Į turtuolių klubą – tik po patikros ir su rekomendacijomis

Publikuota: 2014-01-23
Atnaujinta 2015-06-01 11:28
Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
 

„Turite atliekamus bent 10 mln. USD? Tada jūsų šeima gali tapti mūsų kliente. Tiesa, jei pateiksite rekomendacijų ir pereisite patikrą“, – sako Rita Navalinskaitė, iki šiol žiniasklaidos dėmesio vengusio vienintelio Lietuvoje veikiančio šeimos biuro „Lewben“ vykdomoji direktorė.

Ji skaičiuoja, kad Lietuvoje yra apie 20 tokių turtingų šeimų, kurios gali sau leisti būti biuro klientėmis, iš jų apie 10 jau tokios yra. Šiuo metu biuras veikia Vilniuje, Šafhauzene (Šveicarija), Londone, Maskvoje ir Nikosijoje (Kipras), įvairiose šalyse turi apie 30 klientų ir valdo apie 400 mln. USD (1 mlrd. Lt).

– Šeimos biuras (angl. family office) – kas tai? Kuo tai skiriasi nuo privačios bankininkystės?

Tiek šeimos biurai, tiek privačios bankininkystės įstaigos dirba su itin aukštas pajamas turinčiais klientais, jų šeimomis ir joms teikia turto valdymo bei jo išsaugojimo paslaugas. Tačiau šeimos biurų paslaugos apima daugiau sričių nei privati bankininkystė – pradedant mokesčių, teisinėmis konsultacijomis, baigiant filantropine šeimos veikla ar konsultacijomis dėl įmonių įsigijimų. Šeimoms teikiame visas paslaugas, kokių jų nariams tik prireikia. Esame savotiškas tiltas, tarpininkas tarp visų teisinių ir finansinių institucijų bei galutinių paslaugos vartotojų. Galima sakyti, kad daugeliui įprastos kasdieninės bankininkystės paslaugos yra pirmasis asmeninių finansų tvarkymo laiptelis, o šeimos biuras – aukščiausias. Nesame privačios bankininkystės konkurentai. Priešingai, privatiems bankininkams net labiau patinka dirbti su šeimos biurais, o ne su konkrečiais asmenimis, nes esame profesionalai ir turime daug klientų.

– Ar Lietuvoje dar turite konkurentų?

Lietuvoje esame vieninteliai, atitinkantys tikrąją šeimos biuro koncepciją. Žinoma, yra įmonių, kurios panašias paslaugas teikia vienam ar porai klientų, tačiau jie dažniausiai plėtoja ir kitą veiklą. Taigi, šeimos biuro paslaugų požymių turinčių įmonių yra gal iki 10, tačiau vien šioje srityje specializuojamės tik mes.

– Kam reikalingi biurai penkiose skirtingose šalyse?

Veiklą Vilniuje pradėjome 2009 m. ir visai netrukus atidarėme biurą Šveicarijoje, nes klientai tiesiog pageidavo būti aptarnaujami ir Šveicarijoje. Be to, ir patys ten dažnai vykdavome, o dabar visus reikalus su tokiais žinomais bankais kaip „Societe generale“, „BNP Paribas“ ar „BSI bank“ tvarkome paprasčiau. Maždaug prieš 2 metus atidarėme biurą ir Kipre, nes iš klientų pusės buvo poreikis gauti bankinių, kontroliuojančiųjų bendrovių paslaugų toje šalyje. Biurai Londone ir Maskvoje įkurti pernai, jie yra labiau paslaugų pardavimo kanalai.

- O kam neseniai įsigijote buhalterinių paslaugų įmonę?

Vilniuje veikiančią finansinių ir buhalterinių paslaugų įmonę „Financial Services Center“ (FSC) pernai gruodį įsigijome dėl to, kad pajutome tam poreikį iš klientų pusės. Paprasčiausiai, jiems nebepakanka, kad prižiūrime jų ir jų šeimos asmeninius finansus, atsirado poreikis finansų, apskaitos paslaugas teikti ir su jais susijusioms įmonėms, įstaigoms.

– Kokios vertės turtą valdote ir kiek klientų, darbuotojų turite? Kas yra tipiškas jūsų paslaugos klientas?

Jei kalbama apie šeimos biurą, turime apie 30 klientų ir valdome maždaug 400 mln. USD (1 mlrd. Lt) vertės jų turtą. Lietuvoje yra iki 10 klientų, o visi likę – daugiausia ne iš ES šalių: Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos, Kazachstano. Su jais dirba apie 20 šeimos biuro darbuotojų, dar maždaug tiek pat žmonių dirba mūsų įsigytoje įmonėje FSC. Daugiausia šeimos biuro klientų – tai verslo aukštumų siekiantys žmonės, jau sukaupę kapitalo ir norintys jį tinkamai valdyti, prižiūrėti. Šeimos biuras yra visiškai įprasta paslauga tokiose šalyse kaip Šveicarija, Anglija, deja, dar toli gražu ne visi apie tokią paslaugą žino Lietuvoje, Rytų šalyse.Tarp verslininkų dažnai gajus požiūris, kad aš pats geriausiai galiu valdyti savo turtą ir padėjėjų man nereikia. Tačiau norint efektyviai tai daryti, reikia išmanyti daugelį sričių, tam šeimos biuruose dirba daug įvairių specialistų. Esame pramynę kelius į daugelį institucijų, žinome, kaip ir ką tvarkyti, o klientui tai sutaupo laiko. Taip pat dažnai manoma, kad verslininkas kone visą uždirbamą pelną turi investuoti atgal į savo verslą. Tačiau tikiu, kad verslininkai ilgainiui supras, kad dalį sukaupto kapitalo verta atsidėti, investuoti ir tą veiklą patikėti profesionalams. Ypač jei žmogus nebėra itin jaunas, aktyvus. Tiesiog rinkos ekonomika Lietuvoje dar jauna, turi praeiti laiko.

– Kodėl klientai iš Rytų renkasi jus, o ne šeimų biurus Vakaruose?

Visų pirma, jie mėgsta Baltijos šalis, nes žmonių mentalitetas čia yra labiau panašus į jų. Be to, yra kalbos barjeras. Galų gale, Lietuva yra ES šalis, kurioje galioja kiti kapitalo apsaugos standartai, o ir atvykti čia iš Rytų galima gana greitai ir patogiai. Svarbu net tai, kad nesame Rusija ar Baltarusija, kur bankinis konfidencialumas nėra saugomas. Konfidencialumo išsaugojimas klientui kartais yra net svarbiau nei tai, kokį prieaugį jo turtas pasiekė ar kiek klientas uždirbo iš vienos ar kitos finansinės operacijos. Šeimos biurų paslaugų kaina šiuo atveju nedaro esminės įtakos.

– Ar tai, kad aptarnaujate klientų iš Rytų, reiškia, kad tiesiogiai konkuruojate su Latvija, kurios bankai aktyviai dirba su ne ES šalių piliečiais?

Taip, Latvija turi pranašumų, ypač jei kalbame apie leidimą nuolat gyventi šalyje, įsigijus nekilnojamojo turto. Tačiau šioje šalyje gal tik du bankai yra laikomi patikimais ir stabiliais, ant didelės dalies likusių bankų ilgą laiką krito šešėlis. Mūsų klientams reikia stabilumo, patikimumo.

– Gal galite įvardinti, kas konkrečiai yra jūsų klientai? Ar yra žinomų asmenų, ne verslo žmonių?

Jei tai atskleistume, jau rytoj galėtume užsidaryti. Konfidencialumas yra mūsų verslo ašis. Saugome informaciją apie klientus, bankines paslaptis ir jomis dalintis negalime. Apskritai  klientų turime įvairių – ir žinomų, ir nelabai. Kalbant apie ne verslo žmones – taip, jų yra. Pavyzdžiui, turime vieną jauną klientą, laimėjusį nemažą sumą pinigų iš azartinių lošimų. Jis dar jaunas, mokosi, o mes valdome jo kapitalą.

– Ar tenka teikti itin specifinių paslaugų, pvz., surasti kirpėją kliento šuniui?

Šuns kirpti nereikėjo, bet nupirkti teko. Vienos šeimos, mūsų klientų, vaikai viename filme pamatė labai retos veislės šunį, kurie veisiami ir kurių įsigyti galima tik JAV. Šie šuniukai tikrai yra nepigūs. Mums reikėjo jį nupirkti, atgabenti ir tai padarėme. Taip pat ne kartą esame padėję klientams surasti gerą mokymo įstaigą savo vaikams. Norime, kad kai klientui ar jo šeimos nariui ko nors prireikia, jie pirmiausia kreiptųsi į mus. Jei klientui, neduok Dieve, atsitinka kas nors blogo, šeimos nariai taip pat kreipiasi į mus.

– Kokios vertės turtą reikia turėti, kad būtų galima tapti jūsų klientu?

Dažniausiai viskas prasideda nuo nedidelio projekto. Gal klientui reikia nupirkti namą Monake, gal sutvarkyti rezidenciją, gal užregistruoti lėktuvą. Neretai mūsų ir klientų bendradarbiavimas prasideda nuo specifinių paslaugų ir tik vėliau, kai įgyjame kliento pasitikėjimą, į mus kreipiamasi dėl viso turto valdymo. Mes žiūrime į potencialą. Jei kalbame apie šeimos turtą, kurį reikia valdyti, tai turėtų būti ne mažiau nei 10 mln. USD (26 mln. Lt). Beje, tam, kad taptum mūsų klientu, reikia rekomendacijų, klientą patikriname. Vertiname reputaciją ir nenorime susigadinti įvaizdžio.

– Kiek Lietuvoje yra tokių šeimų, kurių turtas, kurį galima investuoti, siekia bent jūsų paminėtą sumą?

Skaičiuojame, kad apie 20.

– O kiek jūsų paslaugos kainuoja?

Tai priklauso nuo susitarimo su klientu. Mokestis gali būti procentinė portfelio dalis, gali būti taikomas ir valandinis ar metinis paslaugų mokestis.

– Ar padedate klientams „optimizuoti“ mokesčių mokėjimą?

Šis žodis nei mums, nei Valstybei mokesčių inspekcijai nepatinka, nes už jo gali slypėti mokesčių slėpimas. Tačiau esame išsinagrinėję skirtingas jurisdikcijas ir galime patarti, kaip mokestinę naštą lengvai perkelti iš vienos valstybės į kitą. Tačiau viskas vyksta neprasilenkiant su įstatymais.

- O ką „Lewben“ veikia meno srityje?

Esame įkūrę fondą „Lewben Art Foundation“ – organizaciją, kuri puoselėja meną ir kultūrą. Rengiame meno parodas, po truputį investuojame į paveikslus, ypač į lietuvių išeivijos darbus, kaupiame kolekciją. Šią veiklą mums padeda plėtoti daug draugų ir rėmėjų.

– Kokia investicine priemone dabar aktyviausiai domisi jūsų klientai?

Menas, paveikslai iš tiesų sulaukia didelio susidomėjimo tarp įvairių klientų, tai dabar yra tapę vos ne numeris vienas investicine idėja tarp turtingų asmenų. Žinoma, juos domina ir nekilnojamasis turtas įvairiose šalyse. Bendra tendencija ta, kad vis labiau domimasi alternatyviomis investicijomis, nišinėmis investicinėmis galimybėmis, tam tikrais projektais ar įdomiais sandoriais. Investavimui į akcijas, fondus nebe tie laikai  kaip prieš krizę.Apie įmonę:
„Lewben“ – ne akcininko pavardė, o iš vienos senovės kalbos išverstas žodis, reiškiantis liūtą.
UAB „Lewben“ 100% akcijų savininkė dabar yra Kipre registruota įmonė „Lewben bacca holdings“. Iki 2009 m. gegužės 100% UAB „Lewben“ akcijų priklausė dabartiniam „Lewben“ generaliniam direktoriui ir valdybos pirmininkui Viliui Kavaliauskui.
Pasak „Lewben“ atstovų, dabar įmonė priklauso asmenims, esantiems įmonės valdyboje. Tai – patirtį bankininkystės ir tarptautinio investavimo srityje turintis p. Kavaliauskas (valdybos pirmininkas), privačios bankininkystės patirtį SEB grupėje turinti p. Navalinskaitė, bendrovėje  „Transcom Worldwide“ patirtį sukaupęs Regimantas Liepa, vienas iš konsultacijų bendrovės „Strategy Labs“ steigėjų Deividas Tumas.
„Lewben Group“ yra įmonė, teikianti konsultacijas finansų, mokesčių, turto, sandorių ir verslo valdymo klausimais, taip pat finansų tvarkymo ir apskaitos paslaugas.
2009 m. įkurta kaip šeimos biuras, pernai įmonė buvo pertvarkyta į „Lewben Group“ grupę, teikiančią įvairesnes paslaugas turto valdymo, mokesčių, teisės, konsultavimo, finansų ir apskaitos srityse.
Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau