Vizų naujovės atbaidys rusų turistus

Publikuota: 2014-01-25
Atnaujinta 2015-06-01 13:23
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo ("Verslo žinios")
 

Lietuvos turizmo verslas pritaria Rusijos turizmo organizatorių nuogąstavimams, kad Lietuvos įvedamos vizų gavimo naujovės gali sumažinti rusų turistų srautus į Lietuvą.  Ne juokais sunerimęs ir Turizmo departamentas, jis žada ieškoti išeities. Tačiau Užsienio reikalų  ministerija spinduliuoja ramybę ir pakeitimų neplanuoja.

Keliones į mūsų šalį siūlančius Rusijos kelionių organizatorius ant kojų sukėlė žinia, kad nuo š. m. vasario 3 d. Lietuvos konsulatas nebebendradarbiausi su akredituotais konsulate Rusijos turizmo organizatoriais, taip pat atsisakoma ir pačios akreditavimo procedūros. Norėdami sutvarkyti dokumentus Šengeno vizai gauti, organizatoriai turės bendra tvarka kreiptis į Lietuvos vizų centrus. Pagal iki šiol taikomą seną tvarką, organizatoriai dėl vizų turistams kreipiasi į konsulatą, o privatūs asmenys – į vizų centrus.Rusijos kelionių operatoriai „ru.delfi.lt“ teigia, kad dėl naujos tvarkos gali smarkiai sumažėti į Lietuvą atvykstančių rusų turistų srautai, nes dokumentus sutvarkyti užtruks ilgiau, be to, papildomai kainuos, nes šalia 35 EUR, kuriuos rusai moka už Šengeno vizą, dar reikės mokėti 18 EUR rinkliavą Lietuvos vizų centrui. Taigi kelionių į Lietuva paketas rusams brangsta maždaug 18 EUR.Pasak rusų turizmo organizatorių, ši Lietuvos įvedama nauja tvarka iš tikro reiškia, kad nutraukiamas bendradarbiavimas su turistų grupes į Lietuvą atvežančiais turizmo organizatoriais ir persiorientuojama prie pavienių turistų.

Griebiasi už galvos

Raimonda Balnienė, VTD direktorė, VŽ sakė, kad pirmadienį buvo išsiųstas Ūkio ministerijos raštas mūsų Užsienio reikalų ministerijai (URM) prašant išaiškinti susidariusią situaciją ir skubiai sukviesti Tarpinstitucinę vizų darbo grupę.

„2013 m. vykusiame paskutiniame Tarpinstitucinės vizų darbo grupės posėdyje buvo pritarta vizų išdavimo tvarkai, ji galiojo iki šiol, todėl URM sprendimas dėl jos pasikeitimo nustebino“, – sakė p. Balnienė.
Pagal statistiką, Rusija šiuo metu dalijasi 1–2 vietą su Baltarusija pagal atvykstamojo turizmo į Lietuvą srautų augimą. Vidutinis 2013 m. atvykstamojo turizmo srautų augimas į Lietuvą buvo 8%, o turistų iš Rusijos srautas, pagal VTD prognozes, pernai augo net 16%.
„Rusija yra viena iš BRIC šalių (Brazilija, Rusija, Indija, Kinija), dėl kurių turistų varžosi visas pasaulis. Esame daugiau nei susirūpinę, nes dėl šio Lietuvos akibrokšto  Rusijos turizmo verslas grasina vežti turistus į kitas šalis. Lietuvos turizmo atstovybė Maskvoje taip pat sunerimusi ir kelia klausimą dėl turizmo strategijos su Rusijos rinka keitimo, nes turizmo operatoriai yra labai nepatenkinti. Kol kas stengiamės juos nuraminti, nes iki vasario dar yra laiko. Tikimės, kad bus rasta išeitis“, – VŽ sakė departamento vadovė.Kraipo galvas
Kolegų iš Rusijos nuomonei pritaria ir Lietuvos turizmo verslo atstovai. Marius Mauragas, su Rusija dirbančio kelionių operatoriaus UAB „Baltic Blues“ direktorius, sako, kad problemų esmė visai ne vizų centrai.
„Tai normalu, tokia tvarka visoje Europoje. Problema ta, kad Lietuva rusų turizmo operatoriams taikys prastesnes dokumentų tvarkymo sąlygas nei kitos šalys. Pvz., latviai sudaro galimybę turizmo operatoriams vizoms gauti reikalingus dokumentus pateikti tiek per ambasadą, konsulatą, tiek per vizų  centrus. Tai yra organizatoriams taikoma atskira, supaprastinta tvarka, kuri leidžia dokumentus sutvarkyti greičiau. Tačiau norint vežti turistus į Lietuvą operatoriams nuo vasario vėl teks stovėti vizų centre bendroje eilėje. Tai papildoma gaišatis rusų turizmo operatoriams, stovint bendroje eilėje prarandama daug laiko. Todėl įvedus tokius apsunkinimus rusai tiesiog nukreips turistus ne į Lietuvą, o į Latviją, Lenkiją, kitas ES šalis, kur panašių apsunkinimų nėra. Taigi atvykstančiųjų pas mus sumažės, kas norės visą dieną stovėti eilėje Lietuvos vizų centre, o, pvz., dokumentus vykti į Latviją galima sutvarkyti per pusvalandį“, – kalbėjo p.  Mauragas.
Pašnekovo nuomone, problemą labai lengva išspręsti.
„Kodėl nepadarius rusų operatoriams atskiro langelio vizų centruose, kad juos greičiau aptarnautų ir  nereikėtų stovėti bendroje eilėje“, – siūlo jis.
Danutė Mažeikaitė, Lietuvos turizmo asociacijos prezidentė, antrina, kad sprendimas pašalinti turizmo operatorius iš dokumentų tvarkymo grandinės yra trumparegiškas ir pridarys žalos Lietuvos turizmui.
„Kaimyninės šalys panašių naujovių netaiko, taigi nuo vasario rusų organizatoriai vietoj Druskininkų ar Palangos savo turistams siūlys vykti į Latviją ar Lenkiją“, – kalba ji.

URM pozicijos nekeis

Asociacija jau kreipėsi į Lietuvos užsienio reikalų ministeriją, ragindama pakeisti atvykstamajam turizmui nepalankų sprendimą. Tačiau URM kol kas pakeitimų neplanuoja.Kaip rašoma URM atsiųstame komentare, sąlygos dirbti su viešąją atranką laimėjusios  bendrovės  „VFS Global“ vizų centrais Rusijos įmonėms yra palankios. Įmonės, teikiančios tarpininkavimo paslaugas gaunant Šengeno vizas, gali sudaryti atskirus komercinius susitarimus su VFS dėl konkrečių bendradarbiavimo sąlygų.„Nei Lietuvos ambasada, nei URM nereguliuoja ir nedaro įtakos dviejų komercinių subjektų bendradarbiavimui. Būtų nedelsiant reaguojama, jei būtų pateikti konkretūs pavyzdžiai, kad  VFS kelia perteklinius ar diskriminacinius reikalavimus“, – teigia URM.Pasak ministerijos atstovų, turizmo bendrovės, tarpininkaujančios dėl vizų gavimo, tai daro už atlygį, tačiau suma, tenkanti turistinių paslaugų pardavėjui už šalutinę paslaugą – tarpininkavimą, dažnai nėra aiški. Kartais ji įtraukiama į bendrą turistinio „paketo“ kainą, kartais išskiriama nurodant daug išlygų.„Vienas iš motyvų pradėti darbą su vizų centrais buvo ir yra  paslaugų ir jų kainų skaidrumas. Bendrovės VFS paslaugų įkainiai skelbiami viešai“, – pažymi URM. Pasak ministerijos, vizų centrai Rusijoje taiko du paslaugų mokesčio tarifus: 18 EUR už pasą be biometrinių duomenų surinkimo; 19 EUR už pasą, kai surenkami biometriniai duomenys.Straipsnis publikuotas dienraštyje "Verslo žinios".

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Paslaugos“
„Lietuvos ryto“ grupės finansai: metus lydėjo ir nuostoliai, ir dividendai Premium

Žiniasklaidos grupės „Lietuvos rytas“ valdomų bendrovių konsoliduotos pajamos 2021 m. simboliškai sumenko, o...

Rinkodara
2022.05.24
Teismas neleido stabdyti prieigos prie „Russia Today“ portalų

Teismas gegužę neleido Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai stabdyti prieigos prie Rusijos valstybinės...

Rinkodara
2022.05.23
„YouTube“ ištrynė daugiau kaip 70.000 Kremliaus pasakojimų apie karą 6

„YouTube“ pašalino daugiau kaip 70.000 vaizdo įrašų ir 9.000 kanalų, susijusių su Rusijos karu Ukrainoje, nes...

Inovacijos
2022.05.22
Ministerija: didžiųjų pasaulio įmonių apmokestinimo naudos Lietuva sulauktų 2025-aisias

Lietuva palaiko globalaus pelno mokesčio tarptautinėms kompanijoms iniciatyvą įvedant jį nuo 2024-ųjų, o jo...

Finansai
2022.05.19
„Transparency international“: dėl duomenų atvėrimo ir panaudojimo Lietuva užima paskutinę vietą ES 11

Lietuva yra tarp prasčiausiai viešajam interesui svarbius duomenis atveriančių ir panaudojančių Europos...

Rinkodara
2022.05.18
TV3 nuo birželio transliuos naują kanalą rusų kalba 2

TV3 žiniasklaidos grupė antradienį pranešė nuo birželio pradžios pradėsianti transliuoti naują kanalą rusų...

Rinkodara
2022.05.17
„Eurovizija“ su Monika Liu prie ekranų sutraukė per milijoną žiūrovų

Tarptautinį „Eurovizijos“ konkursą, kuriame šiemet Lietuvai atstovavo Monika Liu, buvo įsijungę daugiau nei...

Rinkodara
2022.05.17
„Verslo žinioms“ – Metų nacionalinės žiniasklaidos priemonės apdovanojimas

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos išvakarėse apdovanoti Europos Sąjungos (ES) investicijų efektyvumą...

Verslo aplinka
2022.05.06
„Rekvizitai.lt“ – nauja duomenų analizės paslauga ir dovana VŽ prenumeratoriams 6

Portalą „rekvizitai.lt“ papildo nauja „Premium“ rubrika, kurioje vartotojai galės parsisiųsti „rekvizitai.lt“...

Prekyba
2022.05.05
Internetinė žiniasklaida „google mokesčio“ norėtų nuo 2023-iųjų 4

Internetinė žiniasklaida siūlo Vyriausybei svarstyti galimybę taikyti skaitmeninių paslaugų mokestį...

Rinkodara
2022.05.04
EK atmetus skundą dėl LRT finansavimo, ginčas persikėlė į ES Teisingumo Teismą

Europos Komisija (EK) atmetė Lietuvos komercinės žiniasklaidos skundą dėl Lietuvos nacionalinio radijo ir...

Rinkodara
2022.05.03
„Ekspress Grupp“ pirmojo ketvirčio nuostolis viršijo 0,5 mln. Eur

„Delfi“ naujienų portalus Baltijos valstybėse valdanti Estijos žiniasklaidos ir pramogų grupė „Ekspress...

Rinkodara
2022.04.29
Institucijoms suteikta daugiau galių riboti karo propagandą

Seimas antradienį patvirtino pataisas, suteiksiančias daugiau galimybių žurnalistų etikos inspektoriui...

Verslo aplinka
2022.04.19
LRT atnaujina savo prekės ženklus

Iki 2022 m. vasaros LRT žiūrovai išvys atnaujintus LRT kanalų prekės ženklus. Įvaizdžio atnaujinimas apima...

Rinkodara
2022.04.12
Rusija apkaltino „YouTube“, kad blokuoja Valstybės Dūmos kanalą

Rusijos pareigūnai šeštadienį apkaltino vaizdo įrašų ir transliavimo platformą „YouTube“ blokuojant...

Verslo aplinka
2022.04.09
Rusija kovoja su „Google“: apkaltino „melagienų“ skleidimu

Rusijos žiniasklaidos priežiūros tarnyba „Roskomnadzor“ ketvirtadienį pareiškė uždrausianti JAV interneto...

Inovacijos
2022.04.07
Lietuvoje pradėta retransliuoti Ukrainos „UA: PBC“ radijo programa

Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) per vidurinių bangų siųstuvą Lietuvoje pradėjo...

Rinkodara
2022.04.04
LRTK žiniasklaidai prilygino dalį vaizdo tinklaraštininkų 1

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) patvirtino gaires vaizdo tinklaraštininkams (vlogeriams),...

Rinkodara
2022.03.31
Ministerijos viešinimui išleidžia 30% mažiau nei planuoja

Ministerijų numatytos ir išleistos lėšos publikacijoms skiriasi bent 30%, pranešė „Transparency...

Rinkodara
2022.03.31
„Google“ raginama šalinti programėles, per kurias galima žiūrėti uždraustas TV programas 3

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) kreipėsi į „Google“, prašydama pašalinti iš „Google Play...

Rinkodara
2022.03.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku