2015 m. prioritetas –  krašto apsauga: biudžeto išlaidos auga 38%

Publikuota: 2014-10-02
Rimantas Šadžius, Lietuvos finansų ministras.
svg svg
Rimantas Šadžius, Lietuvos finansų ministras. Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

2015 m. valstybės ir savivaldybių biudžetų projekte numatoma, kad valstybės pajamos kitąmet bus 5,9% didesnės ir sieks 9,3 mlrd. Eur, o išlaidos sudarys 9,55 mlrd. Eur, pranešė Finansų ministerija (FM).

Vyriausybei pateiktas 2015 m. valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektas parengtas, įvertinus ūkio raidos scenarijų, vykdant Vyriausybės įsipareigojimus išlaikyti viešųjų finansų stabilumą.2015 m. valstybės biudžeto deficitas sudarys apie 342,4 mln. Eur (grynųjų pinigų principu), planuojamas visų viešojo sektoriaus finansų deficitas – apie 1,2 % BVP.Daugiau pajamų tikimasi gauti iš ekonomikos augimo, gerėjančio mokesčių surinkimo, atlyginimų didėjimo.„Biudžeto pagrindiniai bruožai – valdymo išlaidos mažėja 5%, išskyrus statutinius tarnautojus, didėja krašto gynybos finansavimas, švietimui palikta suma, kuria turėjo būti sumažintas srities finansavimas dėl mokinių skaičiaus pokyčio, numatytos lėšos kultūros darbuotojų atlyginimams didinti, pensijoms kompensuoti, Kelių fondui skirta didesnė akcizų dalis“ – kitų metų biudžeto pokyčius vardija Rimantas Šadžius, finansų ministras.Asignavimai Krašto apsaugos ministerijai 2015 metais auga 37,6%, iki 424,5 mln. Eur (1,466 mlrd. Lt) arba 1,1% šalies BVP. Šiemet krašto apsaugai skirta 1,065 mlrd. Lt (0,85% BVP). Kovo pabaigoje pasirašytas politinių partijų susitarimas numato „nuosekliai kasmet didinti lėšas krašto apsaugai, kad jos 2020 metais pasiektų 2% BVP“, taip yra įsipareigojusios visos NATO narės.

Savivaldybės mažins įsiskolinimus verslui

Stiprinant savivaldybių finansinį savarankiškumą, kitais metais jų biudžetams teks didesnė, nei šiemet, įplaukų iš gyventojų pajamų mokesčio dalis, taip pat – šio mokesčio pajamos, gautos dėl teigiamų ekonomikos pokyčių.Tuo pačiu visos savivaldybės įpareigojamos, kad metų pabaigoje jų įsiskolinimas už suteiktas paslaugas, atliktus darbus ir įsigytas prekes sumažėtų ne mažiau kaip 10%, palyginti su šių metų pradžia.Bendroji savivaldos skola jau perkopė 2 mlrd. Lt. Ypač grėsmingai auga pradelsti įsiskolinimai verslininkams už atliktus darbus ir suteiktas paslaugas bei prekes. 2009 m. savivaldybių pradelstos skolos siekė 147 mln. Lt, o šiemet jos jau siekia 409 mln. Lt. Vilnius turi daugiausiai pradelstų mokėjimų iki 45 d., kurie š. m. liepos 1 d. siekė 295 mln. Lt.„O toms savivaldybėms, kurios laiku neteiks reikalaujamų ataskaitinių duomenų Finansų ministerijai, Vyriausybė galės atidėti valstybės biudžeto dotacijų pervedimą“, – teigia finansų ministras.

Investicijos labiausiai auga į krašto apsaugą

Valstybės investicijų programoje (VIP) 2015 m. investicijoms finansuoti planuojama skirti beveik 1,441 mlrd. Eur.  Didžiausias valstybės investicijų augimas numatomas krašto apsaugos, aplinkos apsaugos ir kultūros srityse, tačiau per VIP kitąmet bus paskirstyta beveik 51 mln. Eur arba 3,4% lėšų mažiau nei buvo numatyta 2014 metais.VIP sudaro 1,365 mlrd. Eur valstybės biudžeto ir Europos Sąjungos bei kitos tarptautinės finansinės paramos lėšos, 70,8 mln. Eur – valstybės garantuojamų paskolų ir 5,8 mln. Eur – valstybės vardu pasiskolintų lėšų.Biudžeto rodikliai parengti, remiantis ūkio raidos scenarijumi, kad 2015 m. BVP augs 3,4%, vidutinė metinė infliacija sieks 1,2%, darbo užmokestis augs vidutiniškai 5,8%, nedarbo lygis sumažės iki 10,4%.Anot p. Šadžiaus, Lietuvos ekonomika auga santūriai, bet gana stabiliai, nors dėl išorės nepalankių veiksnių prognozę teko šiek tiek pabloginti. „Vis dėlto, kitų metų vaizdas yra gana optimistinis, išliekame viena labiausiai augančių ekonomikų Europos Sąjungoje, o susidoroti su iššūkiais Lietuvai padės ir narystė euro zonoje nuo kitų metų pradžios“, – akcentuoja finansų ministras.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Nepratęs PVM lengvatos šildymui

Planuojant 2015 m. biudžeto pajamas ir išlaidas, atsižvelgta į tai, kad Seimo sprendimu PVM lengvata šildymui galioja tik iki 2014 m. pabaigos. „Todėl numatytos pakankamos papildomos lėšos savivaldybėms mokėti kompensacijas už šildymą mažas pajamas gaunančioms šeimos“, – pabrėžia finansų ministras.Dėl naikinamos 9% PVM lengvatos (galiotų reguliarus 21% tarifas) šildymui biudžetas gaus apie 190 mln. Lt (55 mln. Eur) daugiau pajamų. Nuo š. m. liepos 20% sumažėjusi dujų kaina leidžia atsisakyti lengvatos nekeliant centrinio šildymo kainų, tose savivaldybėse, kuriose dujų dalis šilumos  gamyboje yra didžiausia.Tačiau Seimo sprendimu nuo kitų metų įsigalios lengvatinis 9% PVM tarifas turizmo veiklą teikiamoms apgyvendinimo paslaugoms. Numatoma, jog dėl visų PVM lengvatų valstybės biudžetas gaus 90,9 mln. Eur mažiau pajamų.

Prognozuojama, kad pajamos iš mokesčių sudarys apie 6,343 mlrd. Eur, t.y. apie 358,9 mln. Eur, arba 6,0% daugiau, nei planuojama 2014 metais.Svariausią visų konsoliduotos visumos biudžeto pajamų dalį, apie 43,2%, sudarys PVM – beveik 2,981 mlrd. Eur. Skaičiai prognozuoti, įvertinus galiosiančių šio mokesčio lengvatų, grąžintinos ir nesumokėtos PVM sumų pokyčių įtaką faktinėms pajamoms, galutinio vartojimo išlaidų augimą, kuris kitąmet, tikėtina, sieks 6,1%.1,394 mlrd. Eur pajamų į biudžetą planuojama gauti iš gyventojų pajamų mokesčio. Jas apskaičiuojant, remtasi metinio darbo užmokesčio fondo augimo 6,6% prognozėmis 2015 m., taip pat atsižvelgta į mokestinių pasikeitimų įtaką pajamoms iš šio mokesčio.Planuojamos akcizų pajamos – beveik 1,086 mlrd. eur. Prognozė sudaryta įvertinus akcizinių prekių daugiamečius pardavimų duomenis, atsižvelgus į numatomą akcizų tarifų didinimą rūkalams, kai kuriems alkoholiniams gėrimams.Įvertinus BVP augimą, numatomas įmonių avansinio pelno mokesčio mokėjimo tendencijas bei pajamų galimą praradimą dėl mokestinių lengvatų, prognozuojamos beveik 522 mln. eurų pajamos iš pelno mokesčio.2015 m. biudžetas – pirmasis biudžetas, kuris teikiamas eurais. Lietuva nuo 2015 m. sausio 1 d. įsiveda eurą.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku