Britai investuotojų ieško ir Lietuvoje

Publikuota: 2014-11-20
Atnaujinta 2015-06-09 17:27
svg svg
Nuotrauka: Simon Dawson („Bloomberg“)
„Verslo žinios“

„UK Trade & Investment“ (UKTI), šalies verslo paramos ir investicijų pritraukimo agentūra, šį rudenį Baltijos šalyse ir Suomijoje rengė konkursą „Take That Tech To The UK“ (liet. „Pasiimk technologijas į JK“), tarp kurio finalininkų pateko ir Lietuvos kalbų mokymo startuoliai „Bliu Bliu“.Laimėjusioms bendrovėms UKTI siūlė „verslo plėtros paketus“ – konsultacinę ir materialinę pagalbą įsikuriant Londone ir Mančesteryje. Šią savaitę Helsinkyje vykusį finalinį etapą laimėjo Suomijos bendrovės „Plan Brothers“ ir „Diktamen“. Pirmoji kuria nekilnojamojo turto apsaugos sistemų programinę įrangą, antroji teikia darbo procesų valdymo sprendimus ligoninėms. Lietuviai kartu su Estijos trumpalaikio įdarbinimo bendrove „GoWorkaBit“ užėmė trečiąją vietą ir pelnė bilietus į kitąmet vyksiančią Londono technologijų savaitę.Lietuvos banko duomenimis, mūsų šalies tiesioginių investicijų srautas į JK pernai nesiekė 1 mln. Lt, jų iš viso sukaupta 328 mln. Lt. Tuo metu britų investicijų Lietuvoje srautas pernai buvo 54 mln. Lt, sukauptų – 756 mln. Lt. Vis dėlto p. Priskas, buvęs JK verslo ministras ir UKTI rengto konkurso vertinimo komisijos pirmininkas, mano, kad investicijos gali judėti ir priešinga kryptimi, nei mums įprasta.

– Ką plėtra JK gali suteikti Lietuvos verslui? – Manau, jei sieki pradėti verslą, kuris būtų globalus, JK yra puikus pagrindas. Mes turime geras idėjas, gerus žmones – didelę, atvirą darbo rinką, universitetus, kurie kuria reikiamus įgūdžius. Londonas, be abejo, yra pasaulinis finansų centras, ne tik JK, bet visur. Kitas dalykas, sakyčiau, UKTI, kurie taip pat veikia Lietuvoje, tikrai gali padėti Lietuvos verslininkams, kalbant apie sektorių, kurį jie ketina pasiekti, kontaktus, mokesčius ir kita.Londone yra lengva pradėti verslą – aš tai dariau prieš 25 metus, dar prieš eidamas į politiką. Londonas – viena tų atvirų verslui vietų. Ir iš čia puikiai galima pasiekti visą pasaulį.

– Rodos, tendencija šiuo metu – kitokia. Užsienio investuotojai, tarp jų ir britų bendrovės, pavyzdžiui, „Barclays“, ateina į Lietuvą. Vakarų kompanijos čia randa kvalifikuotus žmones, kurie dirba gerokai pigiau. Tuo metu Londone vien biurų kainos verslininkus gali išgąsdinti. – Didžioji Britanija gali pasiūlyti mastą, galimybių pasiekti daug daugiau rinkų. Taip pat darbo rinką, kuri daug gilesnė, kalbant apie kompetencijas. 7 iš pačių efektyviausių universitetų visoje Europoje yra JK, kaip ir pati konkurencingiausia mokesčių sistema G20 šalyse.Pats Londonas yra tarsi paleidimo aikštelė. Tiek tiesiogine prasme – dėl mūsų susisiekimo oro linijomis, tiek perkeltine. Čia įsikūrusios vienos didžiausių rizikos kapitalo bendrovių. Londonas, be abejo, yra pasaulinis finansų centras. O anglų – verslo kalba.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

– Kuo konkrečiai įsikurti JK yra naudinga technologijų kompanijoms? Kai turi idėją, pradedi tyrimus ir plėtoji ją, kad pasiūlytum rinkai produktą, atsiranda labai dideli kaštai. Mes padarėme du dalykus. Tai tyrimų ir plėtros mokesčių kreditas, leidžiantis kitaip apskaityti šias sąnaudas, ir tai, ką mes vadiname patentų dėže (angl. patent box), suteikiančia mažesnį mokestį nuo pelno iš patentuotų produktų pardavimo. Labai dažnai verslas, ypač smulkus, pritrūksta pinigų būtent šiai fazei – nuo idėjos prieiti iki produkto. Todėl mes stengiamės tai palengvinti.

– JK vis garsiau svarsto palikti ES. Kas būtų, jei taip atsitiktų jau 2017 m.? Vienas dalykų, kuris mus – tiek britus, tiek JK vyriausybę – labiausiai neramina, yra tai, kad kaip maža ir ganėtinai tankiai apgyvendinta šalis, mes turėjome nekontroliuojamos imigracijos periodą. Skaičiai yra pakankamai dideli – grynoji 150.000 žmonių migracija per metus.Mes norime, kad ES būtų reformuota. Kad būtų užtikrinta, jog ji būtų konkurencinga, palyginti su kitomis pasaulio dalimis, ypač Azija. Mums reikia sumažinti reguliacinę naštą, užtikrinti, kad darbo rinka būtų aiškesnė, kad JK ekonomika galėtų augti ir kad galėtume priimti žmones, kuriančius vertę, o ne socialinių išmokų turistus. Tokia yra diskusija. Ir ministras pirmininkas labai aiškiai pasakė, kad jo siekis yra pertvarkyti Europą, o ne palikti pertvarkytą Europą.Manau, kad jei užtikrinsime reikiamas reformas, JK liks Europoje. Ir žinau, kad daugelis žmonių Europoje, ypač Šiaurės ir Baltijos šalyse, nori, kad mes liktume, nes stipriai pasisakome už konkurenciją ir efektyvesnę Europą. Žmonės, kurie nemano, kad ES reikia pasikeisti, turėtų pasižiūrėti į Kiniją, Singapūrą, kitas Azijos šalis, kurios mus vejasi ir pranoksta.

– Tačiau ką visa tai reiškia verslui, svarstančiam kurtis JK? Vyriausybės siekis yra užtikrinti, kad reformos įvyktų, ir ne vien dėl JK interesų, bet ir visos ES.Mano galva, nėra jokių abejonių, kad daugybė reguliacijų stabdo verslą. Žinutė, kurią JK siunčia, yra palanki verslui. Siekiame, kad visa ES turėtų tokį ekonomikos augimą, kokį turime mes. Mes nesame euro zonos dalis, priėmėme sudėtingus sprendimus ir dabar jaunimo nedarbas mažėja, apskritai nedarbas mažėja – tai puikus dalykas. Tačiau likusi Europa atsilieka nuo viso pasaulio, o tuo pačiu traukia ir mus.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku