Pasaulio gamybos sektorius skelbia: krizė baigėsi

Publikuota: 2014-01-06
Atnaujinta 2015-06-01 13:05
Nuotrauka: Bloomberg
„Verslo žinios“

Pasaulio gamyklos 2013-ųjų pabaigoje įsibėgėjo visame pasaulyje, išskyrus kelis stringančius taškus, tokius kaip Prancūzija. Pirkimo vadybininkų apklausos Azijoje, Europoje ir JAV parodė: gruodį konvejeriai sukosi sparčiu tempu. Tai teikia vilčių, kad 2014-aisiais pramonė smarkiai prisidės prie pasaulio ekonomikos atsigavimo.

Didieji eksportuotojai, tokie kaip Jungtinės Valstijos, Japonija ir Vokietija, praėjusių metų pabaigoje stebėjo augančią paklausą. Tiesa, Kinijoje pramonės augimas liko nuosaikus, rašo „Reuters“. Išvadas apie optimizmą pasaulio gamybos sektoriuje pagrindžia ketvirtadienį skelbti „Markit“ instituto drauge su „JPMorgan“ skaičiuojami sudėtiniai pirkimo vadybininkų indeksai (PMI).Verslo lūkesčius kursto tęsiama skatinamoji pinigų politika ir atsigavimas akcijų rinkose. Visa tai leidžia piešti gerokai gražesnį pasaulio ūkio, pernai nervingai mėginusio nusipurtyti praėjusios finansų krizės ir recesijos pasekmes, paveikslą.„Pažvelgus į naujų užsakymų indeksą, akivaizdu, kad jis siunčia padrąsinantį signalą, jog aktyvumo atsigavimas išliks stiprus“, – „The Financial Times“ cituoja Davidą Hensley, „JPMorgan Chase Bank“ pasaulio ekonomikos padalinio direktorių. Anot jo, lūkesčius dėl paklausos augimo šiemet sustiprino ir kiti 2013-ųjų pabaigoje skelbti makroekonominiai rodikliai.Gruodžio mėnesio duomenys prasklaidė praėjusių metų trečiąjį ketvirtį pasklidusį nerimą, kad ūkio atsigavimas gali būti pernelyg trapus. Pasaulinis gamybos sektoriaus PMI gruodį stiebėsi iki 53,3, palyginti su 53,1 lapkritį. Tai – aukščiausia riba nuo 2011 m. balandžio. Šeštą mėnesį iš eilės augo eksporto užsakymai, o darbo vietos gruodį buvo kuriamos sparčiausiai per pustrečių metų.Nebėra abejonių dėl gamybos aktyvumo Jungtinėse Valstijose, didžiausioje pasaulio ekonomikoje. JAV tiekimo vadybos instituto skaičiuojamas gamybos sektoriaus aktyvumo indeksas (PMI) gruodį siekė 57 punktų žymą. Tai buvo kiek mažiau nei pustrečių metų aukštumos lapkritį (57,3), tačiau vis tiek smarkiai aukščiau 50-ies – riboženklio, liudijančio apie sektoriaus augimą. Dar daugiau vilčių suteikė žinia, kad JAV darbdaviai darbuotojus samdė intensyviausiai nuo 2011 m. birželio.„Turime visą rinkinį stiprių rodiklių. Tai – lūkesčių vertinimai, ir matyti, kad lūkesčiai gerėja“, – agentūrai „Bloomberg“ JAV rodiklius komentavo Scottas Brownas, „Raymond James“ vyriausiasis ekonomistas Floridoje.

Net periferija stiebiasi

Šioje Atlanto pusėje, euro zonoje, gamybos aktyvumas augo sparčiausiai per pustrečių metų. Ekonomistai komentuoja, kad daug vilčių teigia netgi Europos pietų periferijos šalys – Ispanija ir Italija. Vokietijos indeksas pasiekė 30-ies mėnesių aukštumas (54,3), Italijos PMI kilo nuo 51,4 lapkritį iki 53,3 gruodį, aukščiausiai nuo 2011 m. vidurio. Graikija fiksavo didžiausią teigiamą indekso pokytį per ketverius su puse metų, tiesa, rodiklis tebėra 49,6 ir rodo šalies gamybos sektoriaus nuosmukį.„Europa pakeitė kryptį. Ji bent jau nesmunka. Besivystančiose rinkose padėtis gerėja. Tikimės, kad augimas naujaisiais metais įsibėgės, ir šiemet bus mažiau priešinių vėjų, ypač mažiau fiskalinių stabdžių“, – sakė p. Brownas.„Žvelgiant į priekį, yra vilčių, kad euro zonoje pastaruoju metu pagerėję lūkesčiai skatins verslą didinti įdarbinimo ir investicijų planus, įsibėgėjant 2014-iesiems, ir taip pat paskatins vartotojus daugiau išlaidauti“, – prognozavo Howardas Archeris, „IHS Global Insight“ vyriausiasis ekonomistas Europai ir Jungtinei Karalystei.Iš bendro viltingo konteksto iškrenta Prancūzija, antroji euro zonos ekonomika – gamybos sektoriaus PMI gruodį smuko iki 47 punktų, palyginti su 48,4 lapkritį. Tai žemiausia riba per septynis mėnesius. Pasak apžvalgininkų, tiksi minutės, kai Prancūzijos valdžia bus priversta atsižvelgti į Europos Komisijos ir Europos centrinio banko raginimus vykdyti struktūrines reformas darbo rinkoje, o ne vien didinti mokesčių naštą prancūzams.

Užsakymų daugėja

Kiek įvairesni duomenys pasiekia iš Azijos šalių, rašo „Bloomberg“. Gamybos tempas toliau lėtėja Indijoje, daugiausia dėl silpnos vidaus paklausos. Tačiau daugėja užsakymų Indijos gamintojams iš užsienio.HSBC ir „Markit“ skaičiuojamas Kinijos gamybos sektoriaus PMI gruodį sulėtėjo labiausiai per tris mėnesius, iki 50,5 punkto. Pietų Korėjos ir Indonezijos PMI gruodį augo, bet įspūdingų aukštumų nepasiekė.Vis dėlto naujų užsakymų rodikliai besivystančiose rinkose auga, todėl ekonomistai tikisi, kad gamybos sektorius šiemet plėsis ir Azijoje.Agentūros „Reuters“ gruodžio viduryje apklausti ekonomistai prognozavo, kad pasaulio ūkis šiemet pirmąjį ketvirtį augs 2,5%, o iki metų pabaigos pasieks 3%.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku