Pensijų fondai: geriausiųjų apžvalga

Lietuvos II pakopos pensijų fondai, pernai uždirbę vidutiniškai 4%, 2013-uosius vadina sėkmingais ir vardija to priežastis. VŽ pateikia geriausius rezultatus pasiekusius pensijų fondus ir jų komentarus, kaip rinkos vidurkį jiems pavyko aplenkti iki 2,6 karto.
Išties sėkmingi, įtempti, tačiau vaisingi, rezultatai buvo išties solidūs, tokiais ir panašiais epitetais 2013-uosius Verslo žinioms vadino kalbinti pensijų fondų valdytojai po to, kai Lietuvos bankas antradienį paskelbė II pakopos (Sodros įmokos dalies) pensijų fondų rezultatus.Pranešta, kad Lietuvos II pakopos pensijų fondų, kuriuose kaupia daugiau nei 1,117 mln. Lietuvos gyventojų, pernai uždirbo vidutiniškai 4,3%.Daugiausiai uždirbo rizikingiausi (akcijų) pensijų fondai vidutiniškai 9,38%, po jų rikiavosi vidutinės akcijų dalies pensijų fondai (4,61%), mažos akcijų dalies pensijų fondai (3,37%), o konservatyvaus investavimo pensijų fondų grąža buvo mažiausia (0,58%). Fondų rezultatų lentelę galite pamatyti čia. Pasak paties Lietuvos banko, 2013 m. finansų rinkoms buvo labai permainingi, tačiau beveik visi Lietuvoje veikę PF pasiekė teigiamų metinių rezultatų.Lietuvoje praėjusių metų pabaigoje veikė 28 II pakopos pensijų fondai, jie 2013 m. pabaigoje valdė 5,43 mlrd. Lt.
Uždarbio priežastys
Pensijų fondų atstovai aiškina, kad 2013-ieji pagal grąžą nebuvo tokie įspūdingi kaip 2012 m., tačiau žemos palūkanos ir akcijų brangimui palanki aplinka leido pensijų fondams skaičiuoti kartais ir dviženklę grąžą.2013-aisiais visi Lietuvoje valdomi pensijų fondai, išskyrus vieną, pasiekė teigiamą grąžą. Praėję metai buvo ne tokie įspūdingi kaip 2012-ieji, tačiau, įvertinus labai žemų palūkanų normų aplinką bei sąlyginai lėtą pasaulinio ūkio augimą, šie rezultatai yra išties solidūs, kalba Justas Krikščiūnas, bendrovės MP Pension Funds Baltic investicinių portfelių valdytojas.Pasak jo, vertės tokiems rezultatams taip pat prideda faktas, kad 2013 metais įvairių turto klasių (akcijų, obligacijų ar žaliavų) rezultatai buvo skirtingi.Taip pat buvo galima stebėti ir didelius skirtumus pačiose turto klasėse skirstant sudedamąsias dalis į regionus bei valstybes, sako p. Krikščiūnas.MP Bank primena, kad 2013 m. JAV bei Europos akcijų indeksai S&P 500 ir Euro Stoxx 50 pasiekė atitinkamai 24,42% ir 13,23% prieaugį (perskaičiavus rezultatą į litus), tuo tarpu populiariausias besivystančių akcijų rinkų indeksas MSCI Emerging Markets krito 8,77%.Panašiai kalba ir Tomas Krakauskas, bendrovės Finasta Asset Management generalinio direktoriaus pavaduotojas, kurio teigimu, būtų buvę nelogiška, jei pensijų fondai nebūtų pasinaudoję akcijų rinkų kilimu.Teigiami lūkesčiai dėl pasaulio ekonomikos atsigavimo kilstelėjo didžiausių pasaulio finansų rinkų indeksus aukštyn net iki 30%, jei kalbame apie JAV, Vokietiją, Vakarų Europą. Tad nieko keisto, jog akcijų pensijų fondai pernai sugeneravo apie 10% grąžą. Dėl itin žemų palūkanų normų obligacijų pensijų fondų grąža buvo ženkliai mažesnė nei 2012 m., tačiau išliko teigiama, sako p. Krakauskas.Asta Grabinskė, Aviva Lietuva generalinė direktorė, pažymi, kad prie gerų pensijų fondų rezultatų prisidėjo ir bendras teigiamas pensijų kaupimo fonas Lietuvoje. Kaip žinia, pernai gyventojai turėjo apsispręsti, ar prie pensijų kaupimo prisidės asmeninėmis lėšomis.Žmonės pradėjo aktyviau rūpintis, klausti, konsultuotis, kokiu būdu galima patiems susikurti orią senatvę. Svarbiausia, kad po praėjusių metų liko žymiai mažiau žmonių, kuriems pensijos kaupimas yra kažkas nesuprantama ar net negirdėta, sako p. Grabinskė.
Obligacijos uždirbo kukliau
Žvelgdami į šiuos metus, pensijų fondų atstovai sako, kad didesnės konservatyviausių pensijų fondų (investuojančių į obligacijas) grąžos tikėtis neverta. Tuo tarpu akcijų fondai dar didesnę nei pernai grąžą šiemet esą uždirbs, jei pagaliau augimas ateis į besivystančias šalis.Sunku tikėtis, jog obligacijų pensijų fondų grąža šiemet galėtų būti didesnė. Tuo tarpu jeigu akcijų rinkose kapitalo srautai persimestų iš išsivysčiusių valstybių į besivystančias, kurios pernai krito, tų akcijų pensijų fondų, kurie yra ženklią dalį investavę į besivystančias rinkas, grąža gali nustebinti ir netgi viršyti praėjusių metų grąžą, sako p. Krakauskas.Tiesa, nereikėtų skubėti nurašyti visų obligacijų ar į obligacijas investuojančių fondų, nes šioje turto klasėje pastebimi dideli skirtumai, sako specialistai.Jei būtumėte investavę į saugiausių laikomų valstybių, tokių kaip Vokietija, JAV ar Japonija, ilgalaikes obligacijas, būtumėte metus užbaigę su nuostoliu.Tas pats pasakytina ir apie didelį kiekį skolos vertybinių popierių išleidusias besivystančias šalis, kadangi gerai žinomas JPMorgan EMBI Global TR obligacijų indeksas, denominuotas JAV doleriais, krito net 6,58%, aiškina p. Krikščiūnas.Tuo tarpu 2013-aisiais investavus į įmonių obligacijas rezultatas jau būtų teigiamas, sako MP Bank atstovas.Investicinio reitingo eurais denominuotų įmonių obligacijų indeksas Markit iBoxx EUR Liquid Corporates TR augo 1,32%, o aukšto pajamingumo įmonių obligacijų indeksas Markit iBoxx EUR Liquid High Yield TR net 7,85%. Investavusieji į Rytų Europos šalių obligacijas daugeliu atveju taip pat džiaugėsi teigiamu prieaugiu, vardija p. Krikščiūnas.Beje, Lietuvos banko skelbiamas litais denominuotų Lietuvos Vyriausybės vertybinių popierių indeksas pernai taip pat pakilo 2,38%.
Nugalėtojų pakyla
Verslo žinios pristato geriausius rezultatus skirtingose kategorijose pernai pasiekusius pensijų fondus ir juos valdančių įmonių atstovų komentarus, kas padėjo tai padaryti. Pensijų fondus į minimas kategorijas yra suskirstęs Lietuvos bankas.Kategorija: Konservatyvaus investavimo pensijų fondai
Geriausius rezultatus per 2013 m. pasiekė: Finasta konservatyvaus investavimo (prieaugis sudaro 3,22%).
Valdytojo atstovo (Tomo Krakausko, bendrovės Finasta Asset Management generalinio direktoriaus pavaduotojo) komentaras:
Finastos konservatyvaus investavimo pensijų fondo rezultatai pernai metais išties buvo stiprūs, fondo vertė kilo 3,2% ir buvo net 2,5 karto didesnė, nei artimiausio konkurento. Svarbu atkreipti dėmesį, jog fondo rizika buvo itin maža, metinis standartinis nuokrypis siekė 1,55%, o tai nulėmė, jog rizikos ir grąžos santykis buvo itin aukštas 2,5. Šis santykis parodo, kiek valdytojas uždirba procentų grąžos vienam rizikos vienetui. Pagrindinė to priežastis trumpa vidutinė obligacijų trukmė iki išpirkimo (apie 3 metus), o tai leido išvengti ženklaus obligacijų kainų svyravimo metų viduryje, kurį patyrė dauguma kitų fondų. Fondas nemažą dalį investicijų buvo nukreipęs į Lietuvos, Rumunijos ir Slovėnijos vyriausybių išleistus vertybinius popierius, o būtent šių šalių obligacijos tarp visų ES valstybių šiemet buvo vienos iš pelningiausių dėl mažėjančios valstybių rizikos ir atsigaunančių ekonomikų.
Kategorija: Mažos akcijų dalies pensijų fondai (į akcijas gali investuoti iki 30% turto)
Geriausius rezultatus per 2013 m. pasiekė: Aviva Europensija plius (prieaugis sudaro 5,17%).
Valdytojo atstovo (Astos Grabinskės, Aviva Lietuvos generalinės direktorės) komentaras:
2013 metais gerų rezultatų pasiekėme investuodami akcijų rinkose ir tai atsispindėjo dalį lėšų į akcijas investuojančių pensijų fondų Europensija plius ir Europensija ekstra rezultatuose. Šie fondai daugiausia investuoja į išsivysčiusių regionų, tokių kaip Europa ir JAV, akcijas. Nuo metų pradžios dalį investicijų buvome nukreipę į Japonijos akcijų rinką, kuri pirmoje metų pusėje stipriai paaugo. Tačiau gegužės mėnesį, įvertinę didelę jenos svyravimo riziką, investicijas perkėlėme į JAV ir Europos akcijas. Metų pabaiga parodė, kad neapsirikome, nes Japonijos akcijų kainos antroje metų pusėje sumažėjo, o mūsų naujų investicijų ir toliau augo. Skolos vertybinių popierių rinkoje koncentravomės į didesnio pajamingumo ekonomiškai stabilių šalių, tokių kaip Lietuva ir Latvija, obligacijas.Kategorija: Vidutinės akcijų dalies pensijų fondai (į akcijas gali investuoti iki 70% turto)
Geriausius rezultatus per 2013 m. pasiekė: Aviva Europensija ekstra (prieaugis sudaro 9,76%).
Valdytojo atstovo (Astos Grabinskės, Aviva Lietuvos generalinės direktorės) komentaras:
2013 metais gerų rezultatų pasiekėme investuodami akcijų rinkose ir tai atsispindėjo dalį lėšų į akcijas investuojančių pensijų fondų Europensija plius ir Europensija ekstra rezultatuose. Šie fondai daugiausia investuoja į išsivysčiusių regionų, tokių kaip Europa ir JAV, akcijas. Nuo metų pradžios dalį investicijų buvome nukreipę į Japonijos akcijų rinką, kuri pirmoje metų pusėje stipriai paaugo. Tačiau gegužės mėnesį, įvertinę didelę jenos svyravimo riziką, investicijas perkėlėme į JAV ir Europos akcijas. Metų pabaiga parodė, kad neapsirikome, nes Japonijos akcijų kainos antroje metų pusėje sumažėjo, o mūsų naujų investicijų ir toliau augo. Skolos vertybinių popierių rinkoje koncentravomės į didesnio pajamingumo ekonomiškai stabilių šalių, tokių kaip Lietuva ir Latvija, obligacijas.Kategorija: Akcijų pensijų fondai (į akcijas gali investuoti iki 100% turto)
Geriausius rezultatus per 2013 m. pasiekė: MP Extremo II (prieaugis sudaro 11,01%).
Valdytojo atstovo (Justo Krikščiūno, bendrovės MP Pension Funds Baltic investicinių portfelių valdytojo) komentaras:
MP Extremo II pensijų fondas priklauso tai pensijų fondų grupei, kurie į akcijų rinkas gali investuoti ir visas fondo lėšas. Taigi, tas faktas, kad 2013-ieji metai buvo gana sėkmingi akcijų rinkai, nemaža dalimi prisidėjo prie tokio teigiamo rezultato.
Tačiau, įvertinus tą faktą, kad akcijų rinkose 2013-aisias metais rezultatai buvo taip pat labai skirtingi (svyravo nuo beveik -30% iki beveik +26% pagrindinėse pasaulio akcijų rinkose), didžiausia pridedamoji vertė valdant MP Extremo II pensijų fondą buvo pasiekta dėl gerų strateginių bei taktinių sprendimų. Didžioji MP Extremo II pensijų fondo akcijų dalis buvo investuota į JAV akcijų rinką, o tarp kitų rinkų dominavo Vokietijos akcijos, kurios kaip tik ir pasiekė šių metų geriausią rezultatą.
Panašu, kad 2013-aisiais metais mes vidutiniškai daugiausiai skyrėme JAV akcijų rinkai bei mažiau investavome į besivystančių rinkų akcijas, palyginti su kitais konkurentais iš tos pačios pensijų fondų grupės.
Pasiektas rezultatas džiugina, nes tikrai nebuvome tie, kurie 2013-aisiais iš visų tai grupei priskirtų konkurentų investavome daugiausiai į akcijų rinkas, o tai labai teigiamai paveikė rizikos ir augimo santykį. 2013-aisias metais taip pat atlikome keletą taktinių investavimo veiksmų, kuomet tai mažindavome, tai didindavome akcijų dalį, bei laiku pardavėme neigiamomis tendencijomis pasižyminčias investicijas.Redakcijos pastaba. Istorinė pensijų fondo grąža negarantuoja gerų pensijų fondo rezultatų ateityje. Valstybė sudaro galimybė keisti savo pensijų fondą ir pensijų fondo valdytoją, tačiau specialistai pensijų fondą pataria rinktis ne tik pagal uždirbamą grąžą, tačiau ir toleruojamos rizikos lygį, mokesčius.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti