„Gazprom“ to dar nesuvokia, bet sąlygas diktuoja Europa

Ponas Bryza Verslo žinių organizuotame Baltijos energetikos forume ketvirtadienį kalbėjo, kad, nors Rusijos valdžia siekia išgąsdinti Europą minėdama šaltą žiemą, iš tiesų žemynas gali patenkinti visą savo dujų poreikį. Aišku, yra išlygų, ir dėl to Europos Sąjungai reikės padirbėti.Anot ilgus metus Europoje ir Kaukazo valstybėse dirbusio JAV diplomato, kalbos apie Gazprom ir Kinijos partnerystę blefas, kuriuo siekiama išlaikyti prezidento Vladimiro Putino kuriamą įvaizdį. Geriausiu atveju po kelių metų pradėsiantis veikti dujotiekis į Kiniją tieks mažiau dujų, nei Gazprom eksportuoja į Vokietiją.
Pavadinote Lietuvos suskystintų gamtinių dujų (SkGD) terminalą sėkmingu. Kodėl? Jis jau pasiteisino. Terminalas privertė Gazprom sumažinti dujų, į Lietuvą siunčiamų vamzdžiais, kainą. Prieš tai Gazprom baudė Lietuvą su kaina, kuri buvo 15% didesnė nei Vokietijos, kas yra absurdiška. Juk gamtinių dujų kaina turėtų priklausyti, didele dalimi, nuo transportavimo. Lietuva yra gerokai arčiau Rusijos, nei Vokietija, todėl turėtų mokėti mažiau. Tačiau ji mokėjo daugiau. Kaip yra nurodęs Gazprom viceprezidentas Valerijus Golubiovas, Lietuva buvo baudžiama, nes įgyvendino ES demonopolizacijos nuostatas.Dabar Gazprom mato, kad nebegali daugiau to daryti, nes Lietuva turi alternatyvą. Taigi, Gazprom nuleido kainą. Galima sakyti, kad terminalo investicijos, žiūrint iš Lietuvos valstybės perspektyvos, atsipirks labai greitai, nes jis verčia Gazprom mažinti kainą.
Pakalbėkime apie žiemos scenarijų. Lietuva turi terminalą, tačiau vis dar nėra būtinų jungčių, kurios galėtų aprūpinti visą šalį, ką jau kalbėti apie kaimynus, jei Rusija nutrauktų tiekimą. Panaši situacija nemažoje Europos dalyje. Tad, nors teigiate, kad Europa gali išsiversti žiemą ir be Rusijos dujų, šiemet, rodos, vis dar būtų šalta. Taip, tikriausiai tai tiesa. Daug europiečių neturėtų priėjimo prie dujų. Bet daug jų turėtų. Europa turi pakankamai nenaudojamo SkGD importo pajėgumo, kad įsivežtų visas reikiamas dujas šiai žiemai, jei Rusija nutrauktų tiekimą. Tai yra, atmetus saugyklose sukauptus 80 mln. kub. m, reikėtų importuoti dar apie 80 mln. kub. m SkGD tokios galimybės yra.Aišku, nėra pakankamai jungčių tarp valstybių, susidaro visa eilė butelio kaklelių, SkGD kainos būtų beprotiškos. Todėl šią žiemą tai nebūtų patogu. Bet jei ES spręs šią problemą, rems investicijas į jungčių statybą, labai greitai Rusijos tiekimo nutraukimas nepaveiks galimybių apsirūpinti dujomis.
Tačiau Europos infrastruktūros tinklų priemonės Connecting Europe Facility fondas, iš kurio galima finansuoti tokius projektus, kaip jungtys ar terminalai, 20142020 m. sudaro 5,1 mlrd. Eur. Ar to pakanka visų butelio kaklelių eliminavimui? Niekas nesiūlo ES apmokėti visų šių projektų. Esmė yra skirti tiek pinigų, kad užtektų padengti politinę ir verslo riziką bei paskatinti investicijas. Tokiu būdu projektai, kurių komercinis patrauklumas labai ribotas, tampa išties ekonomiškai naudingais. Toks ir yra ES vaidmuo sumažinti riziką ir padaryti tas investicijas bent šiek tiek patrauklias.
Pažiūrėkime į visą tai iš Gazprom perspektyvos. Koks turėtų būti jų pagrindinis tikslas dabar, kai, pasak jūsų, kortos yra ES rankose, o kompanijos monopolis nyksta? Mano patarimas Gazprom jei jie kada manęs jo prašytų yra, visų pirma, suvokti, kad dominavimo Europos dujų rinkoje era baigėsi. Mes matėme, kaip Europos kompanijos viena po kitos sugebėjo susiderėti su Gazprom dėl mažesnių kainų ir kompensacijų. Antras dalykas, Rusija taip pat turi suprasti, kad Gazprom visada bus labai svarbus tiekėjas Europai. Europiečiams reikia Gazprom, tačiau kitokio ne monopolisto, o normalaus komercinio partnerio, kaip kiti tiekėjai. Ir iš to verslo vis dar galima uždirbti milžiniškus pinigus.Jei Gazprom galėtų pakeisti savo mąstymą į grynai komercinį, ji taptų daug stipresne kompanija, turėtų daug didesnę investicijų grąžą savo akcininkams. Ir tuo pačiu pagelbėtų pačiai Rusijai.Dabar, jei esi rusų geopolitinis strategas, gali susigundyti naudoti gamtines dujas įbauginimui. Europai būtų žymiai geriau, jei ta pagunda išnyktų, bet tai taip pat daug naudingiau Rusijai. Jie turėtų normalią gamtinių dujų bendrovę, kuri taip pat galėtų teikti dujas rinkos kainomis ir pačioje Rusijoje. Manau, kad rinka visiems yra daug naudingesnė, nei monopolis. Išskyrus, aišku, monopolininkui.
Šiuo metu Lietuvai, kaip ir Latvijai ar Estijai, dujas tiekia vis dar ne Gazprom Export, bet pati Gazprom, tarsi mes vis dar būtume jų vidaus rinka. Taip, ir tai užgaulu. Tokiu būdu jie parodo, kad pilnai nepripažįsta jūsų nepriklausomybės, narystės ES ir NATO. Vienintelis būdas tai pakeisti yra keisti pačius faktus. Ką Lietuva sėkmingai ir daro su naujuoju terminalu ir planais statyti jungtis į Lenkiją ir Baltijos kaimynes. Ir Gazprom to niekaip negali sustabdyti. Jie gali bandyti jus išgąsdinti, bet fiziškai nieko padaryti negali. Ir jų monopolistinė pozicija ilgainiui išnyks. Taigi, mielas Gazprom, pasiruošk naujam pasauliui. Manau, jie jau ruošiasi.
Ar tikrai ruošiasi? Birželį, kai Gazprom pranešė apie sutartį su Kinija, Aleksejus Mileris, kompanijos vadovas, pavadino tai didžiausiu sandoriu Sovietų Sąjungos istorijoje. Gali būti, kad reikia atnaujinti dabartinę Gazprom vadovybę, kad ji atspindėtų šiuolaikinį pasaulį. Kita vertus, ją pateisindamas galiu pasakyti, kad kompanijos vadovai neturi labai daug judėjimo laisvės, kol Rusijos prezidentas mėgsta jais naudotis.O kalbant apie patį sandorį su Kinija tai blefas. Rusija niekada nepakeis Europos rinkos Kinija. Jie net negali to padaryti fiziškai. Su šiuo didžiu sandoriu, jei jis bus įgyvendintas, kas nebūtinai nutiks, Gazprom tieks tik ketvirtadalį dujų, kurias šiandien gabena į Europą. Arba pusę tiek, kiek suvartoja Italija.Be to, iki tol, kol bus pastatytas dujotiekis į Kiniją, Gazprom planuoja padidinti eksportą į Europą 50% tai numatyta padaryti išplečiant Nord Stream ir pastatant South Stream.Juk žinote Rusijos istoriją. Ar tai būtų Kijevo Rusia, ar Maskvos kunigaikštystė, ar Petras I langas visuomet buvo į Europą. Tam ir buvo reikalingas Sankt Peterburgas. Europa yra prizas. Kinija? Kinija yra problema, kurią reikia spręsti. Ir, galbūt, galima rinka. Tačiau svarbiausia Europa.
Tuomet gal daugelis žinučių, kurias pastaruoju metu siunčia Putinas nuo pareiškimų apie šaltą žiemą ir perspėjimų dėl tiekimo sutrikimų iki vizitų Kinijoje tėra blefas? Ir, galbūt netgi skirtas vidaus rinkai? Nėra jokios ekonominės ar strateginės logikos tame. Tiesą sakant, nėra ir tiesos. Tai tiesiog melas.Taip, yra dvi auditorijos. Šalies viduje Putinas buvo pažemintas, kai pabėgo Viktoras Janukovyčius. Rusijos vadovas atrodė silpnas, todėl turėjo pasirodyti stipresnis. Tam reikėjo Krymo, dujų Kinijai. Kita auditorija Europa. Putinas nori išgąsdinti europiečius ir priversti juos galvoti, kad geriau nereikėtų toliau taikyti sankcijų, nes, o Dieve, bus šalta žiema! Tačiau aš sakau ramiai, jis niekada to nepadarytų. Taip jis tik nugalėtų save.Aišku, vis tiek reikia padaryti ir tuos dalykus, apie kuriuos kalbėjome jungtis, SkGD pajėgumo plėtrą. Taip pat reikėtų sukurti finansinį instrumentą, kuris užtikrintų, kad apskritai būtų galima įsigyti SkGD ištikus krizei. Tai galėtų būti išvestinė finansinė priemonė, kuri leistų, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, nusipirkti didelį dujų kiekį rinkoje.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Pramonė
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti