Tvaraus augimo metus vainikuos euras

Publikuota: 2014-01-05
Atnaujinta 2015-06-01 12:11
 

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė bus perrinkta antrajai kadencijai, Lietuvos laukia stabilus ūkio augimas, o infliacija nesutrukdys nuo 2015 m. įsivesti eurą. Tokias apibendrintas makroekonomines ir politines prognozes VŽ gavo iš skaitytojų, pretenduojančių tapti 2014 m. orakulu.

Lietuvos BVP šiemet turėtų ūgtelėti 3%, metinė infliacija – neperžengti 2% ribos, vidutinis metinis nedarbo lygis – sumažėti iki 10,5%.Tokius rezultatus „Verslo žinios“ gavo apibendrinusios Metų orakulo 2014 m. apklausos anketas. Pastebėtina, kad, kitaip nei ankstesniais metais, nebuvo labai išsiskiriančių atsakymų, išimtis – tik nedarbo lygis: Jonas Liekys, UAB „Viltekta“ architektas, baiminasi, kad šiemet nedarbo lygis gali šoktelėti iki 21% – tai būtų didesnis nedarbas, nei Lietuva išgyveno krizės įkarštyje 2010 m.3,2 proc. BVP augimą prognozuojantis Žilvinas Jusaitis, Amsterdamo VU universiteto magistrantas, mano, kad „tam prielaidų turėtų sudaryti tiek augantis eksportas, tiek vidaus rinkos vartojimas bei įmonių investicijos į plėtrą ir gamybos didinimą“.Didžiausių optimistų anketose BVP augimas kilstelėtas daugiausia iki 4,7%, o Andrius Stonys, medienos apdirbimu užsiimančios UAB „Eurovuda“ direktorius, spėja, kad metinė infliacija šiemet sudarys vos 0,4%. Pernai daug dalyvių prognozavo gerokai aukštesnę infliaciją nei 1,3–1,4%, kokia yra laukiama, pagal naujausias finansų ir tarptautinių institucijų prognozes, o šiemet net pats didžiausias pesimistas (pagal gautas anketas) spėja, kad kainos išaugs 4%.

Laukia antros kadencijos

Mažai kas iš „Verslo žinių“ tinklalapyje anketas pildžiusių apklausos dalyvių abejoja p. Grybauskaitės pergale šiemet vyksiančiuose Lietuvos prezidento rinkimuose. Anot jų, šalies vadovas keistųsi nebent tuo atveju, jei pati prezidentė nuspręstų juose nedalyvauti. Tuomet, spėja apklausos dalyviai, laimėtų socialdemokratų kandidatas Zigmantas Balčytis, nors, pastebima, toks scenarijus – mažai tikėtinas. „Remiantis apklausomis, p. Grybauskaitės pasitikėjimu ir jos kompetencija, įtaka Europoje, manau, kad Dalia Grybauskaitė tikrai laimės rinkimus. Jei nuspręstų nedalyvauti, manau, realiausias kandidatas būtų p. Balčytis “, – prognozuoja p. Jusaitis.Ivanas Bazikala, UAB „Gessa“ vadybininkas, prezidento rinkimų antrajame ture lauktų aršios kovos, tačiau anot jo, mažai galimybių, kad p. Grybauskaitė nedalyvaus prezidento rinkimuose.Dauguma apklaustųjų taip pat neabejoja socialdemokratų pergale politikams dalijantis Lietuvai skirtų 12 kėdžių Europos Parlamente. Štai Arūnas Velička, UAB „Metec“ vyriausiasis finansininkas, įsitikinęs, kad rinkimus į Europos Parlamentą laimės socialdemokratai, juos seks Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) bei tvarkos ir teisingumo atstovai.Tačiau p. Bazikala spėja, kad rinkimus į Europos Parlamentą Lietuvoje laimės TS-LKD ir iškovos keturias vietas, o antri liks socialdemokratai. Ponas Jusaitis atkreipia dėmesį, kad konservatorių pranašumas – buvimas opozicijoje: „TS-LKD turėtų laimėti rinkimus į Europos Parlamentą, nes būdami opozicijoje ir neturėdami kandidato į prezidentus turėtų geriau pasirengti Europos Parlamento rinkimams.“

Eurui – žalia šviesa

Tik du apklausos dalyviai netiki, kad Lietuva įsives eurą, nedidelių abejonių kelia nebent infliacijos ar biudžeto deficito rodikliai arba kokios nors drastiškos permainos Europos Sąjungoje. Tačiau apklausos dalyviai spėja, kad politinis sprendimas iš esmės jau priimtas, o kriterijus bus pasistengta pritaikyti prie to sprendimo.„Matydami kaimynių Estijos ir Latvijos nuveiktus darbus ir teigiamas ar neigiamas sprendimo pasekmes, galime sakyti, kad Lietuva neturi kitų būdų, kaip tik padaryti viską, kad atitiktų Mastrichto kriterijus ir įsivestų eurą 2015 m.“, – konstatuoja Otonas Valiušis, AB „Grigiškės“ pardavimo vadovas. Anot p. Jusaičio, net biudžeto deficitas neturėtų kelti didesnių sunkumų: „Šios Vyriausybės tikslas yra gana aiškus – įvesti eurą. Manau, bus pasistengta jį įgyvendinti, juolab kad vėliau vėl reikėtų laukti keletą metų, o Estija ir Latvija seniai turės eurą.“„Nors 2013 m. biudžeto deficitas bus arti 3 proc. BVP kartelės, jis taip pat neužkirs kelio į euro zoną, nes Lietuva ir toliau vykdo drausmingą fiskalinę politiką – planuojama, kad 2014 m. biudžeto deficitas mažės iki 1,9 proc. BVP“, – apibendrina Nerijus Mačiulis, „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Permainų laukia, bet abejoja

O štai dėl progresinių gyventojų pajamų mokesčių įvedimo nuomonių daugiau ir jos įvairesnės. Yra manančiųjų, kad niekas mokesčių sistemoje apskritai nesikeis ir mokesčių reformų mes nesulauksime. Kiti laukia ryžtingų sprendimų, treti teigia, kad progresyvumas bus įgyvendintas ne skaidant GPM tarifą pagal pajamų dydį, bet kitais būdais, pavyzdžiui, didinant neapmokestinamojo minimumo lygį.Tomas Maldeikis, UAB „Hansa Flex hidraulika“ SAP konsultantas, tiki, kad šiemet mokesčių sistemoje pokyčių turėtų būti daugiau ir bus įvesti progresiniai GPM. Tačiau jie įsigalios nuo 2015 m. ir bus siejami su planuojamu euro įvedimu. Kokių nors sprendimų lauktų ir p. Valiušis.Tačiau dr. Tadas Gudaitis, Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokyklos docentas, prognozuoja, kad nebus įvedami skirtingi GPM tarifai priklausomai nuo gaunamų pajamų.„Jeigu progresyvumas (aš asmeniškai nelaikau to progresyvumu) bus didinimas, tai bus daroma per neapmokestinamojo minimumo sumos keitimą. Tačiau labai abejoju“, – svarsto p. Gudaitis. Martynas Deveikis, UAB „Flyad“ direktorius, atkreipia dėmesį, kad progresiniai mokesčiai Lietuvoje jau faktiškai egzistuoja, o nustačius skirtingus GPM dydžius, apie tai kalba socialdemokratai, kiltų didelis vidurinės klasės nepasitenkinimas. „Nemanau, kad imsis tokių veiksmų“, – Vyriausybės pažadų įgyvendinimu abejoja p. Deveikis.

Apžvalga publikuota dienraštyje "Verslo žinios".

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku