Kainos litais ir eurais – nuo vasaros pabaigos

Publikuota: 2014-01-14
Atnaujinta 2015-06-01 13:16
Nuotrauka: Violetos Bubelytės
 

Kainos litais ir eurais prekybos vietose turės būti pradėtos skelbti ne vėliau kaip šių metų rugpjūtį. „Dvigubos kainos“ turės būti skelbiamos ne trumpiau nei iki 2015 m. vidurio.

Tai numatoma netrukus Vyriausybę, o paskui ir Seimą pasieksiančiame Euro įvedimo įstatymo projekte, kurį Finansų ministerija baigia derinti su visomis suinteresuotomis institucijomis.

„Kainos turi būti aiškiai suprantamos“

„Asmenys, parduodantys prekes ar paslaugas, turi pradėti nurodyti prekių ir paslaugų kainas jų skelbimo vietose litais ir eurais pagal perskaičiavimo kursą ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų po perskaičiavimo kurso nustatymo dienos ir tai daryti ne trumpiau kaip šešis mėnesius nuo euro įvedimo dienos“, – numatoma Euro įvedimo įstatymo projekte.Finansų ministerija VŽ paaiškino, kad sąvoka „perskaičiavimo kurso nustatymo diena“ reiškia datą, kai Europos Sąjungos institucijose bus priimtas galutinis sprendimas leisti Lietuvai įsivesti eurą 2015 m. Tokio sprendimo tikimasi šių metų liepos viduryje. Todėl „dvigubos kainos“ visose Lietuvos parduotuvėse turės būti pradėtos skelbti apie rugpjūčio vidurį.Paties euro įvedimo data – 2015 m. sausio 1 d. Tad kainos litais ir eurais turėtų būti prekybos vietose skelbiamos bent iki 2015 m. liepos 1 d.„Nurodomos kainos eurais ir litais turi būti aiškiai suprantamos, negali būti klaidinančios ar pateikiamos kartu su nereikalinga informacija“, – rašoma projekte.

Dvi savaitės pereinamojo laikotarpio

Jame tvirtinama, kad grynaisiais litais ir centais visose prekybos vietose galima bus atsiskaityti 15 dienų nuo euro įvedimo, tai yra iki 2015 m. sausio vidurio. Tačiau prekybininkai turės iš anksto apsirūpinti euro banknotais ir monetomis, kad pirkėjams, naudojantiems litus, tuo laikotarpiu galėtų atidavinėti grąžą tik eurais. Tiesa, numatytos išimtys. Atiduoti grąžą litais bus galima tik tuomet, „kai bus pagrįstos priežastys, dėl ko negalima to padaryti eurais“. Be to, anot įstatymo, „viešojo transporto priemonėse ir taksi atsiskaitant litais turi būti siekiama grąžą duoti eurais, bet gali būti duodama litais, o atsiskaitant eurais grąža turi būti duodama eurais“.„Nuo euro įvedimo dienos automatinėse prekybos ar paslaugų teikimo vietose, kuriose įplaukos registruojamos ir prekės išduodamos ar paslaugos suteikiamos be kasininko ar kito darbuotojo, atsiskaitoma eurais, jeigu nėra galimybės atsiskaityti abiem valiutomis“, – rašoma projekte.Pasibaigus dviejų savaičių pereinamajam laikotarpiui atsiskaityti automatinėse prekybos ar paslaugų teikimo vietose bus galima tik eurais.Prekybos vietose atsiskaitant grynaisiais „vieno atsiskaitymo metu neprivaloma priimti daugiau kaip 50 galiojančių lito monetų, nepaisant jų vertės, ir privaloma priimti neribotą skaičių litų banknotų“. Tai reiškia, kad turint daugiau kaip pusšimtį litų ir centų monetų reikėtų eiti juos keisti į bankus.Euro įvedimo įstatymo projektas numato, kad nuo euro įvedimo dienos 15-os dienų laikotarpiu „kasos pajamų ir išlaidų orderiuose, pinigų priėmimo ir pinigų išmokėjimo kvituose, kasos aparato kvituose, taksometro spausdintuvo spausdinamuose kvituose esant galimybei sumos nurodomos litais ir eurais“. „Nesant tokios galimybės, nurodoma arba litais, arba eurais. Pasibaigus šiam laikotarpiui, sumos nurodomos tik eurais“, – rašoma projekte.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Lietuvos bankas – amžina keitykla

Teisės akte numatyta, kad „Lietuvos bankas litus į eurus keičia neatlygintinai neribotą laiką ir neribodamas sumos“.„Komerciniai bankai ir užsienio bankų filialai litus į eurus keičia 6 mėnesius nuo euro įvedimo dienos neatlygintinai ir neribodami sumos. Šiam terminui pasibaigus litų banknotai į eurus neatlygintinai ir neribojant sumos keičiami dar 6 mėnesius bankų padaliniuose, kurių sąrašą nustato Lietuvos bankas bankų siūlymu. Pasibaigus nustatytam terminui bankai litus į eurus gali keisti neribotą laiką savo nustatyta tvarka“, – teigiama projekte.AB Lietuvos paštas litus į eurus turės keisti 60 kalendorinių dienų nuo euro įvedimo dienos neatlygintinai nustatytuose pašto skyriuose. „Pasibaigus nustatytam terminui Lietuvos paštas litus į eurus gali keisti neribotą laiką savo nustatyta tvarka. Lietuvos paštas gali nusistatyti maksimalią keistiną litų į eurus sumą, apie kurią turi skelbti aiškiai matomose klientų aptarnavimo vietose“, – nustatoma įstatymu.Grynieji litai į eurus bankuose ir pašto skyriuose turės būti keičiami laikantis Pinigų plovimo prevencijos įstatymo reikalavimų. „Norintys pasikeisti į eurus 15.000 Lt viršijančią sumą, turės keitimo punktams pranešti raštu apie tai ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas“, – rašoma projekte.

Apvalinimo taisyklės

Perskaičiuojant litus į eurus ir eurus į litus, turės būti taikomi atitinkami apvalinimo reikalavimai. „Taikomas perskaičiavimo kursas ir apvalinimas atliekamas pagal matematines skaičių apvalinimo taisykles: jeigu po paskutinio skaitmens, iki kurio apvalinama, skaitmuo yra 5 arba didesnis negu 5, prie paskutinio skaitmens yra pridedamas 1, jeigu skaitmuo po paskutinio skaitmens, iki kurio apvalinama, yra mažesnis negu 5, paskutinis skaitmuo lieka nepakitęs“, – aiškinama įstatyme.„Nustatyti darbo užmokesčio dydžiai darbo sutartyse litais nuo euro įvedimo dienos darbo sutartyse perskaičiuojami į eurus darbuotojo naudai apvalinant iki euro cento“, – priduriama jame.Nuo euro įvedimo dienos visos pensijos ir kitos socialinės apsaugos išmokos turės būti mokamos eurais. Euro įvedimo dieną pinigų sumos litais visose kredito įstaigų ir kitų finansų įstaigų bei mokėjimo įstaigų sąskaitose litais neatlygintinai turės būti perskaičiuotos į eurus, „taikant perskaičiavimo kursą ir laikantis šiame įstatyme nustatytų perskaičiavimo bei kitų reikalavimų ir išsaugant sąskaitos, kurioje yra pinigai, unikalų numerį“.„Kai asmuo iki euro įvedimo dienos turi sąskaitas litais ir eurais toje pačioje įstaigoje, per 60 kalendorinių dienų nuo euro įvedimo dienos jis turi teisę nurodyti uždaryti vieną ar keletą sąskaitų ir pervesti jose esančias lėšas pasirinktinai į kitas sąskaitas toje įstaigoje neatlygintinai“, – rašoma projekte.Nuo 2015 m. sausio 1 d. visi mokėjimai negrynaisiais pinigais turės būti vykdomi eurais. Visi bankomatai euro įvedimo naktį privalės pradėti išdavinėti tik eurus.Euro įvedimo išlaidos valstybės ir savivaldybių įstaigoms, taip pat Lietuvos paštui padengiamos iš biudžeto lėšų. „Sodrai“ ir Privalomojo sveikatos draudimo fondą administruojančioms įstaigoms, taip pat fiziniai ir privatūs juridiniai asmenys šias išlaidas turės dengti iš savo lėšų.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku