Nemaloni „PriceOn“ istorija – pamoka visai rinkai

Publikuota: 2015-01-03
„Verslo žinios“

Garsiai viešojoje erdvėje praėjusių metų pabaigoje nuskambėjusi „PriceOn“ akcininkų ginčo istorija buvo spalvinama vis naujais abiejų šalių pasisakymais. Po „PriceOn“ įkūrėjo spaudos konferencijos pratrūko Linas Tadas Karosas, į jauną įmonę apie 3 mln. Lt investavusios UAB „LTk Capital“ valdybos pirmininkas.

Istorija nemaloni, bet investuotojai neatmeta, kad, plečiantis pradedančiųjų verslų ir rizikos kapitalo ekosistemai, ateityje tokių atvejų gali būti daugiau. Nereikėtų pamiršti bene pagrindinės rizikos kapitalo investicijų taisyklės: pasiteisina tik viena iš 10 investicijų. Kitos baigiasi skyrybomis be pelno. Kelią konfliktams paprastai bandoma užkirsti, pasirašant akcininkų sutartis ir kitus susitarimus. Tačiau ir tai ne visuomet veikia.„Investuotojas niekada neatmeta galimybės, kad konfliktų gali kilti. Statistika rodo, jog taip būna vienu iš 100 atvejų. Sutartyse visko numatyti neįmanoma. Be jų, turi būti ir žmogiškosios vertybės. Situacijas, kurios nenumatytos sutartyje, gali išspręsti sąžinė ir etika. Jeigu abi pusės vadovaujasi vienodomis vertybėmis, visada galima susitarti gražiuoju“, – komentuoja Ilja Laursas, rizikos kapitalo fondo „Nextury Ventrures“ pirmininkas.

Nuo verslo prie asmeniškumų

„PriceOn“ atveju abi pusės situaciją vertina ir pristato skirtingai, viena kitą kaltina turto pasisavinimu, dokumentų klastojimu ir šmeižtu.Jurijus Laneckis, „PriceOn“, kuriai su p. Karosu siejamos bendrovės iškėlė bankroto bylą, įkūrėjas, tikino, kad tai sąmoningas investuotojo žingsnis, siekiant perimti bendrovės turtą, ypač programos kodą.O p. Karosas „PriceOn“ įkūrėją kaltino sąmoningai žlugdžius įmonės veiklą ir iššvaisčius jo įmonės investuotas lėšas.„Jurijus Laneckis ir jo kontroliuojama UAB „Agro Energy“ ne tik pradėjo teismų maratoną prieš akcininkus ir įmonės vadovus, bet ir kenkė bendrovei: neteisėtai užvaldė įmonės domeną „priceon.lt“, programos kodą ir kitą įmonės turtą, pasisavino konfidencialią informaciją, grasino darbuotojams ir ragino juos neiti į darbą“, – „Verslo žinioms“ atsiųstame emocingame laiške rašė p. Karosas.„Šis žmogus yra melagis, sukčius, vagis, pseudoverslininkas ir šmeižikas. Jis viešai deklaruoja, kad „PriceOn“ yra jo kūdikis, tačiau be jokių skrupulų žlugdė šį projektą, neatsakingai iššvaistė milžiniškas investicijas“, – asmeniškumų nevengė p. Karosas.Kaip lėšų švaistymo pavyzdį jis įvardijo komandiruotę į Ispaniją. Be to, investuotojas kaltina p. Laneckį už didelį atlyginimą „PriceOn“ personalo direktore įdarbinus savo žmoną.„Pirmiausia, iš tų 3 mln. Lt, kurie investuoti į „PriceOn“, aš administravau tik 1,2 mln. Lt. Likusias lėšas skirstė p. Karoso statytiniai, kai aš įmonei nevadovavau. Kalbant apie mano žmoną, ji įmonei buvo tikra dovana. O tas didelis atlyginimas – maždaug 1.000 Lt už pusę etato. Ji yra profesionali administratorė ir atėjo į „PriceOn“ mano prašymu, nes buvo susikaupusi krūva popierių, kurių pradedančiojoje įmonėje niekas nesiėmė tvarkyti“, – atkirto p. Laneckis.Anot jo, 6 savaičių kelionė į Ispaniją kainavo mažiau nei 30.000 Lt. Į ją važiavo 9 žmones, kurių algų suma sudaro apie 60.000 Lt per mėnesį. Kelionėje jie sukūrė naują „PriceOn“ versiją, tad įmonė, anot jo, gavo daugiau naudos, nei išleido.

Išsiskyrimo scenarijai

Paklaustas, kodėl su investuotoju nepavyko išsiskirti taikiai, pagal scenarijus, kurie buvo numatyti sutartyse, p. Laneckis prabilo apie nesąžiningus akcininkų ketinimus.„Buvo ir gražus skyrybų scenarijus. Bet investuotojai vieną dieną panoro, kad kitas investuotų pinigų įforminimo raundas – pinigai į „PriceOn“ buvo įliejami kaip paskolos ir kas 3 mėnesius įforminami – vyktų sumažinant bendrovės vertę 70%. Šis pasiūlymas buvo suformuluotas taip, kad jo atsisakytume ir būtų galima pradėti išpirkimo scenarijų“, – įsitikinęs jaunas verslininkas.Ponas Karosas apie išsiskyrimo priežastis ir akcijų išpirkimą kalbėjo kitaip. Jo teigimu, po to, kai buvo atleistas, p. Laneckis pareikalavo išpirkti jo teises ir prašė už tai maždaug 4 mln. Lt. Valdyba nurodė, kad tai nerealu, ir pasiūlė jam likti akcininku arba pačiam išpirkti „PriceOn“ akcijas iš „LTk Capital“, skaičiuojant jų kainą pagal formulę, kuria p. Laneckis grindžia savo siūlymą. Jis atsisakė ir pradėjo blokuoti visus valdybos sprendimus bei investicijas. Todėl valdyba nutarė išpirkti jo akcijas pagal investavimo sutartyje numatytą scenarijų.Aušra Maliauskaitė-Embrektė, asocijuota advokatų kontoros „Glimstedt“ partnerė, sako, kad toks akcininkų išsiskyrimo būdas vienas drastiškiausių. Bet pasaulio teisinėje praktikoje tokie atvejai nėra retenybė.„Kai akcininkai nesutaria ir vetuoja vieni kitų sprendimus, susidaro aklavietės situacija (angl. deadlock situation), kuri paralyžiuoja bendrovės veiklą. Ją galima spręsti įvairiais drastiškais būdais, kurie turi bendrą bruožą – vienas akcininkų yra (privaloma tvarka – VŽ) išperkamas, o bendrovės kontrolė pereina akcijas išpirkusiam akcininkui ar jų grupei“, – procedūras aiškina advokatė.Pagrindinis tikslas - kodas
Nesutarimų „PriceOn“, kaip teigia Jurijus Laneckis, įmonės įkūrėjas, kilo dėl investuotojo siekio perimti bendrovės turtą. Vienas vertingiausių dalykų IT įmonėse – produkto programos kodas.
Jo pagrindu galima toliau plėtoti esamus sprendimus arba kurti naujus. Anot Tado Karoso, „LTk Capital“ vadovo, p. Laneckis taip ir padarė – naudodamasis „PriceOn“ kodu sukūrė asmeninį naujienų srautą parenkančią sistemą „Next Hop“.
Pats p. Karosas pripažįsta, kad „PriceOn“ vertė yra nulinė. Tačiau jis tikisi ginčą laimėti ir „PriceOn“ veiklą atnaujinti. Anot jo, projektu „LTk Capital“ patikėjo, nes grupė pati planavo kurti kainų lyginimo variklį.
Ponas Karosas neslepia matantis produkto vertę ir juo tikintis. Juoba kad pajamoms generuoti skirti moduliai jau suprogramuoti. Dėl „PriceOn“ programinio kodo „pasisavinimo“ iškelta netgi atskira byla. Investuotojai tuo kaltina p. Laneckį. Esą jis pakeitė priėjimo prie kodo slaptažodžius, kad niekas nebegalėtų to padaryti. Ponas Laneckis kaltinimus atmeta ir tikina programos kodo neturįs.
Straipsnis publikuotas dienraštyje "Verslo žinios".

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Vadovas be kabineto: kas iš to išlošia

Kuo smulkesnė įmonė, tuo darbuotojams trumpesnis kelias iki vadovo. Neretai net eiti niekur nereikia – įmonės...

Gazelė
2019.12.08
2019 metų CEO A. Markauskas: reikia nustoti manipuliuoti Premium

„Verslo žinių“ 2019-ųjų Metų CEO buvo išrinktas UAB „Thermo Fisher Scientific Baltic“ generalinis direktorius...

Verslo klasė
2019.12.08
Kaip švęsti darbuotojų nesėkmes ir žudyti „zombius“ Premium

Kai nieko nedarai, galimybė suklysti sumažėja iki nulio. Imantis naujovių, nesėkmės galimybė visada išlieka,...

Vadyba
2019.12.07
„Microsoft“ Japonijoje išbandė 4 darbo dienų savaitę 1

Vis daugiau įmonių išbando trumpesnės darbo savaitės strategiją. Dirbti keturias darbo vienas per savaitę...

Vadyba
2019.12.07
10 finansiškai neskausmingų būdų padėkoti darbuotojui Premium

Vienas paprasčiausių būdų pakelti darbuotojo laimės, savivertės ir motyvacijos lygį – jam padėkoti. Tačiau,...

Vadyba
2019.12.06
Statybų srityje dirbanti Guoda moksleiviams siuntė svarbią žinutę: netikėkite, jei kas nors mano, kad jūs kažko negalit Verslo tribūna

Ar jauna šviesiaplaukė gali sėkmingai vadovauti statybų projektams?  Tarp statybų srityje dirbančių šeimos...

Vadyba
2019.12.06
„DB Schenker“ centralizavo įmonių valdymą Baltijos šalyse Premium

Vokietijos geležinkeliams priklausanti transporto ir logistikos grupė Baltijos šalyse įvykdė vadovybės...

Smulkios kalėdinės dovanos gali virsti interesų konfliktais Premium

Didesnės ar mažesnės dovanos viešojo ir privataus sektoriaus klientams, suinteresuotiems asmenims gali virsti...

Finansai
2019.12.05
„Euroapotheca“ turi naują vadovą ir valdybą

Šiaurės Europos ir Baltijos šalių regione veikiantis vaistinių tinklas „Euroapotheca“ suformavo naują...

Vadyba
2019.12.04
Pasikeitimai Civilinės aviacijos asociacijos valdyboje

Civilinės aviacijos asociacija (CAVIA), vienijanti aviacijos pramonės atstovus, išrinko naują valdybos...

Vadyba
2019.12.04
Pinigų talentų idėjoms visada bus, bet ar bus talentų Premium 1

Pastaraisiais metais verslas vis dažniau kalba apie socialinę atsakomybę, tvarias investicijas ir būtinybę iš...

Vadyba
2019.12.04
Vilniečius ir miesto svečius kviečia į mugę: po kalėdine egle – moksleivių kurtų verslų produkcija Verslo tribūna

Šį šeštadienį, gruodžio 7-ąją, Vilniaus rotušėje susirinks daugiau nei 250 dar mokyklose verslus kuriančių...

Vadyba
2019.12.03
Darbdavio įvaizdis: kaip galima matuoti investicijų grąžą

Kokią patirtį darbdaviai kuria esamiems, kaip apie tą patirtį geba papasakoti galimiems darbuotojams ir yra...

Vadyba
2019.12.03
Berlyno lietuviai perprato, kaip ten geriausiai ieškoti verslo partnerių Premium

Vis daugiau lietuvių verslą kuria Berlyne, nes šis miestas – vienas patraukliausių tiek startuoliams, tiek...

Gazelė
2019.12.03
Chaosas rimsta: kokių atlyginimo pokyčių tikėtis 2020-aisiais Premium 2

Šalies atlyginimų rinka išlieka chaotiška, bet pastebima ir teigiamų poslinkių. Įmonės vis profesionaliau...

Vadyba
2019.12.02
Turtingiausia pasaulyje šeima – „Walmart“ savininkai Premium

70.000 USD per minutę, 4 mln. USD per valandą, 100 mln. USD per dieną – tiek įkrenta į JAV prekybos tinklą...

Vadyba
2019.11.30
Po nesėkmingo ketvirčio „LG Electronics“ pakeitė bendrovės vadovus

Pietų Korėjos prietaisų milžinė „LG Electronics“ ketvirtadienį pakeitė generalinį direktorių ir daugybę kitų...

Technologijos
2019.11.29
Verslui reikia postūmio? Išleiskite vadovą atostogų Premium

Kai geriausius rezultatus demonstruojančius darbuotojus įmonė išleidžia atostogų, laimi ir kolegos, ir visa...

Vadyba
2019.11.29
„Gazelė 2019“ nugalėtoja: verslą pradėjau nuo nekompetencijos Premium

Sparčiausiai šalyje augusios įmonės „Mano linija“ vadovė neslepia, kad didmeninė prekyba, kuria bendrovė...

Gazelė
2019.11.27
Geidžiamiausių darbdavių mokamos algų medianos spalio mėnesį

Naujausi „Sodros“ duomenys skelbia, kokias algų medianas spalio mėnesį mokėjo geidžiamiausi šalies darbdaviai.

Vadyba
2019.11.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau