Dėl „Klaipėdos baldų“ akcijų supirkimo – sujudimas

Publikuota: 2014-01-07
Atnaujinta 2015-06-01 11:30
svg svg
Nuotrauka: Algimanto Kalvaičio
„Verslo žinios“

„Klaipėdos baldų“ pagrindinių akcininkų planai išbraukti įmonę iš biržos supriešino juos su smulkesniais akcininkais, kurie įžvelgiamos neteisybės akivaizdoje prisiminė ir kitas nuoskaudas. Planai išsireikalauti geresnės akcijų supirkimo kainos neišdegė ir Baltijos šalyse investuojančiam fondui KJK. Analitikai pripažįsta, kad tinkama akcijų supirkimo kaina turėtų būti mažiausiai dvigubai didesnė.

„Klaipėdos baldai“ (KB) sausio 3 d. pranešė, kad sausio 30 d. rengia akcininkų susirinkimą, kuriame įmonės valdyba siūlys balsuoti dėl akcijų išbraukimo iš „Nasdaq OMX Vilniaus“ biržos sąrašų.Pagrindinis tokio siūlymo motyvas – mažas biržoje cirkuliuojančių KB akcijų skaičius ir neaktyvi prekyba jomis, teigia valdyba.Jei tokiam pasiūlymui bus pritarta, pagrindinis įmonės akcininkas, vykdydamas įstatymo reikalavimus, skelbs oficialų akcijų supirkimą, kurio metu akcijas supirks preliminariai po 2 EUR. Teigiama, kad tokia supirkimo kaina nustatyta atsižvelgus į vidutinę KB akcijų kainą biržoje per pastaruosius 6 mėnesius.KB turi 558 akcininkus (2013 m. sausio 1 d. duomenys), o laisvai cirkuliuojančių akcijų dalis rinkoje sudaro 21,86% įstatinio kapitalo (2013 m. rugsėjo 30 d. duomenys).

Sako, kad per pigiai

Investuotojų asociacija (IA) pirmadienį išplatintame pranešime teigia, kad Kauno verslininko Arūno Martinkevičiaus kontroliuojamų KB valdybos siūlymas trauktis iš biržos – bandymas suduoti dar vieną smūgį Lietuvos kapitalo rinkai ir parodyti, kad smulkiųjų akcininkų teisės Lietuvoje beveik neginamos.Pasak IA, akcininkų susirinkimo balsavimo rezultatai iš anksto aiškūs, nes 80% KB valdo p. Martinkevičiaus koncerno SBA kontroliuojama įmonė „SBA Furniture Group“.SBA skaičiuoja, kad pagal minėtą 2 EUR preliminarią akcijų supirkimo kainą visus KB koncerno SBA į valdybą deleguoti žmonės įvertino vos 52,3 mln. Lt.„Akcijų supirkimo kaina – akivaizdžiai nesąžininga, nes 2013 m. rugsėjo pabaigoje vien SBA grupės įmonės „Klaipėdos baldams“ buvo skolingos didesnę sumą – 52,7 mln. Lt, o KB nuosavas kapitalas buvo 83,8 mln. Lt. Už tokią kainą SBA niekada neparduotų KB, tačiau smulkieji akcininkai bus priversti tai padaryti, nes, akcijų nekotiruojant biržoje, liks praktiškai vienintelis jų pirkėjas, o tikėtis dividendų – nerealu“, – piktinasi Vaidotas Rūkas, IA valdybos narys.IA kreipėsi į Lietuvos banką (LB) ir paprašė netvirtinti KB akcijų supirkimo kainos,  nustatytos pagal 6 mėn. vidutinę biržos kainą, o ją pakeisti į tinkamą. Teigiama, kad Vertybinių popierių įstatymas suteikia LB galimybę pakeisti kainą.Panašiai VŽ kalbėjo ir kito smulkesnio KB akcininko atstovas, nenorintis viešintis. Jo teigimu, pasiūlyta 2 EUR kaina yra nelogiška.„Viena, siūloma akcijų supirkimo kaina paprasčiausiai yra mažesnė nei buhalterinė jų vertė. Antra, 53 mln. Lt pagrindiniai akcininkai yra išsitraukę iš KB savo poreikiams tenkinti. Šį paskolinimą galime vadinti dividendais ir vien jie sudaro po 2 EUR akcijai. Tad jei į siūlomą akcijų supirkimo kainą papildomai įskaičiuotume dar po tuos 2 EUR, būtų labiau suvokiama“, – sako jis.

Kitos nuoskaudos

Smulkieji investuotojai prisiminė ir kitas nuoskaudas, susijusias su pagrindinių KB akcininkų veiksmais.IA yra nepatenkinta, kad SBA sprendimais KB nemoka dividendų ir nesidalija pelnu su smulkiaisiais akcininkais, įmonė taip pat laiduodavo už įvairius SBA grupės įmonių įsipareigojimus bankams.„Rinkos dalyviai tik spėlioja, kokie srautai tenka pagrindinio akcininko grupės įmonėms, nes SBA grupė jau ne vienus metus organizuoja žaliavos tiekimą ir nuperka beveik visą KB produkciją, o vėliau ją perparduoda Švedijos koncernui IKEA. Taip KB, nors kotiruojami biržoje, iš esmės yra paversti SBA baldų grupės gamybiniu cechu“, – sako p. Rūkas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Mojuoja įstatymais

Gintautas Vitkevičius, KB valdybos pirmininkas, atkerta, kad nustatyta preliminari akcijų supirkimo kaina atitinka rinkos kainą ir ją net lenkia.„Norime atkreipti dėmesį, kad, kai buvo skelbiama apie planuojamą delistingavimą – sausio 3-iąją, – KB akcijos biržoje kainavo po 1,8 EUR. Tai 0,2 EUR mažiau, nei siūloma akcijų supirkimo kaina“, – kalba jis.Jo teigimu, preliminari akcijų supirkimo kaina nustatyta pagal įstatymų reikalavimą – atsižvelgiant į vidutinę KB akcijų kainą per pastaruosius 6 mėnesius.Ponas Vitkevičius nesutinka su smulkiųjų akcininkų priekaištais dėl dividendų nemokėjimo ir teigia, kad būtent stiprus KB balansas leido net pasaulinės finansų krizės metu investuoti į naujas technologijas ir taip išsaugoti konkurencinį pranašumą.„Kartu tai leido KB akcijų kainai nuo 0,26 EUR 2008-aisiais išaugti iki nustatytos preliminarios 2 EUR akcijos kainos šiandien, o akcininkams uždirbti iš padidėjusios akcijos vertės“, – aiškina jis.

Dvigubai daugiau

Analitikai teigia, kad preliminari būsimo oficialaus pasiūlymo supirkti likusias KB akcijas kaina iš tiesų yra maža ir teoriškai galėtų būti bent du kartus didesnė.„Tai išryškėja pažvelgus į KB 55 mln. Lt gautinas sumas iš „SBA Furniture Group“. Jeigu normalizuotume įmonės apyvartinį kapitalą, didžiąją dalį „SBA Furniture Group“ įsiskolinimų galima laikyti kaip paimtą paskolą iš KB. Tad net vertinant konservatyviai, įmonė vertinama vos 2 EV/EBITDA, o tai yra labai mažas vertinimas, atsiliekantis nuo kitos biržoje kotiruojamos įmonės „Vilniaus baldai“ (VB) akcijų vertinimo“, – sako Tadas Povilauskas, banko „Finasta“ analitikas.Jis teigia suprantantis, kad VB pelno prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą ir amortizaciją (EBITDA) marža per pastaruosius 12 mėn. sudarė 14%, o, palyginti, KB – vos 5,1%, tačiau galima kelti klausimą, ar KB pelningumas nėra dirbtinai sumažintas gamybą organizavus taip, kad pagrindinė žaliavos tiekėja ir produkcijos pirkėja būtų ta pati įmonė „SBA Furniture Group“.„Kai įmonė integruota į didelę grupę ir yra naudojama grupės, o ne jos vienos vertei maksimizuoti, ją įvertinti tinkamai yra sunku. Bet kuriuo atveju koreguotas EV/EBITDA (įmonės vertės ir pelno – VŽ) daugiklis žemiau 2 EV/EBITDA yra pernelyg mažas ir galima kalbėti apie bent dvigubai didesnius tinkamus vertinimus“, – svarsto analitikas.Specialistai dėmesį atkreipia ir į kitą aplinkybę, nepalankią smulkiesiems investuotojams, – IKEA už nupirktą produkciją su VB atsiskaito per 25–30 dienų, kai, palyginti, KB atveju „SBA Furniture Group“ su bendrove atsiskaito per 80–90 dienų, nors veikiausiai pati iš IKEA gauna lėšas panašiomis sąlygomis, kaip ir VB iš IKEA.„Beje, KB neturi jokių mokėtinų sumų pagrindiniam tiekėjui „SBA Furniture Group“, o tai rodo, kad bendrovė iškart atsiskaito už gautas medžiagas su pirmine įmone“, – sako p. Povilauskas.Vis dėlto jis teigia manantis, kad investuotojų aktyvumas per oficialų pasiūlymą turėtų būti nemažas, nes patirtis esą rodo, kad likti nekotiruojamos įmonės akcininku nori mažai investuotojų, net jei akcijos iš jų būtų superkamos pigiai.

Įvertins, kai gaus

Beje, centrinis šalies bankas sako teigiamai vertinantis iniciatyvas ginti smulkiųjų akcininkų interesus, tačiau savo nuomonę apie KB akcijų supirkimo kainą teigia pateiksiantis vėliau.„LB teigiamai vertina smulkiųjų akcininkų iniciatyvą, o teisinis reguliavimas yra pakankamas, kad būtų apgintos smulkiųjų akcininkų teisės“, – aiškina Vaidas Cibas, LB Reguliuojamos rinkos priežiūros skyriaus viršininkas.Pasak jo, šiuo metu sprendimai bendrovės visuotiniame akcininkų susirinkime dar nepriimti ir dokumentai LB nepateikti, todėl konkrečiai ir argumentuotai diskutuoti dar ankstoka.Teigiama, kad tik gavęs visą informaciją LB spręs dėl oficialaus siūlymo kainos.

Planas nepavyko

Praeitų metų rugsėjo pabaigoje „SBA Furniture Group“ iš viso priklausė 78,14%, kitiems akcininkams – 19,57%, o patiems KB – 2,29% KB įstatinio kapitalo.Įdomu, kad Liuksemburge registruotas Baltijos šalyse investuojantis fondas „KJK Fund SICAV – SIF“ pernai spalį padidino savo valdomą KB akcijų paketą – pranešta, kad jis padidėjo nuo 4,765 iki 5,036%.VŽ žiniomis, fondas papildomų akcijų įsigijo, nes manė, kad su 5% akcijų paketu jam pavyktų išsireikalauti geresnę kainą už akcijas, jei bus vykdomas privalomas akcijų išpirkimas (angl. squeeze out). Tačiau dabartinėje situacijoje fondas tiesiog gali likti su nelistinguojamais vertybiniais popieriais, jeigu nuspręs jų neparduoti, o tada tiesiog reikės laukti, kada „SBA Furniture Group“ taps suinteresuota išpirkti jų ir kitų likusių smulkiųjų akcijas.

Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Pinigų perlaidos Lietuvoje siunčiamos vis rečiau

Tiek vietinių, tiek tarptautinių piniginių perlaidų pastaraisiais metais nuosekliai mažėja. Lietuvos paštas...

Finansai
2022.08.15
Kinija netikėtai apkarpė palūkanų normas

Kinijos centrinis bankas pirmadienį netikėtai apkarpė palūkanų normas ir išėmė dalį grynųjų pinigų iš bankų...

Finansai
2022.08.15
Šiaulių bankas pirmadienį stabdo atsiskaitymus rubliais

Kitas žingsnis – nuo rugsėjo 1 d. stabdomi bet kokie atsiskaitymai į Rusiją ir Baltarusiją.

Logistika
2022.08.13
Šiaulių banko vadovas: tebelaukiame valdžios atsakymo, ar Kaliningrado tranzitas valstybei svarbus

Lietuvos institucijoms ir komerciniams bankams aiškinantis, kaip aptarnauti Rusijos mokėjimus už sankcionuotų...

Logistika
2022.08.12
Ukrainos bankai pirmąjį pusmetį patyrė 124 mln. Eur nuostolį

Ukrainos komerciniai bankai per pirmąjį pusmetį patyrė 4,65 mlrd. UAH (124 mln. Eur pagal dabartinį oficialių...

Rinkos
2022.08.12
„Kreda“ grupės pelnas pirmąjį pusmetį augo 21%

Kredito unijų grupės „Kreda“ pelnas ir pajamos pirmąjį metų pusmetį augo – nepaisant makroekonominių iššūkių,...

Rinkos
2022.08.11
„Lietuvos draudimas“ penktadaliu padidino pajamas, uždirbo kuklesnį pelną

„Lietuvos draudimo“ (kartu su Estijos filialu) šių metų pirmojo pusmečio pajamos siekė 158,8 mln. Eur ir buvo...

Finansai
2022.08.11
Medicinos bankas per pusmetį uždirbo 1,8 mln. Eur

Medicinos bankas šių metų pirmąjį pusmetį uždirbo 1,829 mln. Eur grynojo pelno, 9,95% mažiau nei per tą patį...

Rinkos
2022.08.11
„Luminor“ pelnas Baltijos šalyse šiemet augo 62,6% iki 44,4 mln. Eur

Viena didžiausių Baltijos šalių finansų grupių „Luminor“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 44,4 mln. Eur...

Rinkos
2022.08.10
„Luminor“ žaliųjų garantijų limitą „Green Genius“ padidino iki 12 mln. Eur

Atsinaujinančiosios energetikos įmonė „Green Genius“ su „Luminor“ banku Lietuvoje sutarė dėl žaliųjų...

Pramonė
2022.08.10
LKU kredito unijų grupei ekonomikos perspektyvos susirūpinimo nekelia

Lietuvos kredito unijų grupės kredito unijos ir toliau demonstruoja tvarų augimą, todėl gresiantis ekonomikos...

Rinkos
2022.08.10
Dėl sankcijų sustabdytus mokėjimus Lietuvos bankai turi patikrinti per tris savaites

Lietuvos komerciniai bankai dėl sankcijų Rusijai ir Baltarusijai sustabdytus mokėjimus turi patikrinti ne...

Rinkos
2022.08.09
„EMBank“ pirmąjį pusmetį padvigubino savo pajamas

„European Merchant Bank“ („EMBank“) per pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 131.000 Eur grynojo pelno, palyginti...

Rinkos
2022.08.09
„Neo Group“ turėjo 0,5 mln. USD vertės rūpesčių Stambule, padėjo draudimas Premium

Kartas nuo karto draudikai Lietuvos įmonėms atlygina solidžias sumas, siekiančias šimtus tūkstančių eurų, kai...

Finansai
2022.08.07
„Revolut“ klientai birželį ir liepą Lenkijoje išleido 7 mln. Eur 6

„Revolut“ klientų duomenys rodo, kad šiemet per birželio ir liepos mėnesius lietuvių išlaidos buvo rekordinės...

Prekyba
2022.08.07
LBA: bankai laukia išaiškinimo, ar mokėjimus už tranzitą į Kaliningradą galima laikyti išimtinais

Aiškinantis dėl mokėjimų už Kaliningrado tranzitą aptarnavimo, Lietuvoje veikiantys bankai laukia rašto iš...

Verslo aplinka
2022.08.05
V. Sinius išrinktas Šiaulių banko valdybos pirmininku, du nariai atsistatydino 2

Šiaulių banko valdybos pirmininku išrinktas banko administracijos vadovas Vytautas Sinius, o du valdybos...

Vadyba
2022.08.05
„Bigbank“ uždirbo 29% daugiau

Estiškos kapitalo bankas „Bigbank“, veikiantis ir Lietuvoje, pirmą šių metų pusmetį uždirbo 14,1 mln. Eur...

Rinkos
2022.08.04
Šiaulių banko vadovybė atvėsino lūkesčius dėl akcijų supirkimų, didesnių dividendų Premium 8

Kapitalo panaudojimo klausimu Šiaulių bankas koncentruojasi į paskolų portfelio auginimą, kurį gali...

Rinkos
2022.08.04
„Societe Generale“ antrąjį ketvirtį augimu atsvėrė nuostolius Rusijoje

Prancūzijos bankas „Societe Generale“ trečiadienį paskelbė geresnius, nei tikėtasi, rezultatus – nepaisant...

Rinkos
2022.08.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku