Eikliausios „gazelės“ – transporto sektoriuje

Publikuota: 2014-01-28
Atnaujinta 2015-06-01 12:52
svg svg
Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
 

Transporto paslaugos, prekyba automobiliais, statyba, medžio apdirbimo pramonė – šių tradicinių veiklos sričių įmonių daugiausia pateko į pirmojo „Gazelių 2013" šimtuko sąrašą. Tačiau ir nestandartinė veikla, jei gerai išsiaiškinamas jos poreikis, leidžia pasiekti spartų augimą.

Šiemet „gazelių“ sąrašas buvo kaip niekad ilgas – konkurso kriterijus atitiko net 3.740 bendrovių. Analizuojant pirmąjį šimtuką, galima rasti įvairiausių veiklų. Vis dėlto daugiausia spartuolių yra tarp transporto, statybos, medienos apdirbimo ir prekybos automobiliais bei jų detalėmis įmonių.

Visada reikia

Marijampolės ir Tauragės apskrityse tarp sparčiausiai augusių bendrovių yra daugiausia prekybininkų automobiliais. Šimtuke šio sektoriaus įmonių – net 10. Įmonių atstovai tvirtina, kad jų pajamos stabiliai auga, nes automobilių visada reikia. Kadangi Lietuvos gyventojų perkamoji galia nėra tokia, kad daugelis galėtų įsigyti naują automobilį, jų dairomasi naudotų. O jie, kaip žinoma, linkę gesti.„Prekybą automobiliais netrukome papildyti automobilių remontu – įsirengėme servisą. Dar vėliau ėmėmės ir prekybos detalėmis. Taigi nors nuo 1996 m., kai įkūriau įmonę, veiklos nekeitėme, tačiau pasiūlėme naujų paslaugų. Tai leido užsitikrinti pajamas, nes klientai žino, kad užsukę pas mus gaus viską, ko jiems reikia“, – pasakoja Vaidas Gečas, UAB „Deremika“ (Mikytai, Pagėgių sav.) direktorius.Tiesa, ekonominė krizė šiam verslui taip pat įspraudė pėdsakų: gerokai sumažino naudotų automobilių pardavimą, todėl jų prekyba užsiėmusioms įmonėms teko ieškoti kitų pajamų šaltinių. Marijampolės UAB „Ainetra“ turėtais automobilvežiais ėmė ne tik naudotus automobilius į Lietuvą vežti, bet ir ėmėsi automobilius gabenti į Vokietijos bei Belgijos uostus.„Įmonės veikla paskirstyta 2 kryptimis. Naudotus automobilius mūsų aikštelėje Marijampolėje parduodame daugiausia pirkėjams iš Baltarusijos, Rusijos, Kirgizijos. Taip pat mūsų automobilvežiai gabena automobilius į Europos uostus“, – bendrovės veiklą apibendrina Juozas Šiugždinis, „Ainetros“ direktorius.

Logistai prisitaikė

Krovinių vežimo įmonės bene jautriausiai reaguoja į pokyčius užsienio rinkose. Pasikeitus padėčiai svečiose šalyse, krovinius vežti tampa sunkiau, o kartais ir nebebūna ko. Druskininkų UAB „Dirvintos transportas“ prieš keletą metų ryžtingai pakeitė krovinių vežimo geografiją ir gali džiaugtis, kad nė vienas iš 19 įmonės vilkikų nestovi kieme.„Anksčiau krovinius veždavome į Baltijos šalis, Vokietiją, Rusiją. Dabar atnaujinome automobilių parką ir vežame krovinius į Europą. Keičiasi vairuotojai, o vilkikai tik kas metus grįžta į Lietuvą. Pakeisti krovinių vežimo geografiją privertė rinka. Rusijoje tapo sudėtinga dirbti, Lietuvos vežėjai tapo mažiau patrauklūs. Dabar krovinius vežame į Vokietiją, Prancūziją, Ispaniją, Beniliukso šalis“, – nurodo Arūnas Lukšys, įmonės direktorius.Tiesa, jei situacija gretimojoje šalyje pasikeistų, bendrovė neatsisakytų užsakymų iš Rusijos. Anot p. Lukšio, verslo ryšių su partneriais Rytuose bendrovė nenutraukė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Atsispyrė nuo dugno

Tai, kad labiausiai augo pajamos įmonių, kurios užsiima statyba ar transportu, ekspertai aiškina tuo, kad šių sektorių bendrovės 2009 m. buvo giliausioje duobėje.„Juk tais metais beveik nevyko statybos, o užsienio prekyba buvo labai susitraukusi, dėl to transporto sektoriaus pajamos buvo itin žemos. Nuo 2009 m. dugno Lietuvos prekių ir paslaugų eksportas pakilo beveik 70%, ant šios bangos kilo ir eksportuojančios įmonės bei transporto sektorius. Statybų sektorius 2013 m. sparčiausiai augo – tam įtakos turėjo ir valstybės užsakymai ruošiantis pirmininkauti ES Tarybai, ir atsigavusi privataus sektoriaus paklausa komercinės ir gyvenamosios paskirties nekilnojamajam turtui“, – komentuoja Nerijus Mačiulis, „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas.Tai, kad į šimtuką pateko tik viena IT bendrovė, jis aiškina tuo, jog šis sektorius nebuvo duobėje 2009 m., todėl lyginamuoju laikotarpiu augo nuosaikiau, nebuvo šuoliško pajamų didėjimo.

Nepabūgo išsiskirti

Šimtukui priklauso ir ne tokių tradicinių veiklų. Čia pateko įmonės, užsiimančios miškininkyste, statybviečių parengimu, vielos gaminių gamyba, pavojingų atliekų tvarkymu ir šalinimu. Tarp sparčiausiai augusių bendrovių yra ir du žemės ūkio kooperatyvai, bendrovė, užsiimanti žemės ūkio mašinų prekyba. Viena iš tokių bendrovių, kurių veikla yra išskirtinė – Visagino UAB „Dekra Industrial“. Jurijus Saburovas, įmonės generalinis direktorius, pabrėžia, kad bendrovės veiklos rezultatai priklauso nuo gaunamų užsakymų kiekio, taigi svarbu rasti užsakovų ir įtikinti, kad paslaugas pirktų iš tavęs.Bendrovė teikia kalibravimo, metalų kontrolės paslaugas tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Vadinasi, užsakovai taip pat paslaugos teikėjų gali dairytis svečiose šalyse.„Juokaudamas sakau, kad kuo blogiau kitiems, tuo geriau mums. Pavyzdžiui, bendrovė „Volvo“ pagamino traktorius, ant jų ratų vėliau aptiko defektų. Gavome užsakymą patikrinti visus traktorius Lenkijoje, Ukrainoje, Rusijoje, Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje“, – apie pelningą užsakymą kalba direktorius.Darbuotojų kvalifikaciją p. Saburovas nurodo kaip vieną svarbiausių priežasčių, kodėl bendrovė patraukli užsakovams. Dauguma specialistų anksčiau dirbo Ignalinos atominėje elektrinėje. Pasak direktoriaus, stengiamasi ugdyti ir naują darbuotojų pamainą. Tai nelengva, nes šalies universitetai parengia nedaug šios srities specialistų, o ir jie ne visi nori dirbti panašų darbą.„Jei žmogui darbas nemielas, jis produktyviai nedirbs ir progai pasitaikius vis tiek išeis kitokio darbo ieškoti. Darbuotoją, atliekantį metalų kontrolę, palyginčiau su žveju. Jis stengsis visais įmanomais būdais pagauti žuvį, kitaip tariant, ieškos būdų rasti ir pašalinti defektą“, – metaforiškai pasakoja įmonės vadovas.Sparčiausiai augančių įmonių šimtukas rodo, kad nesvarbu, kokia veikla įmonės užsiima, – augimą lemia tinkami vadovų sprendimai ir gebėjimas panaudoti susiklosčiusias aplinkybes.Kas augo sparčiausiai, sužinosime baigiamajame renginyje Metų „Gazelė 2013“, kur susirinks daugiau nei 500 sparčiausiai augusiųjų smulkiojo ir vidutinio verslo atstovų.

Kitą „Gazelių 2013“ sąrašo apžvalgą skelbsime rytoj iki 14 val.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku