Lėtėjanti Kinija, skolos ir protestai smogė besivystančioms rinkoms

Publikuota: 2014-01-29
Atnaujinta 2015-06-01 11:55
svg svg
Nuotrauka: Justinos Juršytės
„Verslo žinios“

Pastarąją savaitę suskubę trauktis iš besivystančių rinkų, investuotojai nusmukdė ne tik regiono akcijų indeksus, bet ir valiutas. Palyginti pigios regiono akcijos rinkos dalyvių dėmesį gali vėl patraukti tik tuomet, kai pagerės šalių makroekonominė ir politinė situacija.

Besivystančių rinkų akcijų indeksas „MSCI Emerging Markets“ nuo metų pradžios pirmadienį buvo nukritęs daugiau nei 7%, o vien per pastarąją savaitę – apie 4%. Palyginti, pernai indekso vertė sumažėjo maždaug 5%.Finansų specialistai tvirtina, kad pirminis veiksnys, paskatinęs investuotojus parduoti regiono akcijas, buvo praeitą savaitę paskelbtas prastesnis, nei tikėtasi, Kinijos pirkimo vadybininkų indeksas. Tai yra vienas pagrindinių rodiklių, atspindinčių verslo aplinką šalyje. Tačiau prastesni, nei laukta, Kinijos makroekonominiai duomenys yra tik viena priežasčių, dėl kurių investuotojai pastaruoju metu yra labiau linkę parduoti besivystančių rinkų akcijas nei jas pirkti.„Praėjusią savaitę prasidėjęs akcijų kainų nuosmukis neapsiribojo tik besivystančių rinkų akcijomis. Jis buvo pastebimas tiek JAV, tiek Vokietijos ar Japonijos akcijų rinkose. Tačiau pagrindinis silpnumo židinys buvo ryškėjančios problemos būtent besivystančiose rinkose, t. y. lėtėjantis Kinijos ekonomikos augimas, susikaupusios didelės skolos ir padidėjusi bankrotų tikimybė, valiutos devalvavimas Argentinoje, protestai Turkijoje ir Ukrainoje“, – komentuoja Artūras Milevskis, bendrovės „Synergy-Finance“ Investicijų valdymo skyriaus vadovas.Pasak jo, kai padėtis tokia įtempta, besivystančių rinkų akcijos patyrė didžiausius nuostolius, taip pat buvo pastebimas ir besivystančių rinkų valiutų išpardavimas, jis turėjo dar didesnę neigiamą įtaką šalių akcijų rinkoms, jei jų grąžą vertintume JAV doleriais (USD) ar eurais.„Pagrindiniu veiksniu, kuris besivystančių rinkų akcijoms neleidžia atsitiesti jau antrus metus iš eilės, laikau tai, kad šis regionas daugelio investuotojų akyse praranda pasaulio ekonomikos variklio statusą. Kinijos ekonomikos augimas lėtėja, Brazilijos ir Rusijos ūkis auga vos po 1–2%, panašiai, kiek JAV ar Japonija“, – teigia p. Milevskis.„Danske Bank“ analitikų teigimu, didžiausią smūgį pastarąją savaitę patyrė žaliavas eksportuojančios šalys, tokios kaip Rusija ir Brazilija, politinių neramumų purtomos valstybės, tokios kaip Ukraina ir Turkija, taip pat šalys, turinčios itin nesubalansuotus finansus, tokios kaip Pietų Afrika ar Turkija.„Pagrindinės pasaulio besivystančios rinkos susiduria su tomis struktūrinėmis problemomis, kurias bandoma spręsti jau kelerius metus. Procesas vyksta lėtai, pavyzdžiui, prireiks daug laiko, kol Kinija persiorientuos nuo gamybos į vartojimą. Ekonomikos augimas regione kada nors vėl paspartės, tačiau ne taip greitai, kaip norėtųsi“, – komentuoja Leonardas Diržys, investicijų valdymo bendrovės „Novus Asset Management“ fondų valdytojas.FED įtaka

Besivystančioms rinkoms atsitiesti neleidžia ir pasikeitusi JAV centrinio banko (FED) pinigų politika. Šį antradienį prasidėjusiame FED posėdyje bus sprendžiama dėl bazinių palūkanų ir ekonomikos skatinimo programos tolesnio mažinimo.
„Kai JAV buvo intensyviai vykdoma pinigų spausdinimo politika, labai daug pinigų buvo įlieta į rinkas ir didelė jų dalis dėl didesnio potencialaus uždarbio nukeliavo į besivystančias rinkas. Investuotojai keitė USD į besivystančių rinkų valiutas ir ten investavo. Dabar, pasikeitus FED pinigų politikos krypčiai, šis procesas apsivertė, t. y. investuotojai parduoda besivystančių rinkų valiutas ir perka USD, todėl daugelio šalių valiutos sparčiai pinga“, – teigia p. Diržys.Anot jo, pastarosiomis dienomis labai stipriai krito Rusijos rublis, jis pirmadienį netgi patikrino centrinio banko nustatytas ribas. Taip pat smuko Turkijos lira, Indijos rupija ir kitų šalių valiutos.
„Bloomberg“ duomenimis, antradienį, 12.20 val. Lietuvos laiku, Rusijos rublis euro atžvilgiu nuo metų pradžios buvo nuvertėję maždaug 4%, Turkijos lira atitinkamai – apie 4,5%, Ukrainos grivina – 2,6%.
„Iš esmės, kai tik prasidėjo kalbos apie pinigų spausdinimo JAV mažinimą, tai prasidėjo ir problemos besivystančiose rinkose. Daugelyje regiono šalių akcijos krinta tik pastarąjį pusmetį“, – pažymi p. Diržys.Galimybė ateityje
„Jei ir toliau tęsis išpardavimas besivystančiose rinkose, tai į metų pabaigą turėtume turėti labai patrauklių investicinių galimybių. Jau dabar regiono akcijos yra labai pigios“, – teigia p. Diržys.
Jo nuomone, šiandien investavę besivystančiose rinkose, 5–7 metų laikotarpiu rinkos dalyviai tikrai gaus didesnę grąžą, nei investavę į JAV akcijų indekso „Standard & Poor's 500“ bendroves.
„Žinoma, svyravimai besivystančiose rinkose artimiausiu metu bus dideli ir jose dar galime pamatyti nemažų nuosmukio bangų“, – sako p. Diržys.
Tačiau p. Milevskis šiuo metu investuotojų ne itin mėgstamų rinkų perspektyvas vertina atsargiau.
„Galima drąsiai teigti, kad besivystančios rinkos yra pigiausias akcijų regionas, tačiau tai tikrai nereiškia, kad po 6 ar 12 mėnesių šio regiono akcijos bus brangesnės. Jei dabar vyraujančios šalių problemos išplis ir valstybės neras būdų, kaip su jomis kovoti, situacija gali dar labiau suprastėti“, – teigia p. Milevskis.
Pavyzdžiui, anot investicijų specialisto, Rusija visada pasižymėjo menku P/E (akcijos kainos ir pelno santykis – VŽ) rodikliu, kuris nėra linkęs didėti, o, garsaus investuotojo George'o Soroso nuomone, dabartinė Kinijos situacija turi itin daug panašumų su situacija JAV prieš banko „Lehman Brothers“ griūtį.
„Dauguma investuotojų į besivystančias rinkas žvelgia kaip į vieną turto klasę, tad, jei bus blogai Kinijoje, Brazilijoje ar Turkijoje, tikėtina, jog norinčiųjų investuoti į Taivaną, Malaiziją ar kitą besivystančią rinką taip pat bus nedaug“, – mano p. Milevskis.
Jo nuomone, jei norima, kad įvyktų lūžis, iš esmės turi pasikeisti situacija: arba turime pamatyti visišką investuotojų kapituliaciją – tam reikia bent 50% akcijų kainų nuosmukio nuo piko, arba reikia įžvelgti teigiamų ženklų iš makroekonominės ir politinės pusės, tačiau šių ženklų kol kas trūksta.Besivystančių rinkų akcijų indeksas „MSCI Emerging Markets“, punktais2012 12 31 – 1.055
2013 01 31 – 1.069
2013 02 28 – 1.055
2013 03 29 – 1.035
2013 04 30 – 1.040
2013 05 31 – 1.009
2013 06 28 – 940
2013 07 31 – 948
2013 08 30 – 930
2013 09 30 – 988
2013 10 31 – 1.034
2013 11 29 – 1.018
2013 12 31 – 1.003
2014 01 27 – 932 
  
Šaltinis: „Bloomberg“

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku