„Lietuvos energija" nesiekia parduoti kuo daugiau

Publikuota: 2014-01-25
Atnaujinta 2015-06-09 17:09
svg svg
Nuotrauka: Juditos Grigelytės ("Verslo žinios")
 

Pagrindinis strategijos tikslas – dvigubai padidinti įmonių grupės vertę. Dalius Misiūnas, LE generalinis direktorius sako, kad bendrovės vertė suprantama kaip turto grąžos, didesnio šalies ūkio konkurencingumo ir atsakomybės samplaika.„Lengviausiai suprantamas turto grąžos aspektas: mes įvairinsime savo veiklą, matysime jos rezultatą, dirbsime efektyviau, gausime daugiau naudos ir didinsime investicijų grąžą savo akcininkams, – teigia p. Misiūnas. – Tačiau suvokiame, kad  energijos ištekliai ir teikiamos paslaugos yra svarbios visos šalies ūkiui, gyventojų perkamajai galiai ir ūkio konkurencingumui, todėl, ko gero, nesame tipiška energetikos kompanija, siekianti parduoti kuo daugiau, o stengiamės, kad energijos išteklių vartojimas būtų kuo efektyvesnis. Mūsų veiklai netrukdytų dėl didėjančio efektyvumo mažėjantis vartojimas, nes mes teiktume vartotojams kitas paslaugas.“

– Ar esate tikras, kad akcininkė – valstybė – ir formali jos atstovė – Finansų ministerija – pritaria vizijai ir neprimes politinės valios: pastatyti vieną kitą nuostolingą objektą, suteikti nemokamą paslaugą ar sumokėti papildomų dividendų? Manau, kad taip. Su akcininku buvo tariamasi rengiant strategiją, klausiama jo pozicijos. Turime net formalizuotą akcininko poziciją, jis išdėsto savo lūkesčius laiško forma. Jame patvirtinama, kad LE turi siekti didesnės vertės, strateginių tikslų įgyvendinimo ir atsakomybės visuomenei išlaikymo. Be to LE plėtros vizijai pritarė įmonės stebėtojų taryba, kurioje yra net tik pagrindinio akcininko atstovai.

– Kaip ketinate dvigubai padidinti įmonės vertę, jeigu konvencinė energijos gamybos plėtra šiais laikais nelabai apsimoka, o stambius projektus įgyvendinančių įmonių akcijos rinkose dažniau čiuožia žemyn, nei kelia investuotojų optimizmą. Ar pakaks to, kad, kaip žadate,  didinsite efektyvumą ir tobulinsite įmonės organizaciją? Kad padvigubintume vertę, vien to, žinoma, neužteks. Be plėtros tikslą pasiekti būtų sunku. Tačiau kalbėdami apie plėtrą mes vertiname aplinką, kurioje veikiame. Todėl mūsų planai: kogeneracija, dujų tiekimas, Kruonio hidroakumuliacinės jėgainės plėtra, naujas vėjo jėgainių parkų plėtros etapas. Manome, kad tie projektai ateityje gali būti lemti tvarų bendrovės vystymąsi. Prie jų pridėjus didesnį efektyvumą ir kitokią organizacijos kultūrą, galima tikėtis gero rezultato.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

– Visagino atominės elektrinės projekto komerciniai rodikliai, jūsų žodžiais tariant, vis dar nėra tokie, kad apie juos svajotų verslas. Ar tai reiškia, kad, siekdami veiklos efektyvumo, kratysitės Visagino projekto? Jeigu VAE projektui būtų pritarta politiniu lygmeniu, mes išlaikytume atsakomybę jį vystyti toliau. Tačiau komercinis jo efektas būtų tik po 2020 m., taigi vėlesnėje ateityje, nei dabar paskelbta mūsų strategija.

– Tačiau ar VAE  projektas neatsilieps LE finansiniams rodikliams? Net jei ir bus politinė valia, bent dalį lėšų teks investuoti savų? Tai labai priklauso nuo projekto įgyvendinimo grafiko. Didžiausias VAE investicijų imlumas bus statybos metu. Sprendimai iki statybos yra patys problemiškiausi. Vertindami savo įmonės potencialą ir galimybes pritraukti finansavimą, visgi matome, kad visos galimybės dar nėra išnaudotos – rezervų turime. Kita vertus, jeigu politiniu lygmeniu būtų nuspręsta įgyvendinti branduolinės jėgainės projektą, mums, ko gero, tektų atsisakyti vėjo jėgainių, kai kurių kitų idėjų įgyvendinimo. Tačiau jokiu būdu nenorėtume atsisakyti kogeneracijos.

– Šiuo metu LE turimos gamybos priemonės – galingos, tačiau neefektyvios. Elektrėnų jėgainė, Kruonio HAE, kuri nėra pakankamai lanksti, kad  būtų galima išnaudoti visą jos pajėgumą. Gal tik Kauno hidroelektrinė... Todėl ir kalbame apie kogeneraciją, vėjų parkus ir Kruonio HAE penktą agregatą, kuris būtų modernesnis ir leistų išnaudoti jėgainės galimybes efektyviau. Žinoma, jeigu šiam projektui bus ekonominės sąlygos. Mums labai svarbu teisingai įvertinti, kaip pasikeis elektros energijos pasiūla po 2016 m., kada ims veikti tarpvalstybinės jungtys su Švedija ir Lenkija.

– Ar planuojate ekspansiją į užsienio rinkas? Neatmetame tokios galimybės ir pirmuosius žingsniu esame žengę. Įsteigtos antrinės įmonės Latvijoje ir Estijoje. Jos pernai pradėjo savo veiklą. Tiesa, jų veikla kol kas kukli: turime po kelis klientus tose šalyse. Šiuo metu daugiau analizuojama rinka ir vertinami galimi klientai. Artimiausioje ateityje telksimės veiklai Lietuvoje.– Vyriausybė ir Energetikos ministerija yra paskelbusios politinę nuostatą mažinti subsidijas finansuoti VIAP (visuomenės interesus atitinkančias paslaugas). Jeigu ši kryptis bus įgyvendinama, elektros gamyba Elektrėnuose, taip pat jūsų minimos investicijos į vėjo jėgainių parkus, o gal net kogeneracija gali atrodyti mažiau patrauklios...Mes keliame sau strateginį tikslą mažinti savo gamybos priklausomybę nuo VIAP. 2013–2014 m. daugiau nei 150 mln. sumažėjo VIAP poreikis Elektrėnų veiklai. Daug kas priklausys nuo padėties rinkoje, tačiau po 2016 m. Elektrėnų jėgainė sistemoje liks tik kaip rezervinė ir gamins elektros energiją tik tada, kai rinkoje nebus pasiūlos. Kalbant apie vėjo energiją – nebūtinai dabartinis subsidijų modelis bus taikomas ir ateityje. Technologija pinga, o paskutiniai aukcionai rodo, kad vėjo išsuktos energijos kaina nukrito iki 24 ct už kilovatvalandę. Vėjo energetikos projektų sąnaudos mažėja arčiau rinkos kainos. Kita vertus, dabartinį „feed-in“ paramos principą –  užtikrinant prijungimą prie tinklo, ilgalaikes supirkimo sutartis ir priemokas už pagamintą energiją – galėtų pakeisti subsidijos investicijoms. Naudojant ES paramos lėšas, galima būtų išvengti vartotojų apkrovimo ir prekiauti vėjų jėgainių energija rinkoje, konkurencinėje aplinkoje.

– Energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius prabilo apie svarstomą galimybę  rinkai atiduoti daugiau valstybės valdomų energetikos įmonių akcijų. Jis sako, kad iš tokiu būdu gautų pinigų valstybė galėtų finansuoti strateginius projektus. Jeigu tai bus įgyvendinta, kokios naudos turės LE? Mums būtų svarbu užsitikrinti kuo įvairesnius plėtros finansavimo šaltinius. Komerciniai, instituciniai bankai yra gerai. Tačiau akcijų, obligacijų, projektų obligacijų emisijos yra patraukli galimybė pritraukti vietinius finansų išteklius. Tarp prioritetinių investuotojų matytume pensijų fondus, kurie siekia stabilios ir ilgalaikės grąžos. Turime AB „Lietuvos energijos gamyba“ patirtį: akcijų, kuriomis prekiaujama viešai, yra palyginti nedaug – matome, kad jos nelabai gyvos. Ko gero, toks modelis nėra efektyvus. Tačiau turime ir AB „Lesto“, kurios akcijomis prekiaujama aktyviau. Greičiausiai dėl to, kad įmonės veikla yra arčiau žmonių ir labiau suprantama. Jeigu iš tikrųjų yra taip, akcijų kiekį galima būtų didinti. Žinoma, valstybei išlaikant kontrolinį 70% akcijų paketą.

– LE veiklos strategijoje prekyba gamtinėmis dujomis yra įvardijama kaip perspektyvus verslas. Nors padėtis pasaulio rinkose rodo, kad dujos, kaip energijos šaltinis, tampa sunkiai įkandamas dėl aukštos kainos. Iš ko čia galima uždirbti? Trumpalaikėje ateityje svarbu pradėti prekiauti dujomis, kurios bus atgabenamos per terminalą. Jeigu UAB „Litgas“ bus atrinkta kaip paskirta tiekėja, ji to turės imtis. Tačiau tai nereiškia, kad tuo ši veikla ir bus baigtinė. Yra papildomų galimybių, veiklos modelių. Tiekimo apimtis kol kas priklauso nuo vamzdžiu tiekiamų dujų kainos ir konkurencingumo ir pasaulinės SGD rinkos. Todėl sakome, kad tai yra galimybė. Ar ją pasiseks išnaudoti – pamatysime.Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios".

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Pramonė“
„Nord Pool“ sustabdžius prekybą rusiška elektra, jos importas stabdomas ir Lietuvoje

Elektros energijos biržos operatorė „Nord Pool“ nusprendė stabdyti prekybą rusiška elektra iš vienintelio jos...

Pramonė
2022.05.20
Lašišos ir upėtakiai išplaukia iš Baltarusijos Premium 1

Viena didžiausių Baltarusijos maisto pramonės įmonių „Santa Bremor“, kurios žuvies gaminių dar visai neseniai...

Pramonė
2022.05.20
Vokietija ir Kataras susitarė dėl dujų tiekimo

Penktadienį Vokietija ir Kataras pasirašė partnerystės energetikos srityje sutartį, pagal kurią Doha 2024 m.

Pramonė
2022.05.20
A. Melničenka skundžia sankcijas ir ragina stabdyti karą 2

Rusijos milijardierius Andrejus Melničenka, netiesiogiai kontroliuojantis Kėdainių „Lifosos“ gamyklą, gegužės...

Pramonė
2022.05.20
„Light Conversion“ praėjusiais metais uždirbo beveik 25 mln. Eur grynojo pelno

Lazerių gamybos įmonė „Light Conversion“ praėjusiais metais uždirbo beveik 25 mln. Eur grynojo pelno – 13%...

Pramonė
2022.05.20
Suomiai ir estai SkGD terminalą nuomosis iš amerikiečių

Suskystintų gamtinių dujų tiekimą Suomijai, Estijai ir platesniam regionui užtikrins iš amerikiečių...

Rinkos
2022.05.20
Rusiškos dujos Suomijai bus užsuktos šeštadienį

Rusiškos dujos Suomijai nebebus tiekiamos nuo šeštadienio ryto, praneša Suomijos valstybinė dujų bendrovė...

Rinkos
2022.05.20
Ateitis su 5G pagal „Ericsson“: kas laukia žmonių ir verslo Premium

5G ryšys dažnai yra pristatomas kaip technologija, kuri daugiausia naudos atneš verslui. Tai bent iš dalies...

Inovacijos
2022.05.20
Rusija šantažuoja toliau blokuoti maisto eksportą, jei nebus panaikintos sankcijos 7

Dmitrijus Medvedevas, anksčiau vieną kadenciją Vladimirą Putiną pakeitęs Rusijos prezidento poste, o dabar...

Pramonė
2022.05.20
Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centrui ieškoma naujo vadovo

Žemės ūkio ministerija paskelbė konkursą Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro vadovo pareigoms...

Vadyba
2022.05.20
„DS Smith Packaging Lithuania“: karas gali turėti poveikį

Didžiosios Britanijos kapitalo gofruotojo kartono ir pakuočių gamintoja „DS Smith Packaging Lithuania“...

Pramonė
2022.05.20
„Ignitis grupės“ augančius projektų kaštus atsveria didėjančios energijos kainos Premium 3

Ketvirtadienį vyko „Ignitis grupės“ pirmojo 2022 m. ketvirčio rezultatų pristatymas investuotojams.

Rinkos
2022.05.20
Estija kaups strategines gamtinių dujų ir grūdų atsargas 4

Estijos vyriausybė ketvirtadienį įpareigojo Valstybės atsargų kaupimo agentūrą suformuoti ne mažesnį kaip 1...

Pramonė
2022.05.20
Vakarai ieško kelių, kaip iš Ukrainos išvežti pasaulio rinkai skirtus grūdus Premium

Rusijos agresija prieš Ukrainą kartu su sausromis ir vis dar nepasibaigusia koronaviruso pandemija kelia...

Verslo aplinka
2022.05.20
JT Saugumo Tarybos posėdyje – aistros dėl blokuojamų Ukrainos uostų

Jungtinės Valstijos ir Rusija ketvirtadienį kaltino viena kitą dėl pasaulyje blogėjančios apsirūpinimo maistu...

Verslo aplinka
2022.05.20
Kodėl šparagai naudingesnis verslas negu auginti braškes Premium

Smidrų, dažniau vadinamų šparagais, augintojų skaičius kasmet auga. Darbo su šia daržove į valias, tačiau...

Gazelė
2022.05.20
Personalizuotos ūkininkavimo technologijos – ateitis, kuri prasideda šiandien Verslo tribūna 1

Šiandien mes stovime ant slenksčio, kai atsiranda inovatyvios biotechnologijos ir tuo pačiu alternatyvos iki...

Agroverslas 2023
2022.05.20
Estų bendrovė augina kriptovištas. Įmonės savininkas vadiną ją „kolūkiu 2.0“ Premium 6

Prieš trejus metus Tanelis Tangas Saremos saloje įkūrė bendrovę „Saaremaa Mahemunad“ (liet. – Saremos...

Finansai
2022.05.19
D. Maikštėnas: Vilniaus jėgainės biokuro projektas brangsta 10% 9

„Ignitis grupės“ statomos Vilniaus kogeneracinės jėgainės (VKJ) biokuro blokas energijos gamybą pradės kitų...

Pramonė
2022.05.19
Keturios ES šalys iki 2050 m. planuoja 10 kartų padidinti vėjo energijos gamybos pajėgumus Šiaurės jūroje

Keturios Europos Sąjungos (ES) valstybės narės – Vokietija, Danija, Nyderlandai ir Belgija – trečiadienį...

Pramonė
2022.05.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku