Svarstys, ar reikės dar kartą keisti Konstituciją dėl euro įvedimo

Publikuota: 2014-01-24
Atnaujinta 2015-06-01 13:05
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
 

Konstitucijos pakeitimas, atvėręs kelią euro įvedimui Lietuvoje, prieš aštuonerius metus buvo priimtas teisiškai netvarkingai. Kita vertus, Konstitucinis Teismas (KT) penktadienį paskelbė, kad tokia išvada dėl 2006 m. patvirtintos Konstitucijos pataisos teisėtumo nereiškia, jog yra užveriamas kelias euro įvedimui Lietuvoje.

Tačiau Seimas svarstys, ar neteks šiemet dar kartą skubiai balsuoti dėl Konstitucijos pataisymo, kad Pagrindinis šalies įstatymas netrukdytų kitąmet įsivesti eurą.Be to, paskelbtoji KT išvada privers Seimą iš naujo pradėti Konstitucijos pataisos, palankios Rolando Pakso dalyvavimui prezidento rinkimuose, procedūrą.

Kreipėsi visas Seimas

Pernai lapkritį Seimas kreipėsi į KT, kad būtų išaiškinta, ar galima Konstitucijos straipsnį koreguoti ne taip, kaip siūlo atitinkamo pakeitimo iniciatoriai. Mat parlamentarai 2006 m. balandį balsavo už Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pasiūlytą Konstitucijos 125 straipsnio pakeitimo redakciją, kuri gerokai skyrėsi nuo pirminės šį straipsnį pakeisti pasiūliusios didelės grupės Seimo narių iniciatyvos.Todėl KT ir buvo pasiteirauta, ar galima keisti Konstituciją kitaip nei siūlė pakeitimo iniciatoriai.Teismas penktadienį paskelbė, kad Konstitucijoje aiškiai nustatyta, kas gali tapti Konstitucijos pakeitimo iniciatoriais. Tai gali padaryti ne mažiau kaip ketvirtadalis Seimo narių arba bent 300.000 rinkėjų.„Tai reiškia, kad Seimas turi paisyti to, kaip Konstituciją keisti siūlo tokio pakeitimo iniciatoriai. Pateiktasis Konstitucijos pakeitimo tekstas gali būti tik redaguojamas, bet nekeičiamas iš esmės. Jeigu Seimo komitetas arba komisija pasiūlo esmingai pakeisti pasiūlytąją Konstitucijos pataisą, tai traktuotina kaip nauja pataisa, kuri reikalauja surinkti bent ketvirtadalį Seimo narių arba 300.000 rinkėjų parašų“, – pabrėžė KT.

Patvirtinta kitokia redakcija nei siūlyta

Teismas pripažino, kad 2006 m. Seimo patvirtinta Konstitucijos 125 straipsnio pataisa buvo visiškai kitokios redakcijos, nei pasiūlė jos iniciatoriai. Todėl ši pataisa nuo šiol nebegalės būti taikoma.Priimtąja Konstitucijos 125 straipsnio pataisa buvo išimta nuostata dėl Lietuvos banko išimtinės teisės Lietuvoje vykdyti pinigų emisija. Tai teisiškai prieštaravo galimybei įsivesti bendrą Europos Sąjungos valiutą.Bet, pasak KT, tai, kad prieš aštuonerius metus Konstitucijos pataisa buvo teisiškai netvarkinga, nereiškia, kad dabar Lietuvos bankas vėl įgyja išimtinę pinigų emisijos teisę. Teismas paaiškino, kad nuo šiol nebegalioja nei ankstesnioji, nei naujoji Konstitucijos 125 straipsnio redakcija, nes Lietuva specialiu konstituciniu aktu jau yra įtvirtinusi savo visateisę narystę Europos Sąjungoje, taip pat ir Ekonominėje ir pinigų sąjungoje, delegavusi dalį įgaliojimų finansų politikos srityje Europos centriniam bankui.„Pagal Lietuvos įsipareigojimus ES pinigų emisijos teisė turi būti patikėta Europos centriniam bankui“, – pabrėžė KT.Pasak Juliaus Sabatausko, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko, tokia KT išvados formuluotė lyg ir neverčia Seimo iš naujo balsuoti dėl Konstitucijos 125 straipsnio pakeitimo. „Bet mes dar išnagrinėsime visą KT paskelbtą tekstą ir Seimo pavasario sesijoje svarstysim, ar ruošiantis nuo kitų metų įsivesti eurą nereikia kaip nors pakoreguoti Konstitucijos, kad ji nesukeltų teisinių kliūčių valiutos pakeitimo procesui“, – VŽ aiškino p. Sabatauskas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Dėl Pakso – iš naujo

Bet Seimui greičiausiai teks iš naujo pradėti sudėtingą ir ilgą p. Paksui palankios Konstitucijos pataisos priėmimo procedūrą.Penktadienį paskelbtasis KT nutarimas neleidžia surengti antrojo balsavimą dėl tokios pataisos, nes pirmą kartą pernai rudenį balsuota dėl tokios redakcijos, kuri buvo kitokia, nei pasiūlytoji iniciatorių.Ponas Sabatauskas pripažino, kad pavasarį Seimas bus priverstas iš naujo pradėti Konstitucijos pataisos, palankios p. Paksui, priėmimo procedūrą.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku