Stuburo skausmas – mūsų rankose

Publikuota: 2014-02-14
Atnaujinta 2015-06-01 13:04
svg svg
Nuotrauka: "Matton" nuotr.
 

Nedaug rasi kiek vyrėlesnio amžiaus žmonių, dirbančių sėdimą darbą, kurie nejustų nugaros skausmų ar bent jau nebūtų girdėję jais besiskundžiančių kolegų. Paklaustos, ar įmanoma apskritai jų išvengti, kineziterapeutės Sonata Martutaitienė ir Joana Dirmienė, Vilniuje veikiančios „Stuburo studijos“ steigėjos, sako: „Įmanoma. Jeigu reguliariai ir teisingai judi, saugai nugarą, prisižiūri, – kodėl gi ne?“

Skauda – stenkis pats

„Stuburo studiją“ juodvi atidarė siekdamos suteikti žinių žmonėms apie stuburo struktūrą, apie tai, kodėl jį skauda ir ką daryti, kad neskaudėtų. Pasak p. Sonatos, ji nesyk susidūrusi su žmonėmis, kuriems reabilitologo kabinete buvo patarta sportuoti, bet nepaaiškinta – kaip.
„Sportuoti“ – labai plati sąvoka. Norint išvengti nugaros skausmo, pirmiausia reikia galvoti apie giliųjų raumenų sluoksnį – jis prisitvirtinęs prie stuburo slankstelių ir laiko mus, bet ne apie paviršinius raumenis, kuriuos stipriname sporto klube ar tiesiog buityje. Taigi mūsų tikslas – išmokyti, paaiškinti žmonėms, kodėl raumenis reikia stiprinti taip, o ne kitaip, ir kodėl tie gilieji raumenys tokie svarbūs“, – kalba p. Sonata.
Anot jos, prieš dešimtmetį, kai abi pradėjo dirbti kineziterapeutėmis, požiūris į šią sritį buvo... „kaip čia pasakius“. Dabar rūpesčių dėl nugaros turintys pacientai gerokai rimčiau vertina sportą, judesį, jie supranta, kad neužtenka nueiti į šildymo seansus, pagerti vaistų nuo skausmo ir pasidaryti masažą, nes šių priemonių poveikis yra trumpalaikis – skausmai sugrįžta.
„Nori nenori, žmonės supranta, kad norėdami išvengti skausmo jie patys turi įdėti pastangų. Niekas už žmogų nepadarys, kad nugaros jam neskaudėtų“, – sako p. Joana.Skauda – judėk
Anot pašnekovių, mados stuburo skausmų srityje keičiasi visoje Europoje. Antai prieš 10 m. žmogui, užkluptam ūmaus uždegimo – kai stuburo skausmas tiesiog surakina, kai negali pasilenkti, o koją tvilko stiprus skausmas, – buvo skiriama savaitė lovos režimo, vaistų nuo uždegimo, paskiau – elektroterapija, masažas, ir galiausiai – kineziterapija. Dabar ramusis periodas trunka daugiausia 3 dienas, tada pradedami aktyvinti raumenys, svarbiausia – neprovokuojant skausmo.
„Rekomenduojama kuo anksčiau pradėti aktyvinti raumenis, kol centrinė nervų sistema nepradėjo jų slopinti, o mūsų smegenys nepamiršo, kad vienas ar kitas raumuo egzistuoja. Raumenys atrofuojasi labai greitai, tuomet jų veiklą tenka kompensuoti kitiems raumenims. Iš čia atsiranda raumenų disbalansas, vėliau savo ruožtu užeina nugaros skausmai“, – aiškina p. Sonata. 
Akivaizdu – taip žmogus patenka į uždarą ratą: kuo ilgiau guli, tuo sunkiau išsijudinti, liepti sau keltis ir eiti.
Kineziterapeutės sutinka: tikrai sunku, bet kraujotakos aktyvinimas mažina uždegimą, nesvarbu, kad ir koks jis būtų – bendras, sąnario ar čiurnos. Todėl, jei skauda, pvz., kelį, jį reikia vis pajudinti, pamaitinti sąnarį. Jei skauda nugarą – reikia judinti ją. Tik ne per skausmą, iki skausmo.
„Mūsų organizmas gali pats puikiai tvarkytis, tik mes nežinom, kaip jam padėti. Stereotipų čia daug: skauda – gulėk, nejudėk, išgerk tabletę. O iš tikrųjų reikia aktyvinti skaudamos vietos kraujotaką, kad organizmas pradėtų pats ją gydyti“, – moko p. Sonata.Stebuklingų kėdžių nėra
Vardindamos, ką šiuolaikiniam biuro žmogui reikėtų daryti teisingai, norint palengvinti nugaros skausmus, o dar geriau – išvis jų išvengti, pašnekovės pirmiausia sako: judėti.
Antra – susitvarkyti darbo vietos ergonomiką. Tai reiškia vengti statikos vienoje padėtyje – ilgai sėdėti susilenkus, susikūprinus. Sėdint stuburas turi būti tiesus. 
Darbo priemonės, pvz., kompiuterio ekranas, turi būti priešais, kad netektų sėdėti pasukus galvos į šoną arba atlikti monotoniškų judesių į vieną pusę – tokiu atveju ilgėja viena raumenų pusė, atsiranda raumenų disbalansas.
Kitas dalykas – tinkamas stalo ir kėdės aukštis. Stalo aukštis turėtų būti toks, kad sėdint ant kėdės kojos per klubus, kelius ir čiurnas būtų sulenktos 90 laipsnių kampu, dilbiai padėti ant stalo, o alkūnės šiek tiek nusvirusios.
Svarbu, kad juosmuo būtų atremtas į kėdės atlošą, patartina, kad juosmens srityje jis būtų išgaubtas. Jei kėdė aukšta, idealu, kad būtų atremtas ir pakaušis.
„Dabar yra gerų ergonominių kėdžių, kurios turi reguliuojamąją juosmens sritį, porankius, atkaltę. Jei yra galimybių, reiktų investuoti į tokią kėdę ir užbėgti problemai už akių, o ne sėdėti ant blogos kėdės, nuolat muistytis nerandant vietos, o paskiau pirkti vaistus nuo skausmo“, – šypsosi p. Sonata. 
Geros darbo kėdės nepigios, tad daugelis – ir pirkdamiesi kėdę į namus, ir darbdaviai – šioje vietoje pataupo. „Stebuklingų kėdžių nėra, – sako p. Joana, – ir ant „teisingos“, ir ant paprastos sėdint reikia laikytis tų pačių principų: nesikūprinti, nesėdėti persikreipus, nesėdėti koja ant kojos, įtraukti pilvą ir smakrą, kartu tempti kaklo raumenis ir švelniai stumti pakaušį į viršų.“Galvoti apie pilvą
Neperėjusiam specialių mokymų, dievaži, toks derinys atrodo iš cirko akrobatikos srities. 
Pašnekovės sutinka, jog iš pradžių tikrai reikia prisiversti kontroliuoti save – bent kas valandą prisiminti, ką "veikia" pilvas, pakaušis. Po kelių savaičių – galbūt – žmogus jau prisimins apie tai tris keturis kartus per valandą ir ilgainiui įpras prie teisingos padėties, ji taps norma.
"Kai žmonės sportuoja įjungdami giliuosius raumenis, ir darbo vietoje jiems tampa lengviau „pagauti“ save, išsitiesti. Stiprinti giliuosius raumenis padeda specialūs pratimai, plaukimas, savaime nieko nebus“, – kalba p. Joana. Ji šypsosi: jei neprisimeni, ką įtraukti ar patempti, bent kas valandą reiktų atsistoti, pajudinti rankas, kojas, kad nebūtų užspausta dubens kraujotaka. Kad nepamirštum šito padaryti, galima nusistatyti laikrodį: jis primins. Pagaliau – ir sėdėti užsimetus koją ant kojos nėra taip blogai, jei jas keičiame.
Vertindamos ergonominius biuro baldus pašnekovės sako, jog stalai, prie kurių dirbama stovint, gelbės padėtį, jei žmogus kaitalios pozą, keis stovimą ir sėdimą padėtį, vėlgi, galvos apie pilvą, – stovėti visą laiką nėra gerai, lygiai taip pat, kaip sėdėti ant didelių kamuolių – vienu metu buvo tokia mada. Specialistės į sąrašą traukia ir klūpomąsias kėdes – jas taip pat reikia kaitalioti su įprasta kėde.
„Jei visą dieną stovėsi prie stalo – sutriks veninė kraujotaka, atsiras sunkumas kojose, pavargs juosmuo, pečiai, juk mes ne robotai“, – aiškina p. Joana.
Tačiau, kartoja specialistės, – nė ergonomiškiausia pasaulyje kėdė nepadės, jei žmogus pats nedės pastangų.Išvarža – ne mirtis
Neretai pasitaikančios stuburo bėdos – vadinamosios išvaržos, pašnekovės nedramatizuoja. 
Pasak p. Sonatos, 92% nugaros skausmų provokuoja ne išvaržos, o minkštųjų audinių, t. y. raumenų disbalansas, jis susiformuoja dėl netaisyklingo apkrovimo sėdint, stovint, miegant.
„Nesakau, kad išvaržos neprovokuoja skausmo, bet tik nedidelį procentą. Keistai kartais žmonės mąsto: turiu išvaržą, taigi esu pasmerktas. Nieko panašaus – reikia sutvarkyti savo raumenų korsetą, tam yra specialūs pratimai, ir gyvensi tą patį visavertį gyvenimą, kokį iki šiol, – ir dviratį galėsi minti, ir slidinėti, ir riedučiais važinėtis“, – vardija p. Sonata.
Pasak p. Joanos, svarbu nedaryti tam tikrų nugarai kenkiančių veiksmų, net jei jos neskauda: kelti daiktus nuo žemės reiktų pritūpiant, o ne lenkiantis tiesiomis kojomis. Nešokti iš lovos stačia nugara, o nuleisti kojas, atsisėsti ramiai ir pan.Judėti ir galvoti
Bet kuriuo atveju, sako kineziterapeutės, judėti reikia protingai. „Nuo pirmadienio“ apsigyventi treniruoklių ar aerobikos salėje nesportavusiam būtų labai didelė klaida – raumenys tam nepasirengę, todėl organizmui keliamas stresas, ir žmogus, pats to nežinodamas, provokuoja problemas: kelio sąnarių, juosmens, kaklo ir kt. skausmus.
Specialistės pataria pradėti sportuoti nuo dviejų kartų per savaitę ir klausytis, ką sako kūnas.
„Kai mums skauda, mes sugebame klausytis savo kūno, bet kai neskauda, nekreipiame į jį dėmesio“, – kalba p. Sonata. Anot jos, geriau sportuoti su malonumu ir protingai, mažiau, bet nuolatos. Ir visą laiką galvoti, ką darai.
„Svarbiausia, – sako kineziterapeutė, – judėti. Iš esmės nėra blogo judėjimo būdo, svarbu judėti ir nepulti į kraštutinumus – nuo šiandien sportuoju, tris savaites nevalgau, o paskiau vėl sau leidžiu viską, nes pavargau.“
„Kaip susiformuoja blogi įpročiai, lygiai taip pat gali susiformuoti geri. Žinoma, tam reikia laiko“, – šypteli p. Joana. Kai priduriu, jog reikia „ir šiek tiek valios“, jos abi nusijuokia: „Valios reikia labai daug.“

Sveikam stuburui

  • Dirbdami sėdimą darbą prisiverskite kas valandą daryti pertraukėles – atsistoti, pavaikščioti, pajudinti rankas, kojas. Pertraukėlės didina darbingumą.
  • Venkite statikos vienoje padėtyje – ilgai sėdėti susilenkę, susikūprinę. Sėdint stuburas turi būti tiesus.

  • Juosmuo turi būti atremtas į kėdės atlošą, patartina, kad juosmens srityje jis būtų išgaubtas.
  • Stalo aukštis turėtų būti toks, kad sėdint ant kėdės kojos per klubus, kelius ir čiurnas būtų sulenktos 90 laipsnių kampu, dilbiai padėti ant stalo, o alkūnės šiek tiek nusvirusios.
  • Darbo priemonės, pvz., kompiuterio ekranas, turi būti priešais, kad netektų sėdėti pasukus galvos į šoną.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Geriausios reputacijos influenceriai „YouTube“ tinkle Premium 1

Visuomenės vertinimu, geriausią reputaciją socialiniame tinkle „YouTube“ turinčių nuomonės formuotojų...

Rinkodara
12:13
2022-ųjų Kanų „Auksinė palmės šakelė“ atiteko švedų režisieriui R. Ostlundui

Švedų režisierius Rubenas Ostlundas šeštadienį pelnė 2022 metų Kanų tarptautinio kino festivalio pagrindinį...

Laisvalaikis
09:00
Mirė žurnalistas, rašytojas Laimonas Tapinas, šalies vadovai reiškia užuojautą

Šeštadienį eidamas 78-uosius metus mirė žurnalistas, rašytojas, kino istorikas ir kritikas Laimonas Tapinas.

Laisvalaikis
08:38
Į Panevėžį atkeliauja dalis S. Eidrigevičiaus darbų

Panevėžyje statant Stasio Eidrigevičiaus menų centrą, dalis šio pasaulinio garso menininko dailės darbų jau...

Laisvalaikis
2022.05.28
Lietuvos stačiatikių bažnyčia prašo suteikti jai savarankiškos Bažnyčios statusą 2

Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus kreipėsi į Maskvos patriarchatą su prašymu suteikti Lietuvos...

Verslo aplinka
2022.05.28
Narai Baltijos jūroje karpo „vaiduoklius“ nuo nuskendusių laivų

Nuo laivų, karo metu nuskendusių Baltijos jūroje, nukarpomi žvejybiniai tinklai, dar vadinami vaiduokliais –...

Laisvalaikis
2022.05.27
Milijardierius S. Bankmanas-Friedas: apie kriptorinkų vertę ir ateitį Premium

„Apie du trečdalius arba tris ketvirtadalius pirmą kartą investuojančiųjų į kriptovaliutas tiesiog nori...

Laisvalaikis
2022.05.27
Niekada nesakyk niekada: kaip miestietis kaime iš obuolių verslą sukūrė Premium 4

Verslą galima sukurti lygioje vietoje ir net neturint apie jį specifinių žinių – tai patvirtina Mindaugo...

Gazelė
2022.05.26
„Open House Vilnius“ savaitgalį atvers 56 pastatų duris

Besidominčiųjų architektūra laukia šventė – gegužės 28 ir 29 d. vyksiantis aštuntasis atviros architektūros...

Laisvalaikis
2022.05.26
Vilniaus Didžiąją sinagogą įamžins iki 2026-ųjų 2

Iki 2026 m. vidurio sostinėje bus sutvarkyta unikali žydų (litvakų) sakralinė vieta – Vilniaus Didžioji...

Laisvalaikis
2022.05.26
„Norfos“ lentynose – brandintos jautienos pasiūla Verslo tribūna

Prasidėjus lauko pramogų ir kepsnių sezonui, auga ne tik jau įprastos šviežios mėsos, bet ir vis...

„Vilnius Mama Jazz“ kviečia klausyti, žiūrėti, kalbėti

Gegužės 26 d. prasidedantį festivalį „Vilnius Mama Jazz“ lydi plati „palaikomoji“ programa, kviesianti į...

Laisvalaikis
2022.05.25
„SpaceX“ prieš „Boeing“: kaip E. Musko įmonė aplenkė aviacijos milžinę Premium 1

Praėjusį savaitgalį „Boeing“ bepilotis erdvėlaivis „Starliner“ po daugiau nei dvejus metus trukusių bandymų...

Inovacijos
2022.05.25
„Financial Times“ surikiavo geriausias mokymosi programas vadovams Premium

Geriausių pasaulyje verslo programų reitinge „Executive Education“, kurį daugiau nei du dešimtmečius sudaro...

Laisvalaikis
2022.05.25
IT specialistė kaime rado laimę: sukūrė tradicinį verslą, bet kitaip Premium

Sostinė siūlo apsčiai galimybių, tačiau vis daugiau šeimų ją palieka ir keliasi gyventi į kaimą. Nors...

Gazelė
2022.05.25
Patriotų gastrolės Rusijoje – už 100 milijonų Premium 3

Dar iki įsiverždama į Ukrainą Rusija negailėjo lėšų vadinamajai minkštajai galiai, t. y. savo kultūros...

Laisvalaikis
2022.05.24
Valdovų rūmų vadovui prof. V. Dolinskui – prestižinė Lenkijos kultūros premija

Prestižinė kultūros premija, prof. Aleksanderio Gieysztoro vardo apdovanojimas, įteiktas Nacionalinio...

Laisvalaikis
2022.05.24
Iš Kanų festivalio: „Mariupolis 2“, rusiškas skandalas, geriausia sezono komedija Premium

Kanuose vyksta 75-asis kino festivalis, paženklintas skaudžiausia mūsų dienų tema. Rusijos karas Ukrainoje...

Laisvalaikis
2022.05.24
Baltarusijos opozicijos lyderė: Lietuvos pagalba neapsiriboja žodžiais ar išsakytu susirūpinimu

Lietuvos pagalba baltarusiams neapsiriboja žodžiais ar išsakytu susirūpinimu, sako Sviatlana Cichanouskaja,...

Verslo aplinka
2022.05.24
„Time“ įtakingiausių menininkų viršūnėje – „Marvel“ žvaigždė Simu Liu

Naujausią „Time“ žurnalo, paskelbusio 2022-ųjų šimto įtakingiausių pasaulio žmonių sąrašą, viršelį puošia...

Laisvalaikis
2022.05.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku