Euro įvedimo įstatymo projektas kovą bus svarstomas Seime

Publikuota: 2014-01-15
Atnaujinta 2015-06-01 12:11
Rimantas Šadžius, Lietuvos Respublikos finansų ministras.
Rimantas Šadžius, Lietuvos Respublikos finansų ministras. Nuotrauka: Juditos Grigelytės
 

Vyriausybė trečiadienį pritarė Euro įvedimo Lietuvoje įstatymo projektui ir perdavė jį svarstyti Seimui. Tikimasi, kad parlamentarai jo imsis pavasario sesijoje, kuri prasidės kovą.

Projektu nustatoma pasirengimo įsivesti eurą, litų keitimo į eurus, nacionalinės valiutos išėmimo iš apyvartos tvarka, reglamentuojami kiti praktiniai euro įvedimo aspektai.Vyriausybės posėdyje pristatydamas įstatymo projektą Rimantas Šadžius, finansų ministras, sakė: „Jo įsigaliojimo data nėra nustatyta. Ji atsiras tuomet, kai Europos Sąjungos institucijos priims visus būtinus sprendimus Lietuvai leisti įsivesti eurą. Tikimės, kad tokie sprendimai bus priimti šių metų viduryje, o eurą bus leista įsivesti nuo 2015 m. sausio 1 d.“Vyriausybės posėdyje kilo diskusija dėl to, ar valstybė neturėtų kai kurioms verslo institucijoms kompensuoti euro įvedimo sąnaudų, pavyzdžiui, tuomet, kai jos atsiranda tvarkant su valiutos pakeitimu susijusius reikalus valstybės įmonėje Registrų centras.„Tai principinis klausimas ir aš prieštaraučiau tokiems pasiūlymams, nes jie pareikalautų papildomų biudžeto išlaidų. Jeigu yra bendras principas, kad kiekvienas moka už save, tai jo reikia ir laikytis“, – kalbėjo p. Šadžius.Vyriausybės narių dauguma buvo linkusi jam pritarti. Į Seimą keliauja Finansų ministerijos parengtas Euro įvedimo įstatymo projektas. Tačiau parlamentarai dar, prognozuojama, daug diskutuos dėl jo, todėl įstatymas iki jo priėmimo dar gali gerokai pasikeisti.Euro įvedimo įstatymo projekte numatyta, kad nuo euro įvedimo dienos litai į eurus neatlygintinai, neribotomis sumomis ir neribotą laiką bus keičiami Lietuvos banke (LB). Komerciniai bankai ir užsienio bankų filialai bei jų padaliniai šią operaciją tokiomis pat sąlygomis vykdys 6 mėnesius nuo euro įvedimo. Šiam terminui pasibaigus, dar pusmetį tokią pat operaciją vykdys į LB patvirtintą sąrašą įrašyti bankų padaliniai.Taip pat neatlygintinai litus į eurus keis AB „Lietuvos paštas“ – 6 kalendorinių dienų nuo euro įvedimo, o, pasibaigus šiam terminui, galės tęsti operaciją savo nustatyta tvarka. Tačiau, kitaip nei bankai, „Lietuvos paštas“ galės nusistatyti maksimalią leistiną litų į eurus keičiamą sumą ir privalės skelbti tai klientams aiškiai matomose vietose.Už litų ir centų monetų keitimą, praėjus 6 mėn. nuo euro įvedimo dienos, bankai galės imti savo nustatyto dydžio mokestį arba jų nekeisti. Tuo tarpu LB litų bei centų monetas į eurus keis neatlygintinai neribotą laiką ir neribodamas sumos.Nuo euro įvedimo dienos visi atsiskaitymai negrynaisiais bus vykdomi eurais, automatiniai debeto nurašymai – pagal nustatytas sąlygas arba grafiką. Kredito įstaiga konvertuos nurašomą sumą į eurus pagal nustatytas perskaičiavimo ir apvalinimo taisykles.Kainos litais ir eurais pradedamos privalomai skelbti nuo š.m. rugpjūčio vidurio, tai yra praėjus mėnesiui po galutinio sprendimo leisti Lietuvai įsivesti eurą. Tai turės būti daroma pusmetį po euro įvedimo dienos, t.y. iki 2015 m. liepos.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku