Nuo gegužės ne kiekvienas užsienietis galės pirkti žemės

Publikuota: 2014-02-13
svg svg
Nuotrauka: Herkaus Milaševičiaus („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Nuo šių metų gegužės liberalizavus žemės rinką Lietuvoje toli gražu ne kiekvienas užsienietis galės įsigyti žemės ūkio paskirties žemės sklypus. Tai numatoma Vyriausybėje ir Seime rengiamame saugiklių ir apribojimų liberalizavus žemės rinką įstatymo projekte.

Rengia projektą

Ketvirtadienį Seime surengtas pasitarimas dėl to, kaip turėtų būti reguliuojamas žemės pardavimas nuo š.m. gegužės 1 d., kai įsigalios Lietuvos įsipareigojimas Europos Sąjungai liberalizuoti šią rinką.„Yra įvairių nuomonių šiuo labai jautriu klausimu. Yra ir sakančių, kad galbūt pakanka tų jau nustatytų saugiklių, gal jų net ir per daug. Bet, aišku, yra ir pasisakančių už gerokai griežtesnį žemės pardavimo reglamentavimą. Mūsų tikslas – rasti kompromisinius sprendimus, kurie galėtų būti priimti Seime“, – pasitarime sakė Kazys Grybauskas, Seimo valdančiosios Socialdemokratų frakcijos narys.Leokadija Počikovska, žemės ūkio viceministrė, sutiko, kad „yra įvairių nuomonių, ar pakanka žemės rinkos reguliavimo saugiklių jau pernai priimtame ir nuo š.m. sausio įsigaliojusiame įstatyme“. „Tų nuomonių išties gali būti įvairių, galima ir dar labiau sugriežtinti tą rinką. Tačiau būtina atkreipti dėmesį, kad naujame įstatyme, kuris dabar rengiamas ir įsigalios nuo gegužės, negali būti jokių diskriminuojančių nuostatų, kurie prieštarautų mūsų Konstitucijai ir Lietuvos įsipareigojimams ES“, – teigė ji.Todėl saugiklių įstatyme ketinama nustatyti, kad po gegužės 1 d. vienodi apribojimai įsigyjant žemės ūkio paskirties žemę Lietuvoje turi būti taikomi tiek vietiniams gyventojams, tiek ir ES piliečiams. Be to, svarstoma į tokių asmenų kategoriją įrašyti ir Europos ekonominės erdvės valstybes – Šveicariją, Norvegiją, Islandiją bei asociacijos sutartis su ES pasirašiusias šalis. Taip pat gali būti įtrauktos ir NATO šalys – Jungtinės Amerikos Valstijos, Kanada ir Turkija.Tai reikštų, kad kitų šalių piliečiams, pavyzdžiui, Rusijos, nebebūtų leidžiama įsigyti žemės Lietuvoje arba tai būtų leidžiama tik su itin dideliais apribojimais.

10 metų terminas ar trumpesnis?

Pasak p. Grybausko, į saugiklių įstatymą gali būti įrašytas ir „žemės sklypų įsigijimo eiliškumas, tarkim, nustatyta, kad pirmumo teisę įsigyti žemės turi savivaldybės, kurioje yra tas sklypas, gyventojas arba asmuo, jau turintis žemės norimo pirkti sklypo kaimynystėje“.Įstatymu ketinama įpareigoti asmenis, įsigijusius žemės ūkio paskirties žemę, gana ilgą laiką užsiimti agrarinės produkcijos gamyba. Pasitarime kilo diskusijos, kokios trukmės turėtų būti tas laikotarpis. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlytų taikyti net dešimties metų terminą. Bet kai kurie Seimo nariai pasisakytų už trumpesnį laikotarpį.„Įsigyjantys žemės ūkio paskirties žemę turėtų užsiiminėti ūkininko veikla. Bet šis reikalavimas galėtų būti ir diferencijuotas, nustatant skirtingus reikalavimus skirtingose vietovėse, pavyzdžiui, saugomose teritorijose – ten turbūt galėtų būti kitokie reikalavimai ir saugikliai“, – Audrius Petkevičius, ŽŪM Žemės ir išteklių politikos departamento direktorius.

Žada priimti kovą

Pasitarime pasiūlyta pagalvoti, ar neturėtų būti nustatyta daug griežtesnė žemės pardavimo tvarka pasienio rajonuose, nes pernelyg liberali žemės rinka ten gali kelti grėsmę valstybės saugumui.„Visi variantai yra svarstomi. Koks bus galutinis sprendimas visais šiais labai detaliais klausimais, dar reikėtų palaukti. Tikimės, kad jau netrukus projektas turėtų būti parengtas ir pateiktas visuomenei svarstyti, o kovą pasieks Vyriausybę ir galiausiai Seimą“, – apibendrino p. Grybauskas.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus