Stradivari buvo smuiko maestro

Publikuota: 2014-01-17
Atnaujinta 2015-06-01 13:06
Nuotrauka: "Iliustruotosios istorijos" nuotr.
 

Antonio Stradivari instrumentus vertina garsiausi pasaulio muzikantai, jų ieško turtingiausi kolekcininkai. Stradivari šiandien laikomas visų laikų neprilygstamu smuikų meistru, tačiau jo smuikdirbystės paslapčių niekas nežino.

77-erių Antonio Stradivari išdėliojo savo įrankius ant stalelio priešais save. Jis metė žvilgsnį į ką tik nulakuotus smuikus, sukabintus virš galvos, ir lengviau atsiduso. Du Stradivari sūnūs, Francesco ir Omobono, padėję savo pjūklus į šalį, taip pat ilsėjosi. Valandėlę Domenico aikštėje, Kremonoje, įsikūrusiose dirbtuvėse viskas nutilo.

Žilagalvis smuikdirbys pro langą sklindančioje saulėje didžiuodamasis apžiūrinėjo savo paskutinį darbą. Meistras grožėjosi instrumento tamsiai oranžinės spalvos blizgesiu ir dailiomis moteriškomis formomis. Tikra grožybė. Trūko tik ženklelio su meistro parašu, ir jį bus galima parduoti.Buvo 1721 m. Pamažu Antonio Stradivari pranoko visus Kremonos smuikdirbius. Jis gyveno pasiturimai, o jo smuikai buvo parduodami visoje Europoje. Vis dėlto maestro turbūt net neįsivaizdavo, kad būtent šis smuikas, vėliau gavęs „Lady Blunt“ vardą, ateityje taps toks garsus ir vertingas.
Beveik po trijų šimtų metų – 2011 m. birželio 20 d. – „Lady Blunt“ buvo parduotas aukcione daugiau kaip už 40 mln. litų ir įėjo į istoriją kaip brangiausias pasaulyje smuikas.Kremonoje siautė maras
1550–1750 m. buvo smuikdirbystės aukso amžius. Didžioji dalis unikalių smuikų buvo pagaminta Kremonos mieste, prie Po upės kranto, Italijos šiaurėje, Lombardijoje, maždaug 100 km nuo Milano.
Antonio Stradivari tėvai Alessandro ir Anna Stradivari taip pat buvo kilę iš Kremonos. Apie 1630 m. jie veikiausiai paliko gimtąjį miestą, nes Lombardijoje tuo metu siautė badas ir maras.
Vienas parapijos kunigas gyventojų surašymo knygoje teigė, kad Kremona po didelio maro protrūkio tapo panaši į miestą vaiduoklį:
„1630 metais Dievas, mūsų Viešpats, pasiuntė į Lombardiją maro negandą. Kremonoje maras pasirodė pirmomis sausio dienomis. Jis pradėjo plisti balandžio pradžioje ir siautė visą birželį, liepą ir rugpjūtį, paversdamas miestą nykia dykyne.“
Visoje Šiaurės Italijoje tuo metu viešpatavo suirutė, todėl beveik nėra išlikę duomenų apie pirmuosius Antonio Stradivari gyvenimo metus.Istorikai mano, kad jis gimė apie 1644 m. Lombardijoje. Pirmas apčiuopiamas jo egzistencijos įrodymas yra viename iš jo smuikų rasta etiketė su užrašu „1666 metai“. Vadinasi, tuo metu smuikdirbiui jau buvo 22 metai. Po metų Stradivari apsigyveno Kremonoje ir vedė Francescą  Ferraboschi.
Tuo metu Kremonoje gyveno nemažai garsių smuikdirbių, dar vadinamų liutnininkais. Garsiausias iš jų, laikomas Stradivari pirmtaku, buvo Nicolņ Amati, pas jį dvylikametis ar keturiolikmetis Stradivari veikiausiai pradėjo dirbti pameistriu ir išdirbo iki meistro mirties 1684 m. Tuo metu Stradivari buvo 40 metų.
Nors Nicolņ Amati šiandien laikomas šiuolaikinio smuiko kūrėju, mirus mokytojui, Stradivari toliau tobulino instrumentą.Stradivari gamino savo smuikus iš klevo medienos su auksiškai oranžinio atspalvio apdaila. Jis gebėjo tobuliau ir tiksliau pjaustyti medieną nei jo mokytojas. Antonio Stradivari paprastai smuikuose išpjaudavo kampuotas garso kiaurymes, jis taip pat sukūrė skirtingų modelių ir dydžių smuikų.
Po 1684 metų Stradivari smuikdirbystės verslas gerokai išsiplėtė. Kadangi tuo laiku meistras sukūrė savo geriausius ir gražiausius smuikus, garsas apie jį pasklido toli ir jis gaudavo užsakymų net iš Anglijos ir Ispanijos karališkųjų rūmų.
Stradivari talkino du jo sūnūs Francesco ir Omobono. Tačiau garsiojo smuikdirbio vaikai nepaveldėjo tėvo talento, todėl dirbdavo paprastus darbus –  pjaustydavo ir paruošdavo medieną. Vėliau ši mediena tėvo rankose virsdavo instrumentais, nuostabiai skambančiais Europos rūmuose ir koncertų salėse.Smuikdirbystės paslaptį nusinešė į kapą
Antonio Stradivari mirė 1737 m., dirbdamas savo 1117-ąjį instrumentą. Jis sulaukė 93 metų ir pelnė neprilygstamo smuikų meistro šlovę.
Paradoksalu, tačiau mirus Stradivari baigėsi ir smuikdirbystės aukso amžius. Jis neturėjo mokinių, o po kelerių metų, mirus abiem meistro sūnums, nebeliko Antonio Stradivari nuostabiojo amato žinovų.
Negrįžtamai dingo žinios apie lako sudėtį, medienos paruošimą ir daug kitų gamybos paslapčių. Vėliau smuikdirbiai neturėjo kantrybės leisti smuiko lakui taip ilgai džiūti saulėje, kaip kad senojoje Kremonoje darė Stradivari. Nors šiuolaikiniai smuikdirbiai tegali spėlioti apie didžiojo meistro darbo metodus, iki mūsų dienų yra išlikusi didelė dalis jo palikimo. Šiandien pasaulyje tebėra daugiau kaip 500 Stradivari smuikų. Už tai, kad išliko tiek daug šedevrų, galime būti dėkingi uoliam Stradivari smuikų kolekcininkui italui Luigi Tarisio.
Užaugęs neturtingo valstiečio šeimoje, Tarisio pelnydavo duoną kaip keliaujantis muzikantas. XIX a. klajodamas po Italiją jis supirkinėjo Stradivari smuikus iš valstiečių ir vienuolynų, kurie nesuprato tikrosios jų vertės.Mesijo sugrįžimas
Vėliau kolekcininkas vertinguosius smuikus parduodavo smuikininkams ir aukštuomenei Londone ir Paryžiuje. Tarisio puikiai vertėsi iš prekybos Stradivari šedevrais, tačiau vieno smuiko niekam nepardavė. Kolekcininkas dažnai tai sakydavo savo klientams. Tarisio taip dažnai kalbėdavo apie savo didžiai branginamą smuiką, kad vienas prancūzų smuikininkas galiausiai palygino šį instrumentą su Jėzumi: „Tavo smuikas yra tarsi Mesijas. Žmonės nuolat Jo laukia, tačiau Jis vis nesirodo.“
Šis vardas prigijo, ir smuikas šiandien vadinamas „Mesiju“ (The Messiah). Luigi Tarisio tesėjo savo pažadą smuiko neparduoti, todėl klientams teko apsišarvuoti kantrybe.Kai 1854 m. Luigi Tarisio mirė, minėtas prancūzų smuikininkas pranešė apie tai savo uošviui, smuikdirbiui Jeanui Baptiste’ui Vuillaume’ui. Uošvis nedvejojo. Jis tuoj pasiėmė iš banko visas savo santaupas ir nuskubėjo į Tarisio namus, vildamasis įsigyti vertingąjį instrumentą, kol jo neaplenkė kiti potencialūs pirkėjai.
Jam pasisekė. Tarp išklerusių baldų jis surado smuiko dėklą, kuriame buvo taip ilgai ieškota brangenybė. Tačiau, be neįkainojamo smuiko, jis aptiko ir daugiau vertingų instrumentų. Iš viso Vuillome’as iš Tarisio šeimos nusipirko 150 instrumentų, tarp jų  daugiau kaip 20 Stradivari smuikų. Šitaip šie vertingi, neprilygstamo skambesio instrumentai išliko iki mūsų dienų.ĮDOMU
Niekas negali atkurti Stradivari smuiko skambesio
Stradivari smuikai daugiau kaip 250 metų garsėjo nepakartojamu skambesiu. Tačiau šiandien, regis, atsiranda už juos geresnių.
Daugybė meistrų darbavosi kurdami smuiką, kad jis skambėtų taip kaip padarytas Stradivari. Tačiau tokio skambesio niekam nepavyko pasiekti. Stradivari metodai iki šiol nežinomi. Kai kurie istorikai mano, kad meistras kūrė smuikus taikydamas ir aukštosios matematikos, ir geometrijos žinias, ir niekam nežinomas chemijos technologijas.
Net jei pavyktų atskleisti Stradivari metodus, smuiko skambesys vis tiek būtų ne visiškai toks. Norėdami sukurti smuiką, panašų į Stradivari, šiuolaikiniai smuikdirbiai turėtų  tarsi pasukti laikrodį atgal – smuiko gamybai naudoti autentiškus XVIII a. įrankius ir atkartoti tą patį lėtą gamybos procesą.
Tačiau galbūt jau pavyko sukurti smuiką, kuris skambesiu pranoksta Stradivari instrumentą. Neseniai Indianapolyje (JAV) 21 smuikų specialistas atliko eksperimentą su šešiais smuikais: trimis visiškai naujais, dviem Stradivari ir vienu Giuseppe Guarneri. Specialistai vertino smuikų skambesį nematydami pačių instrumentų. Eksperimento rezultatai visus nustebino. Dauguma specialistų teikė pirmenybę naujiesiems, gerokai pigesniems smuikams, o ne brangiesiems Kremonos smuikams.Trys novatorių šeimos
Amati, Guarneri ir Stradivari šeimos Kremonoje smuikdirbių aukso amžiuje vieną po kito kūrė nuostabius smuikus.
Šiaurės Italijoje esantis Kremonos miestas 200 metų buvo pasaulinis smuikdirbystės centras. Smuikdirbių aukso amžiuje, trukusiame maždaug nuo 1550 iki 1750 m., ypač garsėjo trys šeimos: Amati, Guarneri ir Stradivari. Pirmasis žymus Kremonos smuikdirbys buvo Andrea Amati, gaminęs tokius styginius instrumentus kaip smuikai, violos ir liutnios. Savo karjeros viršūnėje 1560 m. jis gavo garbingą užsakymą padaryti 38 smuikus Prancūzijos karaliaus rūmams. Tačiau iš Amati giminės daugiausia smuikdirbystės raidai nusipelnė Andrea anūkas Nicolņ Amati. Jis ilgus metus neturėjo konkurentų Kremonoje, jo smuikai buvo laikomi geresniais už smuikus, pagamintus kaimyniniame Brešos mieste, kuris taip pat turėjo ilgaamžes smuikdirbystės tradicijas.
 Vienas iš Amati pameistrių, gabus jaunuolis Andrea Guarneri vėliau sumaniai pasinaudojo didėjančia pigių smuikų, pagamintų Kremonoje, paklausa. Tačiau garsiausias iš visų smuikdirbių buvo kitas Amati mokinys Antonio Stradivari. Jis vienintelis savo amatą pavertė rimtu verslu. Nors visų trijų šeimų galvos buvo talentingi meistrai, tik Stradivari gyveno pasiturimai.Daugiau straipsnių apie istorinius įvykius, karus, žinomus praeities visuomenės veikėjus, meną ir išradimus kiekvieną mėnesį skaitykite žurnale „Iliustruotoji istorija“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Ateitis su 5G pagal „Ericsson“: kas laukia žmonių ir verslo Premium

5G ryšys dažnai yra pristatomas kaip technologija, kuri daugiausia naudos atneš verslui. Tai bent iš dalies...

Inovacijos
2022.05.20
Virtualus nekilnojamasis turtas? Kodėl gi ne Premium 1

„Virtualus nekilnojamasis turtas (NT) yra dar viena skaitmeninio investavimo alternatyva. Iki šiol buvo...

Laisvalaikis
2022.05.20
Trakuose – ukrainos menininko J. Grigorovičiaus paroda „Karo spalvos“

Trakų kultūros rūmų meno galerijoje „Fojė“ (Vytauto g. 69) atidaryta kino dailininko Jurijaus Grigorovičiaus...

Laisvalaikis
2022.05.20
Kanuose T. Cruise‘ui įteikta „Garbės auksinė palmės šakelė“

Holivudo aktorius Tomas Cruise'as, trečiadienį pirmą kartą po 30 metų pertraukos apsilankęs Kanų kino...

Laisvalaikis
2022.05.19
Pokalbis apie psichinę darbuotojo sveikatą: pasitikėjimo vadovu ženklas Premium

Pokalbiai apie psichikos sveikatą tarp vadovo ir kitų komandos narių turėtų būti normalizuoti – teiginiui...

Vadyba
2022.05.19
Juvelyras T. Blaževičius: deimantai brangsta, lietuviškos juvelyrikos rinka bręsta Premium

„Deimantų kainų rodiklis yra ne aukcionai, bet dešimtys tūkstančių mažų gamintojų, kurie parduoda tuos...

Laisvalaikis
2022.05.18
Ukrainiečiai atsisveikino su pirmuoju nepriklausomos šalies prezidentu L. Kravčuku

Rusijos invazijos krečiama Ukraina antradienį atsisveikino su Leonidu Kravčuku, pirmuoju nepriklausomos...

Laisvalaikis
2022.05.17
Prasideda Kanų kino festivalis

Šiandien Kanuose, Prancūzijoje, prasideda 75-asis tarptautinis Kanų kino festivalis ir kino industrijai...

Laisvalaikis
2022.05.17
Kuo virto „Vytauto“ avantiūra su krepšininkais Ballais Premium 6

Lietuvoje su savo šeima ir kūrybine komanda viešėjęs JAV krepšinio veikėjas LaVaras Ballas paskelbė į Ameriką...

Pramonė
2022.05.17
„Dizaino sparnai“ pradedantiesiems augins sparnus

Lietuvos kultūros tarybos (LKT) projektas „Dizaino sparnai“ pradedančiuosius kviečia teikti paraiškas...

Laisvalaikis
2022.05.17
Rusijos premjeras iš R. Tumino atėmė vyriausybinį apdovanojimą 1

Rusijos premjeras Michailas Mišustinas nurodė buvusį Maskvos Vachtangovo teatro meno vadovą režisierių Rimą...

Laisvalaikis
2022.05.17
G. Pruskus: į darbą reikia žvelgti kaip į žaidimą Premium

Gediminas Pruskus, nekilnojamojo turto paslaugų grupės „Inreal“ vadovas, šiuo metu bendrovėje integruoja...

Vadyba
2022.05.15
J. D. Haidtas: apsigavome manydami, kad užtikrinti liberaliąją demokratiją lengva Premium

„Žinau, kad niekada nebuvo aukso amžiaus, kai visi mylėjome vieni kitus ir kalbėjome ta pačia kalba“, – sako...

Laisvalaikis
2022.05.15
Karą iš slėptuvės aprašinėjantis redaktorius: labiausiai šokiruoja mažos detalės Premium

Rusijos invazija į Ukrainą smogė visiems Ukrainos pramonės sektoriams ir kol kas nepanašu, kad šalis...

Verslo aplinka
2022.05.15
Rusijos klaida: neįvertintas oro pajėgų faktorius Premium

Oro pajėgos turėjo būti vienas pagrindinių Rusijos pranašumų kariaujant prieš Ukrainą. Turėdamos daugiau kaip...

Laisvalaikis
2022.05.14
A. Ramanausko-Vanago premija skirta istorikei D. Kuodytei

Penktoji Adolfo Ramanausko-Vanago premija skirta istorikei Daliai Kuodytei, taip įvertinta jos „visuomeniškai...

Laisvalaikis
2022.05.14
Iššūkiai, kuriuos Lenkijai kelia nuo karo bėgantys ukrainiečiai Premium

Lenkija plačiai atvėrė savo duris nuo karo bėgantiems ukrainiečiams. Tačiau vietos politikai ir įvairių...

Verslo aplinka
2022.05.14
Partnerystės įstatymą parašais parėmė per 250 akademikų

Per 250 Lietuvoje ir užsienyje dirbančių mokslo daktarų, dėstytojų, mokslo darbuotojų ir doktorantų pasirašė...

Laisvalaikis
2022.05.13
M. Kvedaravičiaus filmo „Mariupolis 2“ premjera – Kanuose

Mariupolio mieste, Ukrainoje, kovo pabaigoje nužudyto kino režisieriaus, kultūros antropologo Manto...

Laisvalaikis
2022.05.12
Psichiatras prof. D. Pūras: Romas Kalanta buvo apsisprendęs 4

Gegužės 15 d. minimos Romo Kalantos (1953–1972) mirties 50-osios metinės – 1972-ųjų gegužės 14 d. Kauno...

Laisvalaikis
2022.05.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku