Mažinant biudžeto deficitą įsipareigota karpyti išlaidas

Publikuota: 2014-11-06
Atnaujinta 2015-05-29 17:52
Nuotrauka: Algimanto Kalvaičio („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Europinis įsipareigojimas laikytis griežtos finansinės drausmės ir pasižadėjimas finansinio gerbūvio metais kaupti specialų fondą, kuris galėtų būti panaudotas sunkmečiu, Lietuvoje pakeltas į konstitucinį lygmenį.

Ketvirtadienį Seimas priėmė Vyriausybės jau prieš kurį laiką pasiūlytą Fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstitucinį įstatymą. Už jo priėmimą ir įtraukimą į Konstitucinių įstatymų sąrašą balsavo 103 Seimo nariai, prieš buvo 1, susilaikė 2 parlamentarai.Naujuoju įstatymu valstybė įsipareigojo laikytis finansinės drausmės, atsisakyti nepagrįsto išlaidavimo. Be to, įstatymiškai ir konstituciškai įtvirtinta būtinybė valdžiai siekti biudžeto deficito mažinimo karpant išlaidas arba didinant pajamas. Taip Lietuva prisiima Europos Sąjungos susitarimų diktuojamus įsipareigojimus kasmet stengtis mažinti biudžeto deficitą, o esant pertekliniam biudžetui – kaupti finansines atsargas, kurios galėtų būti panaudotos sunkmečio sąlygomis.„Šio įstatymo paskirtis – užtikrinti valdžios sektoriaus finansų tvarumą, stabilią ūkio plėtrą ir įgyvendinti 2012 m. ES šalių pasirašytą sutartį dėl stabilumo, koordinavimo bei valdysenos ekonominėje ir pinigų sąjungoje“, – rašoma pirmajame priimtojo įstatymo straipsnyje.Ketvirtadienį patvirtintas įstatymas atvers kelią kitam teisės aktui – dėl Stabilizacinio fondo kūrimo. Jame ekonominio pakylėjimo metais Lietuva kaups finansines atsargas, kurios galėtų būti panaudotos naujo sunkmečio sąlygomis. Įstatymą dėl tokio fondo įsteigimo ir atsargų kaupimo planuojama priimti po kelių mėnesių.Toks įstatymo projektas, kaip VŽ yra sakęs finansų ministras Rimantas Šadžius, turėtų būti Seime priimtas kitų metų pavasario sesijoje. Lietuva planuoja per artimiausius kelerius metus pasiekti nedeficitinio biudžeto.Remigijus Šimašius, opozicinio Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovas, siūlė iš Fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstitucinio įstatymo išbraukti nuostatą, kad tuo atveju, jeigu biudžetas yra deficitinis, valdžia įsipareigoja nepriiminėti sprendimų, kurie mažintų pajamas, arba ieško galimybių karpyti išlaidas, taip stengdamasi mažinti deficitą. Politiko nuomone, tokia nuostata neleistų svarstyti galimybių mažinti mokesčių naštą, nes visuomet kilų įtarimų, jog tokiais sprendimais yra mažinamos biudžeto pajamos.Bet trečiadienį posėdžiavęs Seimo Biudžeto ir finansų komitetas bei ketvirtadienį visas parlamentas atmetė tokį p. Šimašiaus pasiūlymą. Liberalui paaiškinta, kad „diskutuoti ir priiminėti sprendimus dėl mokesčių tarifų mažinimo ar analogiškų dalykų, mažinančių mokesčių naštą, bus ir toliau galima, tik tokiu atveju bus būtina užtikrinti, kad biudžeto pajamos nesumažėtų, o tai bus galima daryti naudojant įvairius kitus instrumentus – arba įvedant kitus mokesčius, arba plečiant mokesčių bazę, arba keičiant tarifus kitų mokesčių“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku