Eurokomisaras: būtina informuoti visuomenę apie euro įvedimo naudą

Publikuota: 2014-01-11
Atnaujinta 2015-06-01 13:26
Olli Rehnas, už ekonomiką ir pinigų reikalus atsakingas Europos Komisijos narys.
Olli Rehnas, už ekonomiką ir pinigų reikalus atsakingas Europos Komisijos narys. Nuotrauka: Juditos Grigelytės
„Verslo žinios“

Politikų ir visuomenės parama euro įvedimui yra svarbi valstybei, siekiančiai tapti euro zonos nare. Todėl Lietuva, siekianti įsivesti bendrąją Europos Sąjungos valiutą nuo 2015-ųjų, turi ne tik priimti visus būtinus politinius ir teisinius sprendimus, reikalingus šiam tikslui įgyvendinti, bet ir informuoti visuomenę apie euro įvedimo naudą.

Tai šeštadienį Vilniuje pareiškė Olli Rehnas, už ekonomiką, pinigų reikalus ir eurą atsakingas Europos Komisijos (EK) narys, EK viceprezidentas.Jis su Rimantu Šadžiumi, finansų ministru, ir Vitu Vasiliausku, Lietuvos banko valdybos pirmininku, aptarė Lietuvos pasirengimą kitąmet tapti euro zonos nare.„Turėjau galimybę pasveikinti jau dvi Baltijos šalis – Estiją bei Latviją – įstojusias į euro zoną, tikiuosi, kad šiemet turėsiu tokią galimybę ir Lietuvos atveju. 2014 m. bus sprendimų metai Lietuvai, kuri nori prisijungti prie mūsų 18-ą valstybių jau jungiančios valiutų sąjungos. EK sveikina Lietuvos ryžtą eiti šiuo keliu“, – spaudos konferencijoje sakė p. Rehnas.Jis teigė, kad siekiant narystės euro zonoje „bus labai svarbi valdžios, opozicijos, visuomenės parama, jos supratimas, kad euro įvedimas padės vystyti ekonomiką“. Taip pat esą svarbu užtikrinti tinkamą visuomenės informavimą, siekiant kuo didesnės jos paramos euro įvedimo procesui. „Esame pasirengę padėti Lietuvos valdžiai intensyviai dirbti ta linkme“, – tvirtino eurokomisaras.Ponas Rehnas leido suprasti, kad Lietuvoje kylančios politinės diskusijos dėl narystės euro zonoje vargu ar turės įtakos ES institucijoms priimant sprendimus šiuo klausimu: „Jūsų Vyriausybė su parlamento parama padarė pareiškimą apie siekį įsivesti eurą 2015 m. Tai svarbiausias faktas. Politiniai debatai buvo, yra ir bus, bet svarbiausias – politinis apsisprendimas ir to apsisprendimo laikymasis, jo teisinis įgyvendinimas. Kita vertus, žinoma, svarbu ne tik atitikimas euro įvedimo kriterijams, bet ir visuomenės bei politikų palaikymas šiam procesui.“Jis taip pat užsiminė, kad pagal Lietuvos stojimo į ES sutartį referendumas dėl euro įvedimo nėra reikalingas, tačiau „kiekviena valstybė privalo pati priimti teisinius sprendimus dėl to, kaip eiti į eurą“.„Lietuva yra gerame kelyje – ekonomika auga, nedarbas mažėja, todėl Lietuva turėtų atitikti visus keliamus kriterijus. Tikimės taip pat, kad Lietuva užtikrins ekonomikos stabilumą ir vystymosi tvarumą“, – pridūrė jis.Tačiau EK viceprezidentas atsisakė prognozuoti, ar tikrai Lietuva neperžengs 3% biudžeto deficito reikalavimo, keliamo narystės euro zonoje siekiančiai valstybei. Esą išvados bus daromos, kai balandžio mėnesį Eurostatas pateiks oficialius duomenis apie Lietuvos atitikimą Mastrichto kriterijams.Spaudos konferencijoje dalyvavęs p. Šadžius sakė esąs tikras, kad 2013 m. viešųjų finansų deficitas neperžengs 2,9% nuo bendrojo vidaus produkto.Balandžio pabaigoje gavusi duomenis apie Lietuvos atitikimą Mastrichto kriterijams EK ir Europos centrinis bankas birželio pradžioje turėtų priimti formalius sprendimus dėl leidimo Lietuvai įsivesti eurą nuo 2015 m. Šiuos sprendimus galutinai užtvirtins liepos mėnesį susirinkusi ES ekonomikos ir finansų taryba ECOFIN, vienijanti visų ES valstybių finansų ministrus.Pasak p. Rehno, gegužės pabaigoje vyksiantys naujojo Europos Parlamento rinkimai neturės įtakos šių sprendimų priėmimo grafikui.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku