne ekonominė, o politinė krizė, jis nesiima prognozuoti, kada situacija verslui pagerės.Ukrainos rinkoje „Snaigė“ surenka apie trečdalį savo apyvartos. Apskritai, pasak vadovo, 96% produkcijos įmonė eksportuoja. Pardavimų mažėjimą Ukrainoje bendrovė pajuto dar ketvirtame praėjusių metų ketvirtyje.„Paskutinio mėnesio situacija nėra lengva. Pardavimai gana reikšmingai nukritę, bet tikimės, kad kai tik situacija stabilizuosis, jie sugrįš į savo vėžes“, – kalba „Snaigės“ vadovas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Prie sanatorijos – milicijos postas

Su problemomis susiduria ne tik eksportuojančios įmonės. Nelengva ir UAB „Garcinija“, įsigijusios gamyklos „Orion“ sveikatingumo kompleksą Odesoje, padėtis. Kaip VŽ jau rašė, iš lietuvių nekilnojamąjį turtą bandoma konfiskuoti – įsiveržę milicininkai pareiškė, kad patalpos įgytos neteisėtai, ir pareikalavo išsikraustyti. „Garcinijos“ vadovai parašė skundus įvairioms instancijoms, išsiuntė laišką Petrui Vaitiekūnui, Lietuvos ambasadoriui Ukrainoje, prašydami pagalbos.Tačiau Ukrainos Valstybės turto fondo teigimu, 51% sveikatingumo komplekso akcijų priklauso valstybei ir lietuvių pretenzijos jį perimti neteisėtos, rašo interneto portalas „Timer.od.ua“. 2008–2010 m. trijų instancijų teismai pripažino negaliojančiais privatizavimo sandorius ir sanatoriją paliko valstybinės gamyklos „Orion“ nuosavybe.Tačiau per šį laiką sveikatingumo kompleksas perėjo per kelias rankas, kol jį įsigijo „Garcinija“.Ukrainos spauda padėtį vadina sudėtinga – kompleksą šiuo metu saugo tiek „Garcinija“, tiek „Orion“ gamyklos pasamdyti apsaugininkai. O kad tarp jų nekiltų konfliktų, Valstybės turto fondas įkurdino milicijos postą.Sanatorijos likimas bus sprendžiamas teisme. Už tai, kad pardavė ginčijamą ir nepriklausantį turtą, vienam iš buvusių sanatorijos savininkų gresia baudžiamoji byla.„Kol teisinė kolizija neišspręsta, padėtis sanatorijoje įtempta“, – įspėja „Timer.od.ua“.

Daugiausia eksportuoja „Orlen Lietuva“

Lietuva pernai, Statistikos departamento duomenimis, į Ukrainą eksportavo prekių už 2,925 mlrd. Lt, importas iš šios šalies sudarė 0,765 mlrd. Lt. Eksportas per metus išaugo 2,5%, o importas – 10%. Tiesa, apie 70% Lietuvos eksporto į Ukrainą sudaro naftos produktai – „Orlen Lietuvos“ prekės.Kitos pagrindinės grupės – mašinos ir mechaniniai įrenginiai, elektros įrenginiai, pramoninė įranga ir jos atsarginės dalys, medienos arba kitų pluoštinių celiuliozinių medžiagų masė, tekstilės medžiagos ir tekstilės gaminiai, plastikai ir jų dirbiniai. Daugiausia iš Ukrainos importuojame netauriųjų metalų, augalinių produktų, paruoštų maisto produktų, medienos ir jos gaminių, mineralinių produktų.2010 m. pabaigoje Ukrainoje buvo investavusios 66 Lietuvos įmonės, o 2012 m. — 53. Tiesioginės Lietuvos investicijos Ukrainoje 2013 m. trečiojo ketvirčio pabaigoje siekė apie 152,6 mln. Lt, tiesioginės Ukrainos investicijos Lietuvoje – 27,3 mln. Lt.Apie draudimo galimybes eksportuojant į Ukrainą skaitykite šiandien „Verslo žiniose“ ir „VŽ Premium“.Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

ŽŪM: Lietuva rudenį į Taivaną galės vežti kiaušinius, pieno ir žuvininkystės produktus

Lietuva rudenį į Taivaną galės vežti kiaušinius, pieno ir žuvininkystės produktus, teigia Žemės ūkio...

Pramonė
2022.06.27
Lietinga ir sunki šienapjūtė brangins pieno produktus

Ši vasara, kaip ir pernykštė, gyvulių pašarams ruošti yra viena nepalankiausių, nors pievose žolės priaugo...

Pramonė
2022.06.26
„Liepajas Kafijas fabrika“: per mėnesį pagaminame 200 tonų kavos 1

Prieš penkis dešimtmečius Latvijoje įkurta tirpios ir maltos kavos gamykla „Liepajas Kafijas fabrika“...

Pramonė
2022.06.26
„Daumantai LT“ pardavė padažų gamyklą Kaliningrado srityje

Lietuviškų padažų ir pagardų gamintoja „Daumantai LT“ praeitą savaitę pardavė Nyderlanduose registruotą įmonę...

Pramonė
2022.06.23
Estijos aludarės „Saku“ pajamos pernai didėjo 6,7%

Estijos alaus ir kitų gėrimų gamintoja „Saku Olletehas“ pranešė 2021-aisiais uždirbusi 8,1 mln. Eur grynojo...

Pramonė
2022.06.22
„Kellogg“ žada suskaidyti verslą į tris nepriklausomas bendroves

JAV sausų pusryčių ir užkandžių gamintoja „Kellogg“ antradienį pristatė verslo padalinimo į tris...

Pramonė
2022.06.21
Dviženklė grąža iš „saugios investicijos“: ar platformų klientai ūkininkai yra „finansiniame krache“ Premium 2

Žemės ūkio technikos pardavėjai ir alternatyvūs finansuotojai susikirto dėl sutelktinio finansavimo...

Rinkos
2022.06.17
Pokalbis su „AgriFood Lithuania DIH“ direktore – apie duoną ir moterų lyderystę Premium

Kristina Šermukšnytė-Alešiūnienė, įmonės „AgriFood Lithuania DIH“ direktorė, turinti traktorininko teises ir...

Vadyba
2022.06.16
Danijos „Asgaard“ Lietuvoje planuoja vertikalų ūkį, investicijos – 6,5 mln. Eur

Danijos ir Lietuvos  kapitalo UAB „Leafood“ kartu su Taivano partneriais „YesHealth Group“ skelbia apie...

Inovacijos
2022.06.15
„Volfui Engelman“ Rusijos klientai skolingi 1,3 mln. Eur

Suomijos bendrovės „Olvi“ grupės Kauno alaus gamybos įmonė „Volfas Engelman“ teigia, kad klientai iš Rusijos...

Pramonė
2022.06.15
„Mantingos“ pajamos pernai augo beveik 19%

Duonos, užkandžių ir šaldytų gaminių gamybos įmonė „Mantinga“ praėjusiais metais gavo 113,8 mln. Eur pajamų –...

Pramonė
2022.06.14
Ukraina skelbia dėl karo netekusi 25% dirbamos žemės

Nuo Rusijos invazijos pradžios Ukraina prarado ketvirtadalį savo dirbamos žemės, ypač pietuose ir rytuose,...

Pramonė
2022.06.14
Efektyvaus asortimento receptai infliacijos sąlygomis Premium

JAV maisto prekybininkams, įpratinusiems klientus prie erdvių parduotuvių, ekspertai rekomenduoja imti...

Prekyba
2022.06.13
Naujoji Zelandija planuoja apmokestinti avių ir galvijų išmetamą metaną 3

Naujosios Zelandijos vyriausybė pristatė planą, kuriuo siekiama apmokestinti avių ir galvijų išmetamą metaną...

Verslo aplinka
2022.06.11
Gardino mėsos kombinato produkcija – iš stumbro mėsos

Baltarusijoje stumbras yra įrašytas į Raudonąją knygą, tačiau šalies parduotuvėse galima nusipirkti stumbro...

Pramonė
2022.06.11
Grūdų kainos sužlugdė vieną didžiausių Prancūzijos kiaušinių tiekėjų Premium

Prancūzijos žemės ūkio grupei „Avril“ priklausantis kiaušinių tiekimo verslas „Matines“, prekybos tinklus...

Prekyba
2022.06.11
Internetu užsakytų prekių pristatymo verslo galimybės kurortuose: žengia paskui klientus Premium

Elektroninės prekybos apimtims slūgstant, maistu gyventojus aprūpinantys verslai naujų galimybių vasaros...

Prekyba
2022.06.10
G. Bertašius: matome istorinę produkcijos paklausą

Vienos didžiausių pieno perdirbimo bendrovių Vilkyškių pieninė vadovas Gintaras Bertašius sako, kad nepaisant...

Pramonė
2022.06.09
S. Ambrazevičius: ateiname į sektorių, kentėjusį nuo vieno rinkos dalyvio diktatūros 6

Lietuviško kapitalo žuvies gaminių gamybos studija Latvijoje „Port Lite“ pradeda plėtrą. Bendrovė per...

Pramonė
2022.06.09
Turkija „teisėtais“ vadina Rusijos reikalavimus panaikinti sankcijas už grūdų eksportą

Turkijos užsienio reikalų ministras trečiadienį pareiškė, kad Rusija „teisėtai“ reikalauja panaikinti jai...

Logistika
2022.06.08

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku