VRK „nusiplovė rankas“ – sprendimą dėl referendumo patikėjo Seimui

Publikuota: 2014-02-17
Atnaujinta 2015-06-01 11:38
svg svg
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo ("Verslo žinios")
 

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pirmadienį nepritarė išvadai, kad pakanka piliečių parašų, būtinų surengti referendumą dėl draudimo parduoti žemę užsieniečiams. Tačiau balsų dauguma nusprendė Seimui perduoti klausimą, ar paskelbti tokį referendumą.

Netikėtas balsavimas

Pirmadienį VRK posėdyje pranešta, kad baigė darbą rašysenos ekspertai, pastarąsias kelias savaites tikrinę piliečių parašus už iniciatyvą surengti tokį referendumą. Galutinėje ekspertų išvadoje teigiama, kad jie turi abejonių dėl 348 papildomai tikrintų parašų. Esą jie, tikslinant parašus, padaryti ne tų asmenų, kurie pasirašė pirminiuose parašų rinkimo lapuose. Todėl juos pasiūlyta anuliuoti.Tačiau anuliavus tokį kiekį parašų, pasak Roko Stabingio, VRK nario, lieka šiek tiek daugiau nei 300.000 galiojančių parašų – iš viso 300.061.VRK po diskusijų apie parašų tikrinimo procedūras balsavo dėl ekspertų išvados patvirtinimo. 6 nariai buvo už tai, 1 prieš, 7 susilaikė. Konstatuota, kad nepriimtas sprendimas dėl to, ar surinkta pakankamai parašų referendumui dėl draudimo parduoti žemę užsieniečiams.„Nesu tikras, kad mes padarėme viską gerai, kad išsiaiškintume, ar tikrai turime pakankamai parašų referendumui“, – sakė Jonas Udris, VRK narys. Jis pasiūlė dar kartą patikrinti visus surinktus parašus. Bet tam komisija nepritarė.Zenonas Vaigauskas, VRK pirmininkas, pareiškė apgailestaujantis dėl tokio komisijos sprendimo ir nesuprantantis jo. „Man keista, kad kai kurie kolegos nebalsuoja už sprendimą patvirtinti ekspertų išvadą, net viešai visiškai neargumentavę savo pozicijos“, – gūžčiojo pečiais suglumęs p. Vaigauskas.

Mušė būgnus

Tokį VRK sprendimas sukėlė referendumo iniciatorių pasipiktinimą. „Gėda! Mes, be abejo, imsimės visų įmanomų priemonių, kad būtų įvertintas toks VRK narių neveiklumas“, – po pirmadienio komisijos posėdžio sakė Pranciškus Šliužas, vienas iš pagrindinių referendumo iniciatorių.Jis be kita ko atmetė VRK narių pareikštus įtarimus, kad dalis piliečių parašų galėjo būti suklastoti.Dauguma komisijos narių pirmadienį balsavo už tai, kad teisėsauga įvertintų, ar kai kurie parašai nebuvo klastojami.Tokius VRK sprendimus palydėjo gausiai į posėdį susirinkusiųjų protestai. Rūmų, kuriuose posėdžiauja VRK, apsauga buvo įpareigota išprašyti triukšmadarius lauk. Tuomet grupė protestuotojų jau lauke surengė akciją, kurios metu mušė būgnus ir garsiai šūkavo prieš komisiją.Ponas Šliužas bei kiti referendumo iniciatoriai tikino, kad „žmonės netylės ir surengs Maidaną tiems, kurie akivaizdžiai pamina jų valią“.

Nepaskelbė, ar pakanka parašų

Po maždaug valandą trukusios nervingos pertraukos, per kurią p. Vaigauskas konsultavosi su kitais komisijos nariais, ką daryti, VRK sugrįžo į posėdį ir balsavo, ką daryti toliau.12 komisijos narių balsavus už ir 3 susilaikius buvo nuspręsta atsikratyti atsakomybės dėl referendumui skirtų parašų. VRK pabrėžė, kad, nors ir nepritarė išvadai, kiek tų parašų iš tiesų yra, klausimas dėl referendumo paskelbimo atiduotas Seimui spręsti.Seimas kovą prasidedančioje eilinėje pavasario sesijoje turėtų diskutuoti dėl to ir priimti galutinį sprendimą, ar skelbti referendumą dėl draudimo parduoti žemę užsieniečiams.Seimo valdančiosios koalicijos partijos teigė apsisprendusios balsuoti už nutarimo dėl referendumo paskelbimo priėmimą. Bet opozicinės partijos žadėjo pasinaudoti įvairiomis procedūrinėmis galimybėmis išsiaiškinti, ar toks referendumas būtų konstitucinis.Nuo šių metų gegužės 1 d. baigiasi Lietuvos iš Europos Sąjungos paprašytas dešimt metų trukęs pereinamasis draudimo parduoti žemę užsieniečiams laikotarpis. Referendumo iniciatoriai pasiūlė Konstitucijos pataisą, kuri pratęstų šį draudimą. Tačiau Konstitucinis Teismas paskelbė, kad referendumui teikiama formuluotė negali prieštarauti Lietuvos konstituciniams įsipareigojimams ES.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku