Audito milžinėms – apynasris

Publikuota: 2014-02-14
Atnaujinta 2015-06-01 13:19
svg svg
„Verslo žinios“

Briuselis ir Vašingtonas nusitaikė į rekordines didžiųjų audito bendrovių „PwC“, „Deloitte“, KPMG ir EY (buvusi „Ernst & Young“) apyvartas. Europos Sąjunga auditoriams neleidžia konsultuoti, siekdama iš didžiųjų atimti rinką ir padalinti mažiesiems. Jungtinės Valstijos neleidžia audituoti, nes ketvertas laikosi ne JAV, o Kinijos įstatymų.

Vakar didžiųjų audito kompanijų antrinės bendrovės Kinijoje apskundė Jungtinių Valstijų sprendimą pusę metų neleisti joms dirbti su JAV veikiančiomis Kinijos įmonėmis. Nuobaudų amerikiečių rinkos prižiūrėtojai ėmėsi, kai auditoriai atsisakė jiems įteikti savo klientų – Kinijos bendrovių, valstijose įtariamų sukčiavimu, – audito popierius.Tuo metu Europos Sąjunga planuoja įvesti reikalavimus bendrovėms keisti auditorius, taip tikėdamasi paskatinti konkurenciją – apie tai jau rašė VŽ. Sausį Europos Parlamento Teisės komitetas patvirtino rezoliuciją, kurią tikimasi priimti pavasarį. Sektoriaus atstovai gąsdina, kad reformos Europos verslininkams atsieis papildomus 16 mlrd. EUR.„Pirmą sykį regime, kad diskusijose dėl politinių sprendimų kontrolė slysta auditoriams iš rankų, – „The Financial Times“ komentuoja Iainas Richardsas, „Threadneedle Investments“ valdymo ir atsakingo investavimo vadovas Londone. – Finansų krizė iš tiesų sustiprino jau seniai girdimą susirūpinimą dėl audito kokybės ir apskritai rinkos.“Tiesa, didžiuoju ketvertu vadinamų auditorių finansai kol kas nerodo, kad jiems kas trukdytų. Pernai visų keturių kompanijų pardavimai augo nuo 110,2 mlrd. USD iki 113,8 mlrd. USD, o darbuotojų skaičius beveik pasiekė 750.000.„PwC“, „Deloitte“, KPMG ir EY, kaip ir prieš 5 metus, užima 67% pasaulinės apskaitos rinkos. Vidutiniams žaidėjams, tokiems kaip „Grant Thornton“ ar BDO, lieka 33%, skaičiuoja „International Accounting Bulletin“.

Tarp dviejų ugnių

Kaip pastebi „The Wall Street Journal“, Kinijos ir JAV nesutarimai – dėl pastarųjų vykdomos daugiau nei 130 Kinijos kompanijų patikros – iš didžiųjų auditorių gali atimti vieną perspektyviausių rinkų.JAV vertybinių popierių ir biržos komisija iš auditorių pareikalavo šių Kinijos kompanijų duomenų, mat jų apskaita ar skaidrumas kelia klausimų. Kompanijų akcijos kotiruojamos JAV biržose, tačiau jas audituoja Kinijoje įsikūrę didžiojo ketverto padaliniai.Auditoriai gynėsi, kad dokumentų išduoti negali, nes Kinijos įstatymai tai vertina kaip valstybinės paslapties atskleidimą, tokiu atveju juos nubaustų patys kinai. Tačiau JAV vertybinių popierių ir biržos komisijos teisėjas vis tiek nutarė uždrausti bendrovėms pusmetį atlikti JAV biržose kotiruojamų Kinijos bendrovių auditą.Trečiadienį ketvertas teisėjo sprendimą apskundė tai pačiai JAV vertybinių popierių ir biržos komisijai. Jis pabrėžė, kad neseniai JAV ir Kinijos pareigūnai susitarė ir tam tikrus dokumentus amerikiečiai gavo. Tačiau ne visus.Šiuo metu draudimas dar neįsigaliojęs ir komisija svarstys skundą, vėliau dar bus galima jos sprendimą skųsti teismui. Vienas komisijos padalinių savo ruožtu siūlo ne panaikinti, o dar praplėsti draudimą ar net visam laikui uždrausti didžiųjų auditorių padaliniams Kinijoje teikti paslaugas JAV dirbančiam kinų verslui.Pasak Paulo Gilliso, apskaitos eksperto ir Pekino universiteto profesoriaus, auditoriai atsidūrė nesaugioje padėtyje tarp Kinijos ir JAV, besiaiškinančių, kurios įstatymai yra viršesni, ir kur.„Tai pakankamai rimta. Juos taip pat jau puola Kinija, ieškanti, kaip pagelbėti savo apskaitos bendrovėms“, – „The Financial Times“ kalba p. Gillisas. Jis prognozuoja, kad konkurencinės sąlygos didiesiems per ateinančius metus taps vis sudėtingesnės.

Ribos konsultavimą

Kol bendrovės bando išsisukti iš nepatogios padėties JAV, Europoje dėliojami paskutiniai taškai audito reformoje, kuria siekiama priversti verslą dažniau keisti auditorius ir samdyti skirtingas bendroves konsultacijoms.Pagal dabartinius planus, biržose kotiruojamos ES bendrovės ir didžiosios finansų grupės turės keisti audito įmones kas 10 metų. Jei paslaugoms įsigyti bus skelbiamas viešasis pirkimas, terminas pratęsiamas dar 10 metų, o jei bendrovė dalyvauja ne viena – tai ir 14. Šalys galės turėti ir griežtesnių rotacijos reikalavimų, todėl tarptautinėms kompanijoms, turinčioms padalinių įvairiose ES šalyse, padėtis gali dar labiau komplikuotis.Taisyklėmis taip pat siekiama sumažinti auditorių apetitą konsultavimui – auditą atliekanti bendrovė negalės teikti ir kitų paslaugų, tokių kaip mokesčių konsultavimas, kurios susijusios su kompanijos finansais. Be to, numatyta maksimali atlygio už audito klientams teikiamas ne audito paslaugas riba – 70% nuo vidutinio atlygio už auditą per 3 metus.

Be to, siūloma uždrausti tokias sutarčių sąlygas, kuriose numatyta, kad auditą gali atlikti tik viena iš didžiojo ketverto, rašo „EU Observer“.Sprendimas dėl konsultavimo gali būti labai nemalonus auditoriams – per penkerius metus didžiųjų pajamos iš audito sumažėjo 5 mlrd. USD, tačiau iš konsultavimo bendrovės uždirbo 16,1 mlrd. USD daugiau. „PwC“ pernai pranešė, kad perka verslo konsultantus „Booz & Co“, kurių apyvarta siekia 1,4 mlrd. USD, o „Delloite“ įsigijo visą eilę bendrovių, veikiančių strateginio konsultavimo, investicijų bankininkystės, programinės įrangos ir socialinių medijų srityse. EY taip pat pernai nusipirko vieną konsultacijų bendrovę – „Greenwich Consulting“, dėlioja „The Financial Times“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Svarbu ir lietuviams

VŽ jau rašyta, kad dauguma siūlymų, dėl kurių susitarė ES, Lietuvoje jau galioja – auditorius negali teikti audituojamai įmonei įvairių paslaugų – turto ir verslo vertinimo, buhalterinės apskaitos tvarkymo ir finansinių ataskaitų sudarymo, akcinių bendrovių ir uždarųjų akcinių bendrovių reorganizavimo sąlygų vertinimo, vidaus audito paslaugų. Tačiau yra ir vietų, kur tvarka gali būti sugriežtinta – pavyzdžiui, jau minėtas audituojamos bendrovės konsultavimas mokesčių klausimais Lietuvoje šiuo metu leistinas.Pagal Lietuvos Audito įstatymą, tam pačiam auditoriui draudžiama atlikti tos pačios įmonės auditą ilgiau kaip 7 iš eilės finansinius metus, o jeigu yra audituojama viešojo intereso įmonė, – ilgiau kaip 5 metus iš eilės. Pasibaigus nurodytam laikotarpiui, auditorius ne mažiau kaip 2 metus negali atlikti tos įmonės audito. Tačiau tai galioja tik konkretiems partneriams, o ne įmonėms, kaip numato siūloma ES tvarka.Jurgita Kirvaitienė, Lietuvos audito rūmų prezidentė, VŽ kalba, kad šiuo metu sunku įvertinti, kokios įtakos Lietuvoje turės naujas ES reglamentavimas. Kadangi šalims narėms yra palikta laisvės įgyvendinant direktyvą, dėl 21 punkto Lietuva gali nutarti, griežčiau ar švelniau reglamentuoti auditą.„Pasikeitimų esmė – įvedama įmonių rotacija, bet tik viešojo intereso įmonėms – partnerių rotacija buvo taikoma visoms. Taip pat įvedami ne audito paslaugų teikimo apribojimai. Kai kurie Lietuvoje jau veikia, kai kurie bus nauji, bet konkrečiai priklausys nuo valstybės narės“, – dėsto p. Kriščiūnienė.Anot jos, konsultacinių paslaugų teikimas bus apribotas labiau, nei dabar, tačiau nebus visiškai uždraustas.Šie pakeitimai galioja vadinamosioms viešojo intereso įmonėms – akcinėms bendrovėms, kurių akcijomis prekiaujama biržoje, bankams, kredito unijoms, finansų maklerio įmonėms, draudimo bendrovėms, biržai ir depozitoriumui, investiciniams fondams.„Įtakos bus. Dabar ją tiksliai įvertinti yra sudėtinga, bet poveikis Lietuvos auditui bus greičiausiai netgi didesnis, nei  visi įsivaizduoja“, – vertina Kristina Kriščiūnaitė, UAB „PricewaterhouseCoopers“ vadovaujančioji partnerė.

Popierinis tigras

EY bendrijos pasiūlymus yra apibrėžusi kaip „blogą žinią investuotojams, blogą žinią verslui bei darbuotojams ir blogą žinią Europos ir pasaulio ekonomikai“. Tačiau pasigirsta balsų, kad reforma, keliaudama Briuselio koridoriais, liko tik popierinė, neturėsianti realios įtakos didiesiems auditoriams. Pavyzdžiui, Europos Komisija buvo siūliusi, kad auditoriai negalėtų teikti paslaugų tai pačiai bendrovei ilgiau, nei 6 metus, o po to dar 4 net negalėtų dalyvauti konkurse.Be to, ketvertas niekada nedemonstravo didelės tarpusavio konkurencijos – kompanijos, tiesa, ne Lietuvoje, dažnai dirba kartu ar samdo viena kitą. Ispanijos centrinis bankas neseniai buvo už beveik 20 mln. EUR nusamdęs visas keturias kompanijas, kad jos įvertintų šalies bankų būklę.Svenas Giegoldas, Vokietijos žaliųjų atstovas EP, „EU Observer“ kalba, kad pasiūlymas jau iš pat pradžių buvo silpnas, tačiau dabar liko beveik bevertis.„Didysis ketvertas ir toliau dominuos rinkoje. Po šio pralaimėjimo, Komisijos konkurencijos direktoratas turėtų pradėti veikti prieš šią oligopoliją, taigi, kovos laukas atkeliauja į komisaro Joaquino Almunijos rankas“, – sako p. Giegoldas.„ES institucijose jau dešimtmetį kalbama apie ketverto monopolijos išardymą, ir štai ko jie pasiekė – taisyklių, kurios leidžia kompanijoms samdyti tą patį auditorių 24 metus“, – kalba Kennethas Haaras, lobizmo priežiūros grupės „Corporative Europe Observatory“ atstovas.Josephas Gerakas, Čikagos universiteto Bootho verslo mokyklos apskaitos profesorius, „The Financial Times“ pažymi, jog rotacija rinkos nepakeis: „Praktiškai tai tiesiog reiškia, kad klientas rinksis iš trijų, o ne iš keturių.“Tomas McDonnellas, Airijos „Tasc“ instituto ekspertas, „EU Obersver“ teigia, jog auditoriai reikšmingai prisidėjo prie Airijos bankų krizės, tačiau nepatyrė jokių pasekmių.„Tikra reforma reikštų, kad auditoriai taptų atskaitingi už savo klaidas, dėl jų patirtų atitinkamų nuobaudų“, – aiškina p. McDonnellas.

Rinkos perbraižymas

Tomas Rodenhauseris, „Kennedy Consulting Research & Advisory“ vadovas, teigia, kad didžiojo ketverto verslas apskritai tampa vis sudėtingesnis ir sunkiau suvaldomas, tačiau reguliuotojai įvairiose šalyse vargu ar pasieks reikšmingų rinkos pokyčių. Veikiau šie kils pačiose bendrovėse – pavyzdžiui, konsultantai gali nutarti išsiskirti su auditoriais.„Ir šiandien, ir anksčiau jiems buvo kuriamos kliūtys. Jie priima smūgį, nusipurto dulkes, ir dirba toliau“, – pasakoja p. Rodenhauseris.Pasak p. Kriščiūnaitės, nepaisant įvairių bandymų juos sutramdyti, didiesiems auditoriams pozicijas išlaikyti pavyks iš dalies vien dėl to, kad jie yra dideli.„Didžiojo ketverto žmonės yra labai kvalifikuoti, daug skiriama mokymams ir investicijoms į darbuotojus. Klientai, rinkdamiesi tiek auditorius, tiek konsultantus, žiūrės į paslaugų kokybę, taip pat – į tinklo platumą. Įmonėms svarbu pasiekti konsultantą ar auditorių visose valstybėse, kuriose jos dirba“, – aiškina p. Kriščiūnaitė.Sauliaus Bako, „Deloitte Lietuva“ vadovaujančiojo partnerio komentarasEuropos Parlamentas yra numatęs balsuoti 2014 m. balandžio 3 d. dėl audito reformos. Patvirtinus dabar siūlomą audito reformą, kiekviena šalis narė (taip pat ir Lietuva) turės galimybę patvirtinti leidžiamus tam tikrus nukrypimus nuo siūlomų nuostatų. Galutinė įtaka verslui ir audito įmonėms priklausys nuo konkrečių nuostatų, priimtų Lietuvoje. Audito reforma įtakos tik viešojo intereso įmones ir tai formaliai neįtakos privačių bendrovių. Dabar siūlomos nuostatos, mano nuomone, papildomai apkraus bendroves ir ,manoma, kad bendrovių veiklos sąnaudos, susijusios su įstatymų laikymusi (compliance costs), išaugs. Be to, siūlomos nuostatos riboja bendrovių pasirinkimą dėl paslaugų tiekėjo. Taip pat nėra įrodyta, kad audito reforma pagerins audito kokybę. Audito įmonėms, aptarnaujančioms dideles tarptautines įmones, teks galvoti, kaip panaudoti audito komandas ir sukauptą patirtį apie įmonę ir jos verslą išnaudoti kitur dėl privalomos audito įmonės rotacijos. Mano nuomone, įmonėms, turinčioms stiprų ne audito paslaugų (valdymo konsultacijų, teisės, mokesčių, vertinimo ir pan.) verslą,  audito dalis visame portfelyje gali mažėti, nes ne audito paslaugos sukurs apribojimų teikti audito paslaugas ir įmonės tiesiog jų nesiūlys, kur matys ne audito paslaugų potencialą. Tikėtina, kad audito reforma Lietuvoje turės įtakos mokesčių konsultacijoms, teikiamoms audito klientams dėl siūlomų apribojimų. Verslo konsultacijų tai neturėtų stipriai paveikti, nes didžiausias verslo konsultacijų pirkėjas Lietuvoje yra ir išliks valstybinis sektorius, kuris naudojasi Europos Sąjungos lėšomis. Tikėtina, kad siūloma audito reforma sukurs papildomų galimybių ne „didžiojo ketverto“ audito įmonėms teikti ne audito paslaugas viešojo intereso įmonėms, nes paprastai jos yra audituojamos „didžiojo ketverto“. Taip pat norėčiau tikėti, kad reforma pabrangins audito paslaugų kainą Lietuvoje, kuri šiuo metu yra pasiekusi rekordiškai žemą ribą ir neatspindi auditorių įdėto triūso ir sukauptų žinių.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku