Lėtėjančiam Kinijos ūkiui – kiniškų vaistų receptas

Publikuota: 2014-01-22
Atnaujinta 2015-06-01 11:59
Nuotrauka: Bloomberg
 

Kinijos ūkio augimas šiemet, prognozuojama, sulėtės iki daugiau nei dviejų dešimtmečių žemumų. Didžiausios regiono ekonomikos pokyčius stebintys ekonomistai pabrėžia: tai, kas dabar vyksta Kinijoje, atspindi panašius procesus kitose regiono kaimynėse, tokiose kaip Pietų Korėja ir Japonija.

Pirmadienį Kinijos statistikai paskelbė, kad pernai antros didžiausios pasaulio ekonomikos BVP stiebėsi 7,7% – tiek pat, kiek 2012-aisiais. 2014-iesiems dauguma privataus sektoriaus analitikų prognozuoja 7,4% ūkio augimą, tai būtų mažiausias pagreitis nuo 1990 m. Tais metais, beveik prieš ketvirtį amžiaus, Kinija susidūrė su pasaulio ekonominėmis sankcijomis dėl Tiananmenio aikštės žudynių 1989-aisiais – jėga numalšintų protestų prieš Kinijos komunistų valdžią.„Manome, kad Kinijos ekonomika šiemet susidurs su palyginti dideliu spaudimu, nukreiptu žemyn. Vartojimui vis dar sunku užpildyti spragą, atsiradusią dėl nusilpusių investicijų ir eksporto“, – agentūrai „Reuters“ komentavo Li Wei, „Standard Chartered Bank“ ekonomistas Šanchajuje.

Kitas etapas

Narstydami Kinijos ūkio plėtros perspektyvas, ekonomistai sako, kad šalies scenarijuje gali pasikartoti regiono kaimynių įvykiai, rašo „The Financial Times“.„Esame šį filmą matę anksčiau – Pietų Korėjoje, Taivane, Honkonge, Japonijoje. Mes tiesiog stebime didesnę ir spalvingesnę versiją Kinijoje. Japonija septintajame dešimtmetyje augo 10% kasmet, tuo metu tai buvo laikoma ekonomikos stebuklu“, – dienraštis cituoja Fredericą Neumanną, HSBC Azijos ekonominių tyrimų padalinio vieną vadovų.Kinijos ūkio augimo vidurkis pastaruosius 35 metus siekė 9,7%, tai irgi kartais vadinama stebuklu. Svarbiausi spartaus augimo veiksniai buvo investicijos į pigią gamybą, o ši kurstė eksportą. Eksportas buvo pagrindinis Kinijos ekonomikos variklis bemaž dešimtmetį. Pastaruoju metu, eksportui lėtėjant, ekonomiką pirmyn stūmė kreditavimu pagrįstos vidaus investicijos, ypač į infrastruktūrą ir nekilnojamąjį turtą.Su tuo jau anksčiau susidūrusios kitos Azijos valstybės prisimena tolesnį etapą, nulemtą pernelyg didelės priklausomybės nuo skolinimosi: tai buvo staigus lėtėjimas.„Smarki korekcija, su kokia susidūrė kitos šalys, nėra neišvengiama Kinijoje, bet, žinoma, pavojus išlieka. Manyti, kad Kinijos ekonomika yra atspari toms pačioms jėgoms, kurios veikė kitų šalių ekonomiką, būtų nepagrįstas tikėjimas Kinijos išskirtinumo idėja“, – „The Financial Times“ cituoja p. Neumanną.

Psichologinė riba

Ekonomistai atidžiai stebi, kaip bus plėtojama Kinijos valdžios paskelbta ambicingų reformų programa, jos tikslas – subalansuoti ekonomiką, siekiant tvaresnės ir švaresnės jos plėtros. Kinijos ekonomikos pokyčiai būtų neišvengiamai susiję su nuosaikesniu augimu, rašoma „Reuters“. O Kinijos komunistinė valdžia iki šiol nepasižymėdavo pakantumu lėtesniam augimui. Smuktelėjus BVP rodikliams, Pekinas skubėdavo patvirtinti, kad bus dedamos pastangos išlaikyti spartų augimą, ir imdavosi priemonių, šios savo ruožtu vėl išderindavo ekonomiką. Dabartinė psichologinė žemutinė Kinijos ūkio augimo riba vyriausybės įvardyta 7%.Tarptautinis valiutos fondas (TVF) prognozuoja, kad iki 2030 m. vidutinis metinis Kinijos BVP augimas sieks 6% –  jei Kinijos valdžia nuosekliai vykdys reformas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Kiniška medicina

Naujausi makroekonominiai rodikliai patvirtina, kad Kinijos ūkio pagreitis lėtėja. Kinijos investicijos į ilgalaikį turtą – svarbiausias ūkio variklis – per visus 2013-uosius augo 19,6%, mažiausiai per dešimtmetį. Gamyklų produkcijos apimtis gruodį, palyginti su tuo pačiu 2012 m. mėnesiu, mažėjo 9,7%. Tai atspindi vangią paklausą namų ir užsienio rinkose. Kinijos plieno produkcija gruodį mažėjo trečią mėnesį iš eilės, o naftos suvartojimas pernai augo lėčiausiai per penkerius metus, vardija „Reuters“.Dabar svarbiausia – kaip šiomis aplinkybėmis elgsis šalies valdžia. Tarp jos pažadėtų pertvarkų – finansų sektoriaus reforma, kuria mėginama suvaldyti Kinijos skolų naštą. Pasak analitikų, viena vertus, valdžia turi užkirsti kelią besaikiam skolinimuisi, ypač regioninių valdžios institucijų, prisiskolinusių per 3 trln. USD ir masiškai investuojančių į infrastruktūros projektus. Kita vertus, skolinimosi suvaržymai neturi pakirsti augimo. Su tokiu iššūkiu – subalansuoti augimą pristabdančias priemones su augimą skatinančiomis – susiduria Kinijos premjero Li Keqiango vyriausybė.„Tai lyg kiniški vaistai. Jei jų nevartosite, ateityje galite patirti sunkumų. Bet jei pradėsite juos vartoti dabar, nebūtinai jau rytoj susigrąžinsite jaunystę“, – komentuoja Lu Zhengwei, „Industrial Bank“ vyriausiasis ekonomistas Šanchajuje, jį cituoja „Reuters“.„Apskritai Kinijos ekonomika neblogai atrodo šioje pertvarkų fazėje“, – svarsto Brianas Jacksonas, „IHS Global Insight“ ekonomistas Kinijai. Jis priduria, kad nuogąstavimai, jog Kinija gali paaukoti pernelyg daug augimo dėl pokyčių, kol kas nėra pagrįsti.

Tikisi daugiau

Beje, ne visi analitikai mano, kad šiemet Kinijos ekonomika lėtės. Kai kurie jų, priešingai, regi įsibėgėjimą. „Deutsche Bank“ 2014-iesiems prognozuoja 8,6% Kinijos BVP prieaugį, RBS („Royal Bank of Scotland“) – 8,2%. Anot RBS ekonomistų, Kinijos augimas spartės dėl pasaulio ekonomikos atsigavimo.Oficialus Pekinas dar nėra įvardijęs šių metų ūkio augimo tikslo, tačiau spėjama, kad vyriausybė patvirtins 7,5% augimo siekį 2014-iesiems.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku