Dėl „Klaipėdos baldų“ akcijų supirkimo – sujudimas

Publikuota: 2014-01-07
svg svg
Nuotrauka: Algimanto Kalvaičio
„Verslo žinios“

„Klaipėdos baldų“ pagrindinių akcininkų planai išbraukti įmonę iš biržos supriešino juos su smulkesniais akcininkais, kurie įžvelgiamos neteisybės akivaizdoje prisiminė ir kitas nuoskaudas. Planai išsireikalauti geresnės akcijų supirkimo kainos neišdegė ir Baltijos šalyse investuojančiam fondui KJK. Analitikai pripažįsta, kad tinkama akcijų supirkimo kaina turėtų būti mažiausiai dvigubai didesnė.

„Klaipėdos baldai“ (KB) sausio 3 d. pranešė, kad sausio 30 d. rengia akcininkų susirinkimą, kuriame įmonės valdyba siūlys balsuoti dėl akcijų išbraukimo iš „Nasdaq OMX Vilniaus“ biržos sąrašų.Pagrindinis tokio siūlymo motyvas – mažas biržoje cirkuliuojančių KB akcijų skaičius ir neaktyvi prekyba jomis, teigia valdyba.Jei tokiam pasiūlymui bus pritarta, pagrindinis įmonės akcininkas, vykdydamas įstatymo reikalavimus, skelbs oficialų akcijų supirkimą, kurio metu akcijas supirks preliminariai po 2 EUR. Teigiama, kad tokia supirkimo kaina nustatyta atsižvelgus į vidutinę KB akcijų kainą biržoje per pastaruosius 6 mėnesius.KB turi 558 akcininkus (2013 m. sausio 1 d. duomenys), o laisvai cirkuliuojančių akcijų dalis rinkoje sudaro 21,86% įstatinio kapitalo (2013 m. rugsėjo 30 d. duomenys).

Sako, kad per pigiai

Investuotojų asociacija (IA) pirmadienį išplatintame pranešime teigia, kad Kauno verslininko Arūno Martinkevičiaus kontroliuojamų KB valdybos siūlymas trauktis iš biržos – bandymas suduoti dar vieną smūgį Lietuvos kapitalo rinkai ir parodyti, kad smulkiųjų akcininkų teisės Lietuvoje beveik neginamos.Pasak IA, akcininkų susirinkimo balsavimo rezultatai iš anksto aiškūs, nes 80% KB valdo p. Martinkevičiaus koncerno SBA kontroliuojama įmonė „SBA Furniture Group“.SBA skaičiuoja, kad pagal minėtą 2 EUR preliminarią akcijų supirkimo kainą visus KB koncerno SBA į valdybą deleguoti žmonės įvertino vos 52,3 mln. Lt.„Akcijų supirkimo kaina – akivaizdžiai nesąžininga, nes 2013 m. rugsėjo pabaigoje vien SBA grupės įmonės „Klaipėdos baldams“ buvo skolingos didesnę sumą – 52,7 mln. Lt, o KB nuosavas kapitalas buvo 83,8 mln. Lt. Už tokią kainą SBA niekada neparduotų KB, tačiau smulkieji akcininkai bus priversti tai padaryti, nes, akcijų nekotiruojant biržoje, liks praktiškai vienintelis jų pirkėjas, o tikėtis dividendų – nerealu“, – piktinasi Vaidotas Rūkas, IA valdybos narys.IA kreipėsi į Lietuvos banką (LB) ir paprašė netvirtinti KB akcijų supirkimo kainos,  nustatytos pagal 6 mėn. vidutinę biržos kainą, o ją pakeisti į tinkamą. Teigiama, kad Vertybinių popierių įstatymas suteikia LB galimybę pakeisti kainą.Panašiai VŽ kalbėjo ir kito smulkesnio KB akcininko atstovas, nenorintis viešintis. Jo teigimu, pasiūlyta 2 EUR kaina yra nelogiška.„Viena, siūloma akcijų supirkimo kaina paprasčiausiai yra mažesnė nei buhalterinė jų vertė. Antra, 53 mln. Lt pagrindiniai akcininkai yra išsitraukę iš KB savo poreikiams tenkinti. Šį paskolinimą galime vadinti dividendais ir vien jie sudaro po 2 EUR akcijai. Tad jei į siūlomą akcijų supirkimo kainą papildomai įskaičiuotume dar po tuos 2 EUR, būtų labiau suvokiama“, – sako jis.

Kitos nuoskaudos

Smulkieji investuotojai prisiminė ir kitas nuoskaudas, susijusias su pagrindinių KB akcininkų veiksmais.IA yra nepatenkinta, kad SBA sprendimais KB nemoka dividendų ir nesidalija pelnu su smulkiaisiais akcininkais, įmonė taip pat laiduodavo už įvairius SBA grupės įmonių įsipareigojimus bankams.„Rinkos dalyviai tik spėlioja, kokie srautai tenka pagrindinio akcininko grupės įmonėms, nes SBA grupė jau ne vienus metus organizuoja žaliavos tiekimą ir nuperka beveik visą KB produkciją, o vėliau ją perparduoda Švedijos koncernui IKEA. Taip KB, nors kotiruojami biržoje, iš esmės yra paversti SBA baldų grupės gamybiniu cechu“, – sako p. Rūkas.

Mojuoja įstatymais

Gintautas Vitkevičius, KB valdybos pirmininkas, atkerta, kad nustatyta preliminari akcijų supirkimo kaina atitinka rinkos kainą ir ją net lenkia.„Norime atkreipti dėmesį, kad, kai buvo skelbiama apie planuojamą delistingavimą – sausio 3-iąją, – KB akcijos biržoje kainavo po 1,8 EUR. Tai 0,2 EUR mažiau, nei siūloma akcijų supirkimo kaina“, – kalba jis.Jo teigimu, preliminari akcijų supirkimo kaina nustatyta pagal įstatymų reikalavimą – atsižvelgiant į vidutinę KB akcijų kainą per pastaruosius 6 mėnesius.Ponas Vitkevičius nesutinka su smulkiųjų akcininkų priekaištais dėl dividendų nemokėjimo ir teigia, kad būtent stiprus KB balansas leido net pasaulinės finansų krizės metu investuoti į naujas technologijas ir taip išsaugoti konkurencinį pranašumą.„Kartu tai leido KB akcijų kainai nuo 0,26 EUR 2008-aisiais išaugti iki nustatytos preliminarios 2 EUR akcijos kainos šiandien, o akcininkams uždirbti iš padidėjusios akcijos vertės“, – aiškina jis.

Dvigubai daugiau

Analitikai teigia, kad preliminari būsimo oficialaus pasiūlymo supirkti likusias KB akcijas kaina iš tiesų yra maža ir teoriškai galėtų būti bent du kartus didesnė.„Tai išryškėja pažvelgus į KB 55 mln. Lt gautinas sumas iš „SBA Furniture Group“. Jeigu normalizuotume įmonės apyvartinį kapitalą, didžiąją dalį „SBA Furniture Group“ įsiskolinimų galima laikyti kaip paimtą paskolą iš KB. Tad net vertinant konservatyviai, įmonė vertinama vos 2 EV/EBITDA, o tai yra labai mažas vertinimas, atsiliekantis nuo kitos biržoje kotiruojamos įmonės „Vilniaus baldai“ (VB) akcijų vertinimo“, – sako Tadas Povilauskas, banko „Finasta“ analitikas.Jis teigia suprantantis, kad VB pelno prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą ir amortizaciją (EBITDA) marža per pastaruosius 12 mėn. sudarė 14%, o, palyginti, KB – vos 5,1%, tačiau galima kelti klausimą, ar KB pelningumas nėra dirbtinai sumažintas gamybą organizavus taip, kad pagrindinė žaliavos tiekėja ir produkcijos pirkėja būtų ta pati įmonė „SBA Furniture Group“.„Kai įmonė integruota į didelę grupę ir yra naudojama grupės, o ne jos vienos vertei maksimizuoti, ją įvertinti tinkamai yra sunku. Bet kuriuo atveju koreguotas EV/EBITDA (įmonės vertės ir pelno – VŽ) daugiklis žemiau 2 EV/EBITDA yra pernelyg mažas ir galima kalbėti apie bent dvigubai didesnius tinkamus vertinimus“, – svarsto analitikas.Specialistai dėmesį atkreipia ir į kitą aplinkybę, nepalankią smulkiesiems investuotojams, – IKEA už nupirktą produkciją su VB atsiskaito per 25–30 dienų, kai, palyginti, KB atveju „SBA Furniture Group“ su bendrove atsiskaito per 80–90 dienų, nors veikiausiai pati iš IKEA gauna lėšas panašiomis sąlygomis, kaip ir VB iš IKEA.„Beje, KB neturi jokių mokėtinų sumų pagrindiniam tiekėjui „SBA Furniture Group“, o tai rodo, kad bendrovė iškart atsiskaito už gautas medžiagas su pirmine įmone“, – sako p. Povilauskas.Vis dėlto jis teigia manantis, kad investuotojų aktyvumas per oficialų pasiūlymą turėtų būti nemažas, nes patirtis esą rodo, kad likti nekotiruojamos įmonės akcininku nori mažai investuotojų, net jei akcijos iš jų būtų superkamos pigiai.

Įvertins, kai gaus

Beje, centrinis šalies bankas sako teigiamai vertinantis iniciatyvas ginti smulkiųjų akcininkų interesus, tačiau savo nuomonę apie KB akcijų supirkimo kainą teigia pateiksiantis vėliau.„LB teigiamai vertina smulkiųjų akcininkų iniciatyvą, o teisinis reguliavimas yra pakankamas, kad būtų apgintos smulkiųjų akcininkų teisės“, – aiškina Vaidas Cibas, LB Reguliuojamos rinkos priežiūros skyriaus viršininkas.Pasak jo, šiuo metu sprendimai bendrovės visuotiniame akcininkų susirinkime dar nepriimti ir dokumentai LB nepateikti, todėl konkrečiai ir argumentuotai diskutuoti dar ankstoka.Teigiama, kad tik gavęs visą informaciją LB spręs dėl oficialaus siūlymo kainos.

Planas nepavyko

Praeitų metų rugsėjo pabaigoje „SBA Furniture Group“ iš viso priklausė 78,14%, kitiems akcininkams – 19,57%, o patiems KB – 2,29% KB įstatinio kapitalo.Įdomu, kad Liuksemburge registruotas Baltijos šalyse investuojantis fondas „KJK Fund SICAV – SIF“ pernai spalį padidino savo valdomą KB akcijų paketą – pranešta, kad jis padidėjo nuo 4,765 iki 5,036%.VŽ žiniomis, fondas papildomų akcijų įsigijo, nes manė, kad su 5% akcijų paketu jam pavyktų išsireikalauti geresnę kainą už akcijas, jei bus vykdomas privalomas akcijų išpirkimas (angl. squeeze out). Tačiau dabartinėje situacijoje fondas tiesiog gali likti su nelistinguojamais vertybiniais popieriais, jeigu nuspręs jų neparduoti, o tada tiesiog reikės laukti, kada „SBA Furniture Group“ taps suinteresuota išpirkti jų ir kitų likusių smulkiųjų akcijas.

Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“.

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Orion Securities“ kuria naują banką Premium 3

FMĮ „Orion Securities“ ir kita bendrovės vadovo Aliaus Jakubėlio įmonė „Suprema LT“ didina UAB „Orion Bank“...

Rinkos
2021.01.20
Antroji COVID-19 banga: bankai iki balandžio pratęsė „paskolų atostogas“  1

Šalies didieji bankai ir kitos kredito įstaigos, Lietuvos bankų asociacijos (LBA) narės, susitarė iki šių...

Finansai
2021.01.19
„European Merchant Bank“ leista didinti kapitalą iki 15,3 mln. Eur

Specializuoto banko licenciją turinčiam „European Merchant Bank“ leista padidinti įstatinį kapitalą nuo 10,3...

Finansai
2021.01.15
Palūkanos P2P platformose traukiasi ir šiemet turėtų mažėti dar labiau Premium 8

Tarpusavio skolinimo platformos Lietuvoje pernai sugebėjo suvaldyti pandemijos pasekmes, didino investuotojų...

Rinkos
2021.01.15
„Luminor“ bendrovėms pasiūlė paskolas iki 12,5 mln. Eur

„Luminor“ mažoms ir vidutinėms bendrovėms nuo šios savaitės pradėjo skolinti nuo 200.000 Eur apyvartiniam...

Finansai
2021.01.14
Pandemija pakeitė lietuvių atsiskaitymo įpročius, bet vis dar esame grynųjų šalis

Vienas iš keturių Lietuvos gyventojų dėl COVID-19 pandemijos dažniau moka negrynaisiais pinigais – dėl to...

Mano pinigai
2021.01.14
VAAT paliko Šiaulių bankui skirtą 0,88 mln. Eur baudą

Vilniaus apygardos administracinis teismas antradienį atmetė Šiaulių banko skundą ir paliko Lietuvos banko...

Finansai
2021.01.12
Bankai teigia sulaukiantys tik pavienių prašymų atidėti paskolų mokėjimą 

Lietuvoje veikiantys bankai ir juos vienijanti asociacija kol kas teigia nematantys poreikio pasirašyti naują...

Rinkos
2021.01.12
Mokėjimų Centrolink sistemoje pernai padvigubėjo

Lietuvos banko Centrolink mokėjimo sistemoje pernai atlikta daugiau kaip 95 mln. mokėjimų – 2,2 karto daugiau...

Rinkos
2021.01.12
„Revolut“ prašo banko licencijos JK

JK finansinių technologijų startuolis „Revolut“ kreipėsi į JK priežiūros institucijas dėl banko licencijos.

Rinkos
2021.01.11
Bankų veiklos Lietuvoje JAV teisėsauga netiria, teigia prokuratūra 1

Lietuvos prokurorai teigia, kad tyrimų dėl Lietuvos bankų Jungtinių Valstijų teisėsauga šiuo metu neatlieka.

2021.01.11
Lietuvos bankui ketinama suteikti dar vienas įrankį bankų rinkai valdyti 5

Seimas ėmėsi Bankų įstatymo pataisų, leisiančių Lietuvos bankui (LB) vertinti visus sandorius, galinčius...

Finansai
2021.01.05
Indėlių draudimas bus išmokamas greičiau ir ne tik bankrutavus bankui  Premium

Nuo 2021 m. indėlių draudimo išmoka iki 100.000 Eur bus išmokama penkiomis darbo dienomis greičiau ir tai bus...

Finansai
2021.01.05
Lietuva turėtų išlikti patraukli fintech bendrovėms ir po „Brexit“

Jungtinei Karalystei (JK) pasitraukus iš Europos Sąjungos bendrosios rinkos ir muitų sąjungos, Lietuva turėtų...

Technologijos
2021.01.04
Kai kurie bankai metų pradžioje keis paslaugų įkainius 4

Dalis Lietuvos bankų metų pradžioje atnaujins paslaugų įkainius. Su grynaisiais pinigais susijusios...

Finansai
2021.01.03
„Ondato“ pritraukė 2 mln. USD investiciją ir kelia būstinę į Londoną 6

Lietuvos tapatybės patvirtinimo startuolis „Ondato“ paskutinę metų dieną skelbia pritraukęs per 2 mln. USD...

Technologijos
2020.12.31
Šiaulių bankas su EIB daugiabučių renovacijai pametės dar 200 mln. Eur  2

Šiaulių bankas pasirašė veiklos sutartį su Europos investicijų banku (EIB) dėl 200 mln. Eur renovacijos fondo...

Finansai
2020.12.30
„Telia“ sudarė stambų sandorį su PZU grupe, teiks IT paslaugas 4 bendrovėms 2

„Telia Lietuva“ paskutinėmis gruodžio dienomis sukirto rankomis su Baltijos šalyse veikiančiomis PZU grupės...

Technologijos
2020.12.29
„Revolut“ pasiūlė mokamą įsigyjamų prekių ir renginių bilietų draudimą  3

Už 2,99 Eur per mėnesį „Revolut“ klientai nuo šiol gali užsisakyti planą „Revolut Plus“, kurio naudotojai...

Finansai
2020.12.22
„Luminor“ dėl probleminių paskolų tvarkymo gavo 150.000 Eur baudą 

Estijoje registruotam „Luminor Bank AS“, kurio skyrius veikia Lietuvoje, Lietuvos bankas skyrė 150.000 Eur...

Finansai
2020.12.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus