Už išvežtas prekes Lietuva parsivežė mažiau

Ekonominis neapibrėžtumas ir arši konkurencija pagrindinėse Lietuvos eksporto rinkose NVS ir ES skatina Lietuvos gamintojus dirbti pakankamai mažomis pelno maržomis. Tai atsispindi šiandien statistikų paskelbtuose eksportuotų (įskaitant reeksportą) prekių kainų pokyčiuose: per metus (2013 m. gruodžio mėn., palyginti su 2012 m. gruodžio mėn.) jos sumažėjo 3,7%.
Aleksandras Izgorodinas, Lietuvos pramonininkų konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento analitikas, išskiria kelis pagrindinius veiksnius, lėmusius metinį eksportuotojų prekių kainų sumažėjimą: tai stabilios pasaulinės žaliavų kainos, neapibrėžtumas pagrindinių partnerių ekonomikose ir aštri konkurencija."Visų pirma, pakankamai didelės įtakos turėjo pasauliniai veiksniai, arba pasaulinės žaliavų (naftos, metalų, maisto)kainų tendencijos jos šiuo metu laikosi stabiliai viename lygyje, tad yra palankios Lietuvai ir leidžia mūsų eksportuotojams mažinti savo prekių kainas. O tai automatiškai palankiai atsiliepia šalies konkurencingumui.Kitas svarbus veiksnys tam tikri ekonominiai neapibrėžtumai pagrindinėse Lietuvos eksporto rinkose ES ir NVS: pastarojoje daugiausia sunkumų patiria Rusijos ekonomika, o ES kankina bendros problemos, susijusios su skolų krizės pasekmėmis. Kadangi šiose rinkose dar ir vyrauja didelė konkurencija, visa tai skatina Lietuvos gamintojus dirbti pakankamai mažomis pelno maržomis ir nedidinti kainų siekiant išlaikyti konkurencingumą", VŽ sakė p. Izgorodinas.Eksportuotų ir importuotų prekių kainų pokyčiai procentais:
Eksportuotų ir importuotų prekių kainų pokyčiai per metus
Pramonė pagamina ir parduoda daugiau, bet uždirba mažiau
Ponas Izgorodinas atkreipia dėmesį, į kitą, anot jo, labai svarbią tendenciją, apie kurią VŽ rašė ir anksčiau: apskritai, Lietuvos gamintojų pelno maržos suspaustos ir šiemet greičiausiai nesipūs."Pramonėje regime labai skirtingas apyvartų ir pelningumo tendencijas, daugumoje įtakotas konkurencijos. Viena vertus, bendrovių pardavimų pajamos jau 12% viršijusios prieškrizinį lygį, gamyba taip pat. Tuo metu pelningumo tai nė kiek nepalietė, kaip tik atvirkščiai nors pramonės įmonių gamyba ir apyvartos auga kelerius metus iš eilės, ir pakankamai sparčiai, tačiau pelningumo tendencijos visiškai priešingos: jis krenta antrus metus iš eilės. Jei 2011 m. siekė 4,3%, tai dabar yra sumažėjęs iki 2,8%. Tai reiškia, per pastaruosius dvejus metus pramonės pelningumas sumažėjo lygiai trečdaliu arba 23%. Vadinasi, Lietuvos įmonės pagamina ir parduoda daugiau, bet realiai daugiau neuždirba", pastebėjo p. Izgorodinas.Anot jo, metinis importuojamų prekių kainų nuosmukis, įtakotas pasaulinių tendencijų, ir konkurencingumo siekis skatina mūsų įmones pasirinkti protingą kainų politiką.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Pramonė
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti