Pensijų fondai: geriausiųjų apžvalga

Publikuota: 2014-01-15
Atnaujinta 2015-06-01 13:16
svg svg
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo
„Verslo žinios“

Lietuvos II pakopos pensijų fondai, pernai uždirbę vidutiniškai 4%, 2013-uosius vadina sėkmingais ir vardija to priežastis. VŽ pateikia geriausius rezultatus pasiekusius pensijų fondus ir jų komentarus, kaip rinkos vidurkį jiems pavyko aplenkti iki 2,6 karto.

„Išties sėkmingi“, „įtempti, tačiau vaisingi“, „rezultatai buvo išties solidūs“, – tokiais ir panašiais epitetais 2013-uosius „Verslo žinioms“ vadino kalbinti pensijų fondų valdytojai po to, kai Lietuvos bankas antradienį paskelbė II pakopos („Sodros“ įmokos dalies) pensijų fondų rezultatus.Pranešta, kad Lietuvos II pakopos pensijų fondų, kuriuose kaupia daugiau nei 1,117 mln. Lietuvos gyventojų, pernai uždirbo vidutiniškai 4,3%.Daugiausiai uždirbo rizikingiausi (akcijų) pensijų fondai – vidutiniškai 9,38%, po jų rikiavosi vidutinės akcijų dalies pensijų fondai (4,61%), mažos akcijų dalies pensijų fondai (3,37%), o konservatyvaus investavimo pensijų fondų grąža buvo mažiausia (0,58%). Fondų rezultatų lentelę galite pamatyti čia. Pasak paties Lietuvos banko, 2013 m. finansų rinkoms buvo labai permainingi, tačiau beveik visi Lietuvoje veikę PF pasiekė teigiamų metinių rezultatų.Lietuvoje praėjusių metų pabaigoje veikė 28 II pakopos pensijų fondai, jie 2013 m. pabaigoje valdė 5,43 mlrd. Lt.

Uždarbio priežastys

Pensijų fondų atstovai aiškina, kad 2013-ieji pagal grąžą nebuvo tokie įspūdingi kaip 2012 m., tačiau žemos palūkanos ir akcijų brangimui palanki aplinka leido pensijų fondams skaičiuoti kartais ir dviženklę grąžą.„2013-aisiais visi Lietuvoje valdomi pensijų fondai, išskyrus vieną, pasiekė teigiamą grąžą. Praėję metai buvo ne tokie įspūdingi kaip 2012-ieji, tačiau, įvertinus labai žemų palūkanų normų aplinką bei sąlyginai lėtą pasaulinio ūkio augimą, šie rezultatai yra išties solidūs“, – kalba Justas Krikščiūnas, bendrovės „MP Pension Funds Baltic“ investicinių portfelių valdytojas.Pasak jo, vertės tokiems rezultatams taip pat prideda faktas, kad 2013 metais įvairių turto klasių (akcijų, obligacijų ar žaliavų) rezultatai buvo skirtingi.„Taip pat buvo galima stebėti ir didelius skirtumus pačiose turto klasėse skirstant sudedamąsias dalis į regionus bei valstybes“, – sako p. Krikščiūnas.„MP Bank“ primena, kad 2013 m. JAV bei Europos akcijų indeksai „S&P 500“ ir „Euro Stoxx 50“ pasiekė atitinkamai 24,42% ir 13,23% prieaugį (perskaičiavus rezultatą į litus), tuo tarpu  populiariausias besivystančių akcijų rinkų indeksas „MSCI Emerging Markets“ krito 8,77%.Panašiai kalba ir Tomas Krakauskas, bendrovės „Finasta Asset Management“ generalinio direktoriaus pavaduotojas, kurio teigimu, būtų buvę nelogiška, jei pensijų fondai nebūtų pasinaudoję akcijų rinkų kilimu.„Teigiami lūkesčiai dėl pasaulio ekonomikos atsigavimo kilstelėjo didžiausių  pasaulio finansų rinkų indeksus aukštyn net iki 30%, jei kalbame apie JAV, Vokietiją, Vakarų Europą. Tad nieko keisto, jog akcijų pensijų fondai pernai sugeneravo apie 10% grąžą. Dėl itin žemų palūkanų normų obligacijų pensijų fondų grąža buvo ženkliai mažesnė nei 2012 m., tačiau išliko teigiama“, – sako p. Krakauskas.Asta Grabinskė, „Aviva Lietuva“ generalinė direktorė, pažymi, kad prie gerų pensijų fondų rezultatų prisidėjo ir bendras teigiamas „pensijų kaupimo fonas“ Lietuvoje. Kaip žinia, pernai gyventojai turėjo apsispręsti, ar prie pensijų kaupimo prisidės asmeninėmis lėšomis.„Žmonės pradėjo aktyviau rūpintis, klausti, konsultuotis, kokiu būdu galima patiems susikurti orią senatvę. Svarbiausia, kad po praėjusių metų liko žymiai mažiau žmonių, kuriems pensijos kaupimas yra kažkas nesuprantama ar net negirdėta“, – sako p. Grabinskė.

Obligacijos uždirbo kukliau

Žvelgdami į šiuos metus, pensijų fondų atstovai sako, kad didesnės konservatyviausių pensijų fondų (investuojančių į obligacijas) grąžos tikėtis neverta. Tuo tarpu akcijų fondai dar didesnę nei pernai grąžą šiemet esą uždirbs, jei pagaliau augimas ateis į besivystančias šalis.„Sunku tikėtis, jog obligacijų pensijų fondų grąža šiemet galėtų būti didesnė. Tuo tarpu jeigu akcijų rinkose kapitalo srautai persimestų iš išsivysčiusių valstybių į besivystančias, kurios pernai krito, tų akcijų pensijų fondų, kurie yra ženklią dalį investavę į besivystančias rinkas, grąža gali nustebinti ir netgi viršyti praėjusių metų grąžą“, – sako p. Krakauskas.Tiesa, nereikėtų skubėti nurašyti visų obligacijų ar į obligacijas investuojančių fondų, nes šioje turto klasėje pastebimi dideli skirtumai, sako specialistai.„Jei būtumėte investavę į saugiausių laikomų valstybių, tokių kaip Vokietija, JAV ar Japonija, ilgalaikes obligacijas, būtumėte metus užbaigę su nuostoliu.Tas pats pasakytina ir apie didelį kiekį skolos vertybinių popierių išleidusias besivystančias šalis, kadangi gerai žinomas „JPMorgan EMBI Global TR“ obligacijų indeksas, denominuotas JAV doleriais, krito net 6,58%“, – aiškina p. Krikščiūnas.Tuo tarpu 2013-aisiais investavus į įmonių obligacijas rezultatas jau būtų teigiamas, sako „MP Bank“ atstovas.„Investicinio reitingo eurais denominuotų įmonių obligacijų indeksas „Markit iBoxx EUR Liquid Corporates TR“ augo 1,32%, o aukšto pajamingumo įmonių obligacijų indeksas „Markit iBoxx EUR Liquid High Yield TR“ – net 7,85%. Investavusieji į Rytų Europos šalių obligacijas daugeliu atveju taip pat džiaugėsi teigiamu prieaugiu“, – vardija p. Krikščiūnas.Beje, Lietuvos banko skelbiamas litais denominuotų Lietuvos Vyriausybės vertybinių popierių indeksas pernai taip pat pakilo 2,38%.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Nugalėtojų pakyla

„Verslo žinios“ pristato geriausius rezultatus skirtingose kategorijose pernai pasiekusius pensijų fondus ir juos valdančių įmonių atstovų komentarus, kas padėjo tai padaryti. Pensijų fondus į minimas kategorijas yra suskirstęs Lietuvos bankas.Kategorija: Konservatyvaus investavimo pensijų fondai

Geriausius rezultatus per 2013 m. pasiekė: „Finasta konservatyvaus investavimo“ (prieaugis sudaro 3,22%).

Valdytojo atstovo (Tomo Krakausko, bendrovės „Finasta Asset Management“ generalinio direktoriaus pavaduotojo) komentaras:

„Finastos“ konservatyvaus investavimo pensijų fondo rezultatai pernai metais išties buvo stiprūs, fondo vertė kilo 3,2% ir buvo net 2,5 karto didesnė, nei artimiausio konkurento. Svarbu atkreipti dėmesį, jog fondo rizika buvo itin maža, metinis standartinis nuokrypis siekė 1,55%, o tai nulėmė, jog rizikos ir grąžos santykis buvo itin aukštas – 2,5. Šis santykis parodo, kiek valdytojas uždirba procentų grąžos vienam rizikos vienetui. Pagrindinė to priežastis – trumpa vidutinė obligacijų trukmė iki išpirkimo (apie 3 metus), o tai leido išvengti ženklaus obligacijų kainų svyravimo metų viduryje, kurį patyrė dauguma kitų fondų. Fondas nemažą dalį investicijų buvo nukreipęs į Lietuvos, Rumunijos ir Slovėnijos vyriausybių išleistus vertybinius popierius, o būtent šių šalių obligacijos tarp visų ES valstybių šiemet buvo vienos iš pelningiausių dėl mažėjančios valstybių rizikos ir atsigaunančių ekonomikų.

Kategorija: Mažos akcijų dalies pensijų fondai (į akcijas gali investuoti iki 30% turto)

Geriausius rezultatus per 2013 m. pasiekė: „Aviva Europensija plius“ (prieaugis sudaro 5,17%).

Valdytojo atstovo (Astos Grabinskės, „Aviva Lietuvos“ generalinės direktorės) komentaras:

2013 metais gerų rezultatų pasiekėme investuodami akcijų rinkose ir tai atsispindėjo dalį lėšų į akcijas investuojančių pensijų fondų „Europensija plius“ ir „Europensija ekstra“ rezultatuose. Šie fondai daugiausia investuoja į išsivysčiusių regionų, tokių kaip Europa ir JAV, akcijas. Nuo metų pradžios dalį investicijų buvome nukreipę į Japonijos akcijų rinką, kuri pirmoje metų pusėje stipriai paaugo. Tačiau gegužės mėnesį, įvertinę didelę jenos svyravimo riziką, investicijas perkėlėme į JAV ir Europos akcijas. Metų pabaiga parodė, kad neapsirikome, nes Japonijos akcijų kainos antroje metų pusėje sumažėjo, o mūsų naujų investicijų ir toliau augo. Skolos vertybinių popierių rinkoje koncentravomės į didesnio pajamingumo ekonomiškai stabilių šalių, tokių kaip Lietuva ir Latvija, obligacijas.Kategorija: Vidutinės akcijų dalies pensijų fondai (į akcijas gali investuoti iki 70% turto)

Geriausius rezultatus per 2013 m. pasiekė: „Aviva Europensija ekstra“ (prieaugis sudaro 9,76%).

Valdytojo atstovo (Astos Grabinskės, „Aviva Lietuvos“ generalinės direktorės) komentaras:

2013 metais gerų rezultatų pasiekėme investuodami akcijų rinkose ir tai atsispindėjo dalį lėšų į akcijas investuojančių pensijų fondų „Europensija plius“ ir „Europensija ekstra“ rezultatuose. Šie fondai daugiausia investuoja į išsivysčiusių regionų, tokių kaip Europa ir JAV, akcijas. Nuo metų pradžios dalį investicijų buvome nukreipę į Japonijos akcijų rinką, kuri pirmoje metų pusėje stipriai paaugo. Tačiau gegužės mėnesį, įvertinę didelę jenos svyravimo riziką, investicijas perkėlėme į JAV ir Europos akcijas. Metų pabaiga parodė, kad neapsirikome, nes Japonijos akcijų kainos antroje metų pusėje sumažėjo, o mūsų naujų investicijų ir toliau augo. Skolos vertybinių popierių rinkoje koncentravomės į didesnio pajamingumo ekonomiškai stabilių šalių, tokių kaip Lietuva ir Latvija, obligacijas.Kategorija: Akcijų pensijų fondai (į akcijas gali investuoti iki 100% turto)

Geriausius rezultatus per 2013 m. pasiekė: „MP Extremo II“ (prieaugis sudaro 11,01%).

Valdytojo atstovo (Justo Krikščiūno, bendrovės „MP Pension Funds Baltic“ investicinių portfelių valdytojo) komentaras:

„MP Extremo II“ pensijų fondas priklauso tai pensijų fondų grupei, kurie į akcijų rinkas gali investuoti ir visas fondo lėšas. Taigi, tas faktas, kad 2013-ieji metai buvo gana sėkmingi akcijų rinkai, nemaža dalimi prisidėjo prie tokio teigiamo rezultato.

Tačiau, įvertinus tą faktą, kad akcijų rinkose 2013-aisias metais rezultatai buvo taip pat labai skirtingi (svyravo nuo beveik -30% iki beveik +26% pagrindinėse pasaulio akcijų rinkose), didžiausia pridedamoji vertė valdant „MP Extremo II“ pensijų fondą buvo pasiekta dėl gerų strateginių bei taktinių sprendimų. Didžioji „MP Extremo II“ pensijų fondo akcijų dalis buvo investuota į JAV akcijų rinką, o tarp kitų rinkų dominavo Vokietijos akcijos, kurios kaip tik ir pasiekė šių metų geriausią rezultatą.
Panašu, kad 2013-aisiais metais mes vidutiniškai daugiausiai skyrėme JAV akcijų rinkai bei mažiau investavome į besivystančių rinkų akcijas, palyginti su kitais konkurentais iš tos pačios pensijų fondų grupės.
Pasiektas rezultatas džiugina, nes tikrai nebuvome tie, kurie 2013-aisiais iš visų tai grupei priskirtų konkurentų investavome daugiausiai į akcijų rinkas, o tai labai teigiamai paveikė rizikos ir augimo santykį. 2013-aisias metais taip pat atlikome keletą taktinių investavimo veiksmų, kuomet tai mažindavome, tai didindavome akcijų dalį, bei laiku pardavėme neigiamomis tendencijomis pasižyminčias investicijas.Redakcijos pastaba. Istorinė pensijų fondo grąža negarantuoja gerų pensijų fondo rezultatų ateityje. Valstybė sudaro galimybė keisti savo pensijų fondą ir pensijų fondo valdytoją, tačiau specialistai pensijų fondą pataria rinktis ne tik pagal uždirbamą grąžą, tačiau ir toleruojamos rizikos lygį, mokesčius.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Europos akcijų perspektyvos niūrios, bet ir čia galima uždirbti Premium

Akcijų biržose padvelkė optimizmo vėjai. Nerimsta „Twitter“ sandorio drama, o „Morgan Stanley“ dalinasi...

Rinkos
2022.05.17
„Saudi Aramco“ svarsto apie prekybos padalinio IPO

Naftos gigantė „Saudi Aramco“ svarsto apie prekybos padalinio paleidimą į biržą, kas galėtų tapti vienu...

Rinkos
2022.05.17
„Twitter“ sieks užsitikrinti 44 mlrd. USD įsigijimo kainą

Po Elono Musko pastabų apie galimai mažesnę „Twitter“ įsigijimo kainą, bendrovė pareiškė ketinanti siekti,...

Rinkos
2022.05.17
Volstrito ryklių statymai: „The Big Short“ legenda šįkart nusitaikė į „Apple“ Premium 5

Didžiausių investuotojų JAV biržose pirmojo ketvirčio ataskaitos patvirtina, kad stambūs pinigai nusisuko nuo...

Rinkos
2022.05.17
Mumbajaus biržoje nuosmukiu debiutavo didžiausia šalies gyvybės draudikė

Didžiausią Indijos šiuolaikinėje istorijoje pradinį viešą akcijų platinimą (IPO) surengusiai valstybės...

Rinkos
2022.05.17
„JPMorgan“ pamėgo Kinijos technologijų įmonių akcijas

„JPMorgan“ ananlitikai, dar prieš du mėnesius vadinę Kinijos technologijų bendrovių akcijas...

Rinkos
2022.05.17
Ilgiausias akcijų kritimas nuo 2008 m. – dar anksti tvirtai spirtis į dugną Premium 11

Užsitęsęs rinkų smukimas pasiuntė rimtą išbandymą vienai populiariausių strategijų tarp neprofesionalių...

Rinkos
2022.05.17
Akcijų biržoms atsitiesti neleidžia Kinijos vargai Premium 1

Akcijų biržose vyrauja netikrumas, kurį paskatino itin prasti Kinijos ekonomikos rodikliai. JAV bendrovių...

Rinkos
2022.05.16
Beveik dešimtadalį „Vodafone“ akcijų perėmė JAE investuotoja „e&“

Jungtinės Karalystės (JK) telekomunikacijų milžinė „Vodafone“ pirmadienį patvirtino, kad Jungtinių Arabų...

Inovacijos
2022.05.16
Vyriausybė beveik dešimtmečiui pasiskolino už 2,03%

Lietuvos Vyriausybė vidaus rinkoje devyniems metams ir beveik devyniems mėnesiams pasiskolino 5 mln. Eur už...

Rinkos
2022.05.16
„Saudi Aramco“ uždirbo 80% daugiau

„Saudi Aramco“, Saudo Arabijos valstybinė naftos bendrovė, pranešė pirmąjį ketvirtį gavusi 80% daugiau pelno...

Rinkos
2022.05.16
Buvęs „Goldman Sachs“ vadovas: recesijos rizika JAV „labai, labai didelė“

Lloydas Blankfeinas, buvęs „Goldman Sachs“ vadovas, paragino bendroves ir vartotojus ruoštis recesijai JAV,...

Rinkos
2022.05.16
Mažmeninė prekyba Kinijoje per metus susitraukė 11,1%

Kinijos nacionalinio statistikos biuro (NBS) pirmadienį paskelbti duomenys parodė, kad mažmeninės prekybos...

Prekyba
2022.05.16
VVĮ numatomi nauji pelningumo rodikliai

Daliai valstybės valdomų įmonių (VVĮ) per artimiausius trejus metus teks uždirbti didesnę grąžą bei...

Finansai
2022.05.16
Pasaulio akcijos bando sumažinti savaitinius praradimus, E. Muskas vėl padrebino rinką Premium

Akcijų biržose penktadienį fiksuotas stiprus atšokimas, pirkėjams grįžus dairytis smarkiai atpigusių pirkinių.

Rinkos
2022.05.13
J. Powellas įspėja: kovoje su infliacija teks iškęsti „šiek tiek skausmo“

JAV centrinio banko (FED) siekis atvėsinti infliaciją iki institucijos 2% tikslinio lygio sukels „šiek tiek...

Rinkos
2022.05.13
Išsipardavimo fone – dviženkliai smulkių elektromobilininkų šuoliai Premium

Akcijų biržose toliau vyrauja išsipardavimo nuotaikos, tačiau kai kurie segmentai randa priežasčių šuoliuoti...

Rinkos
2022.05.12
Po sunkaus ketvirčio „Softbank“ užsiima gynybinę poziciją

„Softbank“ valdomas investicinis fondas „Vision Fund“ pranešė per praėjusius finansinius metus patyręs 3,5...

Rinkos
2022.05.12
Artėja aukštesni skolinimosi kaštai – kurias bendroves prislėgs labiausiai Premium

Investuotojams ateina metas pradėti kritiškai vertinti primirštą veiksnį – bendrovių atsparumą kylančioms...

Rinkos
2022.05.12
„Apple“ prarado didžiausios kapitalizacijos karūną

JAV technologijų kompanija „Apple“ nebėra vertingiausia pasaulio listinguojama kompanija, kas atspindi...

Rinkos
2022.05.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku