Rekomenduoja smulkųjį verslą pertvarkyti į UAB

Publikuota: 2015-01-24
Atnaujinta 2015-05-29 12:41
svg svg
„Verslo žinios“

Seimas gruodžio 9 d. kartu su „Sodros“ biudžetu savarankiškai dirbantiems asmenims nuo 2015 m. panaikino socialinio draudimo įmokos lengvatą, todėl ekspertai pataria individualių įmonių savininkus ir mažųjų bendrijų narius rimtai apsvarstyti galimybę pereiti į UAB kaip patrauklesnę verslo organizavimo formą.

Seimas pritarė kartu su 2015 m. „Sodros“ biudžetu teikiamai Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisai, kuria siūloma palikti galimybę „Sodros“ įmokų nemokėti tik verslo pradininkams ir tik pirmais veiklos metais.

Susiaurino „Sodros“ lengvatą

Tokia nuostata iš esmės susiaurino iki gruodžio 31 d. galiojančią analogišką lengvatą, kuri iki tol buvo taikoma visų individualiųjų įmonių (IĮ) savininkams, mažųjų bendrijų (MB) ir ūkinių bendrijų (ŪB) tikriesiems nariams. Tai reiškia, kad pradedant 2015 m. 23.000 savarankiškai dirbančių asmenų kasmet turės susimokėti maždaug po 3.000 Lt (870 Eur) socialinio draudimo įmokų nuo asmeniniams poreikiams imamų sumų, kurios per mėnesį negali būti mažesnės nei minimalioji mėnesio alga (MMA –1.035 Lt, 300 Eur). „Seime vėl kartojasi valdžios nusiteikimas išnaikinti smulkiausiąjį verslą „skubos tvarka“, – piktinasi Eugenijus Čerkesas, IĮ „Lina“ savininkas. „Jei mano verslas bus papildomai apmokestintas, išeitis viena – uždaryti savo bendriją“, – dėstė Kęstutis Matuliauskas, iš JAV į Lietuvą grįžęs ir MB įsteigęs programuotojas. Dabar Lietuvoje veikia apie 5.500 MB, beveik 11.000 IĮ ir apie 120 tikrųjų ir komanditinių ūkinių bendrijų.

MB netenka pranašumų

Mokesčių ekspertai sako, kad šie Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pakeitimai lems dažnesnius atvejus, kai verslo formos būtų keičiamos iš MB į UAB, kokių Lietuvoje šiuo metu yra apie 55.200.Rūta Bilkštytė, mokesčių konsultacijų bendrovės „Fidexperta“ vadovė, pabrėžia, kad net tuo atveju, jeigu MB narys lėšų iš mažosios bendrijos per mėnesį neišsiims, socialinio draudimo įmokos nuo MMA vis vien turės būti mokamos.„Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad uždarosios akcinės bendrovės turi galimybę darbuotoją įdarbinti ne visu etatu. O mažosios bendrijos narys pasirinkimo mokėti „Sodros“ mokesčius nuo mažesnės nei minimali mėnesinė alga sumos galimybės neturės“, – aiškina p. Bilkštytė.Kita vertus, steigiant UAB jau atsiranda prievolė įnešti minimalų 8.632 Lt (2.500 Eur) kapitalą.Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad „Sodros“ lengvatos taikymas tik verslą pradedantiesiems gali lemti trumpajam laikotarpiui (iki 1 metų) steigiamų MB skaičiaus didėjimą.Aidas Petrošius, VĮ Registrų centro (RC) atstovas, šios rizikos nesureikšmina, nes kredito įstaigos bei galimi verslo partneriai rezervuotai vertina sėkmingo verslo patirties neturinčias, „vienadienes“ įmones“, tad vargu ar tokie verslai galėtų tapti tvarūs.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Atgrasys ir investuotojus

„Fidexpertos“ vadovės teigimu, šios mokestinės lengvatos panaikinimas apsunkina ir MB investuotojų pritraukimą, nes prisidėjusiems tik savo lėšomis MB nariams, kurie, pavyzdžiui, turi kitų pajamų šaltinių, dirba kitose įmonėse, atsiranda papildomų mokesčių vien dėl investuotų lėšų į MB.„Šiuo aspektu „pasyviajam“ MB nariui – investuotojui tenka didesnė mokestinė našta nei UAB akcininkui, nes akcininkui, investavusiam lėšas į UAB, nekyla jokių mokestinių pasekmių iki lėšų iš šios bendrovės išsiėmimo“, – nurodo p. Bilkštytė. Ji taip pat apgailestauja, kad toks mokestinis režimas ypač neigiamai atsilieps tiems MB nariams, kurie veikia kaip „idėjų generatoriai“, kurie MB veikloje atlieka ne materialias funkcijas, o savo indėlį į įmonės efektyvią veiklą įneša idėjomis, patarimais, panaudodami sukauptą patirtį.Ūkio ministerija dar spalį buvo pasiūliusi savarankiškai dirbantiems asmenims taikomą „Sodros“ įmokų lengvatą pratęsti dar porai metų – iki 2017 m. sausio 1 d., tačiau Vyriausybė tokiam siūlymui nepritarė, nes dėl to „Sodros“ biudžetas netektų 76 mln. Lt, o lengvatos taikymą susiaurinant iki verslo pradininkų „Sodra“ netektų tik 6 mln. Lt.Kita vertus, valdantieji ignoruoja faktą, kad 2012 m. įteisinta MB steigimo galimybė buvo vienas iš pagrindinių veiksnių, dėl kurio Pasaulio banko „Doing Business“ reitinge Lietuva rubrikoje „Verslo pradžia“ iš 107 vietos pakilo net į 11 poziciją.Straipsnis publikuotas dienraštyje VŽ rubrikoje „Premium“ gruodžio 9 d.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku