Olandiškas „15min“ savininkų sandoris

Publikuota: 2014-12-19
Atnaujinta 2015-06-09 17:27
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Konkurencijos tarybos leidimo neprašyta, nes pardavus UAB Žurnalų leidybos grupę, likusių Estijos bendrovės valdomų Lietuvos įmonių pajamos nebėra pakankamai didelės.Vis dėlto kartu su jau turima UAB „Plius“, „Eesti Meedia“ dabar valdys 4 didžiausius Lietuvos skelbimų portalus, taip pat keletą mažesnių. Anksčiau konkurentai skaičiavo, kad tai sudaro kone 80% skelbimų portalų rinkos.

Iš pradžių prašė leidimo, vėliau – nebe Į Lietuvos Konkurencijos tarybą (KT) „Eesti Meedia“ kreipėsi dar spalį, tačiau jos pranešimą apie koncentraciją KT pripažino neatitinkančiu reikalavimų, todėl nagrinėjimo nepradėjo. O praėjusią savaitę, kaip VŽ pranešė Meelis Luhtas, „Eesti Meedia“ valdybos narys, sandoris dėl „Allegro Baltics“ buvo užbaigtas ir KT leidimas jau nebebuvo būtinas.„Lietuvos Konkurencijos įstatymas nustato taisykles ir sąlygas, kai reikalingas KT leidimas – sandorio baigimo metu šios sąlygos nebuvo patenkintos, tad leidimo nereikėjo“, – raštu į klausimus atsakė p. Luhtas.Konkurencijos įstatyme yra sąlyga, kad apie numatomą vykdyti koncentraciją reikia pranešti ir gauti jai leidimą, jei abiejų bendrovių suminės pajamos didesnės nei 50 mln. Lt., o atskirai abi bendrovės turi po daugiau nei 5 mln. Lt pajamų.Spalį, kai pranešta apie „Allegro Baltics“ pirkimą, bendros „Eesti Meedia“ valdomų bendrovių „Plius“, UAB „15min“ ir Žurnalų leidybos grupės bei „Diginet LT“ pajamos viršijo 50 mln. Lt ribą. Tačiau kai šį mėnesį buvo parduotas kontrolinis Žurnalų leidybos grupės akcijų paketas, bendros įmonių pajamos tapo mažesnės nei 50 mln. Lt.

Konsultantai 90% Žurnalų leidybos grupės akcijų įsigijo Nyderlanduose registruota „STAK Kemplake“.STAK – tai olandiškos juridinės formos Stichting Administratiekantoor trumpinys. Ši forma turi ne akcininkus su balso ir dividendų teise, o tik sertifikatų turėtojus. Nors pagal savo formą iš esmės tai beveik ne pelno siekianti organizacija, jos sertifikatų turėtojai gauna dividendus, tačiau negali balsuoti.Nyderlandų Prekybos rūmų registro duomenimis, 2013 m. spalį įkurtai „STAK Kemplake“ vadovauja Laurensas Rinkesas, bendrovė registruota Amsterdame, adresu Haaksbergweg 71. Ten pat registruotos dar 123 bendrovės, tarp jų – ir mokesčių konsultacijų ir teisinių paslaugų kompanija „Henley Trust“.Ponas Rinkesas – vienas „Henley Trust“ partnerių. Kaip nurodoma įmonės tinklapyje, ji „padeda klientams kurdama ir valdydama kompanijas, trestus, fondus ir ne pelno siekiančias organizacijas“. Bendrovė turi biurus 10 šalių, tarp jų – ir Estijoje.„Henley Trust“ partneris Nyderlanduose ir naujojo UAB Žurnalų leidybos grupės savininko vadovas VŽ atsisakė komentuoti, kas yra „STAK Kemplake“ savininkai. „Mes neteikiame jokios informacijos apie bendrovės veiklą“, – VŽ telefonu teigė p. Rinkesas.O „Eesti Meedia“ valdybos narys p. Luhtas taip pat neatsakė į VŽ klausimą, kas iš tiesų kontroliuoja „STAK Kemplake“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pirmas kartas „Yra tam tikra landa (konkurencijos teisėje – VŽ) ir aš pirmą kartą girdžiu, kad ja kas nors pasinaudotų taip tiesiai šviesiai“, – VŽ komentuoja Elijus Burgis, advokatų kontoros „Raidla Lejins & Norcous“ partneris, Sandorių ir finansų departamento vadovas.Jis neatmeta galimybės, kad už Olandijoje registruotos bendrovės gali būti ir ta pati „Eesti Meedia“ grupė.„Stichting (olandiška juridinė forma) yra būtent toks užslėptų dalininkų formatas, jis paprastai ir daromas tam, kad nesimatytų, kas už jo stovi. Pamatyti nėra taip paprasta, bet jei tai yra Lietuvos ar Baltijos valstybių verslai, valdyti juos per nominalius olandus yra labai sudėtinga. Tad anksčiau ar vėliau turėtų pradėti matytis tie patys direktoriai, valdybos nariai. Tada paprastai ir pasimato, ar tai yra schema, ar tai yra tikrasis pardavimas“, – kalba teisininkas.Kita vertus, tiek Olandijos jurisdikcija, tiek Stichting verslo forma yra palankios ne tik siekiant ką nors nuslėpti, todėl negalima daryti išvadų vien iš šios informacijos, sako p. Burgis.Lietuvoje, anot jo, minčių kurti tokią schemą siekiant apeiti konkurencijos teisę tikrai yra buvę.„Visi apie tai pašneka. Kiekvieną kartą, kai nenori kreiptis į KT arba mato, kad gali negauti leidimo. Pamąstymų ta tema yra tikrai buvę. Kartais taip padaroma, kad nėra galimybių ir pastebėti. Čia dabar toks atvejis, kai matosi, kad kreipsis, o tada atsiranda tokia gana tipinė paslėpimo struktūra ir jau mažų mažiausiai kyla klausimų, ar tikrai parduota“, – kalba advokatas.

KT iniciatyva „Šiuo metu KT analizuoja „Eesti Meedia“ situaciją“, – VŽ patikino Lina Darulienė, KT Dominuojančių ūkio subjektų ir susijungimų priežiūros skyriaus vedėjos pavaduotoja.„Esant pagrindo įtarti, kad apie sandorį KT turėję pranešti ūkio subjektai šios pareigos nevykdė, KT gali pradėti tyrimą dėl Konkurencijos įstatymo nuostatų pažeidimo“, – rašoma jos atsakyme VŽ.Pasak p. Darulienės, net jei pagal įstatymą nėra pareigos pranešti apie koncentraciją, KT gali pradėti priežiūros procedūrą savo iniciatyva, jei „yra pakankamai duomenų, leidžiančių įtarti, jog dėl sandorio gali būti sukurta ar sustiprinta dominuojanti padėtis arba itin apriboti konkurencija atitinkamoje rinkoje“.Koncentracijos priežiūros procedūrą savo iniciatyva KT gali taikyti, jei nuo sandorio įgyvendinimo praėjo ne daugiau kaip 12 mėnesių. Pradėjusi tokią procedūrą, KT įpareigoja bendroves pateikti pranešimą apie koncentraciją ir jį išnagrinėja įprastine tvarka.„Nepranešimas apie koncentraciją yra vienas pavojingiausių konkurencijos pažeidimų, galintis tiesiogiai daryti žalą vartotojams. Koncentracija gali būti vykdoma tik gavus KT leidimą“, – sako p. Darulienė.

Žada varžytis „Dėl dviejų pagrindinių dalyvių susijungimo, kai nebelieka atsvaros ir alternatyvų, gali nukentėti privatūs vartotojai. Mūsų skaičiavimais, „Plius“ ir Diginet“ valdomi skelbimų portalai užima maždaug 80% rinkos“, – VŽ spalį kalbėjo Vytautas Benokraitis, UAB „Delfi“ vadovas.Tuo metu sandoryje dalyvaujančios šalys dėstė, kad nėra atskiros skelbimų rinkos – šie portalai kartu su naujienų portalais ir „Google“ ar „Facebook“ yra interneto reklamos rinkos dalis.O net ir atsidūrę vienose rankose skelbimų portalai mažiau bendradarbiaus, o daugiau konkuruos, VŽ tikina Justinas Šimkus, „Diginet LT“ vadovas ir smulkusis akcininkas.„Daugiau partnerystės galimybių matau su „15min“, o ne su skelbimų portalais“, – kalba jis.Ponas Luhtas pabrėžia, kad „Diginet LT“ veikla ir strategija po sandorio nesikeis.„Diginet LT“ yra profesionaliai valdoma ir kompanija, ji puikiai patenkina Lietuvos rinkos poreikius“, – sako p. Luhtas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Paslaugos“
„Lietuvos ryto“ grupės finansai: metus lydėjo ir nuostoliai, ir dividendai Premium

Žiniasklaidos grupės „Lietuvos rytas“ valdomų bendrovių konsoliduotos pajamos 2021 m. simboliškai sumenko, o...

Rinkodara
12:38
Teismas neleido stabdyti prieigos prie „Russia Today“ portalų

Teismas gegužę neleido Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai stabdyti prieigos prie Rusijos valstybinės...

Rinkodara
2022.05.23
„YouTube“ ištrynė daugiau kaip 70.000 Kremliaus pasakojimų apie karą 6

„YouTube“ pašalino daugiau kaip 70.000 vaizdo įrašų ir 9.000 kanalų, susijusių su Rusijos karu Ukrainoje, nes...

Inovacijos
2022.05.22
Ministerija: didžiųjų pasaulio įmonių apmokestinimo naudos Lietuva sulauktų 2025-aisias

Lietuva palaiko globalaus pelno mokesčio tarptautinėms kompanijoms iniciatyvą įvedant jį nuo 2024-ųjų, o jo...

Finansai
2022.05.19
„Transparency international“: dėl duomenų atvėrimo ir panaudojimo Lietuva užima paskutinę vietą ES 11

Lietuva yra tarp prasčiausiai viešajam interesui svarbius duomenis atveriančių ir panaudojančių Europos...

Rinkodara
2022.05.18
TV3 nuo birželio transliuos naują kanalą rusų kalba 2

TV3 žiniasklaidos grupė antradienį pranešė nuo birželio pradžios pradėsianti transliuoti naują kanalą rusų...

Rinkodara
2022.05.17
„Eurovizija“ su Monika Liu prie ekranų sutraukė per milijoną žiūrovų

Tarptautinį „Eurovizijos“ konkursą, kuriame šiemet Lietuvai atstovavo Monika Liu, buvo įsijungę daugiau nei...

Rinkodara
2022.05.17
„Verslo žinioms“ – Metų nacionalinės žiniasklaidos priemonės apdovanojimas

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos išvakarėse apdovanoti Europos Sąjungos (ES) investicijų efektyvumą...

Verslo aplinka
2022.05.06
„Rekvizitai.lt“ – nauja duomenų analizės paslauga ir dovana VŽ prenumeratoriams 6

Portalą „rekvizitai.lt“ papildo nauja „Premium“ rubrika, kurioje vartotojai galės parsisiųsti „rekvizitai.lt“...

Prekyba
2022.05.05
Internetinė žiniasklaida „google mokesčio“ norėtų nuo 2023-iųjų 4

Internetinė žiniasklaida siūlo Vyriausybei svarstyti galimybę taikyti skaitmeninių paslaugų mokestį...

Rinkodara
2022.05.04
EK atmetus skundą dėl LRT finansavimo, ginčas persikėlė į ES Teisingumo Teismą

Europos Komisija (EK) atmetė Lietuvos komercinės žiniasklaidos skundą dėl Lietuvos nacionalinio radijo ir...

Rinkodara
2022.05.03
„Ekspress Grupp“ pirmojo ketvirčio nuostolis viršijo 0,5 mln. Eur

„Delfi“ naujienų portalus Baltijos valstybėse valdanti Estijos žiniasklaidos ir pramogų grupė „Ekspress...

Rinkodara
2022.04.29
Institucijoms suteikta daugiau galių riboti karo propagandą

Seimas antradienį patvirtino pataisas, suteiksiančias daugiau galimybių žurnalistų etikos inspektoriui...

Verslo aplinka
2022.04.19
LRT atnaujina savo prekės ženklus

Iki 2022 m. vasaros LRT žiūrovai išvys atnaujintus LRT kanalų prekės ženklus. Įvaizdžio atnaujinimas apima...

Rinkodara
2022.04.12
Rusija apkaltino „YouTube“, kad blokuoja Valstybės Dūmos kanalą

Rusijos pareigūnai šeštadienį apkaltino vaizdo įrašų ir transliavimo platformą „YouTube“ blokuojant...

Verslo aplinka
2022.04.09
Rusija kovoja su „Google“: apkaltino „melagienų“ skleidimu

Rusijos žiniasklaidos priežiūros tarnyba „Roskomnadzor“ ketvirtadienį pareiškė uždrausianti JAV interneto...

Inovacijos
2022.04.07
Lietuvoje pradėta retransliuoti Ukrainos „UA: PBC“ radijo programa

Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) per vidurinių bangų siųstuvą Lietuvoje pradėjo...

Rinkodara
2022.04.04
LRTK žiniasklaidai prilygino dalį vaizdo tinklaraštininkų 1

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) patvirtino gaires vaizdo tinklaraštininkams (vlogeriams),...

Rinkodara
2022.03.31
Ministerijos viešinimui išleidžia 30% mažiau nei planuoja

Ministerijų numatytos ir išleistos lėšos publikacijoms skiriasi bent 30%, pranešė „Transparency...

Rinkodara
2022.03.31
„Google“ raginama šalinti programėles, per kurias galima žiūrėti uždraustas TV programas 3

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) kreipėsi į „Google“, prašydama pašalinti iš „Google Play...

Rinkodara
2022.03.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku