Sočio žaidynės pralaužė ledus, bet nuskęsti gali ne vienas

Publikuota: 2014-02-23
Atnaujinta 2015-06-01 10:41
svg svg
Nuotrauka: Andrey Rudakov ("Bloomberg")
 

Už Sočio žaidynes atsakinga Rusija sako, kad pirmos šioje šalyje suorganizuotos žiemos žaidynės padėjo „pralaužti“ skepticizmo ledus. Organizatoriai mano, kad jiems pavyko Rusiją parodyti kaip modernią ir tolerantišką šalį, nusikračiusią sovietinės praeities. Tačiau išleisti 50 mlrd. USD ir toliau kursto aistras.

Prezidentas Vladimiras Putinas taip pat džiaugiasi, kad žaidynės praėjo sklandžiai, be jokių saugumo problemų, kurių buvo baiminamasi artėjant žaidynėms, rašo „Reuters“.Žinoma, negalima pamiršti, kad iš žaidynių buvo diskvalifikuoti keli sportininkai, o Ukrainos slidininkės dopingo testas buvo teigiamas. Taip pat pasaulio dėmesį prikaustė ir elgesys su „Pussy Riots“ narėmis bei abejonės dėl teisėjavimo dailiojo čiuožimo varžybose.Negalima nepaminėti ir Ukrainos, kurios vienas slidininkas atsisakė dalyvauti varžybose taip protestuodamas prieš valdžios veiksmus, o kitiems atletams nebuvo leista užsirišti juodų raiščių kaip gedulo ženklo.

Baiminasi, kas bus po žaidynių

Tačiau baigiantis olimpinėms žaidynėms dalis rusų baiminasi, kad paskutiniu metu rodoma p. Putino tolerancija jo vyriausybės kritikams gali baigtis vos paskutiniai dalyviai paliks Sočį, teigia „The Moscow Times“.Keli mėnesiai iki žaidynių pasižymėjo neeiliniais įvykiais. Prezidentas išlaisvino ne vieną politinį kalinį, tarp jų – ir Michailą Chodorkovskį, naftos magnatą dešimt metų praleidusį kalėjime. Tuo metu opozicijos lyderiams buvo leista dalyvauti regioniniuose rinkimuose rugsėjį. Abu šiuos žingsnius visi sveikino, tačiau kai kurie stebėtojai buvo skeptiški, sakydami, kad toks Kremliaus nuolaidumas skirtas pagerinti šalies įvaizdžiui prieš žaidynes.„Kai šventės baigsis, ar tarptautiniai partneriai ir toliau taip atidžiai stebės Rusiją? Tai diskutuotinas klausimas ir mes tikrai baiminamės susidorojimo“, - „The Moscow Times“ sakė Tania Lokšina, Rusijos žmogaus teisių stebėjimo tarnybos direktorė.Tirs korupcijos atvejus

Pasibaigus daugiau nei 50 mlrd. USD kainavusioms žaidynėms, Sočio infrastruktūrą kūrę statybininkai ir investuotojai turės įrodyti, kad viskas buvo daroma skaidriai.
Po ištisus mėnesius skambančios kritikos ir opozicijos metamų kaltinimų dėl korupcijos, p. Putinas pareiškė, kad po žaidynių bus tiriamas kiekvienas įtariamas korupcijos atvejis.
„Investavome didžiulę sumą pinigų. Dabar metas aptarti, ar ši investicija buvo teisinga, o gal kainos buvo sukeltos. Tegul tuo rūpinasi atitinkamos priežiūros tarnybos“, - sakė prezidentas.
Tačiau dauguma rusų mano, kad šie auditai ir patikrinimai palies ne turtingus verslininkus, sukūrusius visą infrastruktūrą, o vietinius ir žemesnio rango valdininkus.
Tokiu būdu, pasak politikos analitikų, prezidentas patenkins visuomenės norą nuteisti, bet politiškai praras gerokai mažiau.
Olimpinės žaidynės Sočį, mėgiamą sovietinį kurortą, turėjo atvesti į XXI a. Tačiau sėdėdamas pirmose eilėse p. Putinas neatrodė labai patenkintas, rašo „Reuters“.Ponas Putinas gyrė infrastruktūrą kalnuose, naujus kelius ir įrengtus viešbučius, prie kurių dirbo jo oligarchai draugai. Viskam tam, kad Sočis per žaidynes atrodytų gerai.
Tačiau šiek tiek toliau nuo olimpinio miestelio, Sočis atrodo niūriai dėl apleistų pastatų ir aplink esančių šiukšlynų.
Prezidento tokia situacija nežavi.
„Aš nemanau, kad situacija Sočyje pagerėjo. Gal net priešingai. Žmonės klausia, kada jūs baigsite šias chaotiškas statybas“, - sakė p. Putinas, apkaltindamas vietos pareigūnus dėl tokios chaotiškos plėtros.
Opozicija teigia, kad 30 mlrd. USD ruošiantis žaidynėms buvo pavogta arba iššvaistyta. Prezidentas Putinas viešai pareiškė, kad nemato jokių korupcijos įrodymų. Bet Rusijos pareigūnai neslepia noro surasti darbų vykdytojus ar pareigūnus, kurie galimai pasipelnė iš užsakymų.Kaltininkų paieška
Šalyje, kurioje, pasak „Reuters“, verslas ir politika priklauso nuo asmeninių ryšių. Tyrimą ir kaltinimų grėsmė sukėlė spekuliacijas, kad gali būti rastas ir aukšto lygio „atpirkimo ožys“. Žiniasklaidoje atsirado spėjimų, jog juo gali tapti premjeras Dmitrijus Medvedevas, kurį p. Putinas dažnai aukoja, kai kas nors vyksta ne pagal planą.
Iš oligarchų, padėjusių p. Putinui kurti žaidynių infrastruktūrą, labiausiai pažeidžiamas yra Vladimiras Jakuninas. 50 km geležinkelio linijos nutiesimas Sočyje kainavo 8 mlrd. USD.Pono Jakunino sutartis su bendrove baigiasi šių metų birželį ir, anot šaltinio įmonės viduje, šio vadovo ateitis priklauso nuo valdžios sprendimo.Visgi galimus tyrimus gali sustabdyti ir tolesnis pasiruošimas G8 lyderių susitikimui, kuris Sočyje įvyks birželį.
Spalį Sočyje taip pat turėtų įvykti Formulės vienas pasaulio čempionatas.
„Mes dažnai girdime, kad žaidynėms išleidome beprotišką sumą pinigų. Bet visa šita infrastruktūra padės mums suorganizuoti ir G8 susitikimą, nes viskas  yra paruošta. Tai olimpinių žaidynių palikimas“, - sakė Sergejus Ivanovas, prezidento Putino štabo vadovas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku