Diena su „Indėlių ir investicijų draudimo“ vadove

Publikuota: 2014-02-14
Atnaujinta 2015-06-01 13:18
Aurelija Mažintienė, valstybės įmonės
Aurelija Mažintienė, valstybės įmonės "Indėlių ir investicijų draudimas" direktorė. Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
 

Prie valstybės valdomos įmonės, atsakingos už indėlių ir investicijų draudimą, vairo Aurelija Mažintienė stovi jau daugiau nei dvejus metus. Per šį laiką iš esmės pasikeitė organizacijos struktūra ir komanda – vadovė sudaro įspūdį, kad čia dirbti pagal aukštai jos iškeltą kartelę gali ne kiekvienas.

„Reikli sau ir kitiems“ – apibūdiname VĮ „Indėlių ir investicijų draudimas“ (IDF) direktorę. Šiuo metu ji valdo nedidelį, vos 19-kos žmonių kolektyvą. IDF darbuotojai nesako „būtų gerai kada nors padaryti“. Jie sako „reikia“, o iš vadovės lūpų dažniausiai skamba frazės „kada bus?“ ir „koks veiksmų planas?“. Bent jau tokį toną VŽ pastebėjo tradiciniame IDF administracijos darbuotojų susirinkime pirmadienį.Kiekviena nauja darbo savaitė ir pirmasis pusvalandis pirmadienį darbe tiek p. Mažintienei, tiek jos komandai prasideda gana vienodai. Panašu, kad tai vienintelis laikas, kai visi, tame tarpe ir vadovė, daro tą patį: su rytinės kavos ar arbatos puodeliu dėlioja ateinančios darbo savaitės planus, kuriuos neužilgo pristatys visai komandai.Ponios Mažintienės darbo savaitė jau suplanuota maždaug 80%. Ji turi vos kelias valandas per savaitę, kada dar galėtų įterpti neplanuotus susitikimus, o pusė suplanuotų – numatyti ne biure.„Galėčiau dirbti ramiau, tiek nebėgioti, siųsti į kai kuriuos susitikimus kitus žmones arba juose visai nedalyvauti. Bet man patinka bendrauti akis į akį, išsiklausinėti ir sužinoti daugiau, padiskutuoti. Labai pasitikiu savo komanda, jie profesionalai, gerai išmano savo darbą ir man padeda. Jeigu man reiktų atlikti tai, ką jie padaro, tada tikrai niekur nespėčiau“, - sako p. Mažintienė.Būtent su tokia, vadinama linijine valdymo struktūra, kai vadovas viską laiko savo rankose, p. Mažintienė susidūrė vos tik peržengusi IDF slenkstį 2012 m. lapkričio pabaigoje.„Iki man ateinant, kiekvienas IDF darbuotojas buvo tiesiogiai pavaldus vadovui. Nebuvo skyrių, nebuvo aišku, kokios yra kiekvieno darbuotojo funkcijos, už ką jis yra atsakingas.Man prireikė maždaug poros mėnesių, kad suprasčiau, kas čia ir ką veikia iš tikrųjų. Peržiūrėjusi teisinius aktus, aiškiai suvokiau, kad tokia struktūra turi keistis ir labai kardinaliai, t.y. tapti funkcine: turi atsirasti skyriai, kurie būtų atsakingi už įstatyme numatytų funkcijų vykdymą“, - eidama į kassavaitinį susitikimą su skyrių vadovais pasakoja p. Mažintienė.Anot jos, kiekvienas naujas vadovas pirmiausia įvertina aplinką, t.y. žmones, su kuriais jam reiks pasiekti akcininkų iškeltus tikslus.„Jeigu pamatai, kad nieko nepavyks, imiesi pokyčių. Būtent jų aš ir buvau priversta imtis. Kolektyvas pasikeitė beveik 100%. Dauguma naujų žmonių atėjo iš privataus draudimo sektoriaus, turintys draudimo išmokų išmokėjimo patirtį ir pan. Labai pasitikiu šiais žmonėmis“, - darydama duris ir žengdama į posėdžių salę, kur jau laukia kolektyvas, dar kartą pakartoja p. Mažintienė.

Pirmadienis - startas

Tačiau prasidėjus susirinkimui, pasitvirtina sena lietuvių liaudies patarlė „Mylėk kaip dūšią, krėsk kaip grūšią“.Išklausydama kiekvieno skyriaus vadovo pasisakymus apie praėjusią savaitę atliktus ir šią savaitę suplanuotus darbus, p. Mažintienė negaili pastabų ir net kritikos, o  tuo pačiu ir naudingų patarimų.„Nors šių susirinkimų metu mes savotiškai vieni kitiems teikiame ataskaitas, kas ką nuveikė ir ketina nuveikti, tikslas yra visai kitas – atšviežinti mintis, padiskutuoti, rasti bendrumą, dirbti kartu“, - vėliau sakė p. Mažintienė.Darbuotojų prašydama įvardinti konkrečias datas, iki kada jie ketina atlikti darbus, ji savotiškai juos įstumia į nekomforto zoną - tai padeda tobulėti, būti efektyvesniems ir atsakingesniems.„Kai išsikeli tikslą, žinai datą, tada gali padaryti veiksmų planą. Jeigu neturi datos, tada viskas nusitęsia iki kažkada. Naudoju taktiką, kad pats darbuotojas įsivardintų terminą, per kurį jis darbą gali atlikti. O kai jis pats nusistato terminą, vėliau pasakyti, kad „aš nespėjau“ tiesiog negali, to padaryti neleidžia prisiimta atsakomybė“, - sako IDF vadovė.

Bylų daug, bet jų kaina krenta

Susirinkime, kurį stebėjo VŽ, daugiausia laiko buvo skirta aptarti teisminių bylų, kuriose IDF yra atsakovas, situaciją. Bankrutavusiose finansų įstaigose turėję lėšų, tačiau jų neatgavę, nes įvykis nebuvo pripažintas draudiminiu, asmenys yra iškėlę 382 bylas. Bendra ieškinių suma, o tai yra potencialios draudimo išmokos iš IDF, siekia per 77,8 mln. Lt.Tuo tikslu IDF samdo advokatus, kurie teismuose bando bylas laimėti IDF naudai.Advokatams IDF per 2012 m. vasario – 2014 m. sausio laikotarpį išleido per 1,3 mln. Lt.Laimėtų ieškinių suma siekia beveik 3,3 mln. Lt, o išlaidos už šias laimėtas bylas buvo net 50 kartų mažesnės nei bendra ieškinių suma.Tuo metu pralaimėtų ieškinių suma sudaro per 415.000, o tai yra 0,5% nuo visų ieškinių sumos.Ponios Mažintienės teigimu, bylų skaičius vis dar auga, tuo tikslu tenka samdyti išorines juridines kontoras, tai didina IDF išlaidas, tačiau advokatų tikslas yra apsaugoti IDF nuo dar didesnių išlaidų, kurias reiktų išmokėti ieškovams.„Tai, ką esame išmokę po finansų įstaigų bankrotų, yra teisinga. Bet dabar mūsų tikslas yra apsaugoti IDF nuo dar didesnių išlaidų. Advokatams esame išleidę žymiai mažiau, nei reiktų sumokėti bylų ieškovams, jeigu tas bylas pralaimėtume. Faktiškai patirtos išlaidos teisinėms paslaugoms jau šiai dienai yra atsipirkusios 2,5 karto“, - tikina p. Mažintienė.Susirinkimo metu pažymėta, kad vidutinė bylos kaina krenta, nes bylų turinys yra daugmaž panašus ir prireikia mažiau resursų. Pavyzdžiui, jeigu 2012 m. spalį viena byla IDF kainuodavo 3.030 Lt, tai pernai gruodį adekvačios bylos kaina siekė 1.482 Lt.Šiame kontekste IDF komanda iškėlė dar vieną gana svarbų klausimą - kai draudiminės išmokos buvo išmokėtos pateikus melagingus parodymus. Mat atsiranda asmenų, kurie siekia piktnaudžiauti. Tokiu atveju vėl prasideda teisminis procesas, irgi reikalaujantis papildomų išlaidų.Pasak p. Mažintienės, anksčiau ar vėliau tokie atvejai išaiškėja ir kaip tik šio susirinkimo metu svarstoma tokius asmenis patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ne inspektoriai, o švietėjai

Pirmadienis – kone vienintelė savaitės diena, kai IDF vadovė daugiausiai laiko praleidžia biure bendraudama su komanda.Po trumpos pertraukos vyksta dar vienas darbinis komandos susirinkimas, kurio metu pristatomas specialus klausimynas, skirtas finansų įstaigų darbuotojams testuoti.Iki pietų vadovė su komanda peržiūri kiekvieną klausimą, galimus atsakymus ir diskutuoja, kaip būtų geriau atlikti patikrinimus, vertinti testo rezultatus.Nuo 2012 m. vidurio pradėta draudėjų švietimo programa, IDF vykdo draudėjų mokymus ir juos konsultuoja.„Mes neturime galimybės tiesiogiai bendrauti su indėlininkais ir investuotojais, todėl per finansų įstaigas, šviesdami jų darbuotojus, tikimės, kad teisinga informacija pasiekia ir galutinį vartotoją“, - sako p. Mažintienė.Iki šiol IDF darbuotojai vykdavo į kiekvieną finansų įstaigą, bankus ir kredito unijas, ir slapto pirkėjo principu tikrino darbuotojų žinias apie indėlių ir investicijų draudimą.„Ilgai galvojome, kaip pakeisti situaciją, kad draudėjas nebūtų baudžiamas, o pasiruoštų, perskaitytų įstatymus, viską gerai išmanytų. Tai nėra inspektavimas, o įvertinimas, ar jie gali teisingai apskaičiuoti draudimo išmokas, kaip jie supranta indėlių draudimą ir ar teisingai apskaičiuoja draudimo įmokas, kurias moka finansų įstaigos. Todėl iš pradžių nusprendėme testuoti pagal specialų testą, kuris pateikiamas kredito įstaigos darbuotojams mūsų vizitacijos metu. Pagal gautus rezultatus sprendžiama, kuriose srityse reikia mokymų, o po jų vėl pakartojamas testas, su panašiais, bet jau kitais klausimais“, - pasakoja IDF vadovė.Finansų įstaigų darbuotojams skirtą žinių patikrinimo testo vieną iš klausimyno variantų gali pabandyti atlikti kiekvienas suinteresuotas asmuo, apsilankęs IDF internetinėje svetainėje.

Strategija keičiasi su patirtimi

Po pietų komanda vėl renkasi – šįkart aptarti IDF strateginės veiklos 2014-2017 m. plano projektą, mat gavo pastabas iš Finansų ministerijos (IDF yra tiesiogiai atsakinga šiai ministerijai – red. past.) ir Valstybės turto fondo.Pastabos, anot vadovės, svarbios, bet esamos strategijos iš esmės nekeičia, reikia ją tik papildyti.O kalbant apie patį strateginį planą, palyginti su ankstesniu, dabartinis yra kitoks.„Ankstesniais metais planuodami savo veiklą mes neturėjome tokios patirties, kokią turime šiuo metu. Tada buvo tik „Snoro“ bankrotas, po to – antrais metais įvyko dar vieno banko ir trijų kredito unijų bankrotai. Tai iš viso turime atstovavimą penkiose subankrutavusiose finansų įstaigose“, - sako p. Mažintienė (VŽ įstaigoje lankėsi sausio vidury, - red. past.).Šiemet bankrutavo dar viena kredito unija „Vilniaus taupomoji kasa“, tad IDF atstovauja jau net šešiose bankrutavusiose kredito įstaigose.Tada, kai dar nebuvo žinoma apie Vilniaus taupomosios kasos bankrotą, paklausta, kaip keistųsi dienos darbotvarkė, jeigu staiga būtų sužinota dar vieną apie kredito įstaigos bankrotą, p. Mažintienė atsakė, kad panika tikrai nekiltų, nes yra labai aiškus veiksmų planas:„Pirmiausia sukviečiamas visas kolektyvas ir pasiskirstoma darbais. Draudžiamojo įvykio dieną mūsų darbai būna tokie: kreipiamės į draudžiamąjį įvykį patyrusią kredito įstaigą dėl duomenų, reikalingų draudimo išmokoms apskaičiuoti ir išmokėti, pateikimo. Tada kreipiamės į bankus dėl pasiūlymo draudimo išmokoms indėlininkams išmokėti pateikimo ir pradedame informuoti indėlininkus apie draudimo išmokų išmokėjimą“.Jos teigimu, IDF strateginiame plane kaip tik ir yra numatyti visi galimi veiksmai, kaip reiktų elgtis įvairiose situacijose.„Strateginis planavimas organizacijoje buvo visada, tačiau pastaraisiais metais labai pasikeitė turinys. Išoriniai veiksniai yra visiškai kitokie. Kai ramusis laikotarpis yra viena, bet kai finansų įstaigos griūna viena po kitos, tai ir ateities planai visai kitokie.Turėdami tokį patirties bagažą, mes išties esame gana pasikaustę savo veiklos planavime, todėl net ir prognozuojame, kiek draudiminių įvykių galėtų atsirasti ir kaip jie gali įtakoti išmokų dydį. Rizikos yra identifikuotos, o joms suvaldyti parinktos priemonės, iškelti uždaviniai, nustatyti jų vertinimo parametrai.  Kiekvieno ketvirčio pabaigoje vertiname, kaip mums sekasi“, - apie įmonės strateginį valdymą pasakoja vadovė.

Ruošiasi tolimesniems pokyčiams

Po šio susirinkimo p. Mažintienė išvyko į susitikimą su vienos iš samdomų advokatų kontorų advokatais.„Mano veikla yra labai pasikeitusi, dažniau tenka bendrauti su teisinį išsilavinimą turinčiais žmonėmis, kurie teikia paslaugas mūsų įmonei atstovavimo bankroto procese klausimais. Kadangi pagrindinis IDF prioritetas yra bankroto procesuose sukurti gerąją praktiką, nes to iki šiol nėra buvę, tai juridinės konsultacijos man yra labai svarbios ir būtinos“, - ruošdamasi susitikimui sako p. Mažintienė.O paklausta, kokios yra jos, kaip IDF vadovės, atėjusios valdyti įmonę ne pačiu geriausiu metu, asmeninės ambicijos ir, ar prisipildžius fondui ji turės ką veikti, p. Mažintienė atskleidžia tolesnę IDF viziją:„Šiandien indėlių draudimo fondo lėšos yra panaudotos draudiminiams įvykiams kompensuoti.  Atėjusi į šią įmonę sau pasižadėjau, kad maždaug po metų „Snoro“ bankroto procese įvyktų lėšų grąžinimas į IDF, iš kurio būtų dengiama Finansų ministerijos suteikta paskola. Dėl to reikėjo nemenkai pakovoti dėl kreditorių eilės - iš pradžių buvome nustumti į paskutinę vietą, tačiau pavyko pasiekti, kad būtume antri po darbuotojų.Pernai gruodį paskolos grąžinimas jau prasidėjo, lėšos plaukia ir iš „Snoro“, ir iš kitų bankrutavusių kredito įstaigų. Finansų ministerijai įmonė jau yra grąžinusi apie 1,3 mlrd. Lt, iš viso paskola siekė apie 4 mlrd. Lt”.IDF vadovė dideliu pasiekimu laiko ir tai, kad iš banko “Snoras” jau pavyko atgauti apie 11% viso kreditorinio reikalavimo, t.y. apie 425 mln. Lt.“Vertinant bendrą Lietuvos bankrotų situaciją, kreditorių išsiieškoma dalis vidutiniškai yra 10-20%. Šį vidurkį mums pavyko pasiekti per metus, tai manau, kad „Snoro“ bankroto procesas yra gerai sustyguotas. Labai tikiuosi, kad šiemet mes sugebėsime padengti didžiąją dalį paskolos Finansų ministerijai. Noras yra kuo greičiau ne tik grąžinti paskolą, bet ir užsipildyti fondą“, - šių metų IDF ambiciją įvardija vadovė.Pasak Mažintienės jos ir jos komandos veikla užsipildžius fondui įmonėje nesibaigs, ateityje IDF laukia kiti dideli pokyčiai, nes reiks įgyvendinti naująją ES Indėlių draudimo direktyvą.„Planuojamas draudimo įmokų perskaičiavimo mechanizmas, kuris gali būti ne fiksuotas kaip yra dabar, o priklausys nuo kredito įstaigos rizikos laipsnio. Todėl  mums reiks įdiegti kredito įstaigų rizikos vertinimo sistemą. Manau, kad turėsime nemažai padirbėti. Finansinio stabilumo užtikrinimas – tai dalis mūsų misijos, kurią atkakliai siekiame įgyvendinti kaupdami gerąją praktiką“, - sako p. Mažintienė.Darbo dienos pabaigoje p. Mažintienė dar grįžo į ofisą ir dirbo su dokumentais – peržiūrėjo per dieną susikaupusią korespondenciją, atsakė į el. laiškus.„Turiu nusistovėjusią vidinę praktiką, kad vėliausiai į e. laišką galiu atsakyti kitą dieną, bet jeigu yra galimybė, atsakau tą pačią dieną”, - sako ji.

Patarimai “Vadovas vadovui”:

- Patarimus lengva dalyti, bet kiekvienas patarimas gerai veikia tik konkrečioje aplinkoje. Visgi į juos nereikia numoti ranka, reikia būti kūrybingiems ir sugebėti kitų praktiką pritaikyti savo darbų lauke.- Aš pati vadovaujuosi principu, kad pirmas įspūdis ir pirma idėja yra teisingiausi. Aišku, būna išimčių, bet apėjusi kitų pasiūlymų ratą, labai dažnai sugrįžtu prie pirminio varianto. Taip pasitikrinus galbūt ramiau, tačiau ši patirtis leidžia kartais sutaupyti laiko, neieškoti kitų variantų ir greičiau priimti gerus sprendimus.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Brangi draugystė: premijos už rekomenduotą kolegą dažniausiai pasiteisina, už IT specialistą – auga Premium 1

Įdarbinimo specialistai teigia, kad būdas ieškoti naujų darbuotojų tarp jau esamų kolegų draugų dažniau...

Vadyba
2022.05.20
„SME Finance“ su „SME Bank“ steigia bendrą IT centrą: bus sukurta 50 darbo vietų

Lietuvos finansų technologijų bendrovė „SME Finance“ kartu su neobanku „SME Bank“ įkurs vidinį informacinių...

Vadyba
2022.05.20
Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centrui ieškoma naujo vadovo

Žemės ūkio ministerija paskelbė konkursą Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro vadovo pareigoms...

Vadyba
2022.05.20
Vilniuje pradėtos privačios britiškos mokyklos statybos 12

Sostinės Antakalnio mikrorajone pradėtos privačios mokyklos „British School of Vilnius“ naujo pastato...

Statyba ir NT
2022.05.20
Sėskite, du! Neišmoktos projektų valdymo pamokos Premium

Projektas baigtas: vieni laimingi, kiti – nelabai. Nors vis daugiau komandų po visko susėda aptarti...

Vadyba
2022.05.19
Efektyvus įsigijimas: kaip „Rivilė“ pasiekė startuolio spurto į sparčiausiai augusių Europoje sąrašą Premium

Trisdešimtmetį veikiančios įmonės sukaupta patirtis ir žinios kartu su nauju požiūriu į darbuotoją ir klientą...

Gazelė
2022.05.19
Nuo liepos bedarbio statusas – kitaip

Seimas pritarė užimtumo sistemos pertvarkai – ketvirtadienį priimtos tai numatančios atitinkamų įstatymų...

Verslo aplinka
2022.05.19
Pokalbis apie psichinę darbuotojo sveikatą: pasitikėjimo vadovu ženklas Premium

Pokalbiai apie psichikos sveikatą tarp vadovo ir kitų komandos narių turėtų būti normalizuoti – teiginiui...

Vadyba
2022.05.19
Ispanija ketina suteikti atostogas moterims, kurios patiria didelį skausmą dėl menstruacijų 4

Ispanijos ministrų kabinetas antradienį pritarė įstatymo projektui, numatančiam apmokamas medicinines...

Vadyba
2022.05.18
„Energy cells“ valdybai vadovaus V. Baltuškonis

Energijos kaupimo įrenginių sistemos projektą įgyvendinančios bendrovės „Energy cells“ valdybos pirmininku...

Vadyba
2022.05.18
Lietuvos pašto vadovė: reikia ne bijoti prarasti klientus, o rasti su jais dialogą Premium 11

Dėl kritusių pašto paslaugų apimčių Lietuvos paštas, pernai patyrė 6,4 mln. Eur grynojo nuostolio ir planuoja...

Logistika
2022.05.18
„Atvažiuojamasis“ verslas Palangoje: kai kurie vietas vaikams rezervavo dar pernai Premium

Vasaros sezoną pajūryje pradeda ne tik vietinis verslas, bet ir atvykstantieji, kurie, pritrūkę paslaugų...

Gazelė
2022.05.18
Infliacija ir intensyvėjančios audros šalyje: kaip šias rizikas valdyti verslui Verslo tribūna

Pastaraisiais metais Lietuvoje intensyvėjančios audros, nors savo mastu ir neprilygsta uraganams bei...

Regioninis verslas
2022.05.18
LTG profsąjunga: dalį atleidžiamų darbuotojų žada įdarbinti geležinkelių subrangovų įmonės

Valstybės valdoma „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) grupė apie atleidimą įspėjo 1.950 darbuotojų. Artūras...

Logistika
2022.05.17
Psichologiškai pavargęs kolektyvas: kaip kalbėtis su kolegomis ir organizuoti darbą Premium

Rimantė Ribačiauskaitė, „Omnisend“ vykdomoji direktorė, sako, kad prasidėjus pandemijai pajuto poreikį...

Vadyba
2022.05.17
„Sodra“: gimstamumui mažėjant, motinystės išmokų gavėjų skaičius išlieka stabilus

Nors gimstamumas Lietuvoje mažėja, motinystės išmokos gavėjų skaičius išlieka panašus. „Sodros“ teigimu, taip...

Vadyba
2022.05.16
Startuolių komandų formavimas: kaip tinkamai pasirinkti ir nepamiršti nusamdytų talentų Premium

Gegužės 26 d. VŽ organizuojamoje Personalo konferencijoje bus apdovanoti TOP 3 darbdaviai bei antrus metus iš...

Vadyba
2022.05.16
Darbo rinkoje toliau auga pasiūlos ir paklausos neatitikimas

Visuose ūkio sektoriuose išaugęs kvalifikuotų darbuotojų poreikis dar labiau išryškino darbo jėgos pasiūlos...

Vadyba
2022.05.16
Paskirtas naujas „Vilniaus vandenų“ vadovas 1

Vandentvarkos įmonė „Vilniaus vandenys“ baigė metų pradžioje pradėtą atvirą generalinio direktoriaus...

Vadyba
2022.05.16
Tvarumo kodavimas NT versle – daug neatsakytų klausimų ir įtaka pelno eilutėms Premium

Nekilnojamojo turto (NT) sektoriaus bendrovės jau aktyviau į savo strategijas įtraukia kompleksinio tvarumo...

Statyba ir NT
2022.05.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku