Vaikosi ne greito pelno, o talentų

Publikuota: 2014-02-15
Atnaujinta 2015-06-09 17:09
Dainius Aksinavičius, UAB
Dainius Aksinavičius, UAB "CallCredit Operations" vadovas Lietuvoje. Nuotrauka: Juditos Grigelytės (Verslo žinios)
„Verslo žinios“

Dainių Aksinavičių, bendrovės „Callcredit Information Group“ Lietuvoje vadovą, kalbina Dalius Simėnas

Kaip britų vartotojų duomenų bendrovės „Callcredit“ informacinių technologijų padalinys Kaune veikiate nuo 2012 m. Kokią plėtrą planuojate šiemet? „Callcredit“ grupė toliau plečiasi, o biuras Lietuvoje prie to prisideda teikdamas  IT paslaugas ir užtikrindamas duomenų tikslumą bei aktualumą.Jau gegužę numatome išplėsti biuro patalpas, tai leis padidinti darbo vietų skaičių nuo 120 iki 200. 2014 m. iš viso planuojame įdarbinti apie 50 įvairių sričių specialistų. Šiuo metu plečiamas duomenų analitikų padalinys, jis pagelbės duomenis paversti naudinga informacija vienai „Callcredit“ grupės įmonei rinkodaros srityje.

Šiandien daugelis verslo paslaugų centrų kuriasi Lietuvos didžiuosiuose miestuose, daugiausia Vilniuje, Kaune, kažkiek – Klaipėdoje. Ar mažesni miestai ir miesteliai gali sulaukti panašių investicijų? Kol kas retas žvalgosi į regionus. Tačiau tokių pavyzdžių turime. Paimkime TEO atvejį. Bendrovė Šiauliuose įkūrė klientų aptarnavimo centrą, manau, kad lig šiol tas centras sėkmingai veikia. Tai labai netradicinis sprendimas, tačiau šiai bendrovei jis su kaupu pasiteisino.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Bet taip jau susiklostė, kad investuotojai regionuose vietos valdžiai nelabai rūpi, kaip ten yra iš tiesų? Taip, dėmesys yra svarbus. Mes labai mėgstame sakyti, kad štai, jeigu valstybė įmonei neskirs paramos, tai užsienio investicijų projektas nebus įgyvendintas. Bet aš manau, kad užsienio bendrovei yra svarbesnis valdžios požiūris į investuotoją, o ne patys pinigai, kurie skiriami.  Nesakau, kad tai neturi įtakos sprendimui, bet finansinė parama tikrai nėra svarbiausias elementas renkantis, kur investuoti.

O kaip jums sekasi bendrauti su Kauno, kur esate įsikūrę, valdžia? Su savivaldybe turime nelabai daug sąlyčio taškų. Aišku, tenka ir su Kauno meru susitikus pabendrauti.  Kaip ir anksčiau, miesto savivaldybė labai palankiai žiūri į investuotojus, tačiau tas palankumas tėra tik žodinis. Tai suprantama, juk savivaldybės jurisdikcijoje šiandien nėra daug motyvacinių įrankių, kuriuos ji galėtų naudoti pritraukdama investuotojų. O centrinė valdžia šiokį tokį susidomėjimą rodo. Kiek mums reikėjo susitikti su ministrais ar viceministrais, visada tai sugebėdavome padaryti. Bet vėlgi čia gali būti mažos šalies pranašumas.Koks šiandien tarptautinių kompanijų potencialas yra Lietuvoje steigti panašius centrus kaip jūsų?Manau, kad galimybių yra finansų srityje, taip pat verslo procesų (tokių kaip IT, apskaitos, klientų aptarnavimo paslaugų – VŽ) teikimo iš Lietuvos. Jeigu vertinsime, ką daugiausia studijuoja mūsų studentai, tai yra tos vadinamosios minkštosios profesijos, kaip vadyba ar verslo administravimas. O tokiems centrams kaip mūsų tai yra pagrindiniai kandidatai į darbo vietas, ir ta rinka tikrai yra nemaža.Aš manau, kad Lietuva dar turi didžiulį potencialą plėsti paslaugų verslą, ypač finansų ir verslo procesų valdymo srityse.Kas dėl perspektyvų vertinimo, tai tokioje Indijoje, pavyzdžiui, IT paslaugos sukuria 15% šalies BVP. Lietuvoje šiandien ta dalis tesudaro 2–3% BVP. Jeigu išvestume analogiją, manau, kad per 5–10 metų turime potencialo dar augti 3–4 kartus.

O ką pasakytumėte dėl pasvarstymų, kad paslaugų bendrovės yra labai dinamiškos, jos greitai įsikuria, plečiasi, bet lygiai taip pat pablogėjus konkurencinei aplinkai gali sėkmingai migruoti į kitas šalis? Gal iš šalies viskas labai paprastai atrodo. Bet, manau, kai įmonės priima sprendimus ir investuoja, jų vadovai vis dėlto vertina penkerių–dešimties metų perspektyvą ir nesivaiko greito pelno. Manau, kad tarptautinės korporacijos gerai išmoko pamoką padirbėjusios su Indija. Sąnaudų mažinimas, ko gero, nėra pats geriausias sprendimas ir šią strategiją pasirinkusios įmonės paprastai sulaukia jų lūkesčių nepatenkinusių rezultatų.

O augantis darbo užmokestis Lietuvoje yra potenciali rizika? Jeigu ta kaina ir auga, visų pirma reikia žiūrėti, kokią ji sukuria vertę. Jeigu tas kainos ir vertės balansas yra geras, tai kodėl neturėtum plėsti savo veiklos?Kaune veikiantis padalinys prisidėjo prie to, kad „Callcredit“ grupės apyvarta 2012 m. augo 25%, iki 114 mln. GBP (473 mln. Lt), o veiklos kaštai mažėjo 40%, pelnas iš operacijų taip pat pakilo 40%, iki 17,3 mln. GBP (72 mln. Lt).

Su kokiais iššūkiais susiduriate šiandien? Vienas pagrindinių iššūkių išlieka kvalifikuotos darbo jėgos paieška. Mūsų kolektyvas nebeauga taip sparčiai, kaip pradžioje, tad kartu galvojame, kaip išsiugdyti darbuotojų patiems. Mane labai nustebino ir nudžiugino pernai vasarą mus susiradę trys studentai, kurie pasisiūlė atlikti praktiką, tai iš jų vienam, geriausiam, pasibaigus praktikai pasiūlėme darbo vietą.

Kaip vertinate valdžios paramą? UAB „Callcredit operations“ nuo 2012 m. yra gavusi 5 mln. Lt ES paramos IT centro steigimui ir dar 1,8 mln. Lt darbuotojų apmokymui. Per kelerius metus įsipareigojome sukurti 200 darbo vietų. Dar 2012 m. įsitikinome, kad pats paramos suteikimo mechanizmas yra labai biurokratiškas. Investuotojai paprastai tikisi, kad per 2–3 mėnesius pavyks parengti investicijų projektą.  O mums tai užtruko beveik 12 mėnesių. Pridėta tiek kontrolės mechanizmų, kad nelieka jokio lankstumo. Taip netiesiogiai pasakoma, kad tavimi nepasitikima, kad bandai ką nors apgauti, o tai yra tiesiog netiesa.  Daugelyje tarptautinio kapitalo įmonių tokios vertybės kaip integralumas, sąžiningumas yra vienos pagrindinių. Tad tie visi kontrolės mechanizmai, tarkime, korupcijos, yra labai aiškiai reglamentuoti įmonėse, jie, ko gero, yra griežtesni nei taikomi mūsų valdžios vyrams ir moterims.

Jūs padėjote Vilniuje įsikurti britų „Barclays“ technologijų centrui. Kuo ypatingas tas tarpsnis jūsų karjeroje, kaip pasikeitė jūsų darbas atėjus į „Callcredit“? Pagrindinis skirtumas turbūt yra kompanijos dydis, bet patys veiklos principai abiejose verslo organizacijose niekuo nesiskiria. Tarptautinės kompanijos visada yra skaidrios, vertina sąžiningumą, jos yra atsakingos ir investuoja į žmones.

Teko girdėti, kad atėję į didelę tarptautinę korporaciją kai kurie žmonės Lietuvoje neretai nusivilia, nes pasigenda iššūkių aplinkoje, kurioje yra viskas nusistovėję, sudėliota į lentynėles. Ar čia įžvelgiate problemą, jei kalbame apie karjeros galimybes? Priklauso, ką lyginsime. Paimkime tipišką lietuvišką 50 darbuotojų įmonę. Ir atsakykite, kokios ten yra karjeros perspektyvos, palyginti su 100.000 darbuotojų tarptautine kompanija? Aišku, reikia turėti pagrindus, kad atsiradus toms karjeros galimybėms galėtum pasinaudoti jomis ir judėti į priekį. Kitas dalykas yra laiko lūkesčiai. Mūsų jaunimas tampa vis ambicingesnis ir nori visko greitai. Jiems sakau: palaukite, ne viskas taip greitai vyksta, kaip norėtųsi.Dar dažnai nutinka, kad žmonės sako, štai, pažiūrėkite, koks aš esu gražus ir protingas, na, suprask, dabar tempkite mane už ausų į viršų. Tai sakome: palauk, tu esi vienas iš penkiasdešimties. Jeigu pats neįdėsi indėlio, be abejo, ir toliau tupėsi toje savo klėtelėje ir bambėsi atsisėdęs, kad čia nėra perspektyvų. Konkrečiai „Callcredit“ padalinyje Kaune pernai vidinių paaukštinimų ar perėjimų tarp skyrių buvo 30%. Tai jeigu kas nors man pasakytų, kad nėra karjeros galimybių, tai ką tada reiškia tie skaičiai?

Interviu publikuotas dienraštyje "Verslo žinios".

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Kinija nori gaminti naujausius puslaidininkius, bet ekspertai šalies galimybėmis abejoja Premium

Nuo užsienio tiekėjų puslaidininkių gamyboje priklausoma Kinija investuoja milijardus, kad naujausius lustus...

Inovacijos
2022.05.27
„Startup Fair“ startuolių konkurse laimėjo klientų aptarnavimo platforma „Whelp“

Penktadienį įvyko startuolių renginys „Startup Fair. Connect 2022“, kuriame dėl geriausiojo startuolio vardo...

Inovacijos
2022.05.27
Jungtinėje Karalystėje – dar vienas tyrimas „Google“ atžvilgiu

Jungtinė Karalystė pradėjo antrąjį tyrimą dėl JAV technologijų milžinės „Google“ dominavimo internetinės...

Inovacijos
2022.05.27
E. Markevičiūtė: Lietuva norėtų plėsti startuolių veiklą Taivane

Lietuva norėtų tapti Taivano vartais į Europą bei plėsti šalies startuolių veiklą šioje Pietryčių Azijos...

Verslo aplinka
2022.05.27
Lietuviškas verslas Afrikoje: milijonai klientų, karčios pamokos ir praktiniai patarimai Premium

Per pastaruosius 5-erius metus bendra eksporto iš Lietuvos į Afriką vertė paaugo dvigubai ir siekia 737 mln.

Pramonė
2022.05.27
„Nordcurrent“ šiemet planuoja augti iki 75%

Lietuvos žaidimų kūrimo bendrovė „Nordcurrent“ praėjusiais metais pajamas augino 20% iki 62,75 mln. Eur.

Inovacijos
2022.05.27
„SoliTek“ skelbia baterijų gamybos pradžią Lietuvoje 2

Saulės modulių gamintoja „SoliTek“ sukūrė ir pradėjo priimti užsakymus autonominės išmaniosios elektros...

Pramonė
2022.05.27
„Wolt“ vadovė Baltijos šalims: Lietuva šiuo metu turi daugiau talentų nei Latvija ar Estija Premium

„Atsiprašau už trukdžius“, – sako Liis Ristal, „Wolt Baltic“ generalinė direktorė, glausdama prie savęs vieną...

Vadyba
2022.05.27
Riboto leidimo „Bentley Bentayga EWB First Edition“ parodys, kas lauks naujųjų flagmano vairuotojų Verslo tribūna

„Visai neseniai Bentley pristatė savo naująjį flagmaną – „Bentayga EWB“ su ilgesne ratų baze. Gamintojas...

„Alibaba“ pranešė apie 60% mažesnį pelną 2021 m.

Kinijos elektroninės prekybos milžinė „Alibaba“ ketvirtadienį pranešė apie 59% susitraukusį pelną praėjusiais...

Inovacijos
2022.05.26
Taivano ekonomikos viceministras: su Lietuva mus suartino Kinijos politika

Lietuvoje viešintis Taivano ekonomikos viceministras sako, kad jo šalies ekonominę partnerystę su Lietuva...

Verslo aplinka
2022.05.26
„Broadcom“ už 61 mlrd. USD perka „VMware“

JAV lustų gamintoja „Broadcom“ ketvirtadienį paskelbė ketinanti už 61 mlrd. USD įsigyti debesijos paslaugų...

Inovacijos
2022.05.26
Žvilgsnis už Nigerijos „princų“: kaip „TeleSoftas“ atsidūrė Abudžoje Premium

Ryšį su Nigerija „TeleSoftas“ užmezgė dar prieš pandemiją, 2019 m. Bendrovė tuomet dalyvavo organizacijos...

Inovacijos
2022.05.26
Išrinkti geidžiamiausi Lietuvos darbdaviai 4

Šiemet geidžiamiausiu darbdaviu paskelbta lietuvių įkurta JAV programavimo paslaugų įmonė „DevBridge LT“.

Vadyba
2022.05.26
Nauji fabrikai: tarp žaliavų stygiaus ir pašokusios paklausos Premium

Jeigu visi šiemet planuojami investiciniai projektai bus įgyvendinti, Lietuvoje atsiras ir daugiau tradicinės...

Pramonė
2022.05.26
„Nvidia“ pranoko lūkesčius, bet perspėjo apie išlaidų karpymą

Grafikos procesorių gamintoja „Nvidia“ pirmąjį ketvirtį pranoko analitikų lūkesčius pagal pelno ir pajamų...

Inovacijos
2022.05.26
Tvarios sunkiosios transporto priemonės: pasiūlos yra, bet infrastruktūra buksuoja Premium

Europai vis drąsiau žygiuojant Žaliuoju kursu, tvarius sprendimus siūlo ir sunkiojo transporto gamintojai.

Logistika
2022.05.26
„SpaceX“ prieš „Boeing“: kaip E. Musko įmonė aplenkė aviacijos milžinę Premium 1

Praėjusį savaitgalį „Boeing“ bepilotis erdvėlaivis „Starliner“ po daugiau nei dvejus metus trukusių bandymų...

Inovacijos
2022.05.25
Davose su „Google“ ir „Meta“ atstovais susitikęs G. Nausėda pakvietė bendroves plėstis Lietuvoje

Gitanas Nausėda, prezidentas, paragino JAV informacinių technologijų gigantę „Google“ ir JAV socialinių...

Verslo aplinka
2022.05.25
Ispanija gręžiasi į puslaidininkių pramonę 3

Ispanijos vyriausybė patvirtino 12,25 mlrd. Eur investicijų į puslaidininkių pramonę planą, iš kurių 9,3...

Inovacijos
2022.05.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku