Vilniaus šilumos rebusai

Publikuota: 2014-11-11
Atnaujinta 2015-05-29 16:46
svg svg
Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

„Vilniaus energija“ pateikė istorinius lyginamųjų šilumos gamybos sąnaudų duomenis, kurie rodo, kad bendrovė šilumos gamybai galėjo pirkti brangesnes dujas, nei jų buvo galima įsigyti rinkoje.

UAB „Vilniaus energija“ (VE) atstovai neatsako į VŽ pateiktą klausimą, ar pagrindinės Vilniaus šilumos gamybos įmonės valdymo institucijų nariai yra turto santykiais susiję su sostinėje veikiančiais nepriklausomais (nereguliuojamais) šilumos gamintojais – „UAB „Aliejaus investicijų projektai“ (AIP) bei UAB „Technology projects“ (TP). Nerijus Mikalajūnas, VE, koncerno ICOR, Lietuvos šilumos gamintojų asociacijos atstovas į raštu pareiktą paklausimą el. paštu atsakė: „(...) Ši informacija yra viešai prieinama ir patikrinama, tad nematome prasmės jos plačiau komentuoti“.Ponas Mikalajūnas tačiau nepatikslino, kur galima rasti „viešai prieinamus ir patikrinamus“ šaltinius, kurie aiškiai nurodytų AIP ir TP savininkus.Prieš dvi savaites VŽ rašė, kad valstybės institucijose senokai keliama versija, kad ir „Aliejaus investicijų projektus“ (AIP), „Technology projects“ (TP) valdo su koncernu ICOR susiję asmenys – koncerno prezidentas Andrius Janukonis ir valdybos narys Linas Samuolis. TP priklauso UAB „Marivas“, jai vadovauja direktorius Aleksandras Sanikovas, buvęs VE finansų revizorius. Vienintelis UAB „Marivas“ savininkas – Šveicarijoje registruotas „Green Environment Fund 1“, atstovaujamas administratoriaus „Stichting Investcorp Management“, su kuriuo susisiekti siūloma per tarptautinę konsultacinę kompaniją „Amicorp“.Vienintelė AIP savininkė, Registrų centro duomenimis, yra UAB „Duke Capital“, kurios 100% akcijų valdo ta pati UAB „Marivas“. Šveicarijoje registruotų įmonių akcininkų šio šalies registro institucijos neatskleidžia.Justinas Klimašauskas, „Amicorp“ atstovas Vilniuje VŽ atsakė: „Mes esame šią įmonę (UAB „Marivas“ – VŽ) įsteigę ir pardavę. Šiuo metu jokiu paslaugų jai neteikiame“.

Simboliniai skirtumai

Įstatymas nedraudžia biokuro katilus eksploatuojantiems nepriklausomiems gamintojams (NŠG) savo parduodamos šilumos kainomis lygiuotis į Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) reguliuojamų didžiųjų gamintojų kainas. Svarbu tik, kad NŠG kainos būtų mažesnės nei VKEKK nustatytos viršutinės kainos ribos.Tačiau jeigu reguliuojami ir nepriklausomi gamintojai yra susiję nuosavybės ar bendro verslo ryšiais, tikėtis konkurencinės aplinkos šilumos sektoriuje neįmanoma. Vilniaus atveju, tokios sąsajos paneigtų viešas VE vadovų kalbas apie tai, esą „biokuro konversija ženkliai sumažintų šilumos kainas Vilniaus vartotojams“, nes susijusių fizinių ar juridinių asmenų valdomuose dujomis ar biokuru varomuose katiluose pagamintos šilumos kaina yra panaši ir labai artima VKEKK nustatytai viršutinei ribai.Prieš dvi savaites, remdamosios ekspertų prielaidomis, VŽ rašė, kad VE – reguliuojamo gamintojo, generuojančio šilumą daugiausiai gamtinėmis dujomis varomais katilais lyginamosios gamybos sąnaudos tik simboliškai skiriasi nuo kainos, už kurią VE superka dviejų pagrindinių Vilniaus nereguliuojamų gamintojų – AIP ir TP pagamintą šilumą. Nepaisant, kad AIP ir TP savo gamybą grindžia perpus už dujas pigesniu biokuru. Pavyzdžiui š. m. balandį lyginamosios VE gamybos sąnaudos siekė 14,15 ct už kilovatvalandę (kWh), AIP – 14,08 ct/kWh, TP – 13,15 ct/kWh.Tai rodo ir VE atstovų VŽ oficialiai pateikta informacija apie reguliuojamų gamintojų lyginamųjų gamybos sąnaudų ir iš NŠG superkamos šilumos kainų skirtumus. Tik š. m. liepą ir rugpjūtį VE lyginamosios sąnaudos nuo NŠG pagamintos šilumos kainų skyrėsi 15–20%, tačiau šildymo sezono laiku šis skirtumas neviršijo 8%. Dažniau – net 1%. Anksčiau VŽ ši informacija buvo neprieinama, nes VE viešai interneto svetainėje skelbia tik vieno mėnesio ataskaitas, todėl VŽ prieš dvi savaites teko remtis fragmentiškais duomenimis ir ekspertų įžvalgomis.

Permokos problema

Kita vertus, VE nepaneigė VŽ darytos prielaidos, kad mažesnės dujų kainos rinkoje nėra galimai tarpusavyje susijusių reguliuojamų ir nepriklausomų šilumos gamintojų interesas. Nes sumažėjus dujų kainoms, VKEKK patvirtintų mažesnes gamybos sąnaudas VE, todėl AIP ir TP turėtų atitinkamai mažinti iš biokuro gaminamos šilumos kainas. Nors Vytautas Stasiūnas, Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas, spalio viduryje ragino Vyriausybę priimti sprendimą, kad nuo dujų kainos nuolaida, kurią AB „Lietuvos dujos“ suderėjo su Rusijos „Gazprom“, būtų „užfiksuota konkrečia pinigų suma kaip permokos dydis“ ir pagal konkretų grafiką būtų grąžinta kiekvienam vartotojui, „VKEKK pagal šį grafiką sumažintų šilumos kainas vartotojams“.UAB „Lietuvos energija“ (LE) įmonių grupė, valdantis „Lietuvos dujas“ anksčiau pateikė siūlymą, vėliau patvirtintą Vyriausybės, kurį grindė idėja iki 2015 m. pabaigos klientams nuolaidą įskaičiuoti į parduodamų dujų kainą. Šilumininkų lyderiai šį naudos padalijimo būdą kritikavo dėl dviejų pagrindinių priežasčių. Viena vertus, jų požiūriu, įskaičiuodama permoką į būsimus dujų pardavimus, LE elgsis neteisingai prieš tuos dujų vartotojus, kurie dujų ateityje nebepirks. Kita vertus, galėdama pirkėjams siūlyti dujas su didele nuolaida, naudą pasiims sau, o ne pasidalins su vartotojais.„Jei po 2015 m. nebus vartojamos dujos iš „Lietuvos dujų“ ar bus vartojamos mažesne apimtimi dėl suskystintų gamtinių dujų pirkimo prievolės, tai, nors fiksuota kainos nuolaida procentais bus lyg ir įgyvendinta, tačiau konkrečia permokėta suma vartotojams negrįš“, – VŽ sakė p. Stasiūnas.Ekspertai primena, kad jeigu reguliuojami tiekėjai dėl kokių nors skaičiavimų neatitikimų iš vartotojų surenka nepagrįstai daug pinigų, kitais metais pritaikoma 1/12 taisyklė ir tos permokos vartotojams yra gražinamos per vienerius metus.Vis dėlto kai kurie VŽ kalbinti rinkos dalyviai abejoja nuoširdžiu VE ir jos viešų asmenų rūpesčiu vartotojais esą dėl prievolės kitais metais šilumos gamybai pirkti brangesnes SGD. „Lyginamųjų gamybos sąnaudų suvestinėje š. m. liepos ir rugpjūčio mėnesį VE nurodo tokius rodiklius, tarsi būtų pirkę dujas mokėdami po 1250 Lt/1000 kbm., nors rinkoje jau buvo galima įsigyti rusiškų dujų su nuolaida po 1058–1078 Lt/1000 kbm.“, – VŽ sakė vienas ekspertas, nagrinėjęs VE pateiktus lyginamųjų sąnaudų duomenis.VE, esą vilioja galimybė išlaikyti aukštą dujų kainą ir tuo pat metu aukštas palyginamąsias šilumos gamybos sąnaudas, sukuriant „šiltnamio sąlygas“ NŠG pelnui. „Iki šiol VE verslas patvirtino taisyklę: kuo brangesnės dujos, tuo NŠG parduodamos šilumos kainos riba bus aukštesnės, maža to, Vilniaus NŠG sugeba „pataikyti“ į VE sąnaudų prognozę kartais 0,05% tikslumu, tačiau niekada jų neviršija“, – sakė VŽ pašnekovas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Pramonė“
Robotai, „atimsiantys jūsų darbą“ – ne toks jau ir baubas Premium

Robotizacija ir, kalbant plačiau, DI, tebėra daugybės mitų gaubiamos technologijos ir tendencijos. Galima...

Inovacijos
2022.06.26
Lietinga ir sunki šienapjūtė brangins pieno produktus

Ši vasara, kaip ir pernykštė, gyvulių pašarams ruošti yra viena nepalankiausių, nors pievose žolės priaugo...

Pramonė
2022.06.26
„Liepajas Kafijas fabrika“: per mėnesį pagaminame 200 tonų kavos

Prieš penkis dešimtmečius Latvijoje įkurta tirpios ir maltos kavos gamykla „Liepajas Kafijas fabrika“...

Pramonė
2022.06.26
Sekmadienį baigiasi laikas pasirinkti nepriklausomą tiekėją 3

Sekmadienį baigiasi terminas, kai antrojo elektros rinkos liberalizavimo etapo vartotojai turi pasirinkti...

Verslo aplinka
2022.06.26
Eksporto rinkų paieškos: 400 įmonių, 250 renginių

Įmonių naujų užsienio rinkų paieškai ir esamų eksporto rinkų plėtrai pagal priemonę „Naujos galimybės LT“,...

Gazelė
2022.06.25
Berlyne prieš G-7 susitikimą ministrai pasmerkė Rusijos „grūdų karą“

Vokietija penktadienį apkaltino Rusiją paėmus pasaulį „įkaitu“ savo vykdomu „grūdų karu“, Berlyne įvykus...

Verslo aplinka
2022.06.25
Filantropas, mąstantis ne iki lubų, o iki dangaus Premium

Su Klemencu Agentu, verslininku ir mecenatu, susitarėme pasikalbėti vos Rusijai klastingai užpuolus Ukrainą.

Verslo klasė
2022.06.24
„Snaigės“ akcininkai patvirtino įmonės restruktūrizavimo planą

Rusijos grupės „Polair“ netiesiogiai valdomos vienintelės Baltijos šalyse šaldytuvų gamybos bendrovės...

Pramonė
2022.06.23
Atšaukiamas Kaliningrado elektros sistemos izoliuoto darbo bandymas 1

Šeštadienį numatytas Kaliningrado elektros sistemos izoliuoto darbo bandymas neįvyks. Apie tai Lietuvos...

Pramonė
2022.06.23
D. Kreivys: Lietuvos tikslas – kuo greičiau sinchronizuoti elektros tinklus su Europa

Kaip atsaką į sustabdytą kai kurių Rusijos prekių tranzitą į Kaliningradą Maskvai grasinant atjungti Lietuvą...

Pramonė
2022.06.23
Plieno šiemet pagaminta 6,3% mažiau

Per penkis šių metų mėnesius pasaulyje išlydyta 791,8 mln. t plieno – 6,3% mažiau nei per tą patį praėjusių...

Pramonė
2022.06.23
Vokietija aktyvavo pavojaus režimą dėl sumažėjusio dujų tiekimo

Vokietijos valdžios institucijos nusprendė aktyvuoti vadinamąjį pavojaus režimą, kuris yra antrasis avarinio...

Rinkos
2022.06.23
50 mln. Eur investicija Klaipėdoje – galimybė pramonei nebemindžikuoti ties inovacijų slenksčiu Premium 1

Jau šį rudenį planuojama baigti statyti 21.000 kv. m ploto pramonės inovacijų parką „VMG Technics R&D Park“,...

Vadyba
2022.06.23
„Daumantai LT“ pardavė padažų gamyklą Kaliningrado srityje

Lietuviškų padažų ir pagardų gamintoja „Daumantai LT“ praeitą savaitę pardavė Nyderlanduose registruotą įmonę...

Pramonė
2022.06.23
Ruošiamas „Lifosos“ veiklos atnaujinimo planas, didžioji dalis darbuotojų vis dar prastovose 4

Europos Sąjungos (ES) sankcijų Rusijai suvaržytos ir laikinojo administratoriaus prižiūrimos Kėdainių fosforo...

Pramonė
2022.06.23
Verslas ieško burtų lazdelės: kaip suvešėjus infliacijai neprarasti pelno Premium 4

Įmonių vadovai, kurių dauguma apie infliaciją yra skaitę tik ekonomikos vadovėliuose, šiandien turi padaryti...

Finansai
2022.06.23
Prie „Audimo“ rinkodaros vairo – nauja vadovė Premium

Tatjana Rudienė tapo UAB „Audimas Brand“ rinkodaros vadove. Prieš tai ji buvo ilgametė mineralinio vandens...

Rinkodara
2022.06.23
G. Nausėda: Lietuva pasirengusi būti atjungta nuo BRELL, karinės konfrontacijos su Rusija nesitiki

Lietuva pasirengusi tam, kad Rusija, keršydama už ES sankcionuotų prekių tranzito į Kaliningradą sustabdymą,...

Verslo aplinka
2022.06.22
Estijos aludarės „Saku“ pajamos pernai didėjo 6,7%

Estijos alaus ir kitų gėrimų gamintoja „Saku Olletehas“ pranešė 2021-aisiais uždirbusi 8,1 mln. Eur grynojo...

Pramonė
2022.06.22
„Gazprom“ išėjo į karą su Europa, dujų kainos muša rekordus Premium 40

Rusijos „Gazprom“ politiniais sumetimais mažinant tiekimą Europai, gamtinių dujų kainos matuojasi ilgiausio...

Rinkos
2022.06.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku