Užsivėrus Rusijos rinkai mėsininkai žvalgosi į musulmoniškas šalis

Publikuota: 2014-01-23
Atnaujinta 2015-06-01 13:25
svg svg
Nuotrauka: Jeff Zelevansky/Bloomberg
„Verslo žinios“

Didžiausiai mėsos perdirbėjų rinkai – Rusijai – neįsileidžiant lietuviškos jautienos ir kitų mėsos gaminių, įmonės ieško galimybių eksportuoti į musulmoniškas šalis. Jau rengiami siūlymai keisti Gyvūnų gerovės įstatymą, kuris kol kas užkerta kelią į šias rinkas.

Egidijus Mackevičius, Mėsos perdirbėjų asociacijos vadovas, iki Seimo pavasario sesijos parengs siūlymus keisti Gyvūnų gerovės įstatymą. Nuo 2013 m. sausio 1 d., įsigaliojus šio įstatymo pataisai, religinis skerdimas leidžiamas tik gyvulį apsvaiginus, tačiau tokiu būdu paskersto gyvulio mėsa musulmoniškų šalių gyventojams netinka.„Siūlysime nedrausti ritualinio skerdimo pagal religinius reikalavimus. Kiekviena religija šią procedūrą nustato kitaip,“ – p. Mackevičius sako, kad Vokietijoje, Prancūzijoje, kitose didžiosiose Europos šalyse skerdimas pagal religinius reikalavimus leidžiamas.Vietos rinkoje, pasak p. Mackevičiaus, suvartojamas trečdalis visos pagamintos mėsos produkcijos, todėl eksporto rinkos Lietuvos perdirbėjams yra svarbios.„Dabar išvežti produkciją į Rusiją sudėtinga, o į Rytus kelius užtvėrėme Gyvūnų gerovės įstatymu. Galime eksportuoti tik į Vakarus, bet ten paklausi mėsinių galvijų mėsa, kuri Lietuvoje sudaro dešimtadalį visos mėsos“, – skaičiuoja p. Mackevičius.Rusijai neatvėrus rinkų, perdirbėjai ieškos būdų patekti į musulmoniškas šalis – mėsos žaliava gali būti atsigabenama iš šalių, leidžiančių skersti gyvulius pagal halal tradicijas.„Laimės šalis, leidžianti ritualinį skerdimą pagal religinius reikalavimus, o Lietuvos ūkininkai, 2-3 metus auginę galvijus, neturės kur jų realizuoti“, – būgštauja p. Mackevičius.2012 m. mėsos perdirbėjai į Rusiją išgabeno apie 14.000 t produkcijos. Asociacija kol kas nėra suskaičiavusi, kiek šis skaičius sumažėjo 2013 m., bet, anot p. Mackevičiaus, gali būti, kad apimtis krito perpus. Problemų kilo praėjusią vasarą Rusijai uždraudus įvežti šviežią lietuvišką jautieną. Vėliau įvesti apribojimai ne tik šviežiai mėsai, bet ir mėsos gaminiams.„Rudenį kai kurios bendrovės pamažu vėl pradėjo vežti produkciją į Rusiją, tačiau nemažai rinkos jau prarasta, reikia atsikovoti, vadinasi, ir žemesnes kainas siūlyti“, – apie nuostolius kalbėjo p. Mackevičius.Jo nuomone, į musulmoniškas šalis, pavyzdžiui, Saudo Arabiją, Omaną, galėtų būti gabenama paskersta jautiena, kai kurių rūšių dešros.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku