Reikalauja įšaldyti valstybės reguliuojamas kainas ir nekelti mokesčių

Publikuota: 2014-02-11
Atnaujinta 2015-06-01 11:59
svg svg
Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
 

Verslas pageidautų, kad valdžia prisiimtų politinius įsipareigojimus ruošiantis euro įvedimui nekelti savo reguliuojamų kainų, taip pat susilaikytų nuo kardinalių mokestinių pakeitimų.

Vyriausybės atstovai tikina, kad tokie verslininkų pageidavimai bus svarstomi, bet kol kas negarantuoja, jog pageidaujami įsipareigojimai bus prisiimti.

Pristatė euro įvedimo planą

Antradienį Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) posėdyje kalbėta apie pasirengimą įvesti eurą Lietuvoje. Diskusija buvo pavadinta „Ką turi žinoti ir kam privalo ruoštis verslas, įvedant eurą“.Jos metu Evaldas Gustas, ūkio ministras, bei Rasa Noreikienė, ūkio viceministrė, be kita ko pristatė Vyriausybės kartu su asocijuotomis verslo struktūromis rengiamą memorandumą, kuriuo būtų įsipareigota nepiktnaudžiauti valiutos pakeitimu ir dėl to kelti kainas. Šio memorandumo tekstas turėtų būti suderintas balandį arba gegužę, o valdžios ir verslininkų atstovų pasirašytas liepą.Tačiau LPK posėdyje pasigirdo ir skeptiškų pareiškimų dėl memorandumo pasirašymo tikslingumo. Keli verslininkai pareikalavo, kad Vyriausybė dar prieš pasirašymą prisiimtų politinius įsipareigojimus įšaldyti savo reguliuojamas kainas, pavyzdžiui, elektrai ar dujoms, taip pat nekelti mokesčių, nes verslas ir taip turės nemažai išlaidų, susijusių su euro įvedimu, todėl valdžia esą turėtų pasistengti dar labiau nekomplikuoti padėties.Ponas Gustas informavo LPK narius, kad „pasirašyti memorandumą bus paragintos ir savivaldybės, kurios reguliuoja nemenką dalį kainų – šildymui, visuomeniniam transportui ir panašiai“. „Valstybė irgi stengsis elgtis sąžiningai, nedidinti mokesčių. Priminčiau, kad pagal galiojančią tvarką apie mokesčių pakeitimą turi būti galutinai apsispręsta prieš pusmetį iki tokio pakeitimo“, – pabrėžė ministras.Jis leido suprasti, kad Vyriausybė kol kas nėra nusprendusi prisiimti politinių įsipareigojimų įšaldyti savo reguliuojamas kainas, kadangi tai gali būti sudėtinga padaryti. „Dėl tokios galimybės reikėtų pirmiausia sulaukti Finansų ministerijos pasiūlymų ir diskusijų pačioje Vyriausybėje. Bet, mano asmenine nuomone, Vyriausybė, prašydama iš verslo prisiimti tam tikrus įsipareigojimus elgtis sąžiningai ir nepiktnaudžiauti euro įvedimu, ir pati turėtų priimti analogiškus įsipareigojimus“, – po posėdžio VŽ sakė p. Gustas.

Nemato priežasčių kainų kilimui

Taip pat nėra galutinio politinio apsisprendimo ir dėl to, ar bus kokių nors mokestinių pakeitimų, tarp jų – dėl automobilio mokesčio įvedimo. Bet, anot ūkio ministro, jeigu būtų apsispręsta dėl kokių nors mokesčių pakeitimo nuo 2015 m. pradžios, dėl to bus visiškai aišku iki šių metų liepos, tai yra prieš pusmetį iki pakeitimų. Tad verslas galės dar prieš sąžiningo veikimo memorandumo pasirašymą įvertinti, ar valdžia yra nusiteikusi antrajame šių metų pusmetyje ir nuo 2015-ųjų pradžios ką nors keisti savo reguliuojamose kainose ir mokesčiuose.LPK posėdyje dalyvavęs Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas, VŽ sakė nematąs priežasčių, dėl kurių turėtų šiemet kaip nors smarkiau kilti valstybės reguliuojamos kainos. Netgi atvirkščiai – yra tendencijų, kad kai kurios kainos gali net pamažėti.Bet, anot p. Vasiliausko, nuo Vyriausybės apsisprendimo ir susitarimų su verslu priklausys, ar bus prisiimti kokie nors politiniai įsipareigojimai kainų ir mokesčių klausimais.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Lažintųsi, kad kursas nesikeis

Centrinio banko vadovas LPK nariams dar kartą detaliai pristatė grafiką, kada šiemet turėtų būti priimti sprendimai dėl Lietuvos pakvietimo į euro zoną, apibendrino planuojamas valiutos pakeitimo taisykles, taip pat sąnaudas, kurias dėl euro įvedimo patirs valstybė ir verslas, bei ilgalaikę naudą.„Sąnaudos, be abejo, bus. Vienkartinės išlaidos dėl valiutos pakeitimo sieks apie 660-820 mln. Lt, Lietuvos įnašas į Europos stabilumo mechanizmą per ateinančius penkerius metus sieks 1 mlrd. Lt. Bet, mūsų skaičiavimu, euro įvedimo nauda valstybei, namų ūkiams ir įmonėms vidutinėje ir ilgoje perspektyvoje iki 2022 m. vien dėl palūkanų naštos sumažėjimo sieks 3,9 mlrd. Lt. Be to, dėl valiutos keitimo išlaidų sumažėjimo bus sutaupyta 1,9 mlrd. Lt, 5% padidės eksportas, o bendrasis vidaus produktas ūgtels 1,8-1,9%“, – vardijo p Vasiliauskas.Jis priminė, kad Europos centrinio banko ir Europos Komisijos įvertinimas, ar Lietuvai gali būti leista kitąmet įsivesti eurą, bus priimtas šių metų gegužės pabaigoje arba birželio pradžioje, o liepą galutinį sprendimą šiuo klausimu priims Europos Sąjungos finansų ministrų taryba ECOFIN.Lietuvos banko valdybos pirmininkas patvirtino, kad būtent ECOFIN turi įgaliojimus nustatyti galutinį ir neatšaukiamą oficialų nacionalinės valiutos keitimo į eurus kursą. „Bet nėra buvę nei vieno atvejo, kad kurioje nors valstybėje būtų nustatytas kitoks kursas nei galiojęs iki tol. Todėl galiu su bet kuo lažintis, kad ir Lietuvos atveju kursas bus 3,4528 Lt už 1 eurą – toks, koks yra dabar. Visos atsirandančios kalbos apie galimą kurso pakeitimą yra labiau spekuliacinės“, – pabrėžė p. Vasiliauskas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku