Jauni Europos bedarbiai klaidžioja migloje

Publikuota: 2014-01-18
Atnaujinta 2015-06-01 12:56
Nuotrauka: Bloomberg
„Verslo žinios“

Europos darbo rinka panaši į skilusį perpus masyvą, tarp kurio krantų – bedugnė. Viename krante – darbdaviai, kitame – dirbti norintys jauni žmonės, o susisiekti jie negali dėl prarajos – darbdaviams reikalingų įgūdžių stygiaus. Tarptautinė konsultavimo bendrovė „McKinsey & Company“ teigia, kad įgūdžių problemą turi drauge spręsti verslas ir švietimo įstaigos. Dabar šie segmentai – lyg skirtingos planetos, sako tyrėjai.

Jaunimo nedarbo problema nėra nauja. Pastaruosius 20 metų jaunimo nedarbo lygis ES viršydavo bendrą nedarbo rodiklį du ar net tris kartus. Tačiau dabar padėtis – dramatiška: visoje Europoje nedirba 5,6 mln. jaunesnių nei 25 m. amžiaus žmonių. O Europos darbdaviai skundžiasi nerandantys darbuotojų, turinčių tinkamą kvalifikaciją. Trečdalis apklaustų darbdavių teigia, kad profesinių įgūdžių stoka kenkia verslui.„Debatai Europoje sukasi aplink tai, kad nėra pakankamai darbo vietų. Tačiau mūsų tyrimas rodo, kad darbo vieta – iššūkis, bet lygiai toks pat iššūkis yra ir tinkami įgūdžiai“, – komentuoja Mona Mourshed, „McKinsey“ tyrimo vadovė, ją cituoja „The Financial Times“.Beje, net 74% apklaustų švietimo institucijų atstovų teigė, kad jų absolventai yra pasirengę dirbti.„McKinsey“ tyrimą atliko aštuoniose šalyse, jose gyvena maždaug 73% visų Europos jaunų bedarbių: Prancūzijoje, Vokietijoje, Graikijoje, Italijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Švedijoje ir Jungtinėje Karalystėje.

Kliūtys

„McKinsey“ jaunuolių kelyje į darbo rinką mato tris pagrindines kliūtis. Pirmoji – išsilavinimo kaina. Universitetinis išsilavinimas daugelyje Europos šalių yra subsidijuojamas valstybių, tačiau pragyvenimo išlaidos studijuojant kartais tampa nepakeliama našta, ir jaunuoliai būna priversti atsisakyti studijų. Neakademines, profesines studijas valstybės remia retai, be to, jaunuoliams stinga informacijos apie tokį mokslą. Dar daugiau – prestižas tebesiejamas su akademiniu išsilavinimu, ir tai atgraso jaunuolius nuo profesinių studijų.Antroji kliūtis – nepakankamas įgūdžių portfelis, kurį jaunuoliai įgyja studijuodami. Darbdaviai, be kita ko, pasigenda vadinamųjų minkštųjų kvalifikacijų, tokių kaip komunikacija ar darbo etika. Tyrėjų teigimu, Europos darbdaviai ir švietimo sistemos dalyviai per mažai bendradarbiauja, kad įveiktų šiuos trūkumus.Trečioji kliūtis – sudėtingas pereinamasis laikotarpis pabaigus studijas. Trečdalis apklaustų jaunuolių teigia, kad, baigę mokslus, būna priversti imtis laikinų darbų, dauguma apskritai sunkiai susiranda darbą. Daugelis pasigenda institucijų, galinčių padėti susiorientuoti darbo rinkoje, paslaugų.

Išeitys

Tyrimo autoriai siūlo mokslo finansavimą padaryti prieinamesnį, taip pat sudaryti jaunuoliams laikinai nutraukti studijas dėl darbo ir vėliau leisti grįžti prie mokslų. Darbdaviai raginami remti jaunuolių, siekiančių įmonėms reikalingos kvalifikacijos, studijas, mainais už galimybę vėliau rinktis darbuotojus iš geriausių absolventų. Tiesa, tyrėjai pripažįsta, kad šis modelis veikia tik sektoriuose, kuriuose itin stinga darbuotojų arba jų kaita yra itin didelė.„Darbdaviai negali laukti, kol tinkami pretendentai išsirikiuos prie durų. Efektyviausiais atvejais darbdaviai ir švietimo sistema veikia kartu, kurdami darbotvarkę, atitinkančią verslo interesus“, – pažymi „McKinsey“.Kadangi nacionaliniu lygmeniu švietimo ir įdarbinimo sistemos yra itin fragmentiškos, išskaidytos tarp skirtingų vyriausybinių padalinių, siūloma kurti bendrą visos ES darbo rinkos platformą, tokią, kurioje atsispindėtų naujausi duomenys apie įdarbinimo tendencijas kiekviename sektoriuje ir regione.Straipsnis publikuotas dienraštyje "Verslo žinios".

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku