Socialdemokratai siūlo įteisinti tiesioginius merų rinkimus

Publikuota: 2014-01-30
Atnaujinta 2015-06-01 11:10
„Verslo žinios“

Grupė valdančiųjų socialdemokratų siūlo nekeičiant Konstitucijos jau kitų metų savivaldos rinkimuose įteisinti tiesioginius merų rinkimus. Tai numatoma Seime įregistruotuose įstatymų projektuose.

Socialdemokratai Milda Petrauskienė, Juozas Bernatonis ir Albinas Mitrulevičius siūlo per savivaldos rinkimus įvesti mišrią balsavimo sistemą. Tokių rinkimų metu tiesiogiai išrinktas meras taptų vienu iš savivaldybės tarybos narių ir kartu – jos vadovu.Pagal pateiktą pasiūlymą kiekviena savivaldybė taptų „dviguba apygarda“, kurioje atskirai būtų renkami merai, atskirai – likusieji savivaldybių tarybų nariai. „Siūloma, kad vienas savivaldybės tarybos narių rinkėjų būtų tiesiogiai išrenkamas tarybos nariu ir šios savivaldybės meru. Šis tarybos narys būtų renkamas vienmandatėje rinkimų apygardoje visų tos savivaldybės rinkėjų tiesiogiai. Kiti tarybos nariai būtų renkami taip pat tiesiogiai pagal proporcinę rinkimų sistemą daugiamandatėje rinkimų apygardoje. Tuo būdu savivaldybės taryba būtų renkama pagal mišrią arba lygiagrečią rinkimų sistemą“, – rašoma socialdemokratų pateiktame projektiniame pasiūlyme.Rinkėjai, anot naujovės iniciatorių, balsuotų dvejais biuleteniais: vienu už kandidatų sąrašą, kitu už kandidatą į merus.Tais atvejais, kai mero įgaliojimai dėl kokių nors priežasčių nutrūksta, savivaldybės taryba turėtų teisę iš savo gretų balsų dauguma išsirinkti laikinąjį merą.Be to, mero teikimu savivaldybės taryba turėtų rinkti vicemerus.Įstatymų pakeitimo iniciatoriai teigia, kad šie pokyčiai nereikalauja koreguoti Konstitucijos, kurioje nėra nurodyta, kaip turi būti renkamas meras. Tačiau dalis teisininkų abejoja, ar bus galima išsiversti be Pagrindinio įstatymo pakeitimo.Seimo politikų dauguma pasisako už tiesioginius merų rinkimus, tačiau ginčijamasi dėl tokiu būdu išrinkto mero įgaliojimų – ar jis turi būti savivaldybės tarybos nariu ir pirmininku, ar neturi, ar turėtų pakeisti dabar egzistuojantį savivaldybės administracijos direktorių, atliekantį vykdomosios valdžios darbus.Socialdemokratų parengtus pasiūlymus dėl tiesioginių merų rinkimų įteisinimo Seimas turėtų svarstyti pavasario sesijoje, kuri prasidės kovo 10 d.Savivaldybių tarybų rinkimai Lietuvoje vyks 2015 m. vasarį arba kovą.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku