Lietuvos gyventojai sutaupė rekordines sumas

Publikuota: 2014-01-16
Atnaujinta 2015-06-01 13:07
Nuotrauka: Violetos Bubelytės
 

Lietuvos gyventojai yra sukaupę rekordines lėšų sumas, tačiau didžioji dalis gyventojų turimų santaupų nuvertėja, nes jos laikomos grynaisiais ar banko einamosiose sąskaitose. Pasitelkus konservatyvias investavimo priemones, tokias kaip terminuoti indėliai, vyriausybės taupymo lakštai ar struktūrizuotos finansinės priemonės, gyventojai galėtų ne tik išsaugoti santaupų vertę, bet ir ją padidinti, sako finansų specialistai.

2013 m. pabaigoje fiksuotas didžiausias apyvartoje per dvidešimt metų grynųjų pinigų kiekis – 11,8 mlrd. Lt, rekordinės ir santaupos bankuose, siekiančios 26,4 mlrd. Lt – 2 mlrd. daugiau, nei prieš krizę ir 3 mlrd. daugiau, nei jos metu.

„Praeitais metais šalies bankai fiksavo rekordiškai aukštas sąskaitose laikomas gyventojų pinigų sumas – maždaug 26 mlrd. Lt. Geroji žinia yra tai, kad ekonomikos sunkmetis gyventojus išmokė finansinės drausmės ir jie pradėjo kaupti finansinį rezervą. Blogoji žinia – gyventojai santaupas tebetvarko konservatyviai, jų „neįdarbina ir dėl to kasmet praranda dalį santaupų vertės, – susitikime su žurnalistais ketvirtadienį kalbėjo Linas Grinevičius, „Swedbank“ Taupymo ir draudimo produktų valdymo departamento direktoriusLietuvos banko duomenimis, 80% gyventojų laiko pinigus grynaisiais namuose ar einamojoje banko sąskaitoje. Pasak p. Grinevičiaus, nors dažnas gyventojas žino, kad laikas yra nematomas pinigų vertės vagis, tačiau retas kuris iš tiesų įvertina, kiek nuostolių gali atnešti neefektyvus taupymo būdas.„Tarkime, jei 2006 m. „juodai dienai“ atsidėjote 10.000 Lt, tai reali jūsų santaupų vertė šių metų pradžioje tėra tik kiek daugiau nei 7.000. Nors sąskaitoje ar namuose tebeturėsite tuos pačius 10.000, tačiau dėl išaugusių kainų šiandien už juos galėsite įsigyti kur kas mažiau – pasyviai laikomos santaupos minėtuoju laikotarpiu spėjo nuvertėti apie 25%“, – kalba p. Grinevičius.Pasak jo, siekdami išsaugoti santaupų vertę, gyventojai turėtų daugiau lėšų laikyti terminuotuose indėliuose, įsigyti vyriausybės taupymo lakštų ar struktūrizuotų finansinių priemonių. Tokios taupymo priemonės leis uždirbti palūkanų ir padidinti santaupų vertę. .

Renkasi saugias finansines priemones

Tie gyventojai, kurie ne tik kaupia santaupas, bet ir rūpinasi jų vertės išsaugojimu, apsaugai nuo infliacijos, pasak specialisto, dažniausiai renkasi saugias, nedidelės finansinės grąžos investicines priemones.„Būtina atkreipti dėmesį, kad investavimas santaupų vertei išsaugoti nėra tas pats, kaip investavimas pelnui gauti. Vertei išsaugoti gyventojai renkasi prognozuojamas, žemos rizikos priemones, kurios leidžia planuoti būsimą finansinę grąžą – ilgalaikius terminuotuosius indėlius, Vyriausybės taupymo lakštus ir kitas priemones“, – pažymi „Swedbank“ atstovas.Jis taip pat atkreipia dėmesį į poreikį pasirinkti kelias priemones.„Sudarant finansinio rezervo „įdarbinimo“ planą būtina rinktis kelias skirtingos trukmės priemones, kurios padės užtikrinti lėšų likvidumą. Nors retai nutinka, kad vienu metu prireiktų visos santaupų sumos, tačiau pasirinkus skirtingos trukmės priemones būsite tikri, kad esant reikalui sąskaitoje visada turėsite dalį „laisvų“ pinigų“, – aiškina p. Grinevičius.Nors pagal namų ūkių taupymo apimtis Lietuva pasiekė savo rekordą, tačiau atsilieka nuo ilgametes taupymo ir investavimo tradicijas turinčių Europos šalių. Lietuvoje namų ūkių sukauptos santaupos sudaro apie 44% bendrojo vidaus produkto, tuo tarpu ES vidurkis siekia 174%, Centrinės ir Rytų Europos 66% BVP. Tiesa, kaimyninių šalių rodikliai yra panašūs į Lietuvos – Estijos gyventojų santaupų suma siekia 44% šalies BVP, Latvijoje ji dar mažesnė – 35%.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku